Tři barvy: Bílá - tak se jmenuje druhý film z volné filmové trilogie, který natočil polský režisér Krzysztof Kieślowski. Polák Karel Karel a jeho francouzská manželka Dominique stojí před rozvodovým soudem v Paříži. Soud uzná manželčiny argumenty a rozvede je. Karel tímto okamžikem přichází o vše: o svou velkou lásku, o manželku i kadeřnický salón, do kterého vložil své celoživotní úspory, talent a řemeslnou šikovnost. Bez peněz, bez dokladů, hledaný policii pro údajné žhářství, marně hledá způsob, jak se vrátit do vlasti. Ve snaze vydělat si alespoň pár franků koncertuje v podchodu metra na hřeben a zde se také seznámí s tajemným krajanem Mikolajem, který mu nabídne práci placeného zabijáka. Jen díky němu se Karel nakonec dostává do Polska, ukrytý v obrovském cestovním kufru. Doma soustředí všechny své síly k jedinému cíli: rychlému zbohatnutí. S pomocí peněz a důmyslného plánu chce Dominique přilákat z Paříže do Varšavy, aby se jí konečně mohl pomstít? Kromě satiry na dobové poměry v Polsku je film i hořkou výpovědí o mezích komunikace mezi lidmi, o individuální samotě a stavu dnešní společnosti. Hlavní postavy ztělesnili Zbigniew Zamachowski (Ohněm a mečem) a Julie Delpyová (Evropa, Evropa, Homo Faber). Film vznikl ve francouzsko-polské koprodukci v roce 1993, byl rok později oceněn Stříbrným medvědem na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. (oficiální text distributora)

Jack.Pott

Impotentní kadeřník dostane zákonitě kopačky od francouzské krásky, protože fyzicky nedokáže naplnit jejich společné manželství. Zahazuje proto nůžky a vrací se do domovského Polska, kde zrovna probíhá postkomunistická ekonomická transformace. Stačí jedna dvě šikovné spekulace a z uťáplého holiče je sebevědomý multimilionář, který lehce získá expartnerku zpátky... Místy vtipné, konec ovšem opět jaksi inťoušsky nemastný - neslaný - nijaký. A stejně jako Modrá, i druhý díl trilogie má s údajnou inspirační předlohou nemnoho společného. Tři barvy: Bílá má prý symbolizovat prostřední ctnost francouzské revoluce - Rovnost, ale je spíše její cynickou parodií. ()

Fin_429

Není nutno nic nijak oznamovat, měnit či přepisovat. Pan Kieslowski si mě jeho režií získal. A Bílá to podtrhuje. Ovšem v kontextu barev mi přišla bíla nevyužitá. Bílá je samozřejmě barva lásky, romantiky, ale příběh byl víc šedý, než bílý a to beru samozřejmě v potaz i to, čím si Karol procházel (samozřejmě). Byl bych také radši za větší vykreslení předchozího (tohoto) vztahu. Film byl celkově osekán do minima. Nedýchal jako barva předchozí - Modrá . Nuže, uvidíme co na to naše Červená  7,5/10 ()

Ygor20

Zo všetkých troch častí najslabší zážitok. Tak ako ma v modrej uchvátila vynikajúca hudba a Juliette a v červenej obraz a Irene, biela nijako extrémne nevyčnieva. Ale stale nadpriemerny film. 3 a pol* ()

lehkoživka

Nevěřila jsem tomu příběhu. Hlavní postavy se celou dobu nacházely v jakýchsi krajních polohách, téměř nic mezi tím - především ona. První část byla "vykonstruována" ženou, druhá plně pod kontrolou muže. Ze zoufalé trosky s nulovými prostředky se vyklube velmi schopný, úspěšný podnikatel, který přechytračí i místní mafiány. Jeho dost šílený plán se - celkem bez komplikací - uskuteční přesně tak, jak si představoval. Zkrátka instantní zápletka ala holywood - je to napínavé, nabušené emocemi, ale nevěřím tomu ani za mák. Stejně tak neberu Dominičin obrat o 180 stupňů po příjezdu do Polska. Oceňuji pár geniálních momentů (vesměs ve "francouzské" části), úžasně propracované detaily a za patřičně depresivně bílou atmosféru. Líbí se mi i chytrá a nenásilná provázanost s modrou. Celkově však zklamání, 45 %. ()

wray

Hlavny dovod preco som chcel tento film vidiet bol Preisner a jeho super hudba. No, ukazalo sa ze nielen hudba bola vyborna. Cele je to taky zaujimavy art (priznavam, mozno trosku prilis art na to aby som to dokazal uplne ocenit) film, smutny aj vesely zaroven. Polske prostredie je mi celkom blizke, tak aj to bola prijemna zmena oproti zapadnym filmom. Koniec tiez zaujimavy - iny... Proste mily umelecky film, a (ked to nevadilo mne) vobec nevadi ak ho tak naplno nepochopite, stale prijemne pozeranie a davam az 4... ()

kolodej1

rak jsem viděl právě tento druhý díi trilogie a musím konstatovat, že ani tento díl za moc nestál. Herecky to sice fungovalo velmi dobře, s tímhle jsem byl spokojený. Ale nechápu, jak se někdo může rozplývat nad příběhem a dokonce ho považovat za realistický. Pokud se někdo chová jako neschopný ubožák a rohožka, těžko se jako mávnutím kouzelného proutku promění v sebevědomého podnikatele a macha. Takhle to opravdu v životě nechodí, trouba zůstane troubou. A pomsta bývalé manželce? Jen slabomyslný jedinec si může myslet, že by to takto mohlo proběhnout. Opět musím konstatovat, že celá trilogie je velmi přeceněna a katdým rokem vidím desítky lepších filmů. Přesto je to pokrok oproti prvnímu příběhu, kde hrozilo, že se člověk buď unudí k smrti nebo si po skončení vpálí kulku do hlavy. Druhý příběh nabízí mnohem lehčí látku, i když k tomu, aby se dalo hovořit o komedii přece jen něco chybí - dobrý humor. 50% ()

Gregor_Samsa

Bílá jako polský sníh někdy okolo Vánoc, nejdějovější a nejvíce příběhový film z celé trilogie. Julie Delpy, než ještě začala povídat o soumraku. Krásné tango melodie Zbigniew Preisnera. S odstupem času realistický pohled na post-komunistické devadesátky, kdy se dalo brát plnými hrstmi v šedé zóně mezi zákony. A pak ta závěrečná scéna, znaková řeč a lehce zmatený divák, který chce zjistit, co mu vlastně nakonec řekla a co to znamená; pro ty, co nebudou pátrat, Červená nakonec odpoví, ostatní na Youtube najdou vysvětlení samotné hlavní protagonistky... [80%; 2017-11-05 Home sweet home] ()

svorko

Nestálosť vášne v porovnaní s obyčajným priateľstvom. Zamilovanosť zoči-voči nadradenosti, krutosti a vypočítavosti. Pomsta prináša zadosťučinenie, ale bude to stačiť? Láska ako trýznenie a otrocká oddanosť. ()

Dvojirakri

Tak jsem se skrzeva tento bílý film seznámil s režisérem Krzysztofem Kieślowskim, možná jsem měl začít nejdřív Modrou, jak jsem tak pochopil, ale co už, však já to doženu. Upřímně, dlouho, dlouho jsem si říkal, proč je v žánrech uvedena komedie? Polák Karol Karol byl rozveden se svou krásnou manželkou, jelikož jí vadilo, že jejich manželství nebylo naplňováno. Zůstal mu jen velký kufr, osvědčení o ukončení holičského studia a hřeben. V metru pozná svého krajana, který mu nabízí velký výdělek, když někoho zabije. Karol se nakonec dostává zpátky do Polska. Špinavého, šedivého, zlodějského, kde češe báby. Pranic k smíchu jsem na tom nenacházel, naopak, bylo mi toho mladíka líto. Ale na konci mi to všechno došlo. Ten film je geniální! Pokud tady někomu nedochází proč, pak mu ani žádné vysvětlení nepomůže... Jsem nesmírně zvědavý na další snímky z dílny režiséra! Zajímavý komentář: Radek99 ()

Paul_Banks

Pro mě velmi příjemné překvapení. Takhle humornou a dobře natočenou černou komedii jsem už dlouho neviděl. Člověk by ani neřekl, co všechno je schopen udělat pro to, aby si svou ztracenou lásku získal zpět:-) ()

gizi

Druhý film trilogie se mi líbil o něco víc, než první. Přesto mě nějak výrazněji nezaujal a vlastně ani nevím, co bych k němu řekl. 23.11.12, 70% a 3*. ()

tribican

Film je to opravdu skvělý. Příběh mi přijde zajímavější, než třeba Modrá, ale přesto mi v něm něco chybí. Nedovysvětlené scény, nepochopené emoce, neúplné záběry - takové jsou mé pocity ze sledování tohoto filmu. 75 % ()

Leila75

Možná návod pro obzvláště silné nátury,jak dostat zpět svojí ztracenou lásku.Vtipné,dramatické,nápadité.Už teď se těším na Červenou,která jistě výborně doplní tuto trilogii.Mimochodem,také jsem si všimla vzájemného propojení Modré i Bílé stejně jako Philippa,schrbený důchodce u popelnice,J.Binochett vstupující do soudní síně atd.Dílo dotvoří poslední část! ()

Umělec

Zajímavý film, který má něco schovaného uvnitř. Osobně se mi Modrá líbila o dost víc, ale ani tohle není špatné. Velký rozdíl mezi "umolousaným" Polákem a jeho postsocialistickou vlastí a elegantní Francouzkou na úrovni. Trochu jiné světy... Ale láska (i nenávist) dokáží překonat jakékoli rozdíly a problémy. Líbila se mi scéna na hřbitově, kdy Karel zjistí něco, v co už ani nedoufal. A na to později navazující závěr filmu. Mimochodem, díky Julie Delpy je celý příběh lehko uvěřitelný ;-) 85% ()

Trepak

"NO JASNÉ! UŽ SOM DOMA.", povie poliak po tom, ako dostane pár po papuli :) Čo má Krzysztof stále s tými dôchodcami, ktorí separujú odpad?? ()

LordLaser

Dobrý snímok o nenaplnenej láske, tragédii a kúsok z toho, aké nástrahy na všetkých čakajú v živote a ako sa s nimi popasujú. ()

Sejkorka

Špatně jsem si vyložil, co je to "volná trilogie". Navíc mě zmátla galerie modré části, kde je uvedena jako těhotná právnička Julie Delpy. Než jsem pochopil, že to není ona, uběhla půlka filmu. No nic, film je to kvalitní, zápletka zajímavá. Co vše Karel udělá pro svou lásku k Dominique, to je úchvatné. Co ona mu v závěrečné scéně říká posunkovou řečí. Naznačuje mu, že se znovu vezmou, až se dostane ven z vazby (vězení)? ()