Pěna dní

(neoficiální název)

Drama / Fantasy / Komedie

Francie / Belgie, 2013, 131 min

• FFilipCZ

Je milé vidět Omara Sy také v nečem jiném, než v Nedotknutelných. V této roli se mi také hodně líbí. Film je plný absurdních věcí, lidí, situací a scén a tak nějak je to v podstatě blbost, ale hrozně milá blbost.(12.4.2014)

Kniha Pěna dní pro mě představuje jeden z nejkrásnějších a nejoriginálnějších příběhů o lásce. V dospívání jsem hltal všechny Vianovy knihy, ať už ty vydané pod jeho pravým jménem či silné kvarteto pod pseudonymem Vernon Sullivan. Domníval jsem se, že Pěna dní je nezfilmovatelná. Mýlil jsem se, oceňuji snahu Gondryho, nicméně mi to zkrátka nesedlo. Podle mě by filmové zpracování mělo trvat nanejvýš osmdesát minut, dvouhodinové vizuální orgie hodně unavují, děj zbytečně natahují a kazí celkový dojem. Romain Duris je jako Colin par excellence, Audrey Tatou je v roli Chloé rovněž uvěřitelná, ale je to bohužel natolik kultovní román, že to je i pro věhlasného režiséra příliš velké sousto. Co takhle zfilmovat Zabte ošklivé? To by bylo mnohem jednodušší.(9.9.2013)

Že v tom kinosále sedím omylem, mi bylo jasné od prvního záběru. Nakonec jsem ale hodila předsudky stranou, a přece jen jsem se alespoň částečně nechala strhnout vlnou tohoto neskutečně fantasmagorického úletu.(7.7.2013)

Od "shiny happy people" estetiky úvodu, pestrofarebnej, akcelerujúcej a uvrešťanej, až k stíchnutému č-b koncu plnému hlbokých tieňov, znepokojujúcemu takmer ako "Begotten". Je v tom samozrejme zámer a ja ho oceňujem, ale charakter použitej imaginácie mi vyhovuje len sčasti i napriek hlbokým sympatiám k predstaviteľom hlavných úloh, takže kompromis je plne namieste.(29.12.2015)

• Foox

Gondryho filmy buď lidi milují nebo nesnáší... já to mám zatím s jeho kinematografií, tak půl na půl. A zrovna Pěna dní je v té nesnášenlivé sekci. Sice zajímavá milostná jiskra tam je, ale onen smyšlený svět mě irituje každým výstřelkem, či bizarností. 30 %(9.6.2015)

• - Na veřejném kluzišti je obráceně vyvěšená vlajka České republiky. Správně je červeny pruh vpravo. (zubodravec)

• - Snímek zahájil v roce 2013 za účasti režiséra filmu filmový festival v Karlových Varech. (Reesam)

• - Jedná se o stejnojmennou adaptaci slavného románu Borise Viana. (claudel)