Byzantium

• Česko Byzantium: Upíří příběh (více)

Eleanor a Clara, dvě tajemné mladé ženy,  hledají útočiště v chátrajícím pobřežním letovisku. Uprostřed zbytků laciného luxusu a polorozpadlých hotelů se pokoušejí sehnat peníze a ubytování. Clara si začne vydělávat jako prostitutka a brzy se setká se stydlivým a osamělým Noelem, který jim poskytne útočiště v opuštěném penzionu jménem Byzantium. Clara, která vždy myslí na budoucnost, ho promění v dům neřesti. Mladší Eleanor, věčná školačka, najde spřízněnou duši ve Frankovi a prozradí mu své tajemství. Narodila se v roce 1804, ačkoliv je jí 16 let a Clara je její matka, přestože je jen o několik let starší. Přiznává, že k tomu, aby zůstali naživu, potřebují pít lidskou krev. V malém, poklidném městečku začínají umírat lidé. A minulost, před kterou dívky tak dlouho prchaly, je pomalu dohání. Zvítězí láska nebo věčný život? (oficiální text distributora)

MM_Ramone

Klasický beštiálny upírsky horror je dnes už len nostalgickou spomienkou pre pamätníkov. Desivé krvilačné monštrá sú už zabudnuté. Moderní upíri sú zakomplexovaní jedinci túžiaci po láske. Stratené existencie blúdiace v ľudskom dave rozímajúce nad svojim temným, takmer nesmrteľným životom. Vamp horrory sa komerčne zromantizovali a zbytočne pseudo zdramatizovali. Taký je i film "Byzantium: Upíri príbeh". Mne však tento coolový new wave vapm trend moc nevyhovuje. *** ()

PinokKio

Jak mě moc neoslovilo Jordanovo Interview s upírem o to víc spokojenější jsem byl v těchhle poklidnějších upírských vodách .. snad proto, že se tu zuby tolik necenily a spíš se na odiv dávaly jiné krásy (kromě vnad Gemmy Aerton třeba i kamera : ) .. a příjemně mě polechtala i hudba .. ()

Hild

Tomuto filmu jsem hodně věřila. Čekala jsem nějaký velký epos, ale bohužel, Byzantium je pro mě docela zklamání. Celý film je strašně monotónní, jakoby se pořád chtěl rozjet, ale stále ho něco brzdilo, stále se něco nakousávalo, ale nikdy se nešlo do hloubky. Velmi mi chyběla větší propracovanost celé mytologie a větší psychologie postav, závěr tak totiž vyšuměl úplně do ztracena. Filmu se nedají upřít filmařské kvality, Neil Jordan umí navodit atmosféru, výpravně i hudebně je to skvělé, Saoirse i Gemma byly výborné, během celých dvou hodin jsem se nenudila, ale během závěrečných titulků u mě převládl pocit dokonale promarněného potenciálu, Neil Jordan totiž držel v ruce něco, co mohlo napravit reputaci celému upírskému žánru, škoda, že to nezvládl dotáhnout do konce. ()

Faustka

Za zvuku lahodných tónů jsem se oddala věčnosti. Bezedná temnota. Vězení od kterého zahodili klíč. To je její život. Život? Co si to namlouvá, lže sama sobě. Útěky a zase útěky. Je to stále stejné. Co přinesou další dny, měsíce, roky nad tím nepřemýšlí. Na osud si nehraje, jenže cokoliv z toho vzejde bude lepší než náruč propastného osamění. Už to ví. ()

pepo

Interview s upírkami je prekvapivo vynikajúce. Keby sa záverečných B - čkovo akčných minút vymenilo za niečo atmosférickejšie a osudovejšie mohol to byť jeden z top 5 upírskych filmov. 9/10 ()

Tom_Lachtan

Ku rozdílu od mnohých mě ani tak nezaujal vztah dvou žen, nýbrž celé rozvržení mytologie jako takové, které je ale trestuhodně nevyužito a bohužel se přidávají i vady scénaristické (kteréžto psát nebudu, neb nehodlám páchati spoilerů hrůzných), tak i v ohledu dosti přemrštěné délky, které by slušelo ubrat pár desítek minut, ovšem ne z minulosti, která mě osobně připadala o chlup zábavnější. Melancholicky-romantická linka se ovšem taky celkem povedla a ve výsledku dopomáhá dobré atmosféře, která se u mě zasloužila o čtvrtou hvězdičku. PS: další z ukázek naprosto nevhodně vybrané doby vstupu do českých kin, kdy se film z jiných zdrojů k divákovi dostane o měsíce dřív, zrovna tady na to do kina moc lidí po projekci doma nepůjde ()

darkrobyk

Nemohu říci, že jsem nečekal dobrý film, jelikož Jordanovu tvorbu mám rád. A nezklamal mě. Snímek, který v jistých momentech připomene starší německý Wir sind die Nacht z roku 2010, je podobenstvím o osudu těch, kteří se vymykají předepsaným normám, kteří jsou na okraji společnosti a současně nemají příliš velkou možnost volby. Komorní drama se zvolna proměňuje v boj o život. Jakou cenu zaplatíte za nesmrtelnost? Vysokou. A přeci, přeci jsou tací, kdo zaplatí... ,,Chcete důkaz? Dám vám ho tak za třicet, čtyřicet let. Až budete nemohoucí sedět v kolečkovém křesle, vrzne branka a vejdu já. Budu vypadat jako nyní...je mi stále 16 let. Vás z toho pohledu píchne u srdce. A pak budu vaším andělem milosrdenství." Eleanor jako sestřička Eutanazie, Clara, jako ta, která chrání. Snímek není pro milovníky svižných horrorů, jelikož se vleče příjemně tak, jako poklidné vody řeky Lethé... ()

Fiftis

Nemám v láske snímky s upírmi, ale toto ma dostalo. Vôbec to nieje trápne lovenie ľudí a následné ich vysatie. Ono vôbec veľa tých "uhryznutí" sa tu ani neobjaví a to je dobre. Netlačí sa na pílu, je to skôr o živote dvoch sexi upírok. To všetko je prekladané flashbackmi 200 rokov naspäť, v ktorých vidíme, ako sa z dám stali upírky (nielen samotný akt zupírovatenia, ale aj to, čo mu predchádzalo a nasledovalo). Tie flashbacky sú veľmi príjemne nehollywoodske a krásne atmosférické. A neviem, či je to CGI, alebo len krásy írskej prírody, ale niektoré prírodné scenérie sú úchvatné a režisér Neil Jordan ich dokáže efektne snímať. Byzantium je lepší film, než Interview s upírom (1994) a výhodou tiež je, že obe slečny hrajú veľmi dobre (ak si pamätám, tak lepšie, než Cruise s Pittom) - u Ronan je to samozrejmosť ale predovšetkým u Arterton som tak zaujímavý výkon nevidel od doby jej majsterštiku vo filme Gemma Bovery (2014). Film má dosť zvláštnu štylizáciu. Miestami to vyzerá skoro ako mierna paródia 50 rokov starých filmov, ale nevšimol som si žiadneho lišiackeho požmurkávania na diváka - všetko je nám predkladané so stopercentnou vážnosťou. Ledakto bude mať možno s takýmto zvláštnym tónom problém, ale mne to prišlo dokonca osviežujúce. ()

Shakers

Ženské autorky moc nemusím a filmy o upíroch tiež nie, no kvôli sexi Gemme Arterton som sa na to nakoniec pozrel. A ani to nebolo také strašné, zo začiatku sa to síce pomaly rozbieha, takže vám musia stačiť len hlavné herečky a pomalý príbeh v ktorom ešte netušíte o čom beží. Ku koncu sa to ale konečne rozbehne aj zo zaujímavou backstory, ale to nič nemení na tom, že aj keď je príbeh celkom zaujímavý, rozbieha sa pomaly a bez emócii, ktoré tu nejak nefungujú. Ale ako jednohúbka fajn. 65% - 3* ()

Pepinec

Asi nemusím zdůrazňovat, co tady pro mě bylo alfou a oGemmou, že? Až zase jednou narazím na smetáček, možná trošku poklidím v kamrlíku oblíbených hereček. Spojení upírů a prostituce s Byzantiem ve mně probudilo stejné nadšení, jako moje hypotetické spojení s Gemmou. A jestli mi chcete vyčítat, že jsem povrchní a nejdu víc do hloubky, zkuste si nejdřív představit můj výraz ve tváři, kterým bych vám na to odpověděl... ()

Madsbender

Opäť raz pôjdem proti hlavnému prúdu, keď si budem stáť za tým, že je Byzantium prinajmenším filmom zaujímavým a veľmi vydareným (a rád si jedným pohľadom overím, že v tom zďaleka nie som sám). Pomalá zamyslená upírska žánrovka, v ktorej sa tvorca Interview with a Vampire vracia do vôd, ktoré pomáhali definovať jeho jemne melodramatický, zasnene existencionálny štýl. Byzantium vyniká svojim špecifickým geniom loci zvolených lokalít pre natáčanie v exteriéroch (resp. historizovaných interiéroch) chladného Írska i divadelnosťou, ktorú cítiť z každej postavy i replík, ktoré prenášajú charakteristickým spôsobom. Temný príbeh by možno potreboval silnejší základ a väčšiu hĺbku, plus odťažitá Gemma Arterton tu priveľa neponúka; našťastie to vynahrádza svelá Saoirse Ronan, ktorá ju v ktorejkoľvek scéne prehrá neopakovateľným spôsobom. Vizualizácia a hudba (špeciálne klavírne partitúry) dotvárajú atmosféru ako lusk. Krvavé momenty a pár príjemných prekvapení v hereckej zostave sú bonusom. 75% ()

Foox

Hezky atmosférická podívaná o upírech se zajímavým příběhem i postavami, jenže bohužel místy se vleče a něco podobného už tu přeci jen bylo a lépe, dokonce od samého režiséra, na druhou stranu po všech nedávných "stmíváních" lehce potěší. ()

HAL

Díky bohu za Neila Jordana - však kdo jiný než on mohl vrátit upírským filmům jejich zašlou velikost. Kdo jiný než on dokáže skloubit tu smrtelnou osamělost a brutalitu Kainova údělu s vyprávěním příběhu s hloubkou o jaké se těm moderním teenagerským pseudo-úpířinám ani nezdá. 8/10 ()

Vavča

Doporučuji nečíst obsah před sledováním. To co zpočátku vypadá jako laciný, béčkový upírský film se postupem času promění na velmi atmosférický lehký fantasy thriller s retrospektivními výlety do 19. století, a samozřejmě trochu hororových prvků k tomu. Úchvatná Gemma Artenton jako Clara, která si svojí cestu za nesmrtelností vybojovala, ale přesto se musí pořád ohlížet zpět. Její dcera by ráda změnila svůj život, ale bude si to žádat jisté oběti... Film představuje postupně obě hlavné ženské postavy a s přibývajícím časem roste složitost příběhu. Béčkové prvky se střetly s klasikami žánru a celkem luxusním technickým zpracováním (včetně velmi nenápadného, ale dobrého hudebního podkresu). Snímek mě rozhodně zaujal, jak celkem vytěžené témata udělal celkem svěžím způsobem a dokázal vykřesat emoce jakoby z románů 19. stol., bravo Neile. ()

k212

Atmosféra - ponurá, melancholická až depresivní, dějové linky oddělené časem, které se občas proplétají, občas nikoliv, jsou vcelku zajímavé - minimálně díky trošku jinému náhledu na problematiku nemrtvých. Co tu však chybí jsou dostatečně propracované charaktery, možná díky tomu, že na téměř komorní film útočí vcelku slušná řádka postav a nestihnou se tak jakkoliv posunout, vyvinout. Obě hlavní představitelky se snaží, ale po hodině už ten smutný kukuč Saoirse Ronan jako "věčné rozhárané teenagerky" a neustále nasraný obličej "šlapky do skonání světa" Gemmy Arterton prostě nestačí. Celkové sdělení či vyznění je velmi mlžné. 55% ()

Omnibus

"Zlá ňadra dmoucí a krůpěje rudé... třpytí se nocí, čí osud to bude?" Nevíme. Neboť my kluci, tak zpupní a velkohubí ve svém bratrstvu "Ostrých drápů spravedlnosti", nemáme ani šajn o dívčích tajemstvích krve ani o tom, jak hluboko do srdce nám můžou zarýt svůj něžný upíří dráp. Rafnou nebo se přitulí? Pět litrů romantické krve šplouchá. ()

HoneyBunny

Sakra, kdyby se zaměřili jen na tu část odehrávající se v 19. století, byla by to docela atmosférická pecka - tajemná sekta, podivná síla na odlehlém ostrově, prostituce, nemoci, parádní padouch (J. Lee Miller), Gemma Arterton v korzetových šatech a nekonečná chuť po lidské krvi. Příběhová linka odehrávající se v současnosti je slabší - a hlavně, Saoirse Ronan je na rozdíl od Gemmy hrozně unylá, její postava prostě není dostatečně zajímavá. Mnohem líp by se mi líbilo, kdyby v příběhu byla jen Clara, která si prostě nebere servítky a nesmutní nad svým osudem, naopak je akční a bere věci do svých rukou. 70 % ()

Jordan

vďaka bohu a pánu jordanovi za to, že 80% filmu ukazoval kolosálne cicky gemmy aterton, spolu so zelenými očami krásnej saoirse a gabikou marcinkovou navlečenou do kurvičkovských šatočiek sa táto vizuálne skvostná upírska ságička pozerala i napriek pomalšiemu tempu celkom príjemne; a v druhej polovici to dostalo aj patričné dramatické obrátky, takže napokon i napriek mojej prvotnej skepse nešlo o sklamanie, práve naopak - ženské interview s upírom sa síce nekoná, no jordan ešte stále vie, ako na to; ()

Anderton

Byzantium je akési zhrnutie života žien za posledných dvesto rokov. Čisto z feminstického hľadiska. Ženy sú trpiteľkami, v každom prípade sa podriaďujúce mužom a jedinou formou odporu je spätný úder z pozície niekoho v spoločenskom rebríčku nižšie. Ak sa stanete upírkou, muži vás vďaka nejakému nezmyselnému kódexu zase odmietnu. Mladá Eleanor to už má ľahšie. Ale iba pokiaľ sa nezačneme zameriavať na ich údel nesmrtľnosti. Pomerne originálna upírčina, ktorá je samozrejme myšlienkovo niekde inde, ako Twilight, ale zároveň sa snaží osloviť to isté publikum. No a teraz úprimne, koľko chlapov by súhlasilo, ak by im Gemma ponúkla najskôr sex a potom smrteľné vysatie? ()

Dzeyna

Na to, že je to hodně fantasy, tak mě to docela dostalo a vtáhlo do děje téměř na 100%!! Herecké obsazení je výborné, jelikož si zde každý najde to své. Ovšem, to hlavní, co je potřeba zmínit, možná i pozvednout je celý příběh, ten je opravdu excelentní a nenajde se zde skoro žádná chyba, natož chvilka nudy nebo nezajímavé scény. Všechno do sebe výborně zapadá a divák se opravdu baví, je znechucen, pobaven a částečně i v šoku. Hodně zajímavá podívaná! Pátou hvězdu bohužel nemůžu dát, za tu hroznou britskou angličtinu, která celou podivně-mysteriózní atmosféru akorát zesměšnila. ()

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Proboha, ještě jedna Sněhurka?!

Proboha, ještě jedna Sněhurka?!

14.02.2012

Letošním soubojem Sněhurky (Mirror, Mirror) a Sněhurky a lovce to neskončí. Po pestrobarevné komedii a akční fantasy přijde trocha kung-fu. Studio Walt Disney se snažilo projekt, předtím známý jako… (více)