Nymfomanka, část I.

• Dánsko Nymph()maniac (více)

Otevřená studie ženské sexuality, prostřednictvím hlavní postavy. Hlavní hrdinku Joe najde zmlácenou v parku, starší muž jménem Seligman. Nymfomanka Joe odhaluje samotářskému intelektuálovi tajemství svého pokrouceného životního osudu, plného sexuálních prožitků. Vyprávění Joe je rozděleno do osmi kapitol, ve kterých se postupně dostáváme od jejího mládí a dospívání až k dospělosti. (Aerofilms)

Karp

Ono je to takové rozvleklé, takové pomalé, takové nespěchající, takové uspávající... V první části je těch nudných částí poměrně hodně, a než si člověk zvykne, že tempo vyprávění je opravdu mírné, a že dva diskutující se ještě škádlí, různými odbočkami a přerušováním, čímž ve skutečnosti pan režisér testuje divákovu trpělivost, lze říci, že "hvězdy" letí rychle dolů... Puberta a léta adolescentní jsou jistě léta telecí, ale soutěž o pytlík čokoládových bonbónů, jejíž podstatou je osouložit celou železnici, je poněkud mimo realitu a představuje spíše zbožné přání Larse von Triera. Anebo by mohla tato vize posloužit jako reklama na dráhy... Různá přirovnání, metafory či paralely jsou zajímavé, ale kdyby bylo použito jiných příměrů, divák by rozdíl nepoznal. Z toho na mě dýchá účelovost a snaha najít rovnítko, řád, přirozenost či analogii tam, kde žádná analogie nutně není. Nejlepší je pak scéna s Umou Thurman, která vlastně představuje mírnou odbočku, respektive v této scéně Joe není hlavní postavou... Uma si tedy nejlepší scénu Nymfomanky "ukradla" pro sebe. - Pozoruhodné. Spravedlivé hodnocení by bylo na 3,5*, ale za ty proklamace Larse von Triera jsem zůstal na třech hvězdách. ()

Franc1s

Trierova óda na sex a pár oplejtaček kolem lásky. Výprávění o tématu, který by se asi ani nepokusil zfilmovat někdo jiný. On ví čím udělá rozruch a dá o sobě vědět. Buď vás v tomhle filmu zaujme i těmi (pro někoho) dlouhými a zbytečnými scénami mezi kapitolami, nebo si užijete jako já, i když ta 2minutová scéna na zeď byla moc i pro mě :D Rozhodně se mě nejvíce líbila kapitola s Rybřením a Paní H.(Uma Thurman). Z kina i pár jedinců znuděně odešlo, asi čekali celý film řádný hardporno. Jediná věc co mě opravdu nasr*la, byla hned na začátku: "Sledujete zkrácenou a cenzurovanou verzi." No takže po Volume 2, je jasné co bude následovat. Zatím 7/10 ()

Honzeechec

Pecka, za mě asi film roku 2013. Hype a reklama byly opravdu otravný, navíc jsem byl omylem na cenzurované verzi (grrr), ale i tak,se film rozhodně neupejpá. Obvykle mě štve, když se režisér snaží blekjsnout a cpe se všude an ukor příběhu, ale von Trierovy vychytávky jsou úžasný (parkování, přetáčení času, černobílá kapitola...) Snažim se tím slovem moc neplejtvat, ale scéna s Umou je prostě GENIALNI! ()

Flexaret

Lars cituje, cituje a cituje místo toho, aby přinesl nějakou vlastní myšlenku. Mediální kampaň měla zřejmě zastřít obsahovou prázdnotu snímku, ale zafungovala výtečně, návštěvnost je vysoká. Ve výsledku to je jen typický řemeslný standart artového filmu. I přesto je však spousta věcí nezvládnutých už v základu (špatný casting různých věkových stádii hlavní hrdinky, které dohromady nedávají pocit návaznosti - hnědooká Charlotte Gainsbourg vs její nejmladší modrooká alternace, absence věkového mezistupně mezi Gainsbourg a Stacy Martin, psychologická plochost většiny postav a z toho plynoucí chyby v kauzalitě, problematické NEstárnutí vedlejších postav, rádoby odvážné narážky na politickou korektnost nesouvisející s dějem ani s charakterem postav). Když se tohle všechno odečte zbyde nám nepříliš objevná story a fyzično, kvůli kterému stejně většina diváků přišla. Proč ne? Ale kvůli tomu to nemusí být adorováno jako dílo génia. ()

spacylemon

V podstatě velice cudná Trierova hra s divákem... Kdo na ni přistoupí, bude se absurditou všech těch Fibonacciho posloupností bavit... jo, rozhodně komedie, která ale za smíchem skrývá slzy a bolest. ()

m4xp4yn3

Nymfomanka I. a II. jsou čtyři hodiny Larsova blbnutí. Lars von Trier's tribute to Lars von Trier. Během těch čtyř hodin zrekapituluje své vlastní dílo (odkazy na jeho dosavadní snímky jsou jednoznačné), zaexperimentuje si s filmovým jazykem (a opravdu - v Nymfomance si nevytyčil stylistické mantinely, jen jakýsi volný rámec, prostor pro mozaikovité vyprávění, ve kterém je každý dílek jiné barvy a materiálu). Díky nahodilosti vyprávěných událostí si mohl dovolit natočit extrémní nesmysly (scéna s černochy), dle libosti dávkovat humor, vysmát se klišé, ale i sám sobě, a použít vizuální prvky, které by v běžně pojatém filmu neměly místo. Nymfomanka je slepenec všeho, který díky Larsovým zkušenostem a talentu drží pohromadě. Pravidelné střídání vážnosti, odlehčení, dramatu, komičnosti, blábolení a erotična zabezpečuje neustálou stimulaci divákovy pozornosti. Měl bych i pár výtek. Zaprvé, Trýr se snaží do filmu zahrnout všechno. Nakusuje mnoho témat která nerozvede a zamázne je jednou "velkou" větou. To se týká především ústředního rozjímání Seligmana s Joe. Nedá myšlence prostor k rozkvětu. Zadruhé, Shia LeBeouf je mi nesnesitelně protivný. To se zde hodí v momentech kdy tak má působit jeho postava, on je však takový neustále. A zatřetí: zmiňovaná scéna s Umou Thurman mi nepřišla vtipná ani co by se za nehet. Jedna z nejsmutnějších scén Trierovy tvorby sklidila v sále salvu řachavého smíchu. Proč?! Vždyť přeci není nutné smát se kdykoliv, když některá z postav promluví ironicky. Trier nenatočil nic nového. Jen zkompiloval a přeuspořádal již řečené. Nymfomanka je zábavný i chytrý film pro středně otrlé publikum. A je tak okázale ne-artový, až je artový. Ze záměrné přemíry klišé a kýče vzniklo umění. ()

Denila

Už nikdy na to nekouknu. Pomalu plující děj, vyprávění fascinujícího příběhu, který moc fascinující není. Jedna a půl hvězdy (možná, asi, snad?)a mimo to.. Shia se tam vůbec nehodí! ()

Idahou

Kvalitně zpracovaná... nudná slátanina (počítám i druhej díl). Jakože uměleckej, jakože erotickej, přitom prostě paskvil ()

Wyrdas

Když jsem dokoukal tento film, respektive první část filmu, dlouze jsem uvažoval nad tím, proč má tak vysoké hodnocení. Shrnu si to tedy... v prvé řadě zbytečně nesympatická a vzhledově velice nehezká Charlotte Gainsbourg (Joe v současnosti) se Stacy Martin (Joe za mlada) - která trpí stejným problémem odpornosti - mají už jen jeden další společný handicap... a to naprostou neschopnost hrát. Takhle otřesné herecké výkony, které v kombinaci s ženskými nedostatky (jako je třeba šarm, povaha, fyzická krása a podobně) působí přímo otřesně. Jedná se vlastně o podprůměrné porno s nehezkými porno"herečkami" a velmi slabým příběhem. Dobrý herecký výkon naopak podala Uma Thurman (ačkoli jinak ji vůbec nemusím), která si sem přišla oprášit svou pověst a zahrála nám hysterickou ženskou na pokraji psychického kolapsu následkem ztráty manžela. A klady? Rammstein - Führe Mich. Naslouchač Stellan Skarsgård (Seligman), který nám povyprávěl o muškaření (což bylo jediné smysluplné a alespoň trochu poučné téma filmu + další chytré vsuvky, které alespoň trošku oživují tento filmový potrat). A v poslední řadě Christian Slater (otec Joe), který nám zase řekl něco málo o stromech a jeho poslední scény byli jediné scény (mimo výstup Umy Thurman) filmu, které byli dramatické, uvěřitelné a svým způsobem dojemné. Jedna hvězda, ale hodně s odřenýma ušima. ()

DeeH

Nevydržela jsem to a spoustu scén přeskočila, jen abych vlastně zjistila, jaké má být vyústění ,,toho všeho". Ano, je to originální a zajímavé. Jestli bylo cílem znechutit - úkol splněn. Mám ráda ty, kteří se nebojí odlišovat, a tzv. jiné věci mi imponují, proto oceňuji, že se to toho Lars von Trier dal. Tím to hasne. Už nikdy. Asi jsem málo perverzní, ale mně se to prostě nelíbilo, mohl to zpracovat raději víc psychologicky. Chudáci ti, co to viděli na plátně v kině. ()

Shaleman

Otevřenou studií ženské sexuality bych to asi nenazýval. Spíše je to takový (doufám) přehnaný životní příběh jedné úchylačky, která to neměla po své sexuální stránce úplně srovnané. Ale od Triera jsme nemohli čekat obyčejné porno, že? Musím přiznat, že tato první část mne velmi zaujala a také se přiznám, že mě docela i bavila. Koukat na její myšlenkové pochody a přemítat nad Skarsgardovými připodobněními bylo velmi poutavé a Trierovi střihy například na chytání ryb dodávaly rozhovoru jiný rozměr. A pak tu byla hlavní hrdinka jako mladá dívenka posedlá sexem a před vámi se rozehrávají zdařilé porno hrádky, které nejsou tak otevřené, jako například v Život Adelle, ale o to více vzrušující... ALE... Nevidím důvod, proč náplň filmu půlit, hlavně když druhá část nedosahuje kvalit této a přijde mi zbytečně úchylná a samoúčelná. Asi nebudu takový perverzák, za jakého se považuji. Dvojka mě přijde jako takové volání do prázdna "Hele, já jsme přeci Trier, takže to musí sklouznout!" Popravdě bych klidně pár porno scének vynechal a několik střetů s postavami vymazal ze scénáře, aby se film nemusel dělit a zachránil si jakousi svoji celistvost. A druhé ALE patří celému tomuto počinu, protože abych byl zcela upřímný a otevřený, po takové reklamní masáži na něco neviděného a šokujícího, která se na nás chrlila z televizí, kin a novin, jsem čekal daleko daleko daleko daleko daleko víc, nebo alespoň něco jiného nějak jinak. Tento komentář kopíruji i ke druhé části, neb jsem počin viděl celý a pohromadě, proto nevidím důvod, proč se rozepisovat i ke dvojce, která ztratila svěžest, tempo i atmosféru. ()

josieaddms odpad!

Tak tohle je konec. Tohle přece nemůže brát vážně ani ten největší blbec! Herci museli mít porno-záskoky - a diváci to sledují jako normální film? Tohle ukázka toho, že se úchylové Triersova tipu, mohou v dnešní úžasné době ne jen naprosto vyřádit, ale ještě být za to nazváni umělci a všestranně uznáni. Mně to připadalo jako špatnej vtip. Hloupý, trapný, nechutný, o ničem, umělý, pozérský a až na hromadu a hromadu nahotin totálně nic proti ničemu. To byl lepší Passolini. ()

teddinka1

Najednou ten film skončil... Čekala jsem fakt víc. Něco. A taky mohli vybrat hezčí herce, když už sme se měli dívat na jejich soulož. ()

LabySo69 odpad!

To úchilný, dánský prase by měli vykleštit a zavřít někam do ústavu...Jediný, co stojí za zmínku, je Slaterovo delirium. Na další díl mít náladu ani žaludek určitě už niikdy nebudu. ()

netWoor

Zajímavé téma a odvážný film, ale ... filosofické brebentění, která bylo vatou mezi jednotlivými pornoscénami, mě začalo nudit poměrně brzy a nakonec mě nebavilo už ani to porno. Nicméně herecké výkony fajnové od všech ... ()

TomasRichtr

Tak nějak rozumím Trierovi proč to chtěl natočit a co tím chtěl vyjádřit. Ovšem mě ten film ani jako strarýho prasáka přiliš nebavil... Edit: Teď mě tak napadá, že jestli chtěl opravdu přirozené herecké výkony, především, co se týká sexu, tak tam měl režisér normálně obsadit pornoherečku a nemusel by hlavní protagonistku dublovat pornodvojnicí... ()

mira.l

Po shlédnutí prvního dílu dávám prozatím průměrné tři hvězdičky, zatím tak nějak nevím, co si o tom mám vlastně myslet. Uvidím, k čemu to dospěje na konci druhého dílu. Ten první díl je na první pohled spíš takový povídkový, není to až na nemocniční sekvenci tak nějak ani vážné, ani vtipné, takové nijaké, i když výstup, který tam předvedla Uma Thurman, je docela slušná černá komedie. Na druhou stranu při hlubším zamyšlení je to zajímavá sonda do jedné lidské duše. Zajímavé jsou třeba dialogy Ch. Gainsbourg se Stellanem Skarsgårdem o rybaření - zajímavá metafora nymfomanky a návnady - mušky - nymfy na zdi v jeho pokoji. Prozatím musím konstatovat, že Stacy Martin se kouká docela dobře:). Ale celkově...je to geniální nebo je to totální kravina?? Ne, je to Trier...:). Nezastírám, že hlavním důvodem pro stažení těhle 4 hodin materiálu byla Charlotte Gainsbourg, ale prvnímu dílu vládla spíš už zmíněná Stacy Martin. Takže Charlotte snad dostane víc prostoru ve druhém dílu. V prvním vypadá mimochodem docela odporně:), za všechny názory o/na ní mě zaujala tahle chrakteristika uživatele "sedm.1": "Charllote Gainsbourg jako dvorní „koště“ pana Triera tu sice opět po celou dobu působí jako desetkrát přejetá, ojetá a zdevastovaná, s pětkrát přetočeným tachometrem, oplzlá kurva, ovšem zároveň jsem z ní nemohl opět ani zpustit oči, ta ženská má prostě v sobě nějaké kouzlo, které je ale fakt dost těžké najít." Souhlasím v souvislosti s tímhle filmem, s poslední větou souhlasím, co se CH. Gainsbourg týká obecně:). ()

GTS_PUNK

Všetko u nej začalo ako u malej, keď v dvoch rokoch objavila svoju kundu. Takto tvrdo opisuje počiatky svojej sexuality hlavná postava filmu, Joe (Charlotte Gainsbourg), keď začína rozprávať dlhočizný príbeh svojho života. Života plného prekážok, trápení, ale najmä sexu. To je totižto to, čo Joe sprevádza od doby, kedy v pätnástich rokoch prišla o panenstvo. Odvtedy pravidelne strieda jedného partnera za druhým, "súťaží" v počte súloží a postupne do toho ničí životy nielen iným, ale aj sebe. Teraz sa cíti ako najhorší človek na svete a potrebuje, aby ju niekto vypočul. Chce, aby ju niekto odsúdil za všetko, čo kedy urobila? Z mnohých jej výpovedí to vyznieva, že áno, ale ako už divák môže poznať von Trierovu režisérsku školu, určite sa za rozprávaným príbehom hlavnej postavy neskrýva iba prvoplánová záležitosť, ktorá by bola vyslovená hneď na začiatku. Dokonca ani počet erotických, priam až pornografických scén, síce značne umelecky poňatých, ale stále pornografických, nemá byť hlavnou pointou prvého dielu filmov s príznačným názvom. Za slovo "nymfománia" možno skryť snáď síce len jednu vec, ale možno sa na ňu pozerať z viacerých uhlov, presne ako to robí práve von Trier v tomto prípade. Nymfomániu v príbehu maskuje za mnohé metafory, konkrétne napríklad za chytanie rýb, a takisto sa značne vyžíva v používaní symboliky. To je jeden zo znakov tvorby, ktorý možno badať vo viacerých jeho dielach. Našťastie, tuto nie je používanie symboliky až veľmi prehnané a ruke v ruke zapadá do jednotlivých kapitol filmu. Pozerá sa na to dobre a ani relatívne dlhý "Director´s cut" diváka nenudí. Vyvrcholenie svojej "trilógie depresie" režisér so všetkými pocitmi a stavmi prenáša aj do širokého záberu postáv. Samozrejme, že najviac sú chorobné nálady odrazené v hlavnej postave, Joe, ale množstvo narážok možno badať aj pri iných postáv, pričom najlepšou pasážou zrkadliacou práve túto záležitosť, je kapitola "Delirium". Čiernobiele pásmo zobrazujúce odchod aj toho posledného, ktorého mal človek rád. Za bolesti jeho aj seba. Preludy a blúznenie. Poézia na plátne a najlepšia časť celého filmu. Negatíva sa v tomto prípade hľadajú ťažko, ale na druhú stranu si takisto treba povedať, či toho film skutočne ponúka toľko pozitívneho. Kto chce vidieť sex, nech si pustí porno, a snažiť sa získať diváka na niečo "kontroverzné" je dnes už pomerne ťažké. Zväčša sa nakoniec totižto jedná o niečo, čo nešokuje a zníži dojem z celkového očakávania. Nymph()maniac: Volume 1 je práve takýmto filmom. Ak nie je divák skutočný puritán, tak ho v tomto prípade až nemá čo tak veľmi šokovať. Na tvrdé vyobrazenie sexu sme z filmov dnes už akosi zvyknutí, a hoc je celý tento jeden dvojdielny počin postavený práve na ňom, dokáže zaujať diváka svojou inou stránkou. Príbeh jednej nymfomanky je do hĺbky skvelou životnou sondou, ktorá sem-tam síce kvalitatívne klesne, ale stále baví. Môže nastavovať zrkadlo celej spoločnosti a nútiť diváka premýšľať, zatiaľ čo sa na neho valí ďalšia životná kapitola zabalená do symbolických obrazov. Prvá časť dilógie má svoju kvalitu, hoci priemernej chuti, ale značne pozerateľnú a plnú dobrých vecí. Živná pôda pre druhý diel je na konci snímku dobrá, ale to v konečnom ponímaní nie je pre diváka dobré. Volume II je jasnou odpoveďou prečo. () (méně) (více)

Likan7

Je velká otázka jestli je Nymfomanka tak geniální dílo nebo jen totální úchylárna. Za mě nejspíš ta první varianta, naštěstí. O tvorbě Larse von Triera vím, vím co točí a jakou kontroverzi jeho filmy vyvolávají, nikdy jsem se k nim nedostal, až Nymfomanka mě zajímala natolik, že jsem si udělal čas na první díl. Stopáž mě zprvu dost znervozňovala, zvlášť, když si uvědomíte fakt, že se jdná "pouze" o první díl, ale ve finále jsem byl překvapený jak pěkně mi film odsýpal. Je totiž tak zajímavý, že jsem se nudil opravdu jen malou chvilku někde uprostřed první poloviny první půle. Pak to ale nabere takové otáčky, že jsem občas zíral. Co jsem si ale užíval hlavně, byla luxusní kamera. Co 10 minut, to vynikající záběr, paráda prostě. Vrcholem je pak černobílá kapitola z nemocnice. Je minimálně uznání vhodné, že se von Trier odhodlal k takovému ožehavému tématu, a velká poklona patří hlavně dvojici LaBeouf (který ukázal tolik, že jsem byl překvapený) a precizní Stellan Skarsgard, který v roli pozorovatele a posluchače vypadá strašně nenuceně ale o to více důvěryhodně. Dá se říct, že film nemá začátek ani konec...Joe se prostě objeví zbitá uprostřed města a Stellan se o ní postará a celou dobu poslouchá její příběh (tedy půl příběhu). Proč dávám tedy 4? Film má bavit, být zajímavý a fakt, že jsem nesmírně zvědavý jak bude pokračovat je myslím ta nejlepší recenze. ()

Argondia

Fakt neuvěřitelně divný, otravně pseudo intelektuální a trýznivě dlouhý film, s nesympatickou a jebákovými krátery zhmožděnou mladší verzí ústřední rajdy. Genitálie, deprese, prázdnota, krajně asexuální typy chlapů, zarostlý bobr a milion záběrů na ztopořené klády. K tomu hromada filosofických blábolů, všeobecně vzdělávací vsuvky a jako bonus kurz muškaření. Obsah i forma na zvracení. Nebylo to vzrušující, chytré, ani vtipné. Pustťe si radši porno. Hvězdička za scénu s Umou Thurman a poučení do života, že sperma chutná nejlépe s čokoládovými bonbóny a jíst rohlík dezertní vidličkou je zženštilé. ()

Lars von Trier a sériový vrah

Lars von Trier a sériový vrah

27.12.2016

Slavný dánský režisér se po Nymfomance na pár let odmlčel, jeho fanoušky tak určitě potěší, že konečně chystá další projekt. Trierův nový film se jmenuje The House That Jack Built, uvidíme ho v roce… (více)

PF 2014

PF 2014