Oldboy

• slovenský

Old Boy

Thriller / Akční / Drama / Mysteriózní

USA, 2013, 104 min

Výborné se závěrem, kterýmu se snad vyrovná jen boxerský knockout v poslední vteřině...... A upřímně kašlu na to že někdo dříve již natočil podobný příběh. Pro mě kvalitní film, který mě svou závěrečnou nálehavostí připomněl vše co jsem si zamiloval na 25. hodině.. 80%(27.2.2014)

Velice divný film. Věděl jsem, že to bude krvák, ale něco takovýho bych nečekal. V hlavní roli vystupuje stále oblíbenější Josh Brolin a nutno uznat, že se do té role hromotluka skvěle hodí. Nebýt jeho, asi by tento film lehce zapadl do zapomnění. Podle traileru je jeho postava z neznámých důvodů odsouzena na dvacet let k "domácímu" vězení. To je však jen první půlhodina. Pak se utrhne ze řetězu a sejme každýho, kdo mu vleze do cesty...tedy v tom lepším případě. V tom horším se Joe ještě s pomocí Elizabeth Olsen snaží vyřešit, proč byl vlastně uvězněn. Proč v horším případě? No přišlo mi, jako by ten vysvětlovací konec vůbec nedával smysl. Sharlto Copley si sice psychopatickýho miliardáře skvěle vychutnal, ale jeho motivace k tomu všemu byla teda dost pofidérní. Menší roli taktéž uzmul Samuel L. Jackson, a i když (jak je u něj obvyklé) moc prostoru nezabral, určitě to byla jedna z pamětihodných rolí. Celkově se mi tedy nejvíc líbily akční scény, kdy se Spike Lee fakt vyřádil, čemuž se většina sálu smála, to ovšem asi není a nebyl úplně záměr mysteriózního thrilleru...60%...[8.12.2013_Cinestar_Černý most](8.12.2013)

• VášaVF

Těžko říct, proč měl pan Spike Lee potřebu natočit svoji verzi jihokorejského Old Boye s vlastním alternativním koncem, který je vedle originálního snímku o dost slabší. Kdo ještě neviděl žádného Oldboye, tak raději sáhněte po původním filmu z roku 2003, který je mnohem povedenější než americká komerčnější verze.(20.3.2015)

Spike Lee projevil vyšší citlivost pro zápletku (= uvědomil si, jak dementní ve skutečnosti je), pro kterou byla fatálnost Parkova originálu doslova zničující. Utvořil si tak prostor volný pro nadsázku, lapsy a klišé. Snad proto mi všechna ta nedůvěryhodnost přišla nakonec osvěžující. Sharlto Copley se mohl v roli skrz naskrz úchylného excentrika patřičně vyblbnout, zdůraznit onu nadsázku a nesmýkat divákem chtě nechtě k bolestivým úvahám o pomstě. Možná je to má averze k předloze, možná moje kulturní situovanost, a přece bych se nebál použít onu otřepanou frázi o "adaptaci lepší originálu".(2.2.2015)

• Chrustyn

U americké verze Oldboye, je hodně důležité, jestli jí bude sledovat divák znalý korejského originálu, nebo ten, který se s tímto filmem nikdy nesetkal. Jako remake, film nefunguje prakticky v ničem, nepřináší žádné inovace a již viděné, přetváří do daleko horší podoby. V tomto směru je to naprosto zbytečný a nepovedený film, který by měl milovník korejské předlohy, raději obejít obloukem. Na druhou stranu, "nový" divák, který o příběhu neví vůbec nic, bude možná překvapen brutalitou i neokoukaným příběhem, který skrývá jeden z nejoriginálnějších zvratů, které jsem kdy ve filmu viděl, ale přesto je vidět, že v rukách lépe vybraného režiséra (Spike Lee je výborný režisér, ale sem se vůbec nehodí) by film dopadl daleko lépe. Rozhodně doporučuji korejský originál i těm, kteří asijskou kinematografií opovrhují.(8.3.2014)