Politický thriller Kapitál nás zavádí do prostředí nejvyšších finančních kruhů v době světové finanční krize. Vypráví příběh o nezastavitelném vzestupu Marca Tourneuila (Gad Elmaleh), poníženého sluhy Kapitálu, který se stane jeho nezpochybnitelným pánem. Jako nový ředitel největší evropské banky Phenix dokáže Marc překonat všechna úskalí vysoké finanční politiky – nutné propouštění, násilný pokus o převzetí ze strany amerických klientů i intriky svých kolegů a podřízených. Jakou ale člověk musí za takové vítězství zaplatit cenu? Odvěký příběh o vlivu moci a peněz na člověka v režii francouzského buřiče Costy-Gavrase. (Artcam Films)

sharky

Ano, jsou to hrozní šmejdi, ale ten film si strašlivě vymýšlí a je hrozně schematický, celé to chvílemi půsbí jako absolutní parodie a při tom si to hrajena hlubokomyslonou filozofickou sondu, ke které se ve skutečnosti vůbec nepřiblížil. ()

Flego

Kto chce s vlkmi vyť, musí vlkom byť. Nový riaditeľ banky Marc ( výborný Gad Elmaleh ) musí prekonávať rôzne nástrahy najvyšších finančných kruhov, ale rozhodne sa nejedná o nejakého kladného hrdinu. Chápe tok peňazí a patrične s notnou dávkou cynizmu to dokáže vysvetliť aj svojmu strýkovi, ktorý je nahnevaný na nenažraných bankárov asi ako trištvrte celej populácie. Film ukrýva v sebe určitý satirický podtón, ale hlavne je to rýdzi kapitalistický thriller na francúzsky sposob. ()

borsalino

Opět výborný Costa-Gavras a dokonale necitelný Gad Elmaleh. Bez skrupulí ukazuje svět bankovnictví, jak jsou všechny environmentální strategie, morální kodexy, zaměstnanci a loajální chování jen fasádou pro hru několika byznysmenů, kterým jde výhradně o prachy a ekonomickou moc. Nic nového pod sluncem, ale famózně natočeno! ()

Dionysos

Někomu to možná může připadat stereotypní, nicméně Costa-Gavras zjevně nechtěl natočit subjektivní lidské drama, ale objektivní pohled na svět velkobank a nebál bych se říct, že (zvlášť díky katalyzačnímu účinku ekonomické krize po r. 2007) film má v tomto smyslu mít i funkci didaktickou. S tím souvisí i typizovanost postav, ale co se dá dělat, když v díle jehož název snímek nese (myslím Marxův "Das Kapital", ne knihu "Le Capital" Stéphana Osmonta, beletristickou předlohu tohoto filmu), čteme např. na str. 251: "Jako kapitalista je jen zosobněným kapitálem. Jeho duše je duše kapitálu. Kapitál má však jediný životní pud - pud zhodnocovat se, vytvářet nadhodnotu...." Nepřekvapí pak, že levicový Costa-Gavras nemohl natočit film jinak. Přesto rozhodně není jen šablonovitý a předvídatelný, rozhodně ne. Motivace hlavní postavy není jednoznačná ani zpočátku k uhodnutí a o konkrétním průběhu děje se to dá říct dvojnásob. Konvenční filmové postupy, které vás ani za necelé dvě hodiny nezačnou nudit. ()

Lacike

Marigold to vystihol presne. Film plny klise o bankaroch, ktory je podany dost jednoducho, aby to pochopil kazdy. Ani ako osobny pribeh hlavneho hrdinu to nefunguje, kedze jeho sukromie je podane strasne sterilne a bez emocii. Napriek tomu som sa nenudil a za jedno pozretie to stalo. Nic prevratne nove som sa sice nedozvedel, ale obcas su tie epizodky z fungovania bank aspon zabavne a zaver je vydareny. 6/10. ()

Ajinka126

Začátek nabral slušně na síle, kterou velmi rychle ztrácel. Od půlky filmu jsem se začala dost nudit, protože šlo pořád dokola o to stejné. Ke konci se film jen doplazil a nějak ho teda uzavřel. Měla bych rovněž malou připomínku k zařazení filmu do kategorie "drama" a hned pod tím v obsahu se píše "thriller". Asi byste si to měli ujasnit ;). S Vlkem z Wallstreet se to nedá srovnat. Ten měl všechno, co tady scházelo. ()

NinonL

Neuvěřitelná pecka aneb Wall Street pro dospělého diváka. Domnívám se, že jen málokdo chce uvažovat nad tím, zda by tohle všechno mohla být pravda. Resp. je ta představa děsivá. Já se té představy nebojím, neboť jsem přesvědčena, že "tohle všechno" v různých podobách pravda je. A pravděpodobně je ještě horší. Jen asi není takhle nahuštěná do jednoho příběhu, osudu. Proto se také celý svět nachází už dlouho v páchnoucích močálech a ještě hodně dlouho se v nich nacházet bude. Bez ohledu na to, co do nás hustí média (a ratingové agentury) horem dolem, věřím tomu, že pravda o celé "krizi" je zobrazena právě zde. V tomto Costa-Gavrasově filmu, kterému uděluji s úctou plné hodnocení. Výkony herců ani nic dalšího komentovat nemůžu, protože jsem filmem naprosto fascinována. ()

SaNcHeZ_cz

Kapitál kazí lidi a peníze nikdy nespí. To jsou dvě jistoty, které jsou prostě platné. Bohužel ani stejnojmenný snímek vám nic moc víc věomostí nepředá. Costa-Gavras natočil snímek, který se tak moc snaží vymezit, až končí v té nejstereotypnější šabloně jaká jen jde. Zvýrazňovaní zlozvyků a špatností finančního systému funguje sice vždy, ale člověk by přecijen čekal něco více. [40%] ()

Tayen

Kapitál není film, který by chtěl objektivně ukázat, jak to zřejmě chodí ve vysokých kapitalistických kruzích. Tohle je film, který chce diváky přesvědčit, jak jsou ony kapitalistické kruhy povrchní, nudné a zoufale prázdné. Bohužel to se dá říct hlavně o filmu Kapitál. Hodně se mluví, buď francouzsky a dost křečovitou angličtinou. Všichni však převážně mluví o penězích. Někteří je rozhazují, jiným na nich nezáleží, což dávají najevo, někteří o ně přijdou, jiní je přijímají jako úplatky. Postavy jsou povrchní a stereotypní, zkažené figurky vysoké společnosti, tak se režisérovi do příběhu hodí. Kladné postavy poznáme hned: jsou vykresleny naivně a idealisticky a pokládají ty správné otázky, a to takové, které by měly peněžním magnátům nahlodat svědomí nebo jim ukázat, co je v životě důležité. Záporné postavy jsou sobecké, žijí čistě konzumním životem nebo podvádějí - samozřejmě si zaslouží naše pohrdání. Bohužel ve filmu není žádná postava, která by aspoň trochu vzbuzovala sympatie. Možná intriky a utajené operace, tak jak je film vykresluje, v bankovním světě existují, bohužel příběh, kde je dobro a zlo odděleno tlustou čárou a všechno je černobílé, dojem shazují a ubírají mu na uvěřitelnosti. Kapitál je sterilní film o penězích, bankách, ale hlavně o režisérově levicovém pohledu. ()

kaylin

Snímek o tom, jak v současné době vypadá kapitalismus a že to rozhodně není nic pěkného, protože lidé, kteří se dostanou k moci, jsou ochotni pro její udržení udělat cokoli, a je celkem jedno, jak moc se na vás usmívají, jak moc si myslíte, že říkají pravdu. Za tím vším může být hodně velká přetvářka, což tento snímek ukazuje bez obalu. ()

Maq

1) Celá popsaná finta je ve své podstatě přibližně správná, ale je příšerně zjednodušená. Hráči by nehráli tak průhledně, nebylo by tak snadné je nachytat na švestkách, trh - ostatní hráči - by nereagoval tak bláznivě a dosazenému ředitýlkovi by hráči netolerovali samostatné jednání. Tuhle námitku však beru způli zpět, protože pro diváka věc musí být srozumitelná, tedy triviální. --- 2) Kecy o propouštění, event. okrádání klientů, či o jiných trablích s masami, neberou vážně ani odboroví předáci. Všichni hráči, včetně ministra práce a sociálních věcí, vnímají problematiku dopadu her na střevlíky výlučně z marketingového hlediska: jak se to prodá na burze, jak se to prodá voličům, a podobně. Mimo veřejná prohlášení o věci mluví v holých větách. --- 3) Hráč se kterým dokáže sebeméně manipulovat šlapka, nevystoupá nikdy výš než do okresního přeboru. Tenhle prvek mě ve filmu přímo iritoval. --- 4) Nezapomínejme, že mnohem více a mnohem nemravněji než banky nás oškubává stát. --- 5) Napsal jsem oškubává, nikoli okrádá, protože "okrádá" je termín, v němž je obsažena připitomělá nasranost nýmanda. Byznys je SOUTĚŽ. Ne každý se jí může či chce zúčastnit, a většina veřejně dostupných informací o ní pochází od lidí, kteří ji prostě nechápou. Včetně Costy-Gavrase. Pokusy nahradit soutěž harmonickým rozvojem, nejlépe plánovaným, už tu byly. A zrovna my, Češi a Slováci, bychom si měli sakramentsky dobře pamatovat, jak ta harmonie fungovala: Byla neproduktivní a skrznaskrz nemravná. --- 6) Na světě zbývá už jen velmi málo zemí, které lze považovat za kapitalistické. Byznys je celkem čitelná a racionální činnost, protože hráči hrají se svými penězi a snaží se o ně obrat ostatní. Nesrovnatelně špinavější praktiky kvetou tam, kde se hraje s cizími penězi, tedy když se dojí veřejné rozpočty. Pitomý (a pokrytecký, mimochodem) Havel to nazval "mafiánským kapitalismem", ale je to naopak všudypřítomnost veřejného, tedy socialistického prvku, která teprve dělá z byznysu svinstvo. ()

radektejkal

Jerguš Lapin nebo Jánošík, moc jich stejně nebylo. Zato těch, co chudým berou a bohatým dávají, bylo a je asi bezpočet. Ale nemluvme o chudých, ti se vždycky nějak protlučou. Mluvme o běžných daňových poplatnících, kteří financují nejen existenci chudých, ale také téměř všechny vládní projekty, včetně sanace bank a podobných korporací. Ani nemluvme o bohatých, mluvme o těch, pro něž jsou peníze cestou k respektu, který je cestou k penězům, které jsou cestou k respektu atd. atd. - zkrátka o bludném kruhu, kterému se také říká začarovaný. Peníze a respekt jsou hlavní složky jejich hry na život s názvem "Le luxe est un driot (Luxus je právo"). Film má samozřejmě i druhou stranu mince - viz Marigold. ()

bourec

Nudný,stejně jako je nudnej život těchhle zbohatlíků,finančních piraňí.Naštěstí všichni chcípnou buď nudou,nebo na aids.Ale nic sem si vod toho nesliboval,takže žádná újma se mi nestala.40%. ()

Lanark

Rádoby realistické drama, které však příliš tlačí na pilu a spoustu věcí zjednodušuje na hranici snesitelnosti. Na jednu stranu se snaží vzbudit apokalyptickou vizi světa, ve kterém existují jen peníze a lidi, kteří pro ně udělají vše. Na stranu druhou z těchto lidí dělají dětinské hlupáky, kteří se na situaci na japonské burze musejí ptát sekretářek svých známých. Pár zajímavých postřehů, jedna hezká workoholička a vtipné "snové" prostřihy. Ani americký vlk ani tento francouzský kohout však přes veškeré vytí a kokrhání mou pozornost neupoutali. Na krále zvířat stále čekám... ()

tomtomtoma

Kapitál je stylovým útokem starého a zkušeného řeckého partyzána. Costa-Gavras natočil film podle stejnojmenné knihy, napsal ji Stéphane Osmont roku 2004, býval vedoucím pracovníkem ministerstev hospodářství a financí, samozřejmě sám pracoval po státním sektoru také ve finančnictví. Někdo může mít špatné zkušenosti s československým komunismem, byť se sám na jeho budování podílel, další zase mohli být šikanováni tou druhou stranou, ač o to nestáli. Costa-Gavras byl ve svém dětství vychován neohroženým partyzánským duchem, v době jeho dospívání bylo partyzánské odhodlání jedinou možností vzdoru, stalo se jeho celoživotní hnací silou a s přesvědčením ho používal k vyvolávání vnitřního znepokojení i k rozdmýchávání hystericky podrážděných zpětných reakcí. Partyzánský výpad směřuje k samotné podstatě kapitalistického náboženství a k nejvíce vzývané hodnotě moderní prosperity tržně hospodářské demokracie. Obraz má dynamický pohyb, bojové údery peněžního kvasu a sarkasticky výsměšné noty. Jedinečnou zbraní partyzánské dychtivosti je Marc Tourneuil (velmi zajímavý Gad Elmaleh), nově zvolený ředitel významné banky Phenix. Ctižádost ho žene vpřed, dosažený status společenského úspěchu se sice dostavil trochu omylem, o to více se o něj musí pečovat. Dochází k sebereflexi, ale opojná chuť dosažené pozice moci a rozhodné finanční síly jsou nakažlivou chorobou. Kapitalistické náboženství nabízí pohodlí a luxus, lidskost omezuje. Hlavní ženskou postavou je Diane Tourneuil (příjemná Natacha Régnier), Marcova milující žena. Finanční zajištění je v současné realitě rozhodujícím faktorem, ale nenasytnost staví nepřekonatelné překážky do cesty vzájemného porozumění, štěstí si nelze koupit. Důležitou postavou je Dittmar Rigule (zajímavý Gabriel Byrne), hlavní tvář miamské investiční skupiny, vlastnící nezanedbatelné procento akcií banky Phenix. Boj o moc se vede tvrdě a za každou cenu je nutné zvyšovat hodnotu vlastního majetku, hájit své zájmy lze i za pomoci vydírání. Významnou postavou filmu je Nassim (topmodelka Liya Kebede), Marcova Achillova pata. Vše má své opodstatnění, neboť svět financí je těsně spjat se světem šoubyznysu, navzájem si poskytují útěchy a dělí se o své výsady. Nakonec i ona je překážkou v cestě na absolutní vrchol úspěchu a slabost se musí překonat. Výraznou postavou je Raphaël Sieg (zajímavý Hippolyte Girardot), bankéř na vedoucí pozici a blízký Marcův spolupracovník. Nelze se vyhnout drobným nedorozuměním, ale dosažený soulad nakonec obě strany posouvá výše a vpřed. K výraznějším postavám filmu patří také Maud Baron (příjemná Céline Sallette), mladá londýnská finančnice s nedůvěřivým odstupem k vrcholným bankovním představitelům. Akademická úroveň má své zajeté ideály, ale skutečnost vždy podlehne bohatství okamžiku. Z dalších rolí: předseda představenstva banky a její akcionář s vlastním okruhem zájmů moci Antoine de Suze (Bernard Le Coq), vývojem událostí a ztrátou své moci roztrpčený původní ředitel banky Jack Marmande (Daniel Mesguich), jeho dcera a vedoucí bankéřka Claude Marmande (Olga Grumberg), de Suzeův loajální tajemník Théo Craillon (Eric Naggar), milující rodiče Marca (Daniel Martin a Claire Nadeau), po jmenování lichotící Dianiny rodiče (Jean-François Elberg a Marie-Christine Adam), Marcův cynický strýček Bruno (Jean-Marie Frin), či Nassimin atypický přítel a vyvolávač deště Tino Notti (Bruno Ricci). Kapitál je sarkastickou kritikou spravedlivého rozohnění věčného řeckého partyzána. Náboženství současnosti není ohroženo filmem, ani opozičním názorem, a vzájemná odcizení trpí úzkostí. Nechť žijí peníze! Finanční byznys je plný soutěživé agrese a ministerstvo zdravotnictví by mělo mít povinnost vydávat k hrátkám finančních trhů varování: ÚČAST NA HAZARDNÍCH HRÁCH MŮŽE BÝT ŠKODLIVÁ A ZPŮSOBOVAT ZÁVISLOST! Příkladný to partyzánský útok na celé zdání společenské ctihodnosti elit! () (méně) (více)

PROCESOR

Za mě to takovej nářez nebyl i když pan Elmaleh toho arogantního hajzlíka zahrál dobře, tak mi na filmu vadily jiný věci. Především děj, který měl být nervydrásající se jaksi nedostavil. Nový pan prezident musí, aby dokázal, že je hoden místa propustit tisíce lidí, to je normál žádný drama. Vždycky když sleduji tu nabubřelost si říkám z čeho pramení. Pořád je to jen člověk. Není nic jednodušího než chodit na porady a tvářit se důležitě. Když je krize a nůžky se rozvírají, tak se musí člověk postarat sám o sebe a to on umí,S! proto se nechá vydírat podvyživenou smažkou-pardon modelkou, která ho může kdykoli zkompromitovat.S! A závěrečný "drama" s koupí černého petra a znehodnocení firmy a následný zisk z transakce se učí už na základce. Nicméně konec překvapivý není. Téma je to sice atraktivní, ale zpracování bylo horší. ()

Mylouch

Mimořádně vážné aktuální téma (vytrvale vzdorující analýzám bratrského ekonomického mainstreamu), vyvedené v konverzačním formátu, se sarkastickým nadhledem vzdáleně veze na vlně Obchodníka se smrtí a Politických kruhů. Maoistické metody krizového managementu dědiců Robina Hooda. "Jsou to děti." Kvalitní 3-4* s bolestnou českou zkušeností krizovou i privatizační. ()

Letní filmová škola se blíží

Letní filmová škola se blíží

20.07.2013

Programovou osu letośní LFŠ tvoří šest základních sekcí, které vyváženě pokrývají všechna témata festivalu: Fokus (tentokrát profil portugalské kinematografie), Inventura, Spektrum, Visegrádský… (více)