V roce 1939 sáhla trojice scenáristů Josef Gruss, Martin Frič a Eduard Šimáček po hře francouzského dramatika Yvana Noého a natočila konverzační komedii, která se stala klasikou české veselohry. Scénář byl přizpůsoben hereckému naturelu Oldřicha Nového. Role malého úředníčka cestovní kanceláře, který si jednou měsíčně zahraje na muže velkého světa, je jeho nejznámější a nejproslulejší. Po jeho boku se objevila Nataša Gollová, se kterou vytvořil neodolatelnou dvojici i v dalším filmu Eva tropí hlouposti. Martin Frič jí v Kristianovi přidělil roli "puťky domácí", která se mávnutím proutku promění v půvabnou a žádoucí ženu. Další hlavní protagonistkou byla Adina Mandlová, která spolu s Martinem Fričem získala v roce 1939 za tento film Zemskou cenu. Nejen diváci, ale také filmová kritika tehdejší doby přijala komedii s nadšením. Kristian dnes patří ke zlatému fondu naší kinematografie. (Česká televize)

Skretule

Velmi vtipné a originální dílko se skvělým O.Novým a N.Gollovou a také jeden z nejlepších filmů české kinematografie. ()

BlueNeon81

Mimoriadne dokonalý film bez žiadneho slabého článku. Dokonca aj Adina Mandlová tu podala herecký výkon, za ktorý sa nemusela hanbiť. Životná rola Oldřicha Nového. A jeden z najlepších nielen prvorepublikových českých filmov. 100% ()

lisma

Dokonalý šarm, elegance a charisma první republiky. A tyto přívlastky platí i pro O. Nového. Vynikající. ()

bonita69

Jeden z nejslavnějších předválečných československých filmů který Oldřicha Nového vystřelil mezi největší hvězdy. Komediální příběh s dalšími skvělými herci včetně krásných hereček opravdu patří do zlaté československé kinematografie. Každý chce někdy žít dva životy a užívat si jednou měsíčně v salonech. Zavřete oči odcházím... ()

JackieBliz

Díky Kristianovi bude Oldřich Nový moje tajná láska až do konce života, protože jeho výraz, oči a chování - ach! Film zbožňuju hlavně kvůli němu, ale vtip, romantika a Adina Mandlová i Nataša Gollová jsou další aspekty, proč patří mezi filmy, na které se můžu dívat pořád a pořád a stejně neomrzí. Písnička "Jen pro ten dnešní den" mi zní v hlavě jen si zapnu přehrávač a zpívám si ji týden po shlédnutí, no prostě paráda z období, které mi imponuje, s herci, kteří neurazí a Oldřichem Nový..! ()

Tsuki003

Neopakovatelná atmosféra starých filmů se tu snoubí s výbornými výkony. Je to nápadité, něžné a galantní, a vždycky si vzpomenu, že jsem jako menší nikdy nechápala, co na tom Oldřichovi Novém všichni mají. Tak teď už chápu. Protože to jeho kouzlo nespočívá vůbec ve vzhledu, ale v nekonečném šarmu a přednesu. Proto má právo hrát po boku krásných dam, jako je Mandlová a Gollová. Někdy si říkám, kde ty časy jsou... na druhou stranu, bylo to těsně před válkou :( Sotva se máme dobře, musí přijít někdo, kdo si myslí, že ovládne svět (nebo aspoň jeho notnou část). Lidi umí fakt všechno zkazit; tak aspoň u takových filmů si budu připomínat, jak to někdy někde bylo krásné... ()

Desmi

Elegantní komedie s neotřelým humorem a velmi příjemnou atmosférou. Toto Fričovo dílko působí velmi jemným a lehkým dojmem, snad i díky výkonům Mandlové a Nového. Nebo spíše právě díky jejich výkonům. Očekával jsem další nudnou a ohranou starou českou komedii a přitom jsem se dočkal něčeho mnohem svěžejšího, neotřelého a nezvyklého. Bavil jsem se výborně.. =) ()

brasek

Po umeleckej stránke... áno, snímok je celkovo hodnotený ako lepší. Mňa osobne neoslovil, ale uznávam jeho hodnotu. ()

Mejdzula

No jo, a zase prostě musí každý lhát, hrát dvě osoby a uvádět ostatní postavy do prdele, že?! To to prostě nejde bez toho proboha...? Naštěstí je tento snímek jinak vskutku vydařený, takže ač tuto otravnost neodpouštím (to v žádném případě!), tak jsme na čtyřech hvězdách, což už se dalo vydržet... ()

Kozlowski8

Oldřich Nový v legendární roli muže dvou tváří. Po většinu roku obyčejný úředníček přepážky cestovní kanceláře a vzorný manžel Alois Novák každý měsíc na jeden den uniká z tohoto stereotypního prostředí do světa krásných žen a noblesy. V onen den se stává váženým panem Kristianem v nóbl baru Orient... Vedle nesmírně charismatického Oldřicha Nového ve filmu září také dvě ženské legendy českého meziválečného filmu Adina Mandlová a Nataša Gollová. Zajímavý příběh s krásnými, duši hladícími dialogy a s nezapomenutelným songem. 90%. ()

buchannon

Po zhlédnutí první třetiny této legendy jsem z ní nebyl nějak nadšený a projev pana Novėho se mi zdál tak nějak unylý a jednotvárný. Ale během sledování se z toho vyklubala celkem milá komedie, jedna z těch lepších z filmů pro pamětníky, které ale prakticky nevyhledávám. Zavřete oči, odcházím... ()

pold odpad!

A na scénu vstupuje Oldřich nový, a za doprovodu pleskavého zvuku kapek slizu odkapávajících na zem kvílí "jen pro ten dnešní den...". Sám nevím, proč se ve všech prvorepublikových sračkách obecně mluví hlasem, jak kdyby jednomu stál někdo na koulích, ale Oldřich nový tohle dotáhl do odporné nevábné dokonalosti. Dokonce se i tváří tak, jako kdyby mu někdo zarazil do zadnice kus nehoblované kulatiny. Tohle by se mělo z profylaktických důvodů zlikvidovat ve všech kopiích. ()

Mangano

Tak ale já bych si to chtěl taky říct, jestli by to nevadilo. Děkuju. "...zavřete oči, odcházím". Jééé, ale stálo to zato teda. ()

PTuranyi

Klasická česká komédia o zakuklenom úradníkovi ktorý sa mení raz mesačne na Don Juana. Vtipných momentov je tu zopár ale dej je toporný a málo uveriteľný. ()

LoArmistead

Herecký koncert jedněch z největších hvězd československého filmového nebe. Adina Mandlová a Oldřich Nový jsou tu tak úžasní, že musí nostalgickou atmosféru první republiky vyvolat asi i v kusu šutru. Romantika, noblesní elegance a inteligentní humor v hodině a půl je přesně to, co tento film dělá velkým. ()

chicotomas

Rozhodně jedna z nejlepších českých komedií všech dob a navíc asi nejromantičtější film k tomu. Slušně jsem se u toho bavil - na snímku se ani neprojevil zoubek času. Skvělá Mandlová a Nový a hlavně neuvěřitelný scénář! ()

Brabec

Celý rok nudný ženatý úředníček v cestovní kanceláři pročítající si cestovní prospekty a jednou do měsíce továrník, který sbalí každou ženu a nakonec před ní uteče. Takovouto hru tu na nás ten filuta Alois coby Kristián hraje dokud nenarazí na neodbytnou ženu, která si takové zacházení nenechá jen tak líbit a pořádně mu zavaří. Okouzlující Oldřich Nový a Adina Mandlová, komický elegán Čeněk Šlégl, muži v oblecích, ženy ve večerních šatech, hudba R. A. Dvorského, vůně orientu - prostě dokonalá filmová vzpomínka na staré časy. ()