V roce 1939 sáhla trojice scenáristů Josef Gruss, Martin Frič a Eduard Šimáček po hře francouzského dramatika Yvana Noého a natočila konverzační komedii, která se stala klasikou české veselohry. Scénář byl přizpůsoben hereckému naturelu Oldřicha Nového. Role malého úředníčka cestovní kanceláře, který si jednou měsíčně zahraje na muže velkého světa, je jeho nejznámější a nejproslulejší. Po jeho boku se objevila Nataša Gollová, se kterou vytvořil neodolatelnou dvojici i v dalším filmu Eva tropí hlouposti. Martin Frič jí v Kristianovi přidělil roli "puťky domácí", která se mávnutím proutku promění v půvabnou a žádoucí ženu. Další hlavní protagonistkou byla Adina Mandlová, která spolu s Martinem Fričem získala v roce 1939 za tento film Zemskou cenu. Nejen diváci, ale také filmová kritika tehdejší doby přijala komedii s nadšením. Kristian dnes patří ke zlatému fondu naší kinematografie. (Česká televize)

Kokutek

Moje žena řekla : "Já potkat takovýho týpka, tak už Tě už ani nechcu", takže dávám 5 hvězdiček, za ty drsný klíny do hlavy co tam jede, aby se propracoval k šaškovi v manéži. ()

megajalec

Čiernobiela romantická komédia, ktorá vznikla pred vojnou a je prudko pozerateľná? Áno, Kristian! Je tu aj romantika, ktorá neprehráva, takisto humor, ktorý sa nevtiera. Film, ktorý sa dobre pozerá. Mne sa najviac páčil Kohout a jeho postava. ()

xpaja

Film je dějově dost banální a řekl bych že v tehdejší době vznikly daleko lepší filmy. Je to kýč až hanba. Vždy když tento film zahlédnu v TV nebo v programu tak si vzpomenu na to co mi říkala babička. Když byla v pubertě a chodily s kamarádkama do kina, tak všechny bez vyjímky nechápali proč do role největšího milovníka vždy obsazují Nového, který je malý, nehezký a působí slizce. Za mě ---== 50% ==---. Zajímavý komentář: Zdeny99. ()

Reiner

Úžasný film s ještě lepšími herci. Elegantní O. Nový opět zazářil a k tomu navíc A. Mandlová a N. Gollová! Super děj, který odsýpá a navíc se nasmějete. Kdo neviděl, chybu udělal! :) ()

Diskantka

Tohle je přesně takovej ten typickej starej bullshit, kterej chcete vidět, protože je známej. A pak zjistíte, že to je další věc pro pamětníky, která nikoho neurazí, protože maj všichni mejkap i na prdeli, namalovaný obočí a sou na sebe slušný až to bolí. Pravda je taková, že mně to fakt neurazilo. Takže za tři. Promiň Oldřichu, snad z mýho komentáře nerotuješ v hrobě. ()

honzic

Nezapomenutelný zamilovaný film Kristián s Novým a Gollovou či Schránilem, který zahřeje u srdce. Hodnocení: 75 % ()

lobo87

Česká klasika a nadčasový film o nespokojnosti so svojim životom, vyhoretosti a frustrácie, ktorý sa dá aplikovať aj do dnešných podmienok. Sympatické postavy, občas vtipné, občas smutné, ale reálne. Frič bol skvelý režisér... 75% ()

a0001

Zlaté časy kedy komédie boli úžasné. Úžasné herecké výkony v spolupráci s inteligentným humorom. V dnešnej dobe sú komédie iba odzrkadlením primitívnosti a demecie postáv. ()

calculus

Jen pro ten dnešní den, stojí za to žít... Oldřich Nový ve své nejznámější a možná také nejukecanější roli:-) ()

harycek

Bože já si dám asi pár facek , že jsem tohle dnes už klasické dílo , které je notoricky známé ještě neohodnotil!?!?! ()

PetraMishka

Oldřich Nový jako obyčejný pracovník cestovní kanceláře, který dělá přesčasy, aby si jednou za měsíc mohl zahrát na světoběžníka, svádět dámy z velkého světa a mizet, než znovu otevřou oči. Až jednou se najde slečna, která si to nenechá líbit, a pořádně ho v tom vymáchá. Kristián je krásný film, komplexní, každá postava má opodstatnění a jasnou lidskou motivaci. A dokáže pobavit i dojmout i po mnoha shlédnutích. ()

HaBe

Oldřich Nový v jedné ze svých životních rolí. I když je to film pro pamětníky, dívala jsem se na něj vždy, když šel v televizi, protože takové dílko za to stojí. Scénář byl na svou dobu napsán bravurně a herci byli výteční, což je vidět i na tom, že i v dnešních mladých lidech jsou zde noví a noví fanoušci. ()

radar76

Dalši filmová klasika s legendárním hereckým obsazením:Oldřich Nový, Nataša Gollová,Adina Mandlová.Snad každý zná:Zavřete oči........Odcházím..... ()

cici24

Pro to není taková pecka, ale je to krásný film o jednom snu....kolik lidí chce být Kristiánem a nedováží se to udělat? ()