Oldboy

Oldboy

• slovenský

Old Boy

Thriller / Akční / Drama / Mysteriózní

USA, 2013, 104 min (Alternativní: 100 min)

Oldboy ztracen mezi kufry od Louise Vuittona, iPhony od Applu a čínskými knedlíčky ve světě po 11. září. Aspoň, že to kladivo zůstalo bez značky. Škoda, že Spike Lee slouží dvě hodiny neoriginální látce, která se srovnání s originálem prostě nedokáže vyhnout. Moc a manipulace na americký způsob.(8.12.2013)

Spike Lee pochoval sám seba. Ázijský originál spred desiatich rokov nepotreboval remake a tento film ním ani nie je. Vypožičaná je z neho obývačka, pár pamätných scén, ale keby to tvorcovia upravili trošku do inej podoby, tak nie sú vopred odsúdení na neúspech. Bohužiaľ filmové kulty majú tú smolu, že ich protektori sa celú dobu netešia na nič iné, len aby mohli čo najskôr rozdupať remake a nedať mu šancu presadiť sa u bežného diváka. Originál som videl a páčil sa mi, zmysel toho filmu bol však niekde úplne inde, príbeh bol zakorenený hlboko v ázíijských hodnotách a zároveň prezentoval artovú synchronizáciu s akčným žánrom. Tento film sčasti poberá na seba hollywoodsky feeling, konštrukcia príbehu však úplne predčila moje očakávania a fincherovské zvraty pôsobia veľmi úderne. Samozrejme nechýba cesta do absolútnej temnoty ľudskej mysle, pocitov zúfalstva a nenávisti. Celé je to vyšperkované neskutočne realistickou akciou, Brolin by si v súčasnej forme mohol strihnúť ešte nejakú akčnú jednohubku, jeho prínos pre tento film bol ale predovšetkým v hereckej precíznosti. 85%.(21.2.2014)

Podľa môjho skromného názoru je remake Spike Leeho namakaný a s ešte lepším koncom, ako korejský originál, takže všetkým dvojhviezdičkárom do análu kladivo!!!(14.2.2014)

• Adrian

Nie, nešlo to. Snažil som sa pristúpiť k tomu nie predpojato, ale obdiv k originálu skrátka bol silnejší. Pritom remake ako samostatný celok nie je úplne márny (kladivková scéna slušná aj dostatočne fyzická, podobne aj etuda vybíjania hráčov amerického futbalu), ale vo svete kde existuje aj originál, je tento počin úplne zbytočný.(5.12.2013)

Americká adaptace stejnojmenného korejského snímku Old boy (Oldeuboi 2003), která těží především z brutality hlavního hrdiny, jehož ztvárnění si nezadá s Hitmanem či obdobnými, pro neasijské diváky známými hrdiny, jehož život se zásadně změní, když se ocitne po jedné prohýřené noci v bytě bez oken a dveří, kde bude vězněn po dalších 20 let, netušíc proč. Oproti originálu je USA Oldboy přímočařejší a na atmosféru chudší, přesto na remake povedené. 70%(28.2.2014)