Když se mladá dívka z naprostého zapadákova přestěhuje do jednoho z největších měst na světě, čeká na ni docela silný šok. A přesně to se v padesátých letech minulého století přihodilo Eilis (Saoirse Ronan), kterou k takovému dobrodružství přiměje starší sestra, jež si pro ni přeje o něco lepší budoucnost, než jakou by bylo další živoření v Irsku. Eilis vyráží přes oceán na cestu z malého irského městečka Enniscorthy do newyorské čtvrti Brooklyn. Vydává se tak na cestu do neznáma, do prostředí, které s ní zpočátku nemá nic společného a do života, který si sama nezvolila. Ocitá se v cizím světě, připadá si jako ve vyhnanství a podléhá stesku po dosavadním životě v rodném Enniscorthy, ale poté, co se seznámí s pohledným italským dělníkem, stýskání po domově pomalu mizí. Eilis přichází životu v rušném New Yorku na chuť. Pak ale přijde událost, kvůli které se musí vrátit zpět do rodného Irska, kde je vtažena zpět do svého předchozího života, a i zde potkává novou lásku. Dostává se tím mezi dva hlasy vlastního srdce a musí se rozhodnout mezi světem, z něhož pochází, a světem, kde si může splnit svůj sen. (CinemArt)

castor

Nakonec sympatické romantické drama, kterak jedna Irka štěstí za oceánem hledala. Ale kořeny a stesk po rodině jsou silnější, než si původně myslela. Zvlášť když se „doma“ dějí nečekané věci. A za velkou louží to zpočátku nevypadá, že to vůbec nějak půjde. Snímek o „těžkých rozhodnutích“ nemá ohromit zvraty nebo samotným dějem, nicméně poměrně umně buduje atmosféru, poukazuje na drobné detaily. Režisér John Crowley divákům nepodlézá, nepřibližuje se vykalkulovanosti, ostatně stejně jako ve svém dramatu Ten kluk. Scénář poskytuje velkorysý prostor hlavní hrdince v podání Saoirse Ronan, která si pozornost kritiků právem zaslouží. Nese v sobě křehkost, zranitelnost, ale i slušný ranec odhodlání a odvahy. Ve výsledku docela příjemné překvapení. ()

Rex Mundi

Páčila sa mi atmosféra, bolo to celkovo príjemné i dojímavé... ale rovnako ako iní sa tým nomináciám na Oscara musím čudovať. Videla som už slušnú kôpku filmov, ktoré mali rovnaké atribúty plus dramatickejší obsah, a nominované nikdy neboli. No, ale veď vieme, že aj tie Oscary majú svoje muchy ;-) ()

D.Moore

Čirá romantika, radost pohledět. Pokud filmovat červenou knihovnu, tak prosím takhle. Příjemně, s nadhledem (předlohu adaptoval Nick Hornby), s povedenou dobovou atmosférou a především s herečkami a herci, kterým všechno věříte, každý úsměv, každou starost. Obzvlášť tedy do postupně rozkvétající Saoirse Ronan by se zamiloval snad každý, no a když se to křehké éterické stvoření rozpláče, dojalo by i kámen. Nevidím důvod dávat nižší hodnocení jen proto, že "to je obyčejná romance", což je možná pravda, ale záleží na dojmu, jaký na mě udělala. A ten dojem je stoprocentní. ()

Hild

Film, který Vás pravděpodobně neohromí svým dějem, zvraty, ani poselstvím, které se snaží říct, ale zaujmout Vás může hlavně cit, jakým je natočen. Pro mě je Brooklyn tím filmem, na který se zkrátka moc hezky dívá. Mám moc ráda tento typ filmů, pomalu a přirozeně plynoucí, který vznikl hlavně pro to, aby diváka pohladil po duši. Většina z nás si vyzkoušela, co to je odchod z domova a s hlavní hrdinkou tak není vůbec těžké se ztotožnit. Ze Saoirse Ronan podle očekávání vyrostla výborná mladá herečka a na oscarech ji letos určitě uvidíme. Velmi příjemný film. ()

tahit

Proč ne, pěkná podívaná v romantickém stylu je v pohodě. Nelze popřít, že vyprávěný film občas působí afektovaně. Nicméně není zde nic, čemu bych nevěřil ohledně vyústění. A tak film naplnil moje očekávání a to není málo. ()

gogo76

S. Ronanová mi vyrástla pred očami. Iba nedávno ma upútala vo filme Pokánie a o pár rokov je z nej dospelá žena a úžasná herečka, ktorá v pohode potiahne i náročné scény. 50-te roky jej pristanú, jej tvár do filmu jednoducho krásne zapadla, nie je to žiadna namyslená sexi herečka, srší z nej úprimnosť a pokora a práve preto ju mám rád. Príbeh o chudobnom dievčati, ktoré hľadá šťastie v Amerike je natočený v príjemnom a pomalom tempe, rozpráva s ľahkosťou a pozerá sa na to fajn. Možno to chcelo jednu silnejšiu scénu, ale i tak ma tá jemná a nenásilná love story medzi mladou Írkou a Talianom bavila. Krásny film, ktorý asi viac ocení ženské publikum, ale mne sa to páčilo. Kurva, asi začínam starnúť... 80%. ()

pepo

Páčilo sa mi to. Pekné, civilné, dobre zahrané. Ale na skutočne dobrú drámu málo vyhrotené a na strhujúcu romantiku málo vzrušujúce. 7/10 ()

Xmilden

Solidní romantika se špetkou dramatu, které zcela určitě neudělá ostudu ve filmografii Saoirse Ronan, která již zcela oprostila od dětských rolí a nyní ji budeme vídat jako dospělou ženu, která poplete hlavu nejednomu hereckému kolegovi. S blížícím se závěrem přichází hlavní hrdince poměrně solidní dilema, které jsem jí rozhodně nezáviděl. 65% ()

juta

Film o naději na lepší život v Americe, který zobrazuje různé nástrahy s ní spojené. Všechno je tu zvládnuto dobře, jen mi to úplně nesedlo a hlavně mi film přišel docela nudný, kde se vlastně nic zvláštního nestalo. ()

Fiftis

Brooklyn je skrátka skvostná snímka. Krásna, príjemná a miestami naozaj vtipná, ale beznádejne romantická a odtrhnutá od reality. A nakoniec možno práve preto na mnohých pôsobí tak očarujúco. Vďaka trom oscarovým nomináciám a nadšeným ohlasom ste o snímku Brooklyn už určite zavadili. Je to príbeh mladučkej Írky, ktorá v 50. rokoch prichádza s prázdnymi rukami a hlavou plnou snov do New Yorku. Chystá sa tu, ako inak, prežiť svoj americký sen. Brooklyn si vyslúžil ovácie ako jeden z najpríjemnejších, najoptimistickejších a oku najlahodiacejších filmov posledného roka. Ťažko s tým nesúhlasiť. Dobová štylizácia je tu naozaj dokonalá a obzvlášť vyniká vo vzťahu obraz a zvuk. Obsadenie je nemenej krásne a ladne zohrané, kraľuje mu, samozrejme, hlavná hrdinka. ()

Shakers

Absolútne netuším, ako som sa k tejto, mne osobne nič nehovoriacej sračke, dostal. Presne to som si hovoril na začiatku po pár minutách. No napriek tomu, že aj keď toto nie je môj štýl a ani neviem poriadne kde je na mape Írsko, celkom ma to bavilo. Veľa zachraňoval strih filmu, kde sme sa furt posúvali vpred a len zriedkavo ostávali na jednom mieste. Príbeh dokopy nič moc, nemá čim poriadne zaujať ani strhnúť, ale ako celkom funguje a výsledný film vďaka Saoirse Ronan, ktorá vyrástla v celkom schopnú herečku nenudí. 75% - 4* ()

lamps

Slaďárna jak od Rosamunde Pilcher s americkou zástavou na prdeli, která je přímo ukázkovým akademickým a citovým kalkulem. Tudíž je vše na vysoké řemeslné úrovni a se skvělými herci, kterým ty emoce zkrátka uvěříme, ale zároveň je příběh strašně patetický, předvídatelný a uměle lidský, ceděný skrze ženské slzy a milostná utrpení. Co zaslouží určitě největší pochvalu, je výkon Saoirse Ronan, zbytek zanedlouho zapadne v našlapané kinematografické paměti... ()

Rosaviva

Brooklyn je neobyčejný film s nominací na Oscara, asi by mě nikdy nenapadlo, že film tohoto "rázu" by mohla Akademie nominovat a to hned z několika důvodů. Jednak si nehraje na nic rádoby uměleckého, zbytečně nedramatizuje, není to podle skutečných událostí a hlavně se na to dá dívat bez toho, aniž byste se nudili. Je to vlastně naprosto obyčejný snímek, který vás ničím neohromí, ale přesto se v něm skrývá určité kouzlo. A Saoirse Ronan se na to hodila a zahrála to dost přesvědčivě. 4* ()

Foox

Dobová žánrovka, která dokáže ohromit snad jen výpravou, jelikož vše ostatní působí jak podle hodně oprášené šablony, podle které obkreslovali sice naprostí profíci, ale o to více prohlubují pocit zklamání. Tuctovější červenou knihovnu těžko hledat jinde, 50 %. ()

misterz

Zvláštny snímok, ktorý ma očaril predovšetkým svojou magickou pastelkovou atmosférou a ústrednou postavou, ktorá aj napriek svojej nie extra kráse ma doslova uhranula. Krásny príklad toho, že obrovskú charizmu môžu mať i obyčajne pekní ľudia, pričom nemusia byť ani žiadni krásavci. Dejovo to síce nie je nič moc a v tomto smere film často nudí, ale aj tak mi nešlo odtrhnúť zrak od obrazovky. Naozaj krásne farebný vizuál, pekné zábery a sýte, jasné farby. Keď sa máme baviť o Saoirse Ronan tak vidno, že od čias Pokánia (2007) ušla dlhý kus cesty, na ktorej veru nelenila a herecky významne podrástla, čaká ju veľká budúcnosť. Navyše si neviem predstaviť nájsť do filmu typovo lepšiu Írku ako je ona. Jej červené vlasy a pekná alabastrová pleť slovo Írsko kričia už z veľkej diaľky. To bol výborný ťah. Počas filmu som bol zvedavý hlavne na koniec, obával som sa nejakej cukríkovej šialenosti, ale našťastie sa to uzavrelo celkom fajn, ako zo života. Keď sa zosumarizujú všetky pre a proti tak myslím, že to na ten solídny nadpriemer hádam aj stačí, najmä vďaka obrovskej charizme S. Ronan. 75/100 ()

Vančura

Nádherný film, který se v současné mainstreamové produkci dosti vymyká. Je natočen až starosvětským způsobem a na mě osobně zapůsobil neobyčejně blahodárně a pozitivně, sledovat cestu hlavní hrdinky za štěstím pro mě bylo báječně povznášející. Postava Eilis je neuvěřitelná sympaťačka, svou kuráží a odvahou ne nepodobná mé oblíbené Jane Eyrové, a člověk jí prostě musí ve všem držet palce. Její život je prostý, a přesto krásný, a když film vyústí do svého megaromantického závěru - přesně takového, jaký jsem si celou dobu přál - byl jsem naměkko, jako už dlouho, a z tváře jsem stíral slzy dojetí. Fantastická herecká kreace Saoirse Ronan, jejíž hvězda stoupá k oslnivým výšinám a které to z celého srdce přeju, báječná herečka a velmi okouzlující mladá žena - ve filmu je úžasné sledovat její proměnu z uťáplé šedé myšky v emancipovanou sebevědomou Američanku. Obrovský sympaťák je i Emory Cohen, který na mě působil téměř dojmem mladého Roberta De Nira v jeho raných rolích. A vůbec, Brooklyn je celý prodchnutý neuvěřitelně pozitivní atmosférou, což v kombinaci s výbornou hudbou, obsazením, kamerou, kostýmy a zasazením do mé oblíbené dekády zaručuje, že se mi tento film prostě nemohl nelíbit. Odcházel jsem z něj bezvýhradně nadšený a ještě po dvou dnech ze mě nevyprchala euforie, kterou mě naplnil. Jsem rád, že i v současné dosti unylé produkci lze narazit na takový filmový skvost, v němž se povedlo naprosto vše. ()

dr.horrible

Strašne pekný film, hlavne ak ste niečo z toho v živote už aspoň raz zažili. Hornby čistá práca, Saoirse nežná a uhrančivá ()

HoneyBunny

Můj bože, tohle bylo tak strašně předvídatelné... Nějaké velké napětí se tu nekoná, protože (*spoiler*) víte, že ctnostná hlavní hrdinka si vybere svůj nový (a nejistý) život v U, S and A, protože se holt musí trochu polaskat americký páreček. To klišé "Amerika - země neomezených možností" je prostě už hrozně ohrané. Knižní předloha údajně obsahuje i temnější témata jako rasismus (věděli jste, že s Irčany se jednalo prakticky jako s otroky?), ale tenhle film je prostě jenom pohádka. Přihlouplá a bezpečná. Navíc pro mě osobně nemá nic, proč bych se na ni dívala znovu. 50 % ()

Anderton

V istý moment filmu sa zdá, že jadro príbehu môže byť o nemalých problémoch írskych prisťahovalcov v USA. Nakoniec je ale "iba" o strastiach hlavnej hrdinky, čo sa neskôr ukazuje ako správny krok. Brooklyn je síce romantický, pomerne hrejivý príbeh lásky, ale nie tak tradičný, ako by ste čakali. Hrdinka si prechádza inými vnútornými dilemami ako je v žánri zvykom a možno aj preto ju občas nebudete chápať, ale keď sa nad jej situáciou zamyslíte, tak jej mysleniu porozumiete. Film o hľadaní svojho miesta na Zemi, čo je myslené nielen metaforicky, ale aj doslovne, geograficky. Skôr za tri, ale ako fanúšik Saoirse nemám problém nadhodnotiť. ()

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016