Tři billboardy kousek za Ebbingem

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Drama / Krimi

USA / Velká Británie, 2017, 115 min

Překvapivé a příjemné oživení filmové scény posledních let. Netradičně pojatý příběh částečně připomínající práce bratří Coenů slušně pracuje s kontrastem peprného černého humoru, buranskými problémy amerického města, brutální vraždy, trpící matky a nespravedlnosti. Kdyby byl film v místech vážnější a realističtější, tak určitě zapůsobí skvělé herecké výkony mnohem víc. Celkově je to ale originální kousek a to se cení.(14.1.2018)

Napsat a natočit drama, ve kterém skoro není scény, kde by někdo neřekl "bitch", "fucker" nebo "cunt" (a většina postav si o moc milejší oslovení ani nezaslouží), ve kterém vidíme provrtávání nehtu zubní vrtačkou a které je přesto vtipné, pravdivé a dojemné (téma nepřekonatelného žalu je zde podle mne zpracováno nuancovaněji než ve Wind River), považuji za umění. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri je pozoruhodně proměnlivý film a zatím ten nejlepší od Martina McDonagha (a to mám V Bruggách opravdu rád).___Chvílemi mě to sice iritovalo pro svou divadelnost (přesně načasované příchody postav na scénu, pauzy na smích, operní árie) a trochu infantilní snahu o nekorektnost, ale ten film zároveň nabízí tolik překvapení a tolik osvěžujících změn tónu a mají tak důmyslnou vyprávěcí strukturu (tři jsou nejen billboardy, ale také postavy, jejichž příběhy McDonagh rozvíjí a různě proplétá), že jde o přijatelné nedostatky. McDonagh zvolenou kompozicí a tím, že se podstaty dobírá mnoha oklikami, sleduje vyšší, podle pravidel nehraje jen proto, aby nehrál podle pravidel a byť to stylisticky není kdovíjaký skvost (v paměti utkví asi jen jednozáběrová scéna s naštvaným Rockwellem), stavba příběhu to alespoň v mých očích bohatě vynahrazuje. ___ V kontextu jeho dosavadní tvorby mi přijde pozoruhodné, jak si McDonagh opět pohrává s klasickými vyprávěcími konvencemi a diváckým očekáváním (rozhodně nečekejte přímočarý příběh o bezchybné hrdince, která překoná pár překážek, odhalí původce svého trápení a najde vnitřní klid), jenom tak činí méně explicitně než v Sedmi psychopatech, díky čemuž jsou postavy přes absurdní nadsazenost celého světa uvěřitelnější a film sděluje něco podnětného také o naší přítomnosti, nejen o fikčních světech. 90%(16.1.2018)

Frances McDormand, Woody Harrelson a Sam Rockwell předvedli parádní jízdu, poklona. Tvůrci uchopili příběh zajímavým a neokoukaným způsobem, scénář je vyloženě vypiplaný, až puntičkářsky vymazlený, a moc se mi líbilo nenásilné - po pravdě řečeno dokonalé - skloubení dramatu s humorem, černým humorem tedy. A ty tři dopisy, tak to byla pecka.(21.1.2018)

Tak !!!! Povediac to stručne a v "laickom" jazyku a ešte stále plný dojmov z tohto filmu Ic vós faking gúd muvií, wit faking gúd saundreks Úvodná pieseň dávala predzvesť celej nálady, a záver ??? to bol kúl. Ospravedlňujem sa za ten "naturalizmus" ale fakt sa mi to páčilo. :)(7.1.2018)

Mildred (Frances McDormand) je nespokojená s nulovým vývojem vyšetřování vraždy dcery Angely a proto pronajme tři dlouhou dobu nepoužívané billboardy. Nechá na nich vylepit vzkaz (RAPED WHILE DYING AND STILL NO ARRESTS? HOW COME, CHIEF WILLOUGHBY?) pro místního policejního šéfa (Woody Harrelson)... Parádní herecké obsazení v sestavě Frances McDormand, Woody Harrelson a Sam Rockwell. Ve své malé roli dokázala zaujmout Sandy Martin jako Dixonova máma. Samara Weaving (Penelope) vypadala v tmavých vlasech moc dobře. Jednu chvíli jsem přemýšlel i nad nejvyšším hodnocením.(31.12.2017)

• Sam Rockwell