Barevný český film o vynikajícím českém lékaři doktoru Janském. Sportovně založený medik Jan Janský dokončuje úspěšně svá studia. Chce se stát chirurgem, ale ocitá se na psychiatrické klinice profesora Kuffnera, kde společně se svým kolegou Kozderou se snaží vypátrat spojitost mezi srážlivostí krve a duševními chorobami. Dojdou k překvapivému zjištěni, že je možno krev lidí rozdělit do čtyř skupin a tím zamezil srážení krve při transfusích. Objev Janského se však setká s nepochopením české lékařské veřejnosti, která přínos tohoto vědce lékařské vědě uznává teprve po Janského tragické smrti. (Filmový přehled)

tomtomtoma

Upraveno v červnu 2020. Film Tajemství krve je vlastenecky zidealizovaným životopisem sérologa, neurologa a psychiatra Jana Janského. Vladimír Neff si životopisná fakta upravil k potřebám zvýšení vlastenecké hrdosti, ke zvolání pacifistického poslání, ke koncepční shodě se státní levicovou ideologií a k snad až zvrácenému pokusu o senzační podstatu skonání a souvislostí. Martin Frič si dal záležet na psychologii atmosféry osobních střetů a nezapomíná ani na tradiční lehčí nadhled. Jan Janský není po celém světě považován za objevitele krevních skupin, byť jako první provedl správnou klasifikaci těch čtyř krevních skupin, ale po uveřejnění se jimi dále nezabýval. Československo Janského objevilo až pár let po jeho smrti, a tehdy došlo k jeho určité glorifikaci, na níž se podílel také Neff. Hrdinou příběhu je MUDr. Jan Janský (vynikající Vladimír Ráž), psychiatr a zásadový muž. Hned na počátku své lékařské kariéry prahne po velkých objevech, prospěšných celému lidstvu. Nenechává se zastrašit nepřátelstvím, ani znechutit ústrky a Neff ho vysílá na průkopnickou cestu přes rakouské urážky až ke slávě prosperity. Důležitou postavou filmu je Karel Kuffner (velmi dobrý Zdeněk Štěpánek), zakladatel české vědecké psychiatrie, přednosta psychiatrické kliniky české lékařské fakulty a Janského mentor. Po formální stránce je spíš rasem, přesto drží podle svých možností nad géniem ochranou ruku. Hlavní ženskou postavou je Hedva (příjemná Jiřina Petrovická), dcera stavitele a Janského žena. Ona je tou oporou, která přemáhá i pochybovačnost a rozmrzelost vlastního manžela. Výraznou postavou je MUDr. Kozdera (příjemný Vlastimil Brodský), Janského kolega na psychiatrické klinice. I géniové potřebují poctivé pracanty, které neodradí ani pochyby vedoucího vědce, a dokonale naplňuje své životní poslání. Výraznou postavou je zde také MUDr. Pavel Regent (velmi zajímavý Svatopluk Beneš), bývalý a mnohem méně nadaný Janského spolužák s vhodným původem. Komplex méněcennosti se s uspokojením mstívá při každé vhodné příležitosti. Z dalších rolí: Janského vojenský sluha, i jeho chiméra a černý anděl Papík (Rudolf Deyl ml.), se sociální nejistotou již sžitý dělník Kolčava (Radovan Lukavský), Kolčavova ze stejných podmínek trudnomyslná žena Božena (Vlasta Chramostová), další méně schopnější Janského spolužák a gynekolog, MUDr. Vilém Kurzweil (Rudolf Hrušínský), přednosta chirurgické kliniky lékařské fakulty, profesor Kyselka (Gustav Hilmar), rozverný pacient psychiatrické kliniky (Václav Trégl), či největší pochybovači Janského osvětové přednášky o krevních skupinách (Bedřich Vrbský a František Filipovský). Tajemství krve je nutné brát z faktografické stránky s rezervou, nejde o oficiální životopisná data. Vlastenectví se vzhlédlo v romantismu a stvořilo poem a hymnus. Po dramatické a vztahové stránce jde o velmi dobrý film. ()

zette

Vyborny film o doktoru Janskem (vynikajici V. Raz), ktery rozdelil krev do krevnich skupin. Film nema nikde naznak slabiny, at uz v rezii, vybornem hereckem obsazeni ci projevu nebo ve scenari. Nevim, jaky byl doktor ve skutecnosti, Raz jej ale zahral vytecne. Dnes uz by podobne kvalitni zivotopisny film tezko nekdo natocil... ()

dr.fish

Neznám sice životopis Janského, ale jeho příběh je zfilmován natolik perfektně, že 108 minut uplyne bez větších komplikací, řada scén se vryje i nadlouho do paměti. Začal jsem si definitivně všímat hereckého mistrovství Zdeňka Štěpánka. A Beneš ty své nafoukané důstojníky opravdu umí. 90% ()

majo25

Tajemství krve alias životopisná dráma o doktorovi Janskom v podaní Martina Friča pôsobí silne a dramaticky. Hlavne začiatok a stred filmu, v ktorom spoznávame chrakter hlavného hrdinu, jeho silné ale aj slabé stránky. Koniec je zbytočne patetický a ako som sa dočítal, sa nezakladá ani veľmi na pravde. Hodnotenie: 75% ()

Skuby47

Velmi zdařilý životopisný film o Janu Janském a o tom, jak mnohé převratné objevy přinesou uznání svému objeviteli až po jeho smrti, protože předběhly svou dobu. Skvělé herecké obsazení v čele s charismatickým Vladimírem Rážem a starými hereckými bardy, odpovídající dobová výprava a početný kompars, zajistily tomuto nevšednímu příběhu o objeviteli krevních skupin, věrohodnost. Určitě si tento významný lékař i jeho vědecký objev filmové ztvárnění zasloužil. Moc se mi to líbilo. ()

HonzaBez

"Náš život byl stejně krásný, vždy v něm o něco šlo." Film Martina Friče o jednom z těch mužů, kteří svým objevem "předběhli dobu", jistě krásný je. Je přitom i postaven na dosti přesném popisu skutečného života Jana Janského, objevitele základní teorie o rozdělení krve do čtyř skupin a člověk se tak může toho o dané osobnosti hodně dozvědět. Třeba to, že prvním impulsem pro daný zásadní objev byla snaha Janského potvrdit si (nakonec zcela mylnou) hypotézu o vztahu krve a duševního zdraví dotyčného. Že byl Janský de facto psycholog jsem tedy neměl ani potuchy. Co mě tedy vůbec nepřekvapilo, byly všechny ty složité peripetie, které na Janského v souvislosti s jeho objevem čekaly. Mimořádně nadaní lidé nemívají často "na růžích ustláno" a Janský je toho názorným příkladem. Vladimír Ráž tuto postavu ztvárnil výborně a řada dalších hereckých osobností (z nichž bych vypíchl Zdeňka Štěpánka v zajímavě se vyvíjející postavě profesora Kuffnera) mu v tomto hezky sekundují. ()

Sfinkter

Krásný příběh, který plně dokáží ocenit pouze zasvěcení. Plejáda nejlepších českých herců v pokloně jednomu z našich největších vědců a lékařů všech dob. ()

lucascus

Dr. Janský je borec a Ráž rovněž. Kroutím hlavou a nevěřím svým očím, že se v roce 1953 dokázal natočit takto výborný film, téměř bez poskvrny komunistické propagandy. Berme v potaz fakt, že se jedná o rok, ve kterém zemřel soudruh Stalin a Gottwald. Tím více si tohoto filmu cením. ()

Madlene

Vynikající drama o člověku, který si skutečně zaslouží naší pozornost. Skvělé herecké výkony, především tradičně dobrý Vladimír Ráž, ale i ostatní klasikové naší kinematografie nezklamali. ()

Sdoom

Vynikající, neprávem opomíjený životopisný film a vlastně jeden z nejlepších, který byl v 50.letech u nás natočen. Skvěle a bez ideologického podtextu zobrazená doba Rakousko-Uherska, kdy nebylo snadné se prosadit bez protekce na prestižní pozice. No a Vladimír Ráž je ve své roli naprosto přesvědčivý, navíc mu zdatně sekunduje pan Brodský. Pět hvězdiček mimojiné i za to, že je film nepoznamenán dobou, ve které vznikl. ()

klúčik

Martin Frič natočil životopisný film o J.Janskom. Na rok vzniku , je to celkom podarený film. Vladimír Ráž za dobre zhostil hlavnej postavy. Zaujali ma aj Vl.Brodský a V.Chramostová a Zdeněk Štěpánek... 75%. ()

Zagros

Tajemství krve jsem viděl už hodně dávno a pamatoval si jen jméno hlavního hrdiny - Jan Janský a to, že objevil čtyři krevní skupiny. Před napsáním komentáře jsem si jej proto musel zopakovat. Toho jsem určitě nelitoval, protože při hodnocení se dá vlastně jen chválit. Martin Frič je výborné režisér, který měl k ruce v té době hvězdné obsazení. Vladimír Ráž, Zdeněk Štěpánek, Vlastimil Brodský, Svatopluk Beneš i Rudolf Hrušínský podali skvělý výkon. Spousta dalších v menších rolích je výtečně doplnila. Příběh byl dramatický sám o sobě a nebylo jej třeba nijak vylepšovat. Janského nelehký život a boj s větrnými mlýny byl vylíčen uvěřitelně a přesto napínavě. Film je krásnou poctou člověku, který zachránil spousty lidských životů, a přesto se o něm dlouho vůbec nevědělo. Mimo jiné i z toho důvodu film rád doporučuji. ()

Slimak

Je moc dobře že o takové osobnosti medicíny jako byl doktor Jánský byl natočen film.Zřejmě vůbec jediný.... ()

Kovaja

Není se o čem bavit.Lidé jako Janský byli považování za blázny a šarlatány,,je jen dobře pro lidstvo že se nenechali odradit nedůvěrou a ve svém bádání pokračovali!!!Tenhle kousek od M.Friče v hlavní roli s V.Rážem je fantastický.Jeho hlas je jako pohlazení po duši.Film ani na minutu nenudí.Bravo!! ()

Rozjimatel

[3,5*]     Je veľmi zvláštne, že tak dobrý film od Martina Friča, s celou plejádou skvelých hercov (aj keď mnohí len s malou rolou) má na ČSFD iba 898 hodnotení (!). "Tajemství krve" je veľmi pútavo nakrútený životopisný film o významnom českom lekárovi a vedcovi, s bezchybným Vladimírom Rážom v hlavnej role. Oceňujem, že sa filmu vyhla politická propaganda, čo je na dobu nakrúcania dosť neobvyklé. Iste, pár naivnejších scén by sa našlo (neprirodzení detskí herci), ale je to všetko v únosnej miere a dajú sa nad tým privrieť oči. ()

Mikino00

Nenápadný film o velkém člověku, kde se sešla herecká elita a v hlavních rolích zazářili Ráž a Štěpánek. Opravdu dobrý politicky neangažovaný film. ()

papyrosaurus

Příběh o doktoru Janském a jeho krevních skupinách by měl patřit mezi základní znalosti každého člověka. Snímek samotný pak zaslouží vysoké hodnocení.....jako ukázka filmařského umu, jako argument, že né všechny filmy z 50. let byly agitky, a hlavně pro strhující výkon Vladimíra Ráže a Zdeňka Štěpánka !! ()

betyn

Povedený film o Janu Janském, který naráží jen na rozkouskovanost, protože vybírá pouze nejdůležitější části z života českého neurologa a psychiatra a poté nefunguje jako celek. Ve všem ostatním tento šestatřicetiletý dědeček předčí dnešní českou produkci. ()