Stačí jedna malá lež a nic už nebude jako dřív... Čtyřicátník Lucas má za sebou rozvod a pracovní přeložení z postu učitele na vychovatele ve školce. Ale postupně se začíná upínat k optimistickým vyhlídkám, navíc má své dlouholeté přátele a v komunitě rodného maloměsta je oblíbený. Stačí ale jedna malá lež a vše začne brát za své. Kamarádství náhle nahlodává nejistota a zneklidnění, ale nikdo jakoby ani nechtěl slyšet Lucasovu verzi. Prohlubující se nedůvěra eskaluje do otevřené agresivity, ale Lucas se nehodlá vzdát a jde hlavou proti zdi. Intenzivně gradující drama naplňuje diváky svíravým napětím, zatímco bez příliš okatých schémat vykresluje nemilosrdnou štvanici na nevinného člověka, ale i jeho urputný boj za svou důstojnost. (Česká televize)

JaraSit

Výborné dánské surové drama. U tohoto filmu jak kdyby vše krásně pasovalo do sebe, jak kdyby dávalo vše smysl. Výběr prostředí, výběr časového zasazení snímku, herecké obsazení, kvalitní scénář. Nemám co vytknout. Film dokáže vtáhnout natolik, že po skončení si musíte okamžitě přečíst kvalitní vtip nebo shlédnout praštěnou komedii, aby se vám vrátilo do života trošku světla. Surovost, ale zároveň uvěřitelnost příběhu, je až mrazivá a dechberoucí. ()

Foxized

Normálně mám problém se vcítit do hlavních postav dramat, ať už jsou perfektní nebo úplně na hovno. Nejsem učitel, takže mi v práci nehrozí, že nějaké dítko uvidí můj liščí ohon, ale tohle je krásná ukázka toho, že se to vlastně ani stát nemusí, aby bylo nadoživotí, do konce života, o "zábavu" postaráno. Dvě hodiny přibitý do gauče a to drámy nejsou zrovna žánrem, který vyhledávám. Dokonalost. ()

vandamator

Film který vás chytí za koule a nepustí ještě pár dní po skončení, emocionálně neskutečně strhující. Ještě se mi nestalo abych u filmu prožíval takovou bezmoc a vztek. Ta malá .... by zasloužila uvařit zaživa. ()

yarda23

Prvních 15, 20 minut se vine příběh poklidným, příjemným tónem, ale od onoho osudného polibku a malé lži se rozjede neuvěřitelně podjímavé a nervydrásající drama. NEDÝCHAL JSEM. Takovou úzkost při sledování filmu jsem nezažil. 5* bez mrknutí oka. Protože on to přeci pozná, že lžeš. Podle mrknutí oka. ()

Danny Nolander

Tak tomuhle dílku nemám co vytknout! Už dlouho jsem neměl při sledování filmu takový ten pocit, kdy se toužíte dostat do dějiště, abyste hlavní postavě pomohli! Celou dobu jsem se kroutil jak žížala a nedokázal být vklidu. Všichni v tom městečku mě svým chováním a konáním tak neskutečně moc štvali! :D Skvělý Mad Mikkelsen ztvárnil opravdu zničeného člověka, kterého odrovnala lež malého dítěte, které si ani pořádně neuvědomovalo, co vlastně způsobilo. Pěkný film, kterému jsem věřil naprosto vše, co se snažil říct. O to horší je pomyšlení na fakt, že se to může stát komukoliv v reálném světě... ()

jackalsc

Film který vypráví poklidně příběh tak surový. Aneb jak jedna senilní bába věří všemu co kdejaké děcko žbleptne. Toto je příběh který by se klidně opravdu mohl stát, či se stal. V dnešní době bych se tomu už ani nedivil. Protože opravdu záleží jaký člověk je na druhém konci. Jeden to hodí se smíchem za hlavu. Druhý z toho udělá problém o velikosti třetí světové války a hned zorganizuje hon na čarodějnice. A toto ukazuje jací vlastně lidi jsou. Člověka kterého znáte celý život a který si chtěl jen koupit krajíc chleba v obchodě pak zbijete, protože to asi společnost od vás očekává? Přátelství aneb přechodný stav proměnné, která slouží k sociálnímu uspokojení. Kde naráz z milovaného člověka můžete udělat lusknutím prstu svého úhlavního nepřítele či ho nadobro vyšachovat ze života. Tento příběh zároveň ukazuje, jak je důležité nepodlehnout davovému šílenství a pokud možno vše co jde ověřovat, ověřovat, ověřovat. Vidím to dnes a denně, zejména maminky co objevily facebook a sdílí jeden hoax za druhým, protože naco vlastně ověřovat informace které šířím dál že? A v konečném stádiu to potom může dopadnout takto, kámen po kameni. Podtrhuju opravdu vynikající herecké výkony. ()

WaspSalander

Krásný příklad toho, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Zvláště u malejch harantů. Výrok "ale děti přece vždycky mluví pravdu" byl trochu WTF. A i když mě Mads Mikkelsen neskutečně točil, když se ani jednou nenaštval a všechny nařčení a rány osudu přijímal potichu a kajícně, až jsem za něj musela na Kláru řvát "Tak už řekni pravdu smrade" , tak i přesto to byl celkem emocionální nátěr a velmi povedený snímek. ()

Fender

Fantastický film, s naprosto nepříjemnou atmosférou, po které vám bude jistě špatně. Film je rozhodně velmi poučný, jelikož v dnešní době je trendem, že děti přeci nelžou a jsou velké osobnosti, rodiče častou arogantně říkají "toto by mé dítě nikdy neudělalo, náš Pepíček je vysoce inteligentní a slušný". Ne vždy je vše tak, jak se na první pohled zdá, i naše roztomilé děti mohou být uvnitř velmi zlé, mnohdy ani nevědí, co dělají a co je správné. Je to samozřejmě velmi citlivé téma a neříkám, že by se děti v těchto záležitostech měli zcela ignorovat, jelikož skutečných zneužívání je celkem dost, jen to zde bylo přesně problematicky vykresleno tak, jak jsem výše zmínil, že "děti přeci nelžou" a byly vykresleny důsledky, jenž z tohoto tvrzení mohou pramenit. Velmi skvělý a poučný film. ()

zodiak217

Ako pevná dokáže byť sila priateľstva keď niekto uverí klamstvu malého dievčatka lebo sa na niekoho hnevá a pospája si v hlave traumatizujúce udalosti. Lebo čo? Lebo deti predsa nesklamú. Možno ani nemusia, deti toho narozprávajú naozaj veľa, ide skôr o to či im uveríme a akú váhu ich slovám prisúdime. Problém tohto filmu bol, že je šialene zdĺhavý, tie scény sú neskutočne lepkavo natiahnuté a občas som sa naozaj nudil. Človek rýchlo pochopí tú pointu, no tvorcovia tomu chceli dat psychologický náboj a vyobraziť ako nevinná hlúpa lož dieťaťa dokáže takmer zničiť život a rodinu nevinného učiteľa. Ten koniec som úprimne veľmi nepochopil. Zrejme to znamenalo, že ľudia nezabúdajú a bol to taký výstrel na výstrahu, že nič nekončí a ľudia nezabúdajú a stratená česť a mienka ľudí sa už nedá vrátiť. V každom prípade bolo skvele, ze hlavnú úlohu zobral Mads Mikkelsen, lebo vďaka nemu si našli k filmu cestu aj európski diváci a film nezaoadol prachom. Nie som si však istý, či je to film, ktorý chcete vidieť znova. Je to dosť ťažký žáner a podrobne, zdlhavo rozpracovaný. Taka filmová tortura, ktorá vám na prvýkrát niečo dá, no opätovne by to už bolo asi len zdĺhavé utrpenie. ()

Dvorik

Ze zacatku nudne (mate chut to vypnout), ale je potreba vydrzet. Mads je zajimavy herec, zaujal me uz v Souboji titanu. Burcujici tema a zmanipulovany dav, ktery vzdy rad kamenuje jedince, ve vas vyvovalava pocit, ze tohle se vlastne v jinem tematu deje kolem vas kazdy den. ()

Radek273

Sledujte a (po)učte se, neboť jak křehká může být hranice mezi všeobecnou oblibou a nenávistí?! Stačí jedna malá zhrzená holčička a paranoidní šéfová, která neváhá (od)soudit dřív než se zamyslí, a život je v háji. Snímek, ve kterém si uvědomíte, že smrt někdy nemusí být tak strašná. ()

Kosi..

Zajímavej kus! V žádným případě nechci omlouvat nějaký skutečný zločiny, když zkonstatuju, že pedocentrismus v tomhle století přesáhnul už všechny meze, společnost je tím doslova prosáklá, nemocná. V realitě je to o to horší, že děti často lžou vědomě a vypočítavě, aby ublížily - ve filmu se vina zdvořile svaluje pouze na jejich rodiče. (Ani kdyby učitelům platy na fleku zčtyřnásobili a přidali třetí měsíc prázdnin, nikdy mě do školy nikdo znova nedostane, true fact. :D) ()

Eaton_Hunt

Tak takovou nenávist vůči lidem jsem ještě necítil. Úžasné drama, jak má být. Jo je to trochu absurdní příběh, ale podle mě není tak daleko od pravdy. Mads Mikkelsen předvádí výborný herecký výkon i režie malé Klárky se neztrácela, fakt paráda. Doporučil bych to lidem, kterým nevadí vyvolání špatných emocí hlavně té bezmocnosti jednotlivce, který tento snímek dokázal dostat až na samou hranici neschopnosti se ubránit před lží a nenávistí druhých. ()

Dejvuvprofil

Hrozný film. Teda je to dobrý film, ale je hrozný. Žánrově precizní drama, které vás pomalu postupně psychicky rozebírá a po jeho skončení máte tendenci další půl hodiny nehnutě sedět a koukat do zdi. Hon je příběhem o jedné velké nespravedlnosti, kdy čtyřicetiletý pohodář Lucas, který miluje děti a pracuje jako učitel ve školce, je lživě nařčen ze sexuálního obtěžování jedné jeho svěřenkyně. Než se on sám stačí k nařčení pořádně vyjádřit, převezme otěže stará dobrá presumpce viny umocněná prostředím maloměsta, kde se pomluvy a klepy šíří nadzvukovou rychlostí. Situace následně eskaluje až do veřejného lynče, kdy některé scény jsou již mírně přehnané, uvěřitelnost v nich ustupuje dějovosti a za mě filmu trochu škodí, ale možná na ně lze nahlížet jako na režisérem zamýšlenou nadsázku. Děj se záměrně vyhýbá faktickému vyšetřování daného incidentu a zaměřuje se výhradně na reakce okolí a psychologický efekt, který na společnost má pouhé nepodložené nařčení. Je zde skvěle znázorněná kolektivní názorová sugesce, která je vidět na posunu ředitelčina postoje z "Nevím jak s tím naložit, je pravda že Klára má dost bujnou fantazii" do "Nikdo z nás už nepochybuje o tom, co Lucas udělal" nebo na Klářině matce, kterou jakoby po nějaké době již nezajímalo, jak se skutečnosti opravdu odehrály a místo toho vsugerovává svoji pravdu údajné oběti s tím, že Klárka je ještě malá a asi si to už nepamatuje. Samotné podezření je postavené na vodě a stojí pouze na dedukci "Naše Klárka nikdy nelže, tak nevím, proč by lhala teď", což mi sice přijde poněkud mělké, avšak nikoliv nereálné. Klářin velmi nízký věk je spojený s Lucasovou bezmocí spolehlivě prokázat svoji nevinu, což skvěle reflektuje závěrečná scéna. Pomalou a skličující atmosféru filmu  podporuje krásná a studená podzimní dánská příroda. Jsem rád, že ač k tomu způsob vyprávění vybízí, režisér se vyhýbá eskalaci děje až do absurdna a drží film po celou dobu v mezích uvěřitelnosti, což u podobných dramat není samozřejmostí. Mads Mikkelsen zde opět herecky kraluje. Na jeho kamennou tvář si lze promítnout naprosto cokoliv a zdá se, že se umí poprat s jakoukoliv rolí, což z něj  činí jednoho z  nejlepších (nejen evropských) herců současnosti. ()

pepan9135

Důvod nebýt učitelem ve školce, protože tohle byla síla. Na severu jim filmy jdou a to kurva dobře. Tolik negativních emocí jsem snad ani necítil. Úžasně zpracovaný příběh, který časem nahání až husí kůži, Mads je prostě famózní herec a svou roli hraje jak nejlépe to jde. Klárka je svině :D . Doporučuji ()

Predator77

90 Procent, Po pravdě nejsem zrovna člověk co vyhledává tenhle tip filmů ale po shlédnutí musím říct že se pro mě jedná o jedno z nejlepších drama filmů co jsem zatím měl možnost vidět a může za to především to jak je tady všechno skvěle natočené po herecké výkony přes scénář, děj, hudba a kamera vše je tady na výbornou a není si tady na co stěžovat, jediné co musím říct je to že tenhle film pro mě bylo celkem dost těžké sledovat a to z toho důvodů že k naší hlavní postavě kterou ztvárnil Mads Mikkelsen se ze začátku všichni jeho přátelé chovají hezky ale po tom co je křivě obviněn tak najednou všichni otočí a chovají se k němu jako ke zvířeti a v tu chvíli se ve mě doslova vařila krev protože takovou nespravedlnost jsem snad  ještě na filmovém platně nikdy nezažil a v jeho kůži bych v tu chvíli opravdu nechtěl být a po pravdě jsem skoro ani nedýchal jaké emoce to na mě mělo, tak že po shlédnutí musím říct že žádný jiný film ve mě ještě nedokázal zanechat takové silné emoce jako právě Hon !!! ()

Dvojirakri

Tedy, nejsem žádný rabiát, naopak, myslím že jsem milý, něžný, dobromyslný kluk který je na dnešní dobu mírný až moc. Ale, sakra, měl jsem sto chutí dát tý holčičce výchovnou ránu lopatou, uhelkou, do ksichtu, a těm jejím rodičům jakbysmet! Dánsko je, co se týče (sexuální) výchovy velmi, velmi volné, ale je správné dělat z dětí modly? Je dětství zásluha? Svoje děti nemám a ani po nich netoužím, z jednoho prostého důvodu - pokud bych ho vychovával tak jak si myslím že je to správné, bylo by v kolektivu dnešních dětí nešťastné, pokud bych ho vychovával tak aby ho kolektiv bral, byl bych nešťastný já. Žijeme ve věku kultu dítěte. Děti nic nemusí, mají vše dovoleno a mají ve všem pravdu. My dospělí jsme jen jejich sluhy. Víte co? NASRAT! ()

PTuranyi

Výborná psychologická dráma ako môže jedno "nevinné" detské "slovo" prevrátiť život človeku naruby. Mads Mikkelsen ako aj ostatní herci sú úplne uveriteľní. Škoda len, že v záujme vystupňovania napätia koná hlavný hrdina impulzívne. Podľa mňa by riešenie útokov cez políciu a súdy mohlo byť lepšie nie len pre Lucasa, ale aj pre film. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014