Oldboy

• slovenský

Old Boy

Thriller / Akční / Drama / Mysteriózní

USA, 2013, 104 min

Spike Lee pochoval sám seba. Ázijský originál spred desiatich rokov nepotreboval remake a tento film ním ani nie je. Vypožičaná je z neho obývačka, pár pamätných scén, ale keby to tvorcovia upravili trošku do inej podoby, tak nie sú vopred odsúdení na neúspech. Bohužiaľ filmové kulty majú tú smolu, že ich protektori sa celú dobu netešia na nič iné, len aby mohli čo najskôr rozdupať remake a nedať mu šancu presadiť sa u bežného diváka. Originál som videl a páčil sa mi, zmysel toho filmu bol však niekde úplne inde, príbeh bol zakorenený hlboko v ázíijských hodnotách a zároveň prezentoval artovú synchronizáciu s akčným žánrom. Tento film sčasti poberá na seba hollywoodsky feeling, konštrukcia príbehu však úplne predčila moje očakávania a fincherovské zvraty pôsobia veľmi úderne. Samozrejme nechýba cesta do absolútnej temnoty ľudskej mysle, pocitov zúfalstva a nenávisti. Celé je to vyšperkované neskutočne realistickou akciou, Brolin by si v súčasnej forme mohol strihnúť ešte nejakú akčnú jednohubku, jeho prínos pre tento film bol ale predovšetkým v hereckej precíznosti. 85%.(21.2.2014)

Je to pouhý remake, takže žádné velké oslavy by nebyly na místě. Nicméně pro mě stravitelnější než korejský originál. Ten mě příliš nezaujal a celkem rychle se mi vykouřil z hlavy. I díky tomu jsem si remake poměrně užil. Solidní akční drama s několika výbornými scénami. Nicméně celková pointa filmu mě ani v tomto případě příliš nedostala. Prostě je to trochu přepálený nápad, i když vcelku šokující. 60%(7.12.2014)

Lee se oproti Parkovu originálu liší jen v drobnostech, přesto to není tak úplně zbytečný remake. Postavy jsou vykreslenější, kameraman jak kdyby vynechal svou dávku barbiturátů a příběh si to přímočaře sviští do finiše, jenže nějak mi nepadl do noty ten přehnaně úchylnej Copley a čekal jsem i větší porci slibované brutality. Uvolněnost původní verze je pryč, stejně jako jsou tupí Američani ušetřeni pro ně nepohodlných titulků (asi proto je tak málo účastníků soutěže ve spelování) a o to šlo zjevně nejvíc ..(23.2.2014)

Určitě jedno z překvapeních roku a další nečekaná pecka podzimu! No po pravdě jsem o tom nevěděl zhola nic, teda kromě toho, že se jedná o remake a i když všichni znají můj vztah k drtivé většině remaků, tak můj přístup k tomuto filmu byl víceméně neutrální. To je možná dáno i faktem, že původní film jsem neviděl (no někdy snad doženu) Každopádně je to nářez a další z důkazů, že absolutně nemá smysl řídit se zdejším CSFD hodnocením. Já vím, že do toho rejpu furt, ale prostě si nemůžu pomoct když vidím jaký ptákoviny jsou tu v červených číslech a nejlepší filmy roku jsou až trestuhodně podhodnocený. No co už k čertu s tím. Tenhle biják mě každopádně od první minuty nekompromisně vtáhnul do děje, kdy rozehrál fakt vymazlenej a zamotanej příběh během kterýho projde charakter hlavního hrdiny celkem výraznou proměnou. Bál jsem se jedinýho a sice jak to skončí. Pořád jsem měl obavy, že se takhle drsně rozehranej příběh nepodaří dotáhnout do adekvátního konce, ale opak je pravdou. Na konci to do sebe celý fakt nehorázně zapadne a ta finální pointa mě knockoutovala tak, že jsem pak ještě 5 minut čuměl z otevřenou hubou na závěrečný titulky. Kromě libovýho příběhu pak film nabízí i jednu ultrahustou bitku kdy si to hlavní hrdina nekompromisně rozdává s přesilou protivníků a vše je natočeno jedním přehledným záběrem bez jedinýho střihu. No prostě fantazie tenhle fight má u mě velkou šanci opravdu zkultovnět. Dalším plusem je pak samozřejmě Sharlto Copley v roli dalšího geniálního šílence. Tenhle frajer letos po Elysiu opět přesvědčil, že prostě kurevsky umí. Má obrovský charizma. Nezaměnitelný herecký projev a nezapomenutelný hlas. A vůbec já vyhlašuju, že chci Copleyho jako záporáka v příští Bondovce!!! Ještě řekněte, že by mu podobná role nesedla jak prdel na hrnec a nebyl by skvělým nástupcem Javiera Bardema. No nic to jsem se trochu zasnil jediná menší výtka snad bude směřovat k tomu, že mohl mít Copley větší roli než zhruba asi tak 15 minut i když stihl zazářit i tak. Jinak u mě naprostá spokojenost viděl bych to mezi těmi čtyřmi až pěti hvězdami, ale jak už jsem zmínil, vzhledem k tomu dle mému názoru mizernému hodnocení tady se přikloním k plnému počtu. Moje hodnocení 95%(10.12.2013)

|90%| Velká škoda, že mi toto dílko uniklo v kině. No, nevadí, přesto silný zážitek, který si určitě ještě vícekrát v životě zopáknu. Na úvod bych chtěl poznamenat jednu věc. Jsem si vědom, že toto je remake k jihokorejskému filmu. Některé remaky mám rád, ale přesto nejvíc uznávám klasiky. Takže původní film jsem neviděl. Na rovinu přiznávám, že mě jihokorejské filmy moc nelákají, ale určitě se někdy na původní film podívám. Tím nechci naznačovat, že je to z mé strany neobjektivní nebo sprosté, ale dal jsem přednost americkému, na tom nic špatného není. No a nyní k filmu. Očekávání jsem moc velké neměl. Úvod film ani moc nemá, jde se hned na věc, kdy poznáváme hlavního hrdinu filmu. Má špatný charakter v postavě a tak dále, takže asi nemá cenu abych popisoval jeho postavu. Nemusíme dlouho čekat a hned je uzavřen v neznámém pokoji. Bavilo mě ho pozorovat. Jeho osobní proměnu za dlouhých 20 let. Mohlo tam být ještě víc nápadů, ale takhle mi to bohatě stačilo. Líbilo se mi, že poté jak se hlavní hrdina dostal z toho tajemného pokoje, tak se z něj stal úplně jiný člověk, chladnokrevně si šel po svém, hledání pravdy atd. Měl zde pár tvrdých soubojů. Třeba souboj na hřišti byl nejlepší. Pak samozřejmě souboje s kladivy atd. Napínavé to teda bylo dost. Některé věci jsem skoro byl s to předvídat, ale některé zase ne. Nyní bych chtěl zmínit herecké obsazení. Josh Brolin jako hlavní hrdina mě rozhodně zaujal, není co dodávat. Sharlto Copley jako záporák se zde neohřál nějak moc, ale za to mě nehorázně bavil. Sakra, ten chlap má v sobě, že umí hrát skvěle záporáky. Třeba v Elysium byl dobrý, ale zde ještě o něco lepší, hlavně ke konci filmu, kde zazářil. Ostatní herci splnily vše potřebné. No a abych pokračoval dále. Rková přístupnost zde byla vidět, mohla být ještě tvrdší, ale i tak to bylo dost drsné místy. Takže ke konci filmu se začal hlavní hrdina dovídat víc a víc a na úplném konci filmu, kdy vyrašila na povrch hlavní pointa, tak toto jsem teda snad nezažil, nebo po dlouhou dobu teda ne. Říkal jsem si dál pevné 4*, ale ten konec mě teda nesmírně rosekal. Bylo to vše hezky a přehledně vysvětlené a spracované do detailu. Takže jsem teda zíral. Rozhodně je toto netypický film a já jsem hlavně štastný, že jsem dostal něco víc než pouhé thrillery s nudnou zápletkou atd. Rozhodně tohle byl tvrdý thriller s nekompromisním převedením. Nápadů to mělo dost. Jak to zhodnotit objektivně ? Já hodnotím vždy dle svého. Dal bych teda lepší 4*, ale tu pátou jsem prostě dát musel. Tempo má film hodně rychlé. Hudba je taková normální, hodí se do každých scén, takže s tou jsem problémy neměl. Neříkám, že to vše bylo dramaticky a přehnaně napínavé jak hrdina pátral. Tuším, že někteří by to moc neocenili. Řekli by si, je to takové obyčejné a bez štávy, ale mě ta jednoduchost bavila. Třeba vyvraždovačky, které tu byly se povedly. Kladivo zaseknuté do hlavy protivníka, nebo šílený otec, který brokovnicí vystřílí svou rodinu a pak si ustřelí hlavu - to vše je takové štavnaté a dobře natočené. Ale jak jsem psal - závěrečná pointa mě naprosto dostala. Film jsem si musel dát druhý den znova a zážitek byl stejný ba o něco větší. Není to typický film, nedá se o tom více bavit. Na originál se podívám, nechci to zahazovat, to by nebylo fér. Takže už nemám co dodávat. Velké překvapení pro mě.(27.2.2014)