poster

Kapitán Phillips

 • anglický

  Captain Phillips

 • slovenský

  Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

Životopisný / Thriller / Drama

USA, 2013, 134 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • flanker.27
  ****

  Tak jak jsem předeslal u dánského tématického souputníka Únos. Jde o dva filmy s tak podobnou zápletkou a přesto diametrálně odlišné. Únos je drama, které se soustředí na psychiku posádky vystavené dlouhodobému zajetí a na vyjednávání s únosci. Divák se tak spíš sžívá s postavami a během vyjednáváíní uvažuje nad tím střetem povah a odlišného vnímání světa. Naproti tomu Greengrassův film je dynamický thriller plný napínavých scén, které (většinou) nedají divákovi vydechnout. Vůbec celé je to postavené na dynamice a napětí. Naopak z postav si odnese spíš jen to, že kapitán se chce vidět s rodinou a že piráti samotní vlastně na výběr moc nemají. Nudno dodat, že pirátům je film až překvapivě vstřícný, ne že by je barvil nabílo, ale rozhodně z toho v rámci možností nevycházejí zcela jednorozměrně. Jistou plochost však dohání závěrečná scéna na ošetřovně. Dá se říct, že Phillips a Únos tvoří dva vrcholy trojúhelníka, přičemž tím třetím je ruský film Kandagar, který má z odobou dvou přístupů něco. Je víc akční než Únos a více psychologický než Phillips. Čímž neříkám, který z těch tří je lepší (pětihvězdičkový je pro mě Únos, zbylé dva jsou na čtyřech), ale je zajímavé, jak se podobná témata dají pojmout různě.(22.11.2013)

 • Kaka
  ****

  Kdo má strach, že bude chybět Greengrassova roztřesená kamera a zrnitý obraz, buďte v klidu. Je to tu zase a je toho dost. Navíc reklamu na USS NAVY neumí nikdo tak sofistikovaně a nenápadně, jako právě Paul. A civilní Hanks rovněž vynikající. Nemá to takový spád jako United 93 (větší osudovost), nebo Bourne (atraktivnější, akčnější téma), ale pořád je to neotřelý film, plný strhujících momentů a výborně zahraných scén.(7.12.2013)

 • Tosim
  *****

  Tak dramatické, až divák zapomíná, že to není fikce.(31.10.2014)

 • viperblade
  *****

  Zhlédnuto v kině. Skoro to vypadá, jako by si Tom řekl: "Kdy jsem vlastně vyhrál svého posledního Oscara…? Cože, to už je tolik let? No, tak jdeme pro toho třetího…“ a šel natočit tento snímek. Captain Phillips byl mnou hodně očekávaný film nejen kvůli Hanksovi, kterého mám rád, ale hlavně kvůli režiséru Greengrassovi, jehož styl se mi opravdu zamlouvá a který jako jeden z mála (možná i jako jediný) umí používat roztřesenou kameru tak, že vás z filmu nebolí hlava a pořád víte, co se na plátně odehrává a to je vždy plus. Můžu s radostí napsat, že film mě nezklamal. Už u úvodních záběrů jde poznat, že tady půjde o něco jiného no a scény, kdy pirátská loď honí loď kapitána Phillipse za zvuků parádního soundtracku (schválně jsem si počkal, jestli ho náhodou nedělal Hans Zimmer, protože v některých pasážích bych mohl přísahat, že tohle je jeho styl) jsou naprosto lahůdkové a i když víte, jak vše nakonec dopadne, tak najednou sedíte na okraji sedačky a fandíte Tomu Hanksovi. Já mu tedy budu fandit i příštím předávání Oscarů. Navíc hlavní záporák je přirozený talent, jsem zvědavý, jestli to bude muž jedné role nebo překvapí. Tady není o čem dál psát, rozhodně silných 100 %.(3.12.2013)

 • Botič
  *****

  Precizní, vysoustružené a nervy drásající. Takhle pevně v rukou to v současnosti snad žádný jiný režisér, než Greengrass, nemá.(12.1.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace