Jasmíniny slzy

• USA Blue Jasmine (více)

Když vás život srazí na dno, nezbývá než se od něj odrazit… Jasmína (C. Blanchettová) byla elegantní a pohodlnou dámou z lepší společnosti žijící si na vysoké noze, a to hlavně díky svému muži, podnikateli Halovi (A. Baldwin). Jeho podvodné machinace však vyplynuly napovrch a do obrovských dluhů se dostala s ním také Jasmína, co o ničem neměla ponětí. Ze dne na den se tak svého bezstarostného života musela vzdát a nyní je nucena začínat od nuly v pro ni ponižujícím prostředí u své nevlastní sestry Ginger (S. Hawkinsová), kde přichází do kontaktu se světem, který jí byl do této doby zcela cizí. Postavit se na vlastní nohy jí ale bere mnoho sil a dostává se na pokraj zhroucení, z čehož si pomáhá alkoholem a dávkami antidepresiv. I přes to všechno si však nic nehodlá připustit... Komediální drama režiséra a scenáristy Woodyho Allena na motivy divadelní hry Tennesseeho Williamse "Tramvaj do stanice Touha" uchvátilo zejména výkonem Cate Blanchettové. Ta za svou roli získala několik desítek cen – mezi nimi např. Cenu newyorské filmové kritiky, Cenu britské filmové akademie, ocenění na „nezávislých Oscarech“ Independent Spirit Awards a také Zlatý glób i Oscara za hlavní ženskou roli. (Česká televize)

Pierre

Nebýt uvedení v rámci filmového klubu v kině bych Jasmíny slzy  asi ještě chvíli obcházel a od novodobého vážnějšího Woodyho jsem radši neměl žádná větší očekávání. Ale nevím jestli za to může ta atmosféra kina a skvělý lektorský úvod, ale mě se to líbilo.   Chválit výkon Cate Blanchett by bylo nošení dřiví do lesa, ale já oceňuji už jenom to, že si ve filmu Woodyho Allena dokázala najít svoji vlastní polohu a její výkon nezůstal jen u pouhého imitování neurotičnosti Allena, jak mi to trochu přišlo u Orsona Willsona v Půlnoci v Paříži. On v tomto filmu je taky Woodyho rukopis trochu obecně méně zjevný - Přesto mi nevadilo, že se v kině nikdo nesmál a Woody už se neukáže jako herec. Už si nedokážu představit, co by tady hrál a nebylo moc čemu se smát, i když z některých dialogů tříštěla ironie. Jinak Woody tentokrát předkládá příběh, který se mi zdál hlavně psychologický, ale život Jasmíny, její návrat k sestře i pokusy o návrat k bohaté minulosti mě bavil. Ono takhle explicitně sledovat takovou postavu byl docela zážitek.:D  Už jenom, že i přes svoji hrdost nakonec musela vzít otravnější rutinní práci s objednáváním pacientu v nudné zubní ordinaci s nadrženým doktorem.  Nakonec celý myšlenkově  hutný příběh shrnuje nejlépe věta: Někdo na minulost nezapomene. A tak i když už to pro Jasmínu vypadá, že by se mohla vrátit k bohatému životu je minulostí stejně dohnaná. Těžko říct jestli bylo silnějším momentem setkání se synem a Jasmínina nechápavost, že mu ke spokojenosti stačil pouhý obchůdek s CD, nebo samotný závěr, kdy sestra s Jasmíninou nenáviděným přítelem vesele laškují kvůli kousku pizzy, zatímco Jasmíně se vše zbořilo, přičemž ona svému vztahu tak věřila, na rozdíl od vztahu sestry, který pravidelně rozmlouvala. Dobré zakončení skvělého psychologického materiálu o snobství, pozérství a ignoranství, který tady Woody připravil a docela mě překvapil, že i v roce 2013 se mu ještě vydařil takovýhle film, i když bych samozřejmě našel v jeho tvorbě ještě daleko silnější favority. I tak skvělý film. ()

Freemind

Woody konečně chytil dech, i když si pro to musel pomoct nakradením témat z "Tramvaje do stanice Touha". Co si budeme povídat - film stojí a padá s ohromujícím výkonem Cate Blanchett, zářící v roli sebestředné, psychicky labilní snobky, která se mstí svým blízkým za vlastní zpackaný život. Velmi, velmi slušný průměr. Přidávám jednu hvězdu za San Francisco. ()

erased

Přesně podle očekávání herecký koncert o hrdé Jasmine s výbornými pohyblivými kulisami zbytku hereckého osazenstva, v klasickém Allenovsky dialogovém nádechu, na který je radost koukat. Jen jsem asi od Woodyho čekal něco víc, než jen svižně ubíhající, zábavnou, ale průhlednou a vulgárně vypointovanou zápletku. ()

kaylin

Woody Allen nám zase jednou namíchal trochu vážnější film, i když se v žádném případě nezbavil ani svého humoru, který ale místy jen probleskuje. Když se na film díváte, uvědomíte si, v čem je Woody mistr. Jsou to dialogy. Jeho scénáře nemusejí vynikat skvělým příběhem, což je v tomhle případě platné, ale vynikají tím, že postavy jsou neskutečně uvěřitelné. Cate Blanchett to dokazuje, a to nejen závěrečnou scénou, kdy vám dojde, že to je opravdu ona, kdo tomuhle filmu vládne. Úžasně depresivní zkušenost, o které nebudete vědět, co si vlastně pořádně myslet. ()

vorheese

Woody Allen a Cate Blanchett se rovnou měrou podělili o brilantí rozbor toho typu člověka, který si tak dlouho staví neprostupné zdi ve vlastní hlavě, až se pod nimi ta hlava zhroutí. ()

..Lucas..

Cate Blanchett nehraje Jasmine, Cate je Jasmine. Ostatní nejsou až tak důležití, film nás provede jejím životem a my se do ní dokážeme vcítit a soucítit s ní. Sally Hawkins jako její sestra taky skvělá. ()

italka63

Kdyby nebylo vynikajícího výkonu Cate Blanchet, šla bych s hodnocením ještě níž. Bohatá žena, ládující se kdykoliv přes den Xanaxem, ač může podstoupit léčbu, to je na mě moc.Bohatá žena, co za nevěry práskne svého muže, ač si jeho peněz užívala. Chaotické retrospektivy. Bohužel, na Woodyho styl si asi nezvyknu. Takže-film který jsem shlédla , prošuměl kolem jako bublinky, které prasknou a nic po nich nezbyde. Tak jako u mojí osoby v případě tohohle filmu. ()

rt12

Cate Blanchett, kterou nevyhledávám, zde zahrála opravu znamenitě. Její nafrněná. zbohatlická, povrchní panička, byla na velký kopanec do zadku. Celkově mě film spíš nudil, chyběl mi tam Woodyho vtip,šmrnc a moment překvapení. ()

Kaluž

Jasmíniny slzy dávají vzpomenout na Allenovy plnokrevné depresivní fláky s Miou Farrow. A to myslím jako poklonu, vážení. Cate Blanchett válí a Allen znovu připomíná, že ještě zdaleka nepatří do starého železa. Rozklad osobnosti s takovým nadhledem umí natočit málokdo. ()

runner85

Keď si hovno v špajzy začne myslieť že je kompót tak môžu nastať veľké životné komplikácie. Woody nesklamal opäť raz predviedol nudný nezáživný film, ktorému akurát veľmi vylepšuje skóre fakt, že je tu použitá retrospektíva a výborný herecký výkon Cate Blanchett ... citát na záver, ktorým sa mala riadiť hlavná hrdinka ... Všechno co máš, tvá rodina, přítel, přítelkyně, děti, tvůj dům, tvůj majetek, ztratíš. Vlastně už teď to nemáš. Naprosto určitě v okamžiku tvé smrti. A ten čas mezi současností a tvým pohřbem je mžikem, mrknutím oka. Jako by se to mělo stát zítra, dnes večer. Tak si dopřej tu moudrost, že ti na tom přestane tolik záležet. ()

togaf

Díky bohu, že Woody nepropadl módě dvou a půl hodinových filmů, s jeho dialogovou kadencí by mi každý jeho film vyvolal silnou migrénu. 98 minut je tak akorát, abych jeho postavy pochopila a užila si užvaněné a místy až geniální rozhovory. A Cate Blanchett byla vážně skvělá, její mimika, gesta a pohledy vydaly za dvě Woodyho věty, a to je co říct. ()

FilmFan24

Tak takhle to umí jenom Woody Allen! Propracované dialogy (a samozřejmě i monology), které mezi sebou vedou hlavní protagonisté se hned tak neslyší...anebo jo? Ale ano, takhle to v životě chodí. Nebo snad ne? Jasmine má proč brečet. Byla totiž nehorázně bohatá a tím pádem měla vše co si umanula. Hal, její manžel, byl totiž úspěšný finanční poradce. Nic netrvá věčně. Po Halově sebevraždě padá Jasmine na samé dno. Bez střechy nad hlavou, drahých šperků a kožichů jí nezbývá nic jiného než začít nový život u svojí nevlastní sestry v San Franciscu. Věčně na prášcích a v alkoholovém opojení se pokouší začít nový život....Allenův film opět rozebírá mezilidské vztahy. Nevím jak to teda dělá, ale jeho filmový rozbor je jako vždy skvělý. Největší zásluhu na tom má doslova na plný pláč hrající Cate Blanchet, jejíž ztvárnění Jasmine je obdivuhodné. ()

Lucjen

Tak konečne mi Woody Allen dokonalo sadol. Cate Blanchett, vedúca celý film, je očarujúca. Elegantnú dámu až po trosku zahrala brilantne. Silná atmosféra, veľmi sympatické vedľajšie postavy. ()

Dont

Woody Allen bezesporu umí točit filmy, ale tenhle kousek v mém subjektivním hodnocení neobstál. Je to určitě do jisté míry i tím, že patří do té skupiny snímků, u kterých se nedokážu ztotožnit s hlavní postavou a její osud je mi lhostejný. Odnáší to pak ve výsledku mnohdy celý film, protože logicky mě většinou zcela mine emocionální dopad spojený právě s hlavní postavou. Jasmine mi byla neskutečně protivná, což je rozhodně důkazem, že Cate Blanchett zahrála skvěle, ale až na zlatou sošku bych to neviděl. Výborně hrála i Sally Hawkins v roli potrhlé, ale mnohem sympatičtější sestry. Film hodně získává přívlastky depresivní a pochmurný, na mně to tak nepůsobilo. Jasmine byla úplně mimo nejen proto, že byla nemocná. To, co nejvíc ze všeho potřebovala, bylo probuzení z toho snu, ve kterém žila. A Ginger měla prostě život takový, jaký si ho zařídila. Kromě již zmíněných emocí a většího zaujetí pro příběh mi chyběl také humor. Film tak pro mě zůstává jen jakousi obyčejnou reflexí střípků ze života dvou nešťastnic. ()

Aleee89

Na každý nový film Woodyho Allena se těším. Částečný návrat do New Yorku se mi líbil, opět jsme se dozvěděli něco o životě, zahloubali si nad jeho smyslem i vztahy. Cate Blanchett byla vynikající. Škoda jen, že je to trošku chladný a odtažitý snímek. Jinak ale tleskám, protože Woody Allen ani na stará kolena, a to točí aspoň jeden film ročně, neztrácí dech. ()

Skip

Woody je prostě pořád ve formě. Skvěle mu to píše a vůbec nemusí vymýšlet něco extra nového, protože stačí, aby byl jen sám sebou a psal tak, jak se mu líbí. No a pak to jen lehce hodit skrz klameru na plátno a kouzlo je hotovo. Pro mě další lahůdka od mistra. ()

marleyy

75%. Kino. Proč? Protože, neskutečná, uvěřitelná a rozsekaná osobnost v podání vynikající Cate Blanchett nese celý příběh na svých bedrech. Pan Allen je opravdu člověk na svém místě, jehož filmy mají silný dopad. Tento příběh je krásnou agitkou na nespokojeného člověka, jechž není schopen udělat správný krok, považuji ho za opravdovou výpověď a výňatek z reality charakterně velmi slabé ženy. Moc komediálního však ve filmu nenajdete. ()

ibeh

Dávám 70 % především za výborný herecký výkon Cate Blanchett a nechybějící jazzík. Na Woodyho však bylo ve filmu málo vtípků na odlehčení a sarkasmu, jak jsme u něj zvyklí. Na mě působil film celkově dost depresivně /nehledě na konec/ a myslím si také, že pokročilý věk režiséra si zde již vybírá svou daň. Škoda, ale čas nezastavíme. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem