Jasmíniny slzy

• USA Blue Jasmine (více)

Když vás život srazí na dno, nezbývá než se od něj odrazit… Jasmína (C. Blanchettová) byla elegantní a pohodlnou dámou z lepší společnosti žijící si na vysoké noze, a to hlavně díky svému muži, podnikateli Halovi (A. Baldwin). Jeho podvodné machinace však vyplynuly napovrch a do obrovských dluhů se dostala s ním také Jasmína, co o ničem neměla ponětí. Ze dne na den se tak svého bezstarostného života musela vzdát a nyní je nucena začínat od nuly v pro ni ponižujícím prostředí u své nevlastní sestry Ginger (S. Hawkinsová), kde přichází do kontaktu se světem, který jí byl do této doby zcela cizí. Postavit se na vlastní nohy jí ale bere mnoho sil a dostává se na pokraj zhroucení, z čehož si pomáhá alkoholem a dávkami antidepresiv. I přes to všechno si však nic nehodlá připustit... Komediální drama režiséra a scenáristy Woodyho Allena na motivy divadelní hry Tennesseeho Williamse "Tramvaj do stanice Touha" uchvátilo zejména výkonem Cate Blanchettové. Ta za svou roli získala několik desítek cen – mezi nimi např. Cenu newyorské filmové kritiky, Cenu britské filmové akademie, ocenění na „nezávislých Oscarech“ Independent Spirit Awards a také Zlatý glób i Oscara za hlavní ženskou roli. (Česká televize)

PauloZ

Na Jasmíniny slzy jsem se popravdě díval hlavně kvůli oscarem oceněné Cate Blanchett za hlavní roli. Oscara nebudu zpochybňovat, i když by to klidně mohla dostat i Sandra za Gravitaci, protože Cate už zahrála i víc a ve větších filmech. Nicméně film jako takový mě nechal úplně bez emocí. Když jsem si pak uvědomil, že za tím vším stojí Woody, tak mě to vlastně ani nepřekvapilo. Jeho filmy jsou zvláštní, takové "ze života" vyprávěné, ale bez šťávy, nebo nějakého zásadního zvratu a zakončení. Alespoň to mohlo jít víc do hloubky a rozežrat diváka psychicky, když už se moc nezasměje... Přesně ten typ filmu na který se dívate, diváte a naráz konec, aniž by to něco dalo. ()

SlecnaSmilly

Letím s Jasmínou do Kalifornie, ale zatímco ona bere Xanax a zapíjí to Martiny, tak já ve své skromnosti jedu na Lexaurinu a bourbonu. Moc se s ní bavit nechci, protože si čtu Twilight ságu a fakt mě zajímá, jestli souboj o tu lidskou nešťastnici vyhraje upír nebo vlkodlak, ale madam neurotická si nedá říct a vypráví mi o svém životě. Bylo by mi jí líto, kdyby donedávna nežila pod jasnou hvězdou Polárkou. Fuj, opravdu bych nechtěla svůj vlastní šátek Hermés, koupat se v parfému Angel od Thierry Muglera nebo mít celou sadu kufrů od Louise Vuittona. Ne! Kazí to charakter. Když zavazadlo, tak maximálně Samsonite a to ještě pěkně vobalit lepenkou, aby se mi nevobouchal, ale lepší je prostá krosna nebo rovnou igelitka z Penny. Proč už se na palubě letadla nesmí kouřit, nevíte?! Království za cigáro. Je drsný, když o všechno přijdete, je to mnohem horší než nikdy nic nemít, pak nevíte, co je to za slast nakopnout na nožky botky od Manolo Blahnika, prostě si to rázujete v mokasínech (dobře, tak jsou od Tod's , boha jeho, to je furt něco). No, taky se se svým budoucím mužem asi neseznámím za zvuků Blue Moon, ale v mém případě půjde nejspíš o reklamní znělku na chlast v hospodě na levnou krásu, mně to vážně nevadí, určitě to bude formát a koupí mi aspoň panáka rumu, já totiž své vzletné sny a velkolepé plány utápím v levném, pokud možno ilegálně páleném, akoholu. ()

F.man

Jeden z těch lepších moderních Allenů. Plus hvězda navíc za výkon Cate Blanchett. Takhle na "přesdržku" tady dlouho nikdo nebyl. A zvlášť v jejím podání to je o to více silné. Some people, they don't put things behind so easily. ()

Philippa

Allen mě neurazil, ale také nijak neokouzlil. Film moc emocí nevyvolal. Ovšem musím Woodovi poděkovat, že si vybral Cate Blanchett. Na ní bylo potěšení se dívat a nějak ten "chlad" v pohodě přečkat :-). ()

hous.enka

Cate a Sally hrají seč jim síly stačí, ale tohle je prostě další z Allenových filmů, které mě nijak nenadchly. Jasmíniny slzy mi připadají uplakané, propovídané a plytké. No co si budeme povídat - Noc v Paříži je jen jedna a natočit každý rok dobrý film je zkrátka nemožné. ()

Cimr

Trochu se obávám, že můj vztah k Woodymu se dostal do nové etapy. Kdysi by pro mě dát jeho filmu tři hvězdičky byla bezmála svatokrádež, v poslední době je to ale bohužel spíš standard. Jasmíniny slzy nejsou špatný film - na konci jsem cítil jistou katarzi, nicméně objevné a zábavné dílo to zrovna taky není. Ptal jsem se sám sebe - kdyby to natočil jiný režisér, věnoval bych tomu takovou pozornost? A musel jsem si popravdě odpovědět, že ne. Jsou zde výborní herci, hlavně Cate Blanchett podává ve zcela ,,obyčejné" roli fantastický výkon, ale bohužel tomu nějak chybí šťáva a párkrát jsem se dokonce nudil - stav u Woodyho filmů nebývalý. Myslím, že by pomohlo, kdyby Allen nehledal témata různě kolem, ale natočil zase jednou něco o sobě - o svém údělu smutného klauna, o vyrovnávání se se stářím a se smrtí... Nějak tuším, že Woody na svoji labutí píseň stále ještě čeká. ()

maddy

Tradične skvelá Allenovka. Woody sa po zasnených tripoch po metropolách Európy vrátil späť do rodnej Ameriky a výsledkom je po dlhej dobe odklon od romanticko-komediálnej polohy. Namiesto to nám Pán režisér servíruje detailný rozklad identity a musím uznať, že táto jeho dramatická poloha mi sedí podstatne viac. Blue Jasmine trefne sociálno-kritickým pohľadom prezentuje vyprázdnenosť dnešnej doby. Sebeckú zbohatlú mrchu, ktorá sama absolútne nič nedokáže, ale vzhľadom na úspešný vydaj si pripadá, že sa okolo nej točí celý svet. Napriek neprajnosti osudu nevezme ani v najťažšom momente života prácu pod svoju úroveň, nemá záujem o ľudí z nižších sociálnych vrstiev napriek tomu, že do nich už sama patrí a jej jediným prostým cieľom je nájsť opätovné zázemie v rukách muža z vyššej spoločnosti. Lenže tieto časy sú už dávno preč ... Jasmine je skutočne jeden odporný charakter, avšak Allenovi sa skvele podarilo skĺbiť divákov odpor k podobnému chovaniu a zároveň ľútosť nad jej osudom. Jednoznačným kladom je v tomto prípade Cate Blanchett, ktorá sa s každou replikou vynikajúco popasovala. Tradičné Woodyho intelektuálne dialógy síce nahrádzajú tie civilnejšie, ale majú o to väčšiu silu. Celé dianie sa navyše nesie v správne ironickom tóne (nikdy však nezachádza do komédie ako by mohlo byť u Allena zvykom). Vyšperkovaná stavba príbehu prelínaná nečakanými flashbackmi zobrazujúca udalosti pred a následne po len potvrdzuje premyslený režisérov zámer. Občas je dianie ale maximálne účelové – postavy sa aj v takom veľkom meste ako je San Francisco objavia na scéne v momente kedy je to najviac žiaduce, aby zdramatizovali situáciu: kúpa zásnubného prsteňa, návšteva sestrinho priateľa; Jasmine nájde partnera presne na tom jednom večierku ktorého sa zúčastní atď., a aj stavba príbehu môže v začiatku pôsobiť príliš zmätočne, ale ako už tradične v Allenovkách nie je úplne dôležité ako sa to deje, ale čo sa deje. A ten psychický rozklad jedného charakteru je vykreslený bravúrne. CELKOVO: 4* ()

NinonL

Allenovy vztahové ukecané příběhy mě nikdy nelákaly, ale tenhle film je skvělý. Co k němu říct? Asi nic, protože rozsypaný domeček z karet, který už nikdo nikdy znovu nesloží, je nutno vidět. Doporučuji, ale veselé to opravdu není. Možná je tento film i na plné hodnocení, ale zatím nemám odvahu, protože mi dost vlezl pod kůži. ()

selfesteem

Tvorbu Woodyho Allena nesleduji nijak výrazně, ale jeho filmy, které režíroval a ve kterých (jako skoro vždycky) i sám hrál, si dobře pamatuji, hlavně kvůli tomu, jak moc mě štvalo, že v každém filmu, kdykoli něco vysvětluje, chaoticky mává rukama a třese hlavou, zkrátka docela neurotické projevy bych řekla. Pokud se jedná o jakoukoli hlavní postavu v jeho filmech, prakticky každá z nich má takové stejné projevy, jakoby si sám Woody Allen nasadil masku toho kterého herce a začal vyšilovat. Totéž u Cate Blanchett, byly momenty, kdy nebylo pochyb, že se jedná o jeho film, právě kvůli tomu opětovnému chaotickému vysvětlování a mávání rukama. Ale abych pořád nekritizovala, dala jsem Blue Jasmine zasloužené čtyři hvězdičky, protože film má hloubku, nápad, zasáhne, určitě a Cate je famózní a šikovná jako vždy - úžasná ženská! ()

Vxxx

Velmi hezké drama. Filmy Woodyho Allena běžně ráda nemám, ale tohle mi sedlo. Cate Blanchet předvedla neuvěřitelný výkon. Alac Baldwin.... toho bohužel vždy uvidím jako seriálového herce, takže se mi tato role špatně hodnotí. Netušila jsem, že se ve filmu objeví Louis C.K. a byla jsem nadšená. Je skvělé ho po dlouhé době vidět jinde než před živým publikem při své Stand-up. Obecně k filmu. Bylo tam vše, co ve filmech nemám ráda. Woidy Allen, flashbacky, francouzská hudba, otevřený konec... ale dohromady to v tomto filmu prostě klaplo. Proč ne... 4* ()

pools

Celý film jsem sy nedokázal vybudovat jiný pocit k hlavní postavě než naprostou lhostejnost. Naprosto chybí jakýkoliv humor a děj jsou pouze různě skládané epizody, které nemají žádný tah na bránu a čím víc se odhaluje Jasmínina opravdová tvář, tím víc mi to bylo ukradené... ()

MartinezZ

Woody mi prostě asi nikdy nesedne. Ano, Cate to zahrála skvěle, nominaci na Oscara 2014 si zaslouží, za to ty dvě hvězdičky. Ten zbytek mě totálně míjel se všemi jeho dalšími postavami, zvraty, výměnami názorů na život a promícháváním minulosti a současnosti. Takže se nedivím ani těm čtyřkovým hodnocením těch, kteří to dokážou skousnout. ()

kareen

Což o to, Cate Blanchet si tu kravku z vyšší společnosti dává přímo luxusně, dokonce až tak, že mně i přes občasné záchvěvy lítosti lezla celou dobu dost slušně na nervy. Těžko to Woodymu vyčítat, když to byl zcela očividně jeho záměr, který se povedl na jedničku, ale trochu tím trpěl Jasminin příběh, například ve chvíli, kdy čekala důležitý telefonát od potencionálního dalšího bohatého manžílka, mě mnohem víc zajímaly milostné pletky její sestry apod. Ale přesto jsem se ani na minutu nenudila a Allena mám docela ráda, takže u mě žádný problém. ()

javak810i

Další rok, další klasický Woody - jedinečná atmosféra a pestré dialogy. Takové jsou jeho filmy a Blue Jasmine není výjimkou. I když tady více, než kdy jindy, vděčíme hereckému koncertu Cate Blanchett, která svou tragikomickou postavu zahrála naprosto perfektně. Jo jo, kdo chce příliš, nemusí mít nakonec nic. Za mě slabší 4*. ()

Tayen

Tak, co nám to tady Woody servíruje? Koktejl antidepresiv a alkoholu, jak se píše v anotaci, který popíjí zhýčkaná Cate Blanchett, aby přetrpěla svou náhlou finanční i citovou chudobu a taky svoji póvl sestru naprosto postrádající ambice. Jasmine se snaží přežít ve světě chudoby, vlezlých lidí a "podřadné" práce. Kámoši Neuróza a Deprese ji jsou vždy po ruce. Z filmu a hlavní hrdinky čiší zoufalství a touha po stéble, kterého by se chytila. I já ji fandila, aby se dostala z toho bahna, ve kterém se rochní, a do kterého se s každým pohybem bohužel propadá hlouběji. Jasmíniny slzy se sice tváří jako komedie, ale ve skutečnosti to je tragédie jedné ženy, které nezbývá nic jiného než blázinec nebo sebevražda. Skvělá Cate. Toho Oscara si zasloužila. Bohužel z filmu jsem měla pocit nedokončenosti. Sledujeme flashbacky do minulého Jasmínina života, které ostře kontrastují s její novou situací. Ale děj nikam nesměřuje a hlavní hrdinka se stále nehýbá s místa. Dá se říct, že jak film začal, tak skončil. ()

kobejn

Vlastně takový standardní Wůdyho kousek, který měl to štěstí, že do něj byla obsazena CB, která má to potřebné herecké charisma, aby tudle jinak klasickou vztahovku držela těsně nad hladinou. ()

Sidonka

Umět se správně ohodnotit, to jest nechtít od sebe víc než čeho jsem v dané životní situaci schopná, nepodceňovat se ani nepřeceňovat, dokázat správně vyhodnotit své možnosti a přestat balamutit sama sebe je základem životního úspěchu. Pokud to nedokážete skončíte špatně, při slabších nervech vás může chybný krok zavést až k samotnému sebezničení. Film o tom jak je třeba krotit emoce a nepodléhat klamu.Je to i film o snobismu, iluzích o našem předurčení k lepšímu životu a lžích či alespoň polopravdách , které kolem sebe záměrně vytváříme, aby jsme vypadali lépe. Některé (byť i prům.jedinci dávno zřejmé poznatky) potřebuje divák občas vidět na filmovém plátně, aby si díky smýšlenému příběhu uvědomil vlastní realitu. - Toto pro někoho možná průměrné drama sice není úplně stoprocentní , ale alespoň nic nepředstírá, tak jako upřímná sestra hlavní zoufalé "hrdinky". Je to dobře koukatelný příběh o odvaze vidět a zároveň přijmout věci takové jaké jsou a ne takové jaké by jsme je chtěli mít. Za ten apel na větu: "jaký si to v životě uděláš, takové to máš", dávám vyšší počet bodů. - Souhlasím přesto s názorem Vendy, který ve svém komentáři zmiňuje přílišnou podobnost s námětem hry "Tramvaj do stanice touha". ()

GodComplex

Kdykoliv Woody vystoupi ze sve komfort zony intousskych vztahovych komedii a zkusi neco jineho, stoji to za to. Tentokrat prijemna depka jedne zeny, kterou mu spolehlive tahne vyborna Cate Blanchett. Prekvapive naprosto seriozni kousek, ve kterem se drevak temer zcela odprostil od svych tradicnich vtipku, naposledy podobny ton predvedl v Cassandra's Dream a za me rozhodne palec nahoru, jen tak dal. "Anxiety, nightmares and a nervous breakdown, there's only so many traumas a person can withstand until they take to the streets and start screaming." 7/10 ()

nirvanafan

Vztahový guru Woody Allen má co říct k problematice zeleného vdovství. Tentokrát vytvořil takřka čistokrevné drama. Možná se i zasmějete, ale dřív nebo později vám úsměv zahořkne. Cate Blanchett Oscar s nejvyšší pravděpodobností nemine. Jasmínu vystihla dokonale, přestože se jedná o postavu, které se opravdu nesnadno fandí. ()

Baronne odpad!

To je ale blitka, další noční můra naštěstí už za mnou. Allen je pro mě stejně jako Kubrick nebo Tarantino bezcennej kus ho*na, takže mě ani nepřekvapuje, že tenhle film je jenom o lži, nevěře, povrchnosti, pokrytectví, závisti, nadřazenosti a zoufalství. Jediný s čim souhlasím, je oscar pro Cate, jinak fakt nic .. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem