V roce 1939 sáhla trojice scenáristů Josef Gruss, Martin Frič a Eduard Šimáček po hře francouzského dramatika Yvana Noého a natočila konverzační komedii, která se stala klasikou české veselohry. Scénář byl přizpůsoben hereckému naturelu Oldřicha Nového. Role malého úředníčka cestovní kanceláře, který si jednou měsíčně zahraje na muže velkého světa, je jeho nejznámější a nejproslulejší. Po jeho boku se objevila Nataša Gollová, se kterou vytvořil neodolatelnou dvojici i v dalším filmu Eva tropí hlouposti. Martin Frič jí v Kristianovi přidělil roli "puťky domácí", která se mávnutím proutku promění v půvabnou a žádoucí ženu. Další hlavní protagonistkou byla Adina Mandlová, která spolu s Martinem Fričem získala v roce 1939 za tento film Zemskou cenu. Nejen diváci, ale také filmová kritika tehdejší doby přijala komedii s nadšením. Kristian dnes patří ke zlatému fondu naší kinematografie. (Česká televize)

Biopler

Je to klasika, avšak nemôžem si pomôcť, že okrem Nového a Gollovej, ostatní podali podpriemerné výkony. Nový sa náramne hodí do svojej roly a hrá ju s prehľadom. Snímku rozhodne uškodil zub času a kult romantiky by som z neho nerobil. ()

Kremik

Kdo by si nechtěl jednou zahrát na Kristiána :) Aneb jak se z malého Čecha stane velký světoběžník... Každý to máme v sobě, ale jen Oldřich Nový může býti Kristiánem, protože nikomu z nás na ten hlas a noblesu neskočilo tolik ženských jako jemu :) ()

chrispe

Stojí to vůbec za to? Šetřit celý měsíc každou korunu, aby pak člověk mohl vplout do elegantní restaurace a užít si večer podle svéhu gusta? No díky bohu, že to téhle filmové postavě za to stálo, protože jinak bysme přišli o skvělý film. ()

tranquill

"Věřím v dnešní den, věřím ve vaši krásu a věřím.. Já věřím jen v jednu věc.. A to? .. Že, kdybych hledala sebedéle, nenašla bych tak drzého člověka, jako jste vy!" Tajný bonviván Kristian je klasikou napsanou na tělo Oldřichu Novému. Zde vyniká jeho meziválečná elegantnost ruku v ruce s mírně ztřeštěným ale milým humorem. ()

FOCKE_WULF

Zlotchoř Oldřich s aerodynamicky ulízanou kebulkou, jeho kladélko ho naverbovalo do dalšího romantického dobrodružství. Je neskutečné, jaké sny a vize byly imprintovány do hlav prvorepublikového diváka, jak byla jeho mysl filmem programována, infikována. Prej - zavřete oči, odcházím. No já se poseru! Moh' jí aspoň dropnout peněženku, aby to nebylo tak předvídatelný. ()

PanOvocny

Černobílému dílu z roku 1939 jsem se vyhýbal, co mohl. Nakonec mě mělo v hrsti poslední den roku 2019. A nelitoval jsem. Oldřich Nový v roli džentelmana, okouzlujícího bohaté paničky v hotelu Orient, kam vyráží jednou za měsíc. Pletky se Zuzanou (Nataša Gollová) se mu vymknou kontrole a ženatý úředník cestovní kanceláře Alois Novák má na trable zaděláno. Při další příležitosti se znovu rád podívám. ()

Razzor_82

"Cestování je mou největší vášní" Žít dvojí život je pěkná fuška. Nešťastný manžel žijící ve stereotypu i uhlazený romantik a nekonečný snílek. Takhle krásně slovy popsat Egypt je něco fascinujícího. Oldřich Nový, ve své nejzářivější éře, kde byl symbol elegance. Pohodová veselohra s hvězdným prvorepublikovým obsazením. Baví i po mnoha a mnoha letech. Tak zavřete oči a začněte snít. 8/10  ()

Hannibal1913

Snad životní role Oldřicha Nového. Kdo by neznal hlášku "zavřete oči, odcházím"? Zkrátka jeden z nejpovedenějších filmů pro pamětníky. ()

haWranka

Jsem opravdu zarytá fanynka filmů pro pamětníky. A Oldřich Nový patří k mým nejoblíbenějším hercům téhle etapy. Bohužel nejsem z Kristiána nijak moc nadšená. Nevím nevím, čím to je... Herci jsou skvělí, nápad taky, ale něco mi chybí. ()

BigBang

Oldřich, Nataša, Adina (a protektorát...). Pojďme se zas hádat, jestli radši Nataša nebo Adina. Pojďme zas říkat nahlas společně s Olouchem a Adinou jejich klíčový dialog v Mocca salónku. (A jestli na to nemáte, tak si dejte přinést alespoń minerální lístek). ()

Inozuka

Jen pro ten dnešní den stojí za to žít... film s věčným poselstvím, že život se má žít naplno a o tom, že stereotyp zabíjí. Uhlazená atmosféra salónů třicátých let, kde to pod povrchem vře jako v sopce před výbuchem. Geniální. Apropos, u těhle filmů mě nejvíc fascinuje, jak tam všichni pálí jednu cigaretu od druhé. Cigareta tenkrát patřila ke společenskému bontonu, dnes je tomu (naštěstí) naopak. ()

Tiiso

Co dodávat k vrcholné pozlátkové éře československé prvorepublikové kinematografie? Matin Frič trpěl hollywoodskými manýry, měl filmového komerčního ducha a v tomto snímku je to krásně vidět v každé scéně. Stylizované interiéry, s chladným kalkulem vybraní, prvotřídní herci, kteří v té době byli na vrcholu popularity. Líbivá kamera. Patřičně zkomponovaná hudba. Ale především pak příběh pojednávající jednak o lásce, druhak o neutuchající touze člověka dosáhnout ve svém žití jiných kvalit a jiných rozměrů. To vše zabalené v příjemném hávu humoru a břitce utíkajícím ději. Oldřich Nový společně s Natašou Gollovou v natáčení našli stejnou notu nálady a i v něštastném roce 1939 dokázali povznést náladu diváku v kinech do nebetečných výšin. Scénář je napsán profesionálně a nikde v jeho místech nebylo nic ponecháno náhodě, či jiné improvizaci. Kroky herců jsou přísně kontrolovány a stějně tak i jejich dialogy a mimika. Kamera s nimi pracuje výborně, její pohyb a záběry vykazují vysokou vyspělost pacovníků filmového štábu. I následný střih je realizován s přehledem. Výsledkem je vysoce profesionálně udělaná forma, ve které jsem našel velmi kvalitní obsah, který má vysokoce posazenou laťku úrovně jak co do příběhu, tak i do projevu herců. Kvalitu tohoto počinu podtrhuje samotný čas. Souboj s ním film totiž rozhodně neprohrává. ()

Rodin

Jak bych mohl zapomenout na nezapomenutelný výkon Oldřicha Nového, Nataši Gollové, Jaroslava Marvana a Adiny Mandlové? Televizní reprízu nikdy nevynechám, a to je u mě opravdu co říct! Plný počet bodou! ()

rottik-cb

Klasika nejklasikovatější. S věkem sice trochu utrpěla, ale stále zůstává šarmantní Oldřich Nový v roztomilé dvojroli, lišácká Adina Mandlová a neuvěřitelně uťáplá Nataša Gollová v roli Mařenky, jejíž jedinou životní radostí je hraní domina. Skvost, jaký už dneska nikdo nemůže natočit. ()

Monty2729

Dlouho jsem se filmům pro pamětníky vyhýbala a Kristian mě tak mile překvapil. Bylo to opravdu vtipné, nápadité a svěží. Takový příjemný snímek na podpoření dobré nálady. ()

Rattlehead

Kritika přijala film s nadšením. A. M. Brousil o něm napsal : "V celé naší kinematografii najdeme málo filmů, jejichž filmová řeč by byla tak vyrovnaná, plynulá a rytmická. Vazba scén, vazba obrazů, výběr detailů, jejich záběry, vše je tak logické a uvážené, že vyvolává lehkost, klid a svrchovanost Fričovy režie. Už dávno jsem v českém filmu neměl pocit, že režisér je pánem všeho a vítězem nad technikou. Kristián není nic víc než náš společenský film evropské úrovně a nic méně než přesvědčivý doklad, že vtip, duch a dovednost zvítězí nad nedostatkem hmotných prostředků. Kristián bude zdrcující zbraní proti pohodlí našich kýčařů." ()

IvonaK

Výborný film. Bylo velice pěkné že Oldřich Nový galantně vysvětlil Mandlové že člověk koho má na prvním místě je jeho žena a že žádnou jinou nechce. V dnešní době takového kluka co by chtěl slušnou formou říci holce, že o ni nemá zájem jen tak člověk nesežene. Dodržená omluva je jedna z nejkrásnějších věcí na světě. :-) A co mě pobavilo, že elegán s kapesníčkem který se zpočátku marně snažil ulovit nějakou ženu se na konci filmu také dočkal. :D ()

topi80

Oldřich Nový v kultovní "dvojroli". Vlastně, v dvojroli se neocitá on, nýbrž hrdina filmu. Mě jenom napadá, kde se v ulíznutém úředníčkovi bere jednou za měsíc ta schopnost převtělit se do onoho bonviánského lva salónů (nebo naopak, jak se to stalo, že ten lev salónů vydrží být 29 dnů v měsíci oním úředníčkem). Ovšem, dělá to zatraceně dobře. Je předobrazem supermana, který je v civilu obrýleným lokálním novinářem? Nebo je předobrazem nás všech, co se po pracovním týdnu měníme v občasné vymetače víkendových flámů? Z druhé otázky je patrné, o jak nadčasové téma jde, i proto je film oblíbený dodnes. Ať je to jak chce, všichni se od Aloise máme co učit, protože Kristián si ten svůj večer dokáže užít maximálně. Než narazí na Adinu Mandlovou, která se jen tak oblbnout nenechá... ()