Medvěd

Československo, 1961, 35 min

Režie:

Martin Frič

Scénář:

Anton Pavlovič Čechov (divadelní hra)

Kamera:

Jan Roth

Půl roku po smrti svého manžela drží velmi zachovalá vdova stále smutek a nevychází z domu. Její exaltované truchlení je náhle přerušeno neurvalou návštěvou - velkostatkář Smirnov se dožaduje splacení dluhu jejího zesnulého manžela. Vdova nemá peníze a statkář je neodbytný. V brilantním dialogu postupně graduje vztah, který vyvrcholí nabídkou k sňatku. Neodolatelný půvab této klasické miniatury režiséra Martina Friče korunují v gestu, slovu, intonaci dokonalé herecké výkony Stelly Zázvorkové a Jana Wericha. (Česká televize)

Jolee

Nevím, zda-li má cenu vůbec tuto minikomedii komentovat, když je podle Čechovova námětu, režíroval ji Martin Frič a hlavní roli hraje Stella Zázvorková s Werichem... Ale přeci jen si to neodpustím. Čtyřiatřicetiminutová symfonie českého herectví a Werichových her se slovy. Navíc je ve snímku roztomile a přesně vykreslen vztah muže a ženy. ()

markotter

Werich se Zázvorkovou tady utvořili nezapomenutelnou dvojici. V tom, jak se předháněli kdo je více krásně zlý, byli naprosto úchvatní. ()

kukkik

Co na toto může člověk říct? Klasické dílo s těmi nejlepšími herci, které naše vlast zplodila. Divadelní zážitek na stříbrném plátně, zkrátka balada. Přesto nemůžu dát plný počet, protože ruská tvorba se mi dosud nedostala pod kůži ať už jde o literární díla nebo jejich adaptace, snad s jedinou výjimkou Revizora se skvělým Vlastou Burianem. Přesto se nemůžu než konstatovat, že filmy jako je tento jsou typickými a zcela oprávněnými představiteli zlatého fondu české kinematografie. 4/5 ()

Haller

„To je ženská s velkým Ž. Ta má šťávu... s velkým Š.” Osobitá, nenápadná, jakoby mimoděk užitá vsuvka Mistra Jana Wericha. I na tak malém prostoru dokázal rozehrát spolu se Stellou Zázvorkovou a Bohušem Záhorským velké drama. ()

Yahey

Klenot. V 34min o tom, jak to mezi mužem a ženou vždy bylo, je a bude. Žádná vata, vše podstatné je řečeno a má to spád. ()

Hrabovo

Jde o jeden z klenotů televizní tvorby a o příležitost vidět krásnou Stellu Zázvorkovou, jaká byla ve svých 39 letech a Jana Wericha, se kterým mám pocit je toho k vidění málo. Čechovova povídka jim dává úžasný prostor k etudě, která nás velmi baví. ()

Pitryx

Já si nemohu pomoci, zas tu budu za osla, ale já na tom nic zvláštního nevidím. Při vší úctě ke všem třem protagonistům, přes jejich snahu je to velmi slabý odvar. Komedie?? Ehm, ehm, ehm. Navíc můj odpor k monologům… Nevím, prostě když to porovnám s „Uspořenou librou“ nebo "Drahým zesnulým", je tohle nejslabší kus. Nota bene, že zápletka a konec by mi více pasovala k „náctiletým“, než k dospělým osobám. Jasně, já vím, náctiletá vdova je nesmysl. Ale i to je možné. ()

PlayEasy

Jan Werich se opět překonává, Stella i když teprve začínala, už byla božská, že to tak řekneme a co jiného může vzniknout, když dají tito dva představitelé své síly dohromady a spojí je sir Frič? No přece nic jiného než klasika krátkometrážní filmografie s nejoriginálnějším humorem vůbec! Ale kapku nám chybí na ČSFD.cz v okínku, kde jsou údaje a informace o filmu žánr "romantický". Pššššt, toho spoileru, který vám vyspoileruje konec si SNAD nikdo zš zdejších nestihl a zanedbal ho. ()

ostravak30

Koncert pana Wericha a za mě trochu nepřesvědčivé Stelly Zázvorkové. Vynikající herečka za to nemůže. Mám ji zkrátka až moc zafixovanou jako komediální herečku. Například Jiřina Bohdalová se uměla přepínat do obou poloh, ale u Stelly Zázvorkové, přes její nesporné kvality, jí ty vážnější polohy nevěřím. Čechovy povídky mě také nikdá moc nebraly. ()

smrtubohem

Opět výborný majstrštyk, kde kratší stopáž a samozřejmě Werich se Zázvorkovou činí z filmu po všech stránkách opravdovou filmovou lahůdku ()

Gig

Zde je ukázka, že není třeba pompézních výprav, velkopé scény, milióny dolarů či tolarů :) utopených v digitalizaci, ale je třeba dobrých herců a chytlavý příběh, dialog či scénář. Vše ostatní samoyřejmě je lahoda na ucho či oko. Tady jsou tři herci, stopáž třicet minut a obrovský gejzír moudré zábavy. ()

Chase

Wericha mám rád velmi a tady ho mám nejradši. Narazil jsem na tenhle "film" čirou náhodou a děkuju přírodě, že se tak stalo. Teď jen kde to splašit na DVD. ()

HennessyVSOP

Velmi dobré herecké představení Werciha a Zázvorkové. Na krátkou metráž obsahuje opravdu velké množství nezapomenutelných momentů. Klasika žánru. "To jsem dneska krásně zlý". ()

hony23

Společně s Bohoušem nejlepší mikrokomedie českého filmu! Slovní přestřelka Jana Wericha a Stelly Zázvorkové bavý i po půlstoletí skvěle! ()