Politický thriller Kapitál nás zavádí do prostředí nejvyšších finančních kruhů v době světové finanční krize. Vypráví příběh o nezastavitelném vzestupu Marca Tourneuila (Gad Elmaleh), poníženého sluhy Kapitálu, který se stane jeho nezpochybnitelným pánem. Jako nový ředitel největší evropské banky Phenix dokáže Marc překonat všechna úskalí vysoké finanční politiky – nutné propouštění, násilný pokus o převzetí ze strany amerických klientů i intriky svých kolegů a podřízených. Jakou ale člověk musí za takové vítězství zaplatit cenu? Odvěký příběh o vlivu moci a peněz na člověka v režii francouzského buřiče Costy-Gavrase. (Artcam Films)

flyboyeda

Hodne zajimave tema, napumpovane tempo, skvele zahrano, Gad Elmaleh zde doslova vladne. Film toho krome jednoho karierniho pribehu z financniho sektoru nabizi mnohem vice. Od nemilosrdneho fungovani financnich ustavu a souvisejicich intervenci az po moralni dilema, jenz musi zucatsneni podstupovat pravdepodobne na denni bazi. V neposledni rade i nahled toho, co to s clovekem udela. Reziser jako by si cele dve hodiny pripravoval pudu pro svoji finalni pointu. I pres trochu hloupouckou dejovou linii s modelkou Costa Gavras ani tentokrat nezklamal a serviruje dalsi divacky atraktivni levicove poselstvi. Paradoxne jsem si jeho rezijni ucast neuvedomil, o to vice vse davalo smysl, kdyz se na obrazovce objevilo v samotnem zaveru jeho jmeno. ()

ecceHOMMO

Stoštrnásť minút bez hluchého miesta vo filme o financiách, kapitále, bankách, obchodoch, etike a svete o ktorom bežný človek nemá mnohokrát ani zdania. Mnohokrát mi snímok prišiel nesmierne trefný a poukázal na veci, ktoré sa dejú aj v skutočnom svete akcionárov a bankárov. Záverečný novodobý Robin Hood, už bol len čerešničkou na torte. ()

dzira

Zručně natočeno, ale nic nového. Že jsou bankéři sobecké svině, které vládnou světu, víme už dávno.... A že by to bez nich nešlo, víme rovněž.... ()

Autogram

Tento Vlk z Phenixu nie je Vlkom z Wall Street, je to celkom iný bankár a celkom odlišný film. Staneme sa na chvíľu generálnym riaditeľom najväčšej európskej banky a kamera nás už od neho nepustí. Jeho povýšenie, vyjednávanie o plate, naháňanie luxusnej štetky po svete a ďalšie slasti a príkoria sa stanú našimi. V špinavom svete obchodov, z ktorých veľa nevidíme a ani by sme im nerozumeli, rovnako ako pán riaditeľ. Na detaily má ľudí, na hrabanie v smetiach tiež a s úlohou života mu pomôže krásna a šikovná workoholicka Maud, tej by som doprial viac priestoru vo filme. Film je skvelý obraz dnešného finančného sveta, bolo nutné ho sledovať naozaj pozorne, ale našli sa aj vyložene zábavné scény ako návšteva anglickej pobočky alebo naháňačka po letiskovej hale. –––– Obohacujem bohatých a ochudobňujem chudobných. Celkom normálny bankár. –––– Načo sú ti tie peniaze? – Čo iné by som mal chcieť? ()

Bernhardiner

Gad Elmaleh hraje člověka, který se dostal až na vrchol. Tam však nenachází nic jiného než podvody, lsti, spiknutí a podvody. Rychle však přijímá tyto mravy a jeho vliv roste. Nezastaví ho ani američtí nepřátelé, kteří ho nutí ke koupi téměř zkrachovalé japonské banky. Film dobře ukazuje vliv peněz a moci na lidskou povahu. Hlavní role seděla Elmalehovi jako ulitá a i vedlejší postavy byly zahrány velmi slušně. Jediná věc, která mi na filmu dost vadila byla milenecká epizoda, protože tam byla tak nějak "navíc" a na rozuzlení nakonec neměla prakticky žádný vliv. 80% ()

Casablanca

Tolik nemorálních krys pohromadě jako v bankovním sektoru se jen tak nevidí. Než takovou realitu, tak pak raději život v pralese:-) Herecky velmi přesvědčivé! ()

Lukoboss

Pěkná ukázka toho, že tyhle monstrózní korporace, kde lítají desítky milionů v Eurech vzduchem, jsou všude možně po světě roztažený jak chapadla chobotnice a kdo se k nim někakým způsobem přiblíží, toho to semele. Buď vás to obere o všechno anebo to z vás udělá bezpáteřního predátora, kterej nezná slitování a pro správnou křivku na grafu udělá cokoliv. A pak je tam ještě druhej náhled na věc, a to když staří papaláši sedí desítky let na svých jistých pozicích, a pak přijde do čela mladej a ambiciózní chlapík, kterej to vezme do svých rukou, což se jim pochopitelně nelíbí. Aneb "hele, jestli podnikneš tyhle kroky, tak dáme výpověď!!! OK, vaši rezignaci přijímám a teď vypadněte..." ()

F.W.Colqhoun

A jaký budeš mít plat, drahý Marku? Costa-Gavras pro jednou opouští svět tajných služeb a noří nás do bahna hedgeových fondů, akciových opcí, skypeových konferencí a personálních optimalizací. Úzkoprsý český divák, nelibující si ve francouzských levičáckých agitkách, se nemusí ošívat: Kapitál představuje ekonomickou detektivku vystavěnou na důsledně ambivalentním ideologickém základě. Na jednu stranu zpravuje o kořistění toho nejhrubšího kalibru, výrobě peněz z ničeho, devalvaci hodnotného a těch, o nich nezle uvažovat než jako o Hitlerech trhu, na stranu druhou netají paradoxy, jež nemůže ignorovat ani nejzarytější kritik. Nejdrtivější je v tomto směru scéna argumentační popravy komoušského strýčka: Svět, o kterém jsi snil, neuměl tyto děti [z rozvojových zemí] nakrmit. Náš internacionalismus si s tím poradil. Daň ze zodpovědného přístupu k tématu je nemalá. Za prvé je to vypravěčsky bordel, byť fascinující. Hrdina Marc, vystavěný (očividně) z autentických, nesourodých postav, osciluje mezi polohou idealisty a krutopřísného pragmatika. Film navíc nedestiluje žádnou jednotící zprávu; není Kapitál jako Kapitál. Nelze-li za syntézu považovat lakonické: [O finančnících.] Jsou to jenom děti. Dospělé děti. Hrají si. Budou si hrát, dokud to neskončí. ()

vander19

Je verejným tajomstvo, že kríza je vyvolaná umelo. Aby tí čo sú bohatí mohli byť bohatší a zotročovať chudobných. Banky s nami vyjebávajú a s nimi zase vyjebávajú nenasytné hnyeny. Samozvaný vládcovia sveta, šedá eminencia, ktorá drží svet. Presne o tomto je film Kapitál. Kto neznáša filmy, kde je hlavnou podstatou ekonomika tak sa mu to zrejme ľúbiť nebude, ale kto neznášal len ekonomiku na škole ako ja tak toho tento film dokáže zaujať. Obsadenie je na fakt výborné, každý z hercov už má čo to odohraté. Excelujú hlavne Byrne v roli chladného a s ľuďmi vyjebávajúceho amíka a Elmaleh, ktorý stvárnil hlavnú a nosnú rolu tohto filmu. Jediné čo mi tak trošku vadilo bola zbytočná love story Tourneuila s Nassine, ktorej život vdýchla prekrásna Liya Kebede. Koniec ich romancy je dobrý, ale to čo jej predchádzalo ma vyslovene znechucovalo a presne dotváralo obraz ženy, ktorá sa pohybuje na takto vysokých miestach. ()

DannyBoy80

74%. Film o tom, jak peníze člověka ničí a zničí. Příběh člověka, který pro své uznání, peníze, postavení zatratí i svou rodinu. Zadupe svou poslední morálku i etiku pro mrzký peníz, leč tolik peněz nepotřebuje. Bohužel takových sviní je po světě mnoho a ve vedení bank nejvíce. Vcelku dobře to popisuje charakterové vlastnosti takových lidí. Je mi z toho smutno. ()

Sochorisko

Možná to bude tím, že sem tento film né zcela pochopil, možná tím, že mě toto téma skutečně nezajímá. Nevím .. Je to dobrý snímek pro snílky a pro ty, kteří mají nesmyslně vysoké nároky, nejen pro svoje okolí.. Samotný postoj Byrneho, jakožto lakomce a zlatokopku, ne, prostě ne.. ()

kubyno

Nejsou to plné 4*, ale přikloním se k vyššímu hodnocení, jelikož Costa-Gavras výborně glosuje dnešní zaslepenost penězi. Bohužel ale svým extrémním postojem a snahou tento svůj názor vecpat úplně do všeho, co jde, vytvořil ve filmu pár hluchých míst, kterých by se střízlivější režisér vyvaroval. ()

M1k9

Dost fajn na vysoké hodnocení ač se u mě Le Capital musel prodrat doslova z bahna. Řekněme francouzská variace na Wall Street či Vlk z Wall Street apod., dokonce s podobnou scenáristickou výbavou a závěrečnou pointou. Gabriel Byrne byl naprosto autentický a jeho výkon tvoří většinu z hodnocení. Dávám jedna hvězda za styl a práci s herci, která je pro francii typická. (Možná jen automatické vyústění sevřených rozpočtů v porovnání s giganty.) Jsem rád za množící se výstřely z Evropy (Francie), které mnohdy zastiňují americké bezzupé ekvivalenty. 8.5/10 ()

Everyone

Vrcholem kapitalistické perverze byl potlesk před závěrečnými titulky. ___ Jak se z hlediska etiky liší práce bulvárního novináře a bankéře? ()

agassi68

Do záverečnej pol hodiny to bolo skvelé. Potom som už bol z toho trošku unavený a čakal som iné ukončenie. Gad Elmaleh ako francúzsky Gordon Gekko rozhodne nesklamal. Poctivých 80% ()

StDavid

Costa-Gavras je bezpochyby skvělý režisér, takže film má spád i napětí. Trochu to celé drhne v místech, kde se levicové názory režiséra promítají do smýšlení predátorů z investiční banky. A za strašlivý WTF závěr musí jedna hvězda dolů. ()

Ivo

Marxův Kapitál vaří z podobného tématu jako mistrovský Margin Call, ale proti němu je to rozvleklý monotónní černobílý dokument nebo spíš skoro telenovela ... ()

Likan7

Rozhodně zajímavý film, který není ani tak špatný jakožto jiný. Je hodně znát neamerická produkce, která by z filmu udělala nejspíš jen další klišé. Kapitál je film o tvrdých časech ale ještě tvrdších lidech, kteří klidně vyhodí 20000 lidí jen aby si udrželi místo u koryta. Gad Elmaleh zahrál skvěle a jeho přerod z naivního bankéře do pěknýho ha*zla, co chce jen 3 minuty s tou modelkou je velmi věrohodný. ()

Letní filmová škola se blíží

Letní filmová škola se blíží

20.07.2013

Programovou osu letośní LFŠ tvoří šest základních sekcí, které vyváženě pokrývají všechna témata festivalu: Fokus (tentokrát profil portugalské kinematografie), Inventura, Spektrum, Visegrádský… (více)