Politický thriller Kapitál nás zavádí do prostředí nejvyšších finančních kruhů v době světové finanční krize. Vypráví příběh o nezastavitelném vzestupu Marca Tourneuila (Gad Elmaleh), poníženého sluhy Kapitálu, který se stane jeho nezpochybnitelným pánem. Jako nový ředitel největší evropské banky Phenix dokáže Marc překonat všechna úskalí vysoké finanční politiky – nutné propouštění, násilný pokus o převzetí ze strany amerických klientů i intriky svých kolegů a podřízených. Jakou ale člověk musí za takové vítězství zaplatit cenu? Odvěký příběh o vlivu moci a peněz na člověka v režii francouzského buřiče Costy-Gavrase. (Artcam Films)

lysohlava

Kapitál byl pro mě jedním z nejlepších snímků podzimu. Podobným intelektuálním snímkům se obvykle směju pro jejich pseudointelektuálnost :).. Tehhle mě však chytnul od začátku. V oblasti bankovnictví se neorientuju a nijak zvlášť mě nezajímá - proto jsem byla překvapená, jak poutavou formou byl natočen... Občas nám režisér servíroval fakta moc jednoduše (kritizované vyobrazení nejzásadnější transakce, neustálé opakování "mám čmuchat dál"...), závěr mohl být také lépe vyladěný.. Navíc jsem si díky filmu vzpomněla na výborný Den zrady :). ()

tatopulos

"Ty, které jsme nevolili nám vládnou a ty, které jsme volili nemají skutečnou moc " heslo Occupy wall street A přesně o tom je tento film. Je to takové volné pokračování Wall street, plné nenávisti, opíjení se "individualismem", samoúčelné honby za penězi a mocí. Ukázková je scéna, kde si děti nejdříve společně hrají. Pak jim nabídne hlavní hrdina pc hry, děti zapomenou na ostatní a zabývají se pouze hrou, vnější svět jakoby neexistoval. Možná by podnázev filmu měl být- Kapitál : vládci loutek. Že nám vládne stát ? Nikoli, trh, ekonomické "efektivní myšlení", finanční elita diktují své zájmy státu... ()

gicous

Příběh o lidech, jejichž náboženstvím jsou peníze a moc. Sobečtí, chamtiví a emočně vyprahlí bankéři, kteří řídí tento svět. Člověk se při sledovaní filmu ptá, jak se to stalo, že jsme to dopracovali až do tohoto stavu, kdy je u kormidla hrstka nejbohatších a zbytek jsou jen ovce, strádající, vykořisťované a žijící v informačním polovakuu. Rozhodujeme o lidech, které neznáme. O lidech, kteří jsou ovlivňování, zkorumpováni a řízení globálními korporacemi. Místo toho, aby to byla čistá demokracie pro lidi, je to systém pro bohaté, ambiciózní, chamtivé a charakterově naprosto prohnilé skupiny, neustále rozšiřující svoji sféru vlivu. Nemyslím si, že je tento kapitalistický systém dlouhodobě udržitelný. Buď to se změní v jakousi obdobu moderního korporátního fašismu, a nebo se rozpadne. Co bude nasledovat potom, to je velká otázka. Kapitál je film, který se bere vážně. Nedokážu plně posoudit autentičnost celého ekonomického obrazu, se kterým se tam pracuje, ale smysl mi to dávalo. Machinace, intriky a zákulisní domluvy se táhnou celým filmem. Drtivá většina postav je opovrženihodná, lidsky ovšem, kdo uznává bohatství, peníze a moc jako svoji modlu, potom platí opak a všichni jsou klaďasové, bojující za správnou věc. Kapitál mě bavil a myslím, že je z celkového pohledu cennější než Vlk z Wall Street, který byl hlavně prima zábava. Costa-Gavras vyjádřil svůj názor vážněji, ale zůstal přitom filmově atraktivní a to je moc dobře. 8*/10 ()

GabikaHarmen

Veľmi ma sklamala Liya Kebede... čakala som od nej omnoho omnoho viac, po tom ako dobre sa ujala hlavnej úlohy vo filme Desert Flower ... Necítila som tam žiadnu iskru a scény, kde bola ona, mi vyslovene išli k záveru filmu na nervy .. Kľudne by sa celý film zaobišiel aj bez tejto "zápletky" s ňou - vypatlanou supermodelkou.. podľa mňa.. ale inak je to taký typický poctivý dnešný prototyp veľkorozpočtového filmu .. Amerika robí takéto filmy na dennom poriadku, až to začína byť nuda, ale tu to trochu oživilo európske prostredie a európski herci.. čo dávam ako plus .. celkovo to vo mne nezanechalo žiadnu výraznejšiu stopu .. 3* ()

blondboss

Čakal som viac. Malo to síce svoju úroveň, ale prišiel mi tento film až príliš chladný a príliš šablónovite zrežírovaný bez nejakých vedľajších emócií. Aspoň teda ja som po skončení filmu žiadne necítil. Proste pozriem raz a vzápätí zabudnem. Gad Elmaleh to zahral vcelku slušne. Celkové hodnotenie - vyšší nadpriemer, ale nič výnimočné. 65 % ()

garry

Costa Gavras je ultra levicový řecko-francouzský Viewegh. Jeho postavy bez uzardění vypadají jako karikatury kapitalistických bezcharakterních zrůd. Mnohdy to tak ve skutečnosti je. ()

Jadro

Len žalostné minimum filmov ponúkne úplnú pozornosť od začiatku po koniec. Liya Kebede alias "Púštny kvet" je len čerešnička na geniálnom stvárnení pána prezidenta, ktorý každú minútu snímku len stupňuje tlak na všetko a všetkých - to čo sa javí ako jeho stupidita sa rýchlo mení na najväčšiu výhodu.... Brutálny náhul finančníctvu ako takému. Dokonca zostalo miesto na rečnícke otázky (napr. kde sú Bahamské peniažky alebo či sa vráti domov ako pán director) ()

sto7ra

snaha o povedený obraz dnešního světa s nápadnějšími barvami. jenže ty barvy jsou buď až moc křiklavé anebo jindy příliš fádní, ale hlavně smíchané jedna s druhou, že z toho je nehezká patlanina. nakonec jste tedy někdy moc zmatení ze všech těch čísel a bratříčkování postav a jindy zas znudění dlouhými, vážnými a drsnými pohledy Gad Elmaleha. Tenhle herec mne velmi zklamal. Jeho one-man show jsou skvělé, ale tohle byl velmi slabý odvar. Na druhou stranu se musí uznat, že jako herec byl z těch silnějších, protože ostatní působili až moc uměle. ()

Andre.w

Všechno podstatné shrnul uživatel Maringold. Zbytečný film. Lepší je dokument Korporace nebo Finanční krize. Film je extrémně polopatický. ()

amundseen

Je to síce iba "rozprávka" o finančných žralokoch (divákovi je jasné, źe zrovna takto sa burzové machinácie nedejú), ale bravúrne natočená, s výborne vystavaným dejom. Za finále, ktoré balansovalo na pomedzí reality a sna, by si film možno zaslúžil aj plné hodnotenie. ()

Ironhead

Nocni mile prekvapeni na HBO :_) Uz sem chtel jit spat, ale najednou sem u ty TV este skoro dve hodiny vydrzel ikdyz sem puvodne vazne nechtel :_) ()

Mejdzula

Neumym, nerozumym, ale čumym. Čumym asi jako Gad Elmaleh s jeho sexy kočičkami, pardon, chtěl jsem napsat "očičkami", ha ha, vtip...a haló, proč je na prvním místě mezi herci uveden Gabriel Byrne? Vždyť tam jako moc nebyl. ()

retrix

Slušnýmu člověku musí být akorát smutno, když vidí, kdo tahá za nitky naší globální pseudodemokracie. Film je takovým vymyšleným příběhem o nevymyšlené - pravdivé skutečnosti dnešní doby. ()

wick

Velmi zdařilý Costa Gavras....ukazující na finanční mafii a predátorský kapitalismus. Charismatický výkon Gada E. Je vidět, že režisér nepatří do starého železa. ()

Saxos

"Ano přátelé, já jsem Váš Robin Hood! Dál budeme brát chudým a dávat bohatým." Svatá pravda. To i za těch komoušů byl úrok na účtu 4%. Teď u těhle hladovců nepřesáhnete ani jedno procentíčko a to ještě sežerou poplatky. To je správný. Na chudou babičku, která šetří na pohřeb, musí být pořádnej bič. Hlavní je, aby si banka s jejíma korunkuma mohla šoupat podle svýho, a aby bylo hodně babiček. Banky s náma ve jménu úvodní věty stejně vyjebou. Film předčil Vlka z Wall Streetu. Má spád, napětí, humor i scény s námětem - co bych udělal, kdybych tak jen mohl. ()

mouzi

Nebyt toho debilne utnuteho konce a ponekud sterilnich hereckych vykonu, mohlo to byt za 4,6. Takhle je to navic za prodrbane dialogy za 3,6. Ten film mel vazne na vic.. ()

zigy

Wall Street po francouzsku:) Bez emocí, suše servírovaná kritika světa byznysu, krutého a lidi ničícího. Peníze, peníze a zas jen peníze. Nic jiného nemá smysl...Oproti Wall Street však postrádám sympatie k hlavnímu hrdinovi, který je vlastně jedním z nich, takže to mě nutí jít s hodnocením maximálně na čtyři hvězdy, protože napětí někdy prostě chybí....Potěšil zajímavě natočený konec nutící k zamyšlení. ()

WUTEN

Kolik stačí peněz aby byl člověk šťasten, milion? Dva? Deset? Sto? To nemá žádnou konečnou hranici, pokud už má ty peníze, chce jedině moc, moc a peníze jsou největší hnací silou v politice a celkově v celém kapitalismu. Peníze=moc, moc=peníze, když kontrolujete peníze, kontrolujete celé státy a národy, jste největším pánem na této zemi, protože moc se dá koupit nebo získat, peníze se dají vydělat, zdědit, ukrást, ale když máte peníze můžete si koupit moc, v tom je síla peněz, když už máte moc, peníze si získáte vždy. Myslím si, že tento film na to často poukazoval, je to jen hra před veřejností, manipulace, lži, podvody a Elmaleh zahrál velmi dobře mazaného psychopatického ředitele, kterému jde jen o vlastní korýtko ale zároveň chápe závažnost svých rozhodnutí. Film se snaží ukázat vztahy uvnitř vedení banky a akcionářů, vztahy samotného ředitele v rodině doma a na veřejnosti. Na frantíky slušné drama, zatím snad nejlepší co jsem viděl od nich na toto téma. Já dávám 4*. ()

$h4rk

Možná tím že málokterý film o politické špíně mě dokáže zaujmout, možná mi jen tenhle film prostě nesedl. Dejme tomu že to tak doopravdy chodí. Příběh nebyl tak špatný, i když dle mého názoru nebyl téměř žádný prostor pro ostatní herce než Elmaleha a vždy výraznějšího Byrna. Možná cíleně, netuším. Postavy na vyjímky nezapamatovatelné, takže po chvíli jsem se ztrácel i v tom kdo s kým a proti komu vlastně je a čím dál film plynul, začalo to být i zmatečné. Pasáže s modelkou mě opravdu nebavili. Od kvalitního filmu čekám mimo dobrý příběh i trochu akce, napětí a alespoň trochu humoru a ani jedno se nedostavilo. I když co se týče humoru, tak mě alespoň pobavil konec a novodobý Robin Hood pro bohaté. Pro mě zajímavé komentáře: Fr & sto7ra & Marigold ()

Letní filmová škola se blíží

Letní filmová škola se blíží

20.07.2013

Programovou osu letośní LFŠ tvoří šest základních sekcí, které vyváženě pokrývají všechna témata festivalu: Fokus (tentokrát profil portugalské kinematografie), Inventura, Spektrum, Visegrádský… (více)