Kapitán Phillips

• slovenský

Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

Životopisný / Thriller / Drama

USA, 2013, 134 min

Dokonalá adrenalinovka. Od startu nabírá film hodně kvalitní tempo a je až fascinující, jak ho tvůrci dokázali až do konce ještě stupňovat. Příběh má dvě části, který maj svou zápletku a na jejichž vývoj jsem byl zvědavej. Moc se mně líbilo, že v okamžiku kdy skončí jedna, začíná druhá a testosteronovou jízdu pomáhají dotvářet skvěle vyostřené situace. Ty by samozřejmě nikdy nemohli mít takový efekt, kdyby se jich chopil filmařský a herecký looser, ale Paul ví přesně kam zamířit kamerou, jaký dát hrdinům do úst slovník a herci se zase umí dívat a tvářit. Tady bych chtěl pochválit především Barkhada Abdiho, který mě ve společných scénách s Tomem přišel dokonce výraznější a herečtější než jeho oscarový a slavnější americký kolega. Při finálovce jsem byl napjatej jak struna na balalajce.(18.11.2014)

Tak jak jsem předeslal u dánského tématického souputníka Únos. Jde o dva filmy s tak podobnou zápletkou a přesto diametrálně odlišné. Únos je drama, které se soustředí na psychiku posádky vystavené dlouhodobému zajetí a na vyjednávání s únosci. Divák se tak spíš sžívá s postavami a během vyjednáváíní uvažuje nad tím střetem povah a odlišného vnímání světa. Naproti tomu Greengrassův film je dynamický thriller plný napínavých scén, které (většinou) nedají divákovi vydechnout. Vůbec celé je to postavené na dynamice a napětí. Naopak z postav si odnese spíš jen to, že kapitán se chce vidět s rodinou a že piráti samotní vlastně na výběr moc nemají. Nudno dodat, že pirátům je film až překvapivě vstřícný, ne že by je barvil nabílo, ale rozhodně z toho v rámci možností nevycházejí zcela jednorozměrně. Jistou plochost však dohání závěrečná scéna na ošetřovně. Dá se říct, že Phillips a Únos tvoří dva vrcholy trojúhelníka, přičemž tím třetím je ruský film Kandagar, který má z odobou dvou přístupů něco. Je víc akční než Únos a více psychologický než Phillips. Čímž neříkám, který z těch tří je lepší (pětihvězdičkový je pro mě Únos, zbylé dva jsou na čtyřech), ale je zajímavé, jak se podobná témata dají pojmout různě.(22.11.2013)

Nebavilo ma to - ako Hanks, tak Greengrass pre mňa začínajú predstavovať čoraz výstižnejšie synonymum pre priemer, nezáujem a nudu, ktorá sa hrá na "niečo viac". Povedzme, že prvá hodina ma ešte relatívne bavila, ale potom už to išlo dole vodou (či skôr ku dnu). Zbytočne neosobné, nesympaticky chladné... keby sa na konci Hanks nerozplakal, tak je to ešte chladnejšie, než T-1000.(14.1.2017)

Od kombinace [Greengrass, Hanks, somálští piráti] jsem si sliboval víc. Až do poslední dvacetiminutky sic akční ale sterilní, thrill juice to mělo až v závěru. Když to v sobě teď tak čerstvě převracím, necítím dost 'přidané hodnoty' na vyšší hodnocení. Dokonalá forma a herecky tip ťop mi nestačí když tam nebylo nic silnějšího pod tím.(5.2.2014)

Nehollywoodsky syrové dokudrama o střetu kultur, u kterého jsem si říkal: Bůh žehnej americké armádě... A scéna na ošetřovně je ryzí poklonou výjimečnému herectví Toma Hankse.(16.2.2014)

• Tom Hanks

• - Spoiler: Scéna lékařského vyšetření Richarda Phillipse (Tom Hanks) byla plně improvizována s autentickou lékařkou speciálních jednotek Danielle Albertovou. Ta dostala instrukce plnit standardní postupy vyšetření, nicméně při první klapce byla tak zaskočená Tomem Hanksem, že se záběr musel opakovat. Hanks následně žertoval, že on je tím, kdo má být ve scéně v šoku. (Mr. Filuta)

• - Spoiler: Přibližně v  čase 1:45:00, kdy válečná loď začíná táhnout záchranný člun, rozsvítí reflektor směřující na člun. V jednom z následujících záběru však žádné světlo nesvítí. (Syna.1990)

• - Natáčení na otevřeném oceánu vůbec nebylo jednoduché. Tom Hanks si postěžoval, že při natáčení v záchranném člunu se hercům hrající somálské piráty udělalo nevolno, což u nich vyvolalo zvracení. A nebohý Tom skončil v jejich hledáčku. (Linkyc)