Oko dravce

Kamera:

Dariusz Wolski

Hudba:

Brian Tyler

Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson, Billy Bob Thornton, Ethan Embry, Michael Chiklis, Anthony Mackie, Fahim Fazli, Cameron Boyce, Marc Singer (více)

Mladík Jerry Shaw přijíždí na pohřeb svého bratra Ethana, dvojčete, který byl poručíkem americké armády. Po pohřbu Jerry zjistí, že mu záhadně na bankovním účtu přibylo 750 tisíc dolarů a poté ho v jeho bytě překvapí dodávka několika krabic plných zbraní a dusičnanu amonného. V tuchvíli mu zatelefonuje neznámý ženský hlas varující ho, že bude do minuty zatčen FBI. Jerry nestačí utéct a je skutečně zatčen agentem FBI Morganem. Do výslechové místnosti mu znovu zavolá stejný ženský hlas, který mu sdělí instrukce k útěku a Jerrymu se podaří utéct. Díky instrukcím se setkává s mladou matkou Rachel Hollomanovou, kterou stejný hlas vydírá, aby plnil její instrukce, jinak zabije Rachelina syna Sama. Jerry a Rachel se vydávají na útěk před Morganem a tajemný hlas jim na útěku pomáhá např. řízením dopravních světel. Ve Washingtonu mezitím agenti Pérezová a Bowman pátrají po příčinách úmrtí Ethana Shawa. Zjišťují, že Ethan monitoroval inteligentní superpočítač ARIIA, který se však poté, co armádní velitelé neuposlechli jeho rozkaz a díky tomu dopadla vojenská mise v Pákistánu neúspěchem, rozhodl, že bude chránit národní bezpečnost na vlastní pěst a odstraní pro sebe nepohodlné osoby - první z nich byl Ethan... (TV Prima)

Honzíno

První polovička je naprosto famózní. Natolik skvělý úvod jsem skutečně nečekal. Avšak tu druhou mi jednak zazdila mnou v půlce odhalená pointa a čekání na nutné vyvrcholení přesně tam, kde jsem hodinu čekal a zazdila mi jí též ingredience zvaná Dort Pejska a Kočičky. Přijde mi, že jsem druhých šedesát minut koukal na Skálu, Telefonní budku, Nepřítele státu, Indiana Jonse, M:I 3, ale ne na Oko Dravce. Škoda, potenciál byl opravdu veliký a tudíž také (kéž) nebýt finále, které trvá asi půl hodiny a působilo na mě velice přeplácaně a toho nejklasičtějšího z klasických klišé na konci : mrtvý hrdina - nemrtvý hrdina - usmíření v rodině - last(first) kiss.. Takhle tady máme jen typický peněženkotrhač se zajímavou ústřední dvojicí, solidní atmosférou a čupr technickou stránkou (na bolest vteřinových střihů a totální dezorientace už dnes postupně rezignuji). Lepší tři. Ve výsledku jsem se bavil. ()

Mrkvič

Thriller napěchovaný nápady. A to takovými nápady, že jsem si v pulce filmu říkal, že to jistěj 2 hvězdičky. Potom se ale dozvídáme pozadí všech událostí a zjistíme co geniálního si pro nás Caruso připravil. Skvěle se na to dívá, protože jako v režisérově posledním filmu Disturbii dokáže navodit takovou atmosféru, že s hrdinou cítíte a v případě Shia LaBaeoufa je to stoprocentní. Jenže těch vychytávek je ve filmu nakonec tolik, že se neubráníte zamyšlení a rázem je film místo vychytávek plný nelogických souvislostí. Ve výsledku tak opět vítězí člověk nad technikou, stejně jako herci (LaBeouf, Monaghan a B. B. Thornton) nad přeplácaným scénářem. ()

ecceHOMMO

Strhujúci hi-tech triller plný akcie a naháňačiek. Človek ani nepostrehne, že ubehli takmer dve hodiny, pretože vo filme sa stále dačo deje. Akurát v závere som čakal väčší "ohňostroj" a samotné vyvrcholenie vo mne zanechalo niekoľko nevypovedaných otázok. Avšak od tohoto filmu som čakal, že bude akčný a napínavý a to sa mu stopercentne podarilo............. A ešte dačo: zapodievať sa otázkou, či je to v skutočnosti možné je podľa mňa absolútne irelevantné........a jediné čo ma trošičku na filmu sklamalo bola pointa toho kto sa skrýva za tým všetkým.....ale to vlastne ani nebolo pointou filmu (odpoveď na otázku kto je za tým ). ()

Kamkon

Klasické téma o problému ochrany samozřejmě že americké bezpečnosti. Nástup je silný, ale později trochu vyprchává, ale obsazení je kultivované a drží film nadprůměrně poměrně nad vodou a nenudíte se skoro vůbec, 2 hoďky utečou rychle. Pravděpodbobnost celé události je sice menší než nalezení mého amerického dvojčete, jak jsem si v dětství myslela, ale jako oddych na všední nebo sváteční večer stačí. Obvyklé postupy, použité po počátečním momentu překvapení ale stále více vyjasňují následný děj, i když menší prvky konce nelze úplně přesně předvídat. Motto se však stopro pravdivé: "Přílišná obrana naší svobody se může klidně stát hrozbou pro svobodu samotnou" Blaze se má ten, kdo v digitální době není ovládán částečtě již dnes myslící inteligencí. Jen tu Julianne Moore jsem tam neviděla, kdo ano, napište mi do pošty kde, díky ()

DivX

Zbytečně zdlouhavý sci-fi akčňák. Příjde mi, že Caruso až do konce nevěděl co točí a nakonec z toho co vzniklo uplácal tenhle Béčkový film. LaBeouf do tohohle filmu vůbec nepatří. 30% ()

Sfinkter

Příšerné rutinérství vykrádající jiné snímky. Vývoj mě vůbec nezajímal, když je vše postaveno na tom, že každý idiot z copy centra může na základě pokynů přes mobil zachránit svět. Dvě hvězdičky za dva skvělé herecké výkony - LaBeouf a Thornton. ()

DJ Rocco iNc

Spracovanie konkuruje dielam Michaela Bayea, no slovenský dabing je katastrofálny, čo má núti siahnuť po českom alebo originálnom znení. ()

neoBlast

Naše osvědčená dvojka vs. Hitch podruhé. Opět úspěšně. Ačkoliv zápletka začne být chvílemi až moc "over the top", tak řemeslně skvěle odvedená práce, která rozpumpuje adrenalin nejvíce od dob Transformers. Těším se co si na nás ultrasympaťák Shia a D. J. "dost jsem se vypracoval" Caruso připraví příště. 80 % ()

Beky

Čím více se zápletka stávala neuvěřitelnou, akce se stávala samoúčelnou a konec musel být v tom smyslu, že tohle mohli udělat kdykoliv...a né až typicky na samém konci filmu, kdy dojdou nápady, tím více film ztrácel můj zájem!!! Další Nepřítel státu se nekoná!! D. J. Caruso vytáhl maximum z tématu, které má potenciál neotřelé akční zábavy maximum, je pouze na vás, jestli budete považovat standartní podívanou za něco více a ne jen za další otřepané téma v novém hávu!! Jednou větou: Po dlouhé době koukatelný B.B.T a standartně dravý a přesvědčivý S.LB.!! ()

MiCM

V celku slušný akční film. Nic nějak extra průlomového, ale dívalo se na to dobře.. Žádná nuda.. ()

ywo666

Vcelku výborný akčný thriler. Bol som na ňom v kine, lebo sa mi končila platnosť zľavy na lístok. A rozhodne som neľutoval. Film je od začiatku napínavý, herecké výkony sú dobré a zápletka zaujímavá. Prtoblém som mal len s prekúsnutím konca. Nejako sa mi tá pointa nepozdávala. Ale hneď ako som ju začal akceptovať tak som si film užil až do konca. U mňa je to takých 80%-85% ()

lennyd

Znáte to, žijete si svůj obyčejný den, když vám zazvoní telefon a neznámý hlas vám ledově oznámí, že váš syn bude zabit pokud nesplníte každý jeho příkaz. Nebo že k vám do bytu za okamžik vrazí FBI a zatkne vás. Přesně to se stalo Rachel Hollomanové (Michelle Monaghan) a Jerry Shawovi (Shia LaBeouf), kteří se pod tíhou neznámého hlasu vydávají na akční jízdu pro záchranu svého života (v případě Shawa) a svého syna (v případě Hollomanové). Ale kdo stojí za tím neznámým hlasem a kdo má takovou moc, ovládat jakékoliv elektronické zařízení? ... D.J. Caruso asi tušil, jaké filmy se mi líbí, a tak natočil Oko dravce přesně tak, jak to mám rád. Správný poměr akce, technologií (v dnešní době mi to nepřišlo ani až tak nadsazené), napětí - všeho tak akorát. Dokonce (a to u takovýchto filmů nebývá zvykem), celá zápletka dávala docela smysl (i když asi je pravda, že opravdu inteligentní AI by některé věci řešila jinak - a asi by se nenechala zničit tak jednoduchým způsobem (omlouvám se za malý spoiler)). Herecké obsazení je také docela slušné (hlavní dvojici doplňuje Rosario Dawson a Billy Bob Thornton) a hudba Briana Tylera v tradičním Media-Ventures stylu. Já nevím jak ostatním, ale mě se Oko dravce dost líbilo... ()

T-pack

Dobře, námět, možná nesčetněkrát omílaný, byl v tomhle filmu podán moc dobře. Totiž: Začalo to jako vládní akčňák a rozvinulo se do sci-fi o hodném robotovi, který dělá špatně věci. Mně to sedlo. No možná jsem trochu předpojatý kvůli hlavní postavě. To víte, Shia. ()

BoncheR

nápad to je celkom zaujímavý ale....a zase tu je to "ALE" scény nedotiahnuté, a dialógy nerozvinuté...atď. Možno to je režisérom, možno je to hercami,..hm..nič-moc. /50%/ ()

tnp101

Naháněcím thrillerům holduji ve velké míře a tento konkrétní kousek disponuje všemi základními prvky, které od snímku tohoto typu vyžaduji. K tomu navíc i ta docela reálně praktikovaná sci-fi myšlenka, která by zanedlouho sci-fi vůbec být nemusela (možná, že už ani není). Bezchybný film ani zdaleka není, na to jsem narazil na moc pro mě nelogických postupů v ději a občasná možná až nadměrná podobnost Kubrickovo „2001“ tu také není k úplnému dobru věci. To vše je naproti tomu vynahrazeno v dynamičnosti akčních scén, obsazení, či hloubce jejich postav. Jednoduše vzato, nemám nic zásadního proti. Jako popcornová oddychovka na sobotní večer, u níž pro pobavení nemusíte nutně vypínat mozek, zdařilá volba. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Nyní přejděme ke zhodnocení Blu-ray disku tohoto akčního sci-fi thrilleru, který v našich končinách s českou podporou seženete. Obraz ve formátu 2,40:1 je jednoznačně kvalitní. Nelze jej sice kvůli samotné stylizaci označit za referenční, ale přednosti vysoko-definičního formátu využívá bezmála naplno. Ostrost je velmi nadprůměrná a lehce znehodnocena vysokým množstvím zrna. Toto je první „problém“ přepisu. Zcela jistě se jedná o tvůrčí záměr, ale pokud máte proti jakési „naturalistické špinavosti“ obrazu averzi, zde budete plakat. Množství zrna je až na výjimky vysoké. Není ale zas tak agresivní, takže se určitě nelekejte. Pořád vyniknou všechny detaily i ostrost. I barvy částečně podléhají tvůrčímu záměru. Film se odehrává převážně v noci, či v méně osvětlených interiérech, takže nečekejte, že vám svou intenzitou vypálí zrak. Paleta se nese v namodralém chladnějším tónu. Narazit se dá však i na několik tepleji (rozuměj v paletě barev :-D) laděných scén. Černá je vynikající. Přepis sice v mnoha částech disponuje lehce zvýšeným jasem, takže se s absolutně černou nesetkáme úplně vždy, kdy by to člověk možná čekal, ale množství jejích odstínů, či míru hloubky lze označit za ohromující. Obecně vzato tedy z teoretického hlediska ne referenční, ale bezpochyby velmi kvalitní a pěkně vyhlížející přepis. Zvuk v originále zastupuje stopa v dnes již málo používaném formátu Dolby TrueHD 5.1 a i ta si nic nezadá s kvalitami obrazového přepisu. Stopa je velmi prostorová a v akčních částech i nadmíru agresivní a s velikým množstvím detailů. Dialogy jsou docela umírněné a ne tak výrazné, ale pro svůj účel slouží uspokojivě. U dialogových scén bych sice uvítal větší množství okolního ruchu, ale to samozřejmě není problém přepisu, ale záměr tvůrce. Česká stopa v DD 5.1 po zvukové stránce nezní vůbec marně. Pokud se smíříte s méně agresivním přednesem hloubek, o moc nepřijdete. Dabing je spíše průměrný. Není to žádný zázrak, ale ani tragédie. Audiovizuální stránka disku tudíž nahrává prožitku z filmu, což je ideální a teď se již můžeme podívat na druhý důležitý aspekt každého BD titulu, čímž jsou bonusy. Nejprve na nás čeká čtveřice nepoužitých scén o celkové stopáži zhruba 4,5 minuty. Kromě zajímavého alternativního konce lze zbytek označit za zbytečný. Následuje zajímavý 26 minutový „making of…“ dokument, který naštěstí nepatří mezi ty nekvalitní, hlavně pro reklamní účely točené vychvalovačky. Neznamená to, že bychom se nějakého zbytečného nadměrného vychvalování nedočkali, divák je však naproti tomu odměněn tím, co od takového filmečku čeká. Dozvíte se tu snad všechny podstatné informace o předprodukční části, obsazení, či natáčení akčních scén. Další 6 minutový filmeček ten předchozí jistým způsobem rozšiřuje o informace týkající se natáčení ve Washingtonu. Další 9 minutový filmeček lze označit za kritiku moderní elektroniky pomocí níž lze člověka sledovat. Následuje 9 minutový rozhovor mezi režisérem snímku D.J. Carusem a režisér Johnem Badhamem, který je jeho inspirací a zároveň učitelem v oboru filmařství. Oba se baví především o rozdílech filmařiny minulosti a současnosti. V bonusové nabídce na nás poté čeká úplně zbytečným, 3 minutový, „promo making of…“ a o něco povedenější sbírka nepovedených scén a dalších kravinek o stopáži 7 minut. Bonusy zakončuje fotogalerie s 39 snímky a kinotrailer. Všechny bonusy jsou obdařeny českou lokalizací formou titulek a HD rozlišením. Jejich množství je relativně vystačující, ale uvítal bych ještě minimálně komentář. Na konkrétní informace na disku poslouží pouze „making of…“ a krátký filmeček, který následuje a ty bohužel k plnému uspokojení nestačí. Z toho důvodu uděluji lepších 70% … kdyby na disku byl i komentář, jdu do osmičky. () (méně) (více)

Ivuse

Možná jsem neviděla dostatek thrillerů, jinak si nedovedu vysvětlit, že mě to nadchlo mnohem více než většinu lidí, kteří zde přidali své příspěvky :-) Nechybělo mi zde napětí, ani tajemnost. Film má podle mě rychlí spád a udrží pozornost divákovu :-) Shia je dobrý herec a možná i to byl důvod mého nadšení.... ()

venison

Zase trošku jinak zpracované téma na "BigBrother".. Rozhodně se nejedná o originální dílko s překvapivým obsahem a má to celkem svižnej rytmus, takže i přes dvouhodinovou stopáž divák neusíná.. První polovina filmu se kapku tváří "mysteriózně", ale po odhalení zápletky člověk zbytek spíše přetrpí.. ()

mickyreed

Dlouho dopředu předvídatelnej přehoničkovanej sci-fi thriller s asimovskou zápletkou ... stokrát radši Já, Robot než tohle ()

mikestiff

Snad první film u kterého mi nevadí popcornová jednoduchost, protože se od začátku do konce jsem se bavil. Navíc na mé oblíbené hi-tech téma :-) ()

Honba za předělávkami

Honba za předělávkami

12.12.2009

Praštit, či nepraštit kladivem?

Praštit, či nepraštit kladivem?

30.09.2008

Marvel teda umí překvapit. Když jsme naposledy psali o komiksové adaptaci Thor, ve které je student Donald Blake vlastně převtělením vikingského boha a používá k boji se Zlem své magické válečné… (více)