Starý úředník, oficiál Borman, úřaduje ve sklepních kancelářích Pozemkového úřadu společně s dalšími oficiály a aktuáry. Mezi jeho kolegy je i mladý a pohledný doktor Marek, jehož přichází navštívit kamarád, inženýr Rudík. Objektem jejich společného zájmu se stanou dvě mladé ženy, objevující se za oknem protějšího domu. Jednou z nich je slečna Irenka, dcera ředitele jejich úřadu, druhá je Nasťa, přítelkyně pana ředitele. Když se koná slavnostní večírek na počest prezidenta úřadu, je pro nedostatek mužů, kteří by dělali dámám společnost, pozván také doktor Marek a protože ředitel je vášnivý karbaník, je přizván také Borman, jako třetí do mariáše. Zatímco Marek udělá dobrý dojem na ředitele i jeho choť, a padne do oka také slečně Nastě, odehrává se u stolku pravá karetní bitva. Přestože dostal Borman od pana ředitele instrukce, neřídí se jimi a dokonale v kartách obehraje vysokého představeného. Právě jeho nepodlézavost však udělá na pana prezidenta velký dojem. získá si tím jeho důvěru a nakonec je jmenován generálním tajemníkem celého úřadu... (oficiální text distributora)

MarekT

Je to k neuvěření, ale vlastně až dnes jsem prvně viděl nějakou komedii s Vlastou Burianem. A ta dopadla dle mě na výbornou, humor a´la Charlie Chaplin (jen vizuální stránku střídá verbální) mi vyhovuje. Ovšem byl jsem také překvapen, že film není až tak čistokrevnou komedií... Říká se, že začátky bývají těžké, no Burian si napoprvé u mě vedl dobře, několikrát dokonce u mě vyvolal nefalšovaný záchvat smíchu. A ty univerzální hodinky bych fakt potřeboval... "Proč na mě tak civíte?" - Protože jsem vás takhle zblízka ještě neviděl." ()

Martrix

Film sám o sobě, má sotva průměrnou zápletku, ale také má Buriana. Navíc ve skvělé formě. Kdyby to šlo oddělit, jemu dám 5* a filmu tak dvě a půl. ()

Mylouch

Hrubosrstý Vlasta v administrativním undergroundu pod úřednickou honorací (Marvan s modelem Čupřina, ale především Čeněk Šlégl, který v trochu větší roli než obvykle hraje místy až nad rámec své životní škatulky, s čerstvě vytaženou sekerou z temene hlavy). Nedbal s Marvanem si odskočili z míst za katedrou, Filipovský a Novotný ze školních lavic. Adina se nám od dob Orient-baru nudit nepřestala, jen se jí zase trochu víc zakulatila záda, ale stále funguje z Ducháčka zavedená a fungující moralizující protihra její dvojice s Burianem. Úředníček v ruce dvojsmyslně hněte klobásu, ale až večírek, kde oficiál Borman v kartách nezná bratra (a v posteli sestru), rozjíždí sérii subordinačních partií nejen karetních ("Vy vůbec nemáte ponětí o jemných odstínech hry."), které sestupují až do podpalubí. Dnes zapomenutí ♫ Kocourkovští učitelé s "jásavým vínkem našich národních písní "Skákal pes přes oves a všude plno touhy" " a jejich reklama na prací mýdlo Šotek Hellada. Není to kus nabitý gagovými špeky, ale 4* by za film, který od začátku do konce (až na zběsile všeobecný happy-end) upaluje bez zadrhnutí, byly málo. Nejlepší z málo hraných filmů s Vlastou. ... a rádio (teď za války) zásadně neposlouchám, to radši půjdu do Čimelic na užovky. ()

fantoci

Tento snímek je zábavný a současně hodně naivní. Ale to byla většina filmů třicátých a čtyřicátých let. S Vlastou Burianem existují lepší filmy, než je tento. ()

filmmovier

Totální Burianova one man show, který je tady geniálnější, než obvykle, naprosto jasně je tohle jedna z jeho nejlepších rolí, ačkoliv báječní jsou všichni. A film je samozřejmě také povedený, takže Vlastík nemusí nic zachraňovat, protože výborná zábava je v tomto případě opravdu zaručena, jak formou hlášek, tak i situacemi. A to prostředí je prostě taky jedinečné. Stopáž je lehce přes hodinu a čtvrt, takže naprosto ideální. Tady se prostě všechno sešlo a vydařilo. 80%. ()

pytlik...

Škoda že Burian promarnil svůj talent, mohl dávat kurzy chování k nadřízeným a Carnegie by si ze svých knížek mohl udělat tak maximálně hromádku na podpal, aby se v chudobinci trochu ohřál. Já se tedy taky snažím, ale Burianovy poetiky a květnaté mluvy zdaleka nedosahuji. Zmůžu se maximálně na strohé "prostě to nějak nevyšlo" (na výtku, že ani přes urgence jsem něco neudělal), popř. ostřejší a bohužel pravdivé "těžko chtít existující práci při neexistujících prémiích". Jinak ukázkově přitroublý závěr poněkud kazí celý film, nejlepší by bylo skončit ho hned po tom slavnostním večírku. ()

lucascus

U některých hlášek V.B. jsem se opravdu popadal za břicho a válel smíchy. I ostatní herci předvádějí svůj standard (Adina v roli mondény, Nataša v roli její kamarádky, a Šlemrová opět jako bohatá paní matinka) - takže tak, jak to máme všichni rádi. ()

D28

Jedna z mojich najobľúbenejších hlášok vôbec pochádza z Katakomb.Burian ich má na konte neuveriteľné množstvo a rovnako skvelý je ako Ducháček,Špelec i Borman."Doufám,že dúvěru ve mne kladenou,nesklamete".Nesklamal. ()

Autogram

Svet sa skladá z kariérnych úradníkov a tých ostatných. A tých prvých je v tomto filme viac. Na konci sa nemuselo toľko spievať, bolo to zbytočné. ()

giovanni3

Jak byl ve filmu Burian tak to byla jistota zábavy. I v tomto díle se to povedlo, ač nebyl tou nejstěžejnější rolí. Zbylé herecké obsazení se klasicky povedlo a i děj měl své kouzlo a smysl. Jinak kritizovat svého nejvyššího, že hraje mizerně mariáš to už není jen tak. Spokojenost a pěkné 4z5 ()

Sdoom

Dávám sice jen tři hvězdičky, ale jsou to určitě lepší tři, protože po Ducháčkovi a U pokladny stál jsou pro mě Katakomby (zatím) 3. nejlepším filmem s Vlastou Burianem. Humor sice ničím nepřekvapí, je to v podstatě to samé dokola, co v jiných Burianových filmech, ale scénář je opravdu výborný a situace dobře vypointované. ()

xaver

Skvělá komedie kde exceluje Vlasta Burian. Zajímavý námět a zároveň zjímavý pohled do zákulisí fungování "běžného" úřadu tehdejší doby. Z tohoto hlediska celkem poučné. No a vrcholem jsou ty "mariášové" scény, kde tehdy stejně jako dnes se při hře stírají stavovské rozdíly hráčů. Jako milovník mariášu nemohu dát méně než 5*. ()