Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (CinemArt)

Morholt

Boyhood patří určitě k unikátním projektům, ale jeho výjimečnost spočívá pouze ve formě, jakou byl film natáčen. Nikoliv v obsahu. Bylo fajn sledovat, jak se hlavní hrdinové s věkem mění a neříkat si u toho "Taky mohli vybrat někoho podobnějšího.", ale jinak nevidím nic, co by mě posadilo na zadek. Já chápu, že život není sled zábavných a dramatických okamžiků a občas je to prostě nuda, ale právě tu nudu od filmu nechci a nečekámi. A Boyhood nudí a někdy dost pekelně. Film není špatný. Je tu spoousta momentů, které stály za to, herci, pokud nepočítám režisérovu dceru, byli příjemní, ale v té sáhodlouhé stopáži se řada pozitivních věcí rozpustila a v kombinaci s velkým očekáváním to způsobilo, že jsem byl na konci docela zklamán. 55% ()

Sawy

Nádherná pocitovka, která absenci nějakých výrazných vrcholů či pádu nahrazuje možná podprahovými, ale ve výsledku o to silnějšími emocemi, které v ní po celou košatou stopáž bublají. Chlapectví akcentuje pomíjivost života jako ještě žádný film před ním. Pro svou jedinečnou formu se bezpochyby zapíše do dějin kinematografie, do mého srdce si našlo cestu bezchybným zachycením situací, které všichni dobře známe, na stříbrné plátno. Linklater tohle zkrátka umí jako nikdo jiný. 90 % ()

Handle

12 let natáčení, nádherný příběh o dospívání, Richard Linklater mění filmové dějiny. Výborné ohlasy slibovaly jedinečný film. No, on možná i jedinečný je, ale pouze tou formou. Jinak jsou pro mě recenze 100% obrovským hypem. Chlapectví sice není špatné V ŽÁDNÉM ohledu, ale nabídne jen minimum opravdu emotivních okamžiků (nejvíc se mi vybavuje manžel alkoholik). Zbytek jsou zbytečnosti nebo jen sympatické scény na které si ale zítra už nevzpomenete. Snímku se nedá upřít autentičnost a také za to si ho velmi cením, ale zároveň je to také poprvé, co jsem litoval, že to není více klišé. Stačilo by tam vložit více radostí a starostí, více se zaměřit na pocity v dospívání, ukázat důležitější životní události a řešit témata, která v divákovi něco vyvolají. Čekal jsem drama ze života se kterým se ztotožním a budu cítit nostalgii, ale na to je Chlapectví příliš nevyužitým filmem, který mě bohužel zklamal v mnohém (absence emocí, jednotvárnost) a ohromil jen v druhořadých věcech (forma či milé scény, které by však byly fajn spíš až ve scénáristicky ucelenějším dramatu). 60%. ()

jerry12

40%. Nepříjemně nevyužitý velmi unikátní formát, ze kterého šlo rozhodně vytěžit víc, než naprosto běžné rodinné drama, kde jedinou výsadou oproti jiným podobným kouskům je, že místo aby byli herci se vzrůstajícím věkem maskováni či nahrazováni staršími, ve skutečnosti sami stárnou. Neuvěřitelně zdlouhavý a nicneříkající příběh, který není prakticky ničím zajímavý, nic nepřináší a na to, že byl natáčen po dobu 12 let, není na něm absolutně nic takového znát. Nulová kreativita od Linklatera, podobně jako u jeho minulé trilogie. Dovedu si představit desítky daleko lepších, zábavnějších a přínosnějších možností, jak takový specifický formát využít a vyždímat z něj maximum. Škoda, smutný film. A nominace na Oscara za nejlepší film a scénář? To jako vážně? Dvě a půl hodiny, které se mi z hlavy vykouřily jako šluk ze slimek s nulovým obsahem dehtu. ()

d.beseda

Já takové nadšení s ostatními sdílet nemohu. Richard Linklater zajisté natočil vynikající film, který svým zanícením natáčet po dvanáct let hlavního hrdinu, další členy rodiny a přátelé málokdo napodobí či překoná, ale na absolutní vrchol to určitě dosahovat nemůže. Užití metody, která se využívá zejména u časosběrných dokumentů, je v hraném celovečerním snímku určitě velice originální, prospěšná a měly by se takto natáčet asi všechny filmy, ve kterých tvůrci plánují zachytit vývoj postavy v určitém časovém období a samozřejmě v dětství a dospívání je ten rozdíl nejmarkantnější. Samotný příběh určitě nepostrádá dramatičnost, herci ve svých postavách působí naprosto věrohodně a civilně, ono herci si na sebe jistě za dvanáct let dokonale zvyknou, ale pořád je to pouze lehký nadprůměr toho, co můžeme vidět v jiných, podobně laděných filmech zachycujících prostředí americké rodiny. Mé hodnocení: 70%. MFF KV. ()

ScarPoul

Ono je to veľmi ťažké prísť na kobylku tomuto príbehu. Celý čas sa na to pozeráte a hovoríte si, že tam chýba niečo pamätné. Nejaký ten okamih, ktorý vás s hlavným hrdinom spojí a vy si poviete. Ó áno, toto si pamätám. Keď sa to stalo mne, bolo to presne takéto. Ale za celý ten čas sa tam nenájde ani jeden náznak akéhosi klišé o dospievaní. V priebehu celého filmu som bol kvôli tomu na Linklatera naštvaný. Hovorím si, sakra ale veď prvý bozk, prvý sex, prvá projekcia Star Wars. Ono to strašne definuje človeka. Kecá sa tam o tom neuveriteľne veľa, ale to čo nám pri iných príbehoch berie dych tu jednoducho nie je. A potom príde koniec. Posledný rozhovor s Ethanom Hawkeom ( ten človek je doslova a do písmená úžasný všade), a my sa nejako dostávame na kĺb toho, čo chcel režisér príbehom povedať. A posledný záber, pred spustením vypalovačky od Arcade fire, nám zrazu dovolí naplno precítiť čo sa skoro tri hodiny pred nami odohralo. Všedný život plný nezaujímavých vecí a zaujímavých zistení. A keď finálne titulky skončia a príbeh ešte doznieva v posledných momentoch katarzie, tak si vlastne uvedomíte, že Linklater s vami zase veľmi sofistikovane vyjebal. A keďže Boyhood je o živote bez príkras, tak Linklater je ten človek, čo vám systematicky dokazuje, že nie všetci Američania sú ignoranti a že chodiť s jeho dcérou nie je zase až tak zlá predstava. A aby toho nebolo málo. Zase to spravil spôsobom, ktorému sa nedá uprieť originalita a cit pre zvolenú tému. ()

Borrtex

Zajimavý nápad. 19 let života se Richardovi povedlo hodně pěkně vecpat do dvou a půl hodinek. Film není nijak moc akční ani dějově zapletený. Je to taková pohodová komedie, která občas vyústí v drama. Pěkné zpracování a pestrost na mě velmi zapůsobila a bylo skvělé, že herci opravdu stárli, takže to nebylo takové to klasické "o 20 let později" kde se přidělá pár vrásek a trošku našedí vlasy a hotovo - takže rozhodně originální myšlenka. No a co více k tomu dodat. Pohodový film u kterého jsem si příjemně odpočinul. Závěrečná scénka byla moc povedená a dokázala dokonale zakončit celou dějovou linku filmu. Nádherný film, který nepotřebuje extrémní spletitý děj, ale spočívá v tom, že zde každý divák alespoň z části najde sám sebe. :-) 90% ()

BigDeal

Takmer 3-hodinový film bez zápletky, či originálneho deja a predsa tak výnimočný. Niekomu sa môže zdať nudný, niekomu nespravodlivý, inému bez zmyslu, no nič to nemení na fakte, že TOTO je život! A život nemá zmysel. V živote sa len celý čas naslepo motáme a snažíme toho prežiť čo najviac príjemného, najintenzívnejšie ako sa dá. Pre niekoho nedostačujúce, pre mňa výnimočné a krásne. 90% ()

Dale

Veľmi príjemný film, ktorý pokojne plynie ako sám život, konečne nevyrušuje neustále menenie hercov počas dospievania detí, takto by sa mali točiť všetky filmy s viacerými časovými obdobiami. Ani som si neuvedomil, ako tie skoro 3 hodiny ubehli, aj keď sa vpodstate nič zaujímavé nedeje, len sledujeme obyčajný život obyčajného chlapca, no nenudil som sa ani sekundu. ()

Ouwen

Mě nevadí úplné civilní pojetí tohohle filmu, přeci jen však se na filmy dívám abych se u nich pobavil. Ellar Coltrane jako hlavní postava, mi přišel takovej nijakej, ségra nesympatická. Hawke je skvělej herec, jeho postava je jediná, ke který jsem si sympatie vytvořil. Paradoxně mi nejvíc vadily ty časové skoky, rejža diváka ochudí o dost "zásadní věci", které jsou součástí většiny mladejch, jen se o nich mluví a mnoho jiných prvků působí naznačeně. Po mnoha stránkách je film kvalitní, výprava, detaily a tak podobně, jen to prostě vyustí do ztracena a příliš mnoho "šokujících" momentů zde taky není. Hodnotit to nebudu. ()

JohnCZ

Samotný film je poctivá čtyřhvězdičková záležitost a jeho děj nevybočuje z řady snímků "ze života", které jsou pro Richarda Linklatera tolik typické, avšak pomyslnou pátou hvězdičku tvoří především forma. Dvanáct let točený film, ve kterém vidíme (doslova!), jak nám postavy rostou a vyvíjejí se před očima a to nejen fyzicky, ale i psychikou, je prostě něco úplně dosud nového a neviděného. Zajímavé je i to, že Linklater dokáže bez nosné zápletky natočit 3 hodiny materiálu. A přesto je to film, který nejenže má co říct, ale dokonce nestačí nudit a donutí diváka se zamyslet. ()

vurhor

Fanda dlouhých dramat jsem nikdy moc nebyl. Ale když se do toho někdo vrhne s takovým sofistikovaným a výjimečným způsobem, navíc s natolik uvěřitelnými dialogy a scénami, že člověk přestane loupat zrníčka, tak se tím fandou tuze rád stanu. Krásnej film. Lepší 4* ()

Suzie05

Snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat??? I felt absolutely nothing... a pak, že já jsem cíťa. ()

corpsy

Myslím, že si môžme väčšina tu z nás úprimne povedať, že impulz k sledovaniu snímku bola jeho doba vzniku natáčania. Dlhých 12 rokov sa Linklater snažil dokonalo a reálne zobraziť dospievanie hlavných detských postáv, až zabudol na to, že postavy by mali vo filmoch žiť a nie len prežívať. Je to myslené z umeleckého pohľadu. Vzťahy, motívy a ich preklenutie tu proste len ubieha, neponúka žiadne emotívne udalosti, žiadne príhody, ktoré by stáli za to. A tak sa z filmu stáva iba obyčajná experimentálna udalosť, bez života. ()

DEXTER099

Dlouho jsem se odhodlával tento film zhlédnout už jen kvůli délce.Jinak na filmu je asi už podle očekávání nejzajímavější to jak dlouho se film točil.Je to o životě a dospívání jednoho chlapce v americké rodině a jejich dnešních radostí i starostí.Příběh jsme sice čekal silnější,ale už jen to,že vás vtáhne to,že si připadáte jakou součást života onoho chlapce a zároveň s ním rostete dávám za mě 80 % a čtyři hvězdy. ()

F.man

Neuvěřitelně citlivý a atmosférický film. A přitom se v něm skoro nic neděje. Teda podle měřítek dnešního Hollywoodu. Jinak je samozřejmě dospívání dítěte v muže jedním z nejsilnějších námětů vůbec. No a když ho natočíte takhle zodpovědně, s hereckou obsadou, která ty pocity prožívá na vlastní kůži v i reálu, tak má F.man zážitek roku. Vážně super. Hey, grab that McCain sign, would you? ()

Tryskomyš

Patricia Arquette získala Oscara 2015 za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Dále film získal Tři Zlaté Globy z pěti nominací. Nejlepší filmové drama, nejlepší režisér a nejlepší herečka ve vedlejší roli pro P. Aequette. Natáčeno 12 let se stejnými herci. ()

schizmo

To chtělo mít koule pustit se časosběrného projektu, který autorům i stejné sestavě herců veme 12 let života! Těžko se tomu uvěří, ale ten film je naprosto životaschopnej a fungující celek nemajíc slabšího místa. Teda krom toho, že se v něm nic neděje. Pokud vám ovšem ten obrovskej časovej úsek není sám o sobě dostatečně silným argumentem. Snímek totiž vypráví o osudu rodiny, která je jako každá jiná - manželské problémy, hledání partnerů, stěhování se, problémy ve škole, problémy v práci, první lásky, rozvody, alkohol... Prostě známe to všichni. Do jisté míry je to příběh o každém z nás a jeho největší silou ve výsledku je, krom jeho retrospektivní hodnoty, že naprosto nenásilně servíruje příběh, který na vás nijak nenaléhá a když se skoro po třech hodinách podíváté na závěrečné titulky, je vám jasné, že žádný vzrat nebo emociální facku nedostane. Ale těch přece máte ve svém vlastním životě dost, ne? A tak je to v pořádku. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (více)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (více)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (více)