Jasmíniny slzy

• USA Blue Jasmine (více)

Když vás život srazí na dno, nezbývá než se od něj odrazit… Jasmína (C. Blanchettová) byla elegantní a pohodlnou dámou z lepší společnosti žijící si na vysoké noze, a to hlavně díky svému muži, podnikateli Halovi (A. Baldwin). Jeho podvodné machinace však vyplynuly napovrch a do obrovských dluhů se dostala s ním také Jasmína, co o ničem neměla ponětí. Ze dne na den se tak svého bezstarostného života musela vzdát a nyní je nucena začínat od nuly v pro ni ponižujícím prostředí u své nevlastní sestry Ginger (S. Hawkinsová), kde přichází do kontaktu se světem, který jí byl do této doby zcela cizí. Postavit se na vlastní nohy jí ale bere mnoho sil a dostává se na pokraj zhroucení, z čehož si pomáhá alkoholem a dávkami antidepresiv. I přes to všechno si však nic nehodlá připustit... Komediální drama režiséra a scenáristy Woodyho Allena na motivy divadelní hry Tennesseeho Williamse "Tramvaj do stanice Touha" uchvátilo zejména výkonem Cate Blanchettové. Ta za svou roli získala několik desítek cen – mezi nimi např. Cenu newyorské filmové kritiky, Cenu britské filmové akademie, ocenění na „nezávislých Oscarech“ Independent Spirit Awards a také Zlatý glób i Oscara za hlavní ženskou roli. (Česká televize)

Dannysek4U

Nebejt usazeni ve spatnym radku, po patnacti minutach bych zdrhnul. A s ohledem na nasledujici vyvoj filmu a hlavni hrdinky bych toho pozdejc dost litoval. ()

danecek24

71. Zlatý Glóbus za rok 2013 - cena (1) - *Nejlepší herečka (drama) - Cate Blanchett + nominace (1) - Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Sally Hawkins ()

Martrix

Nikdy jsem neviděl žádný film Woody Allena. Možná je to stejný kulturní zločin, jako kdybych nečetl Babičku Boženy Němcové, ale už je to tak. Zmiňuji to, protože tím pádem čistě hodnotím, nesrovnávám, nedávám body za celoživotní přínos kinematografii, neskláním se před filmařským guru... . Nicméně výše popsané nevylučuje to, že jsem určitá očekávání měl. I přes neznalost jeho filmů, žil jsem v domění, že je tvorba Woody Allena výjimečná ironickým pohledem na svět, vypravěčskou lehkostí .... Byl jsem zvědavý. Pomalejším rozjezdem jsem nijak zvlášť netrpěl; už jsem viděl spoustu filmů, které vygradovaly do filmového orgasmu. Jenže v polovině filmu mi došlo, že tentokrát se nic takového dít nebude a že se budu muset spokojit s vyprávěním v jedné rovině, které bude nenápaditě proloženo flashbacky. Ona i taková sonda do duše nešťastné ženy může být filmovým zážitkem a zvlášť v podání Paní Herečky, kterou Cate bezpochyby je. Jenže scénář počítal nikoliv ze sondou, ale pouze s přeletem. A tak jsem se dozvěděl příběh jedné ženy...bez pointy, bez přesahu...prostě příběh. Dobře odvyprávěný, skvěle zahraný a nasnímaný, ale...čekal jsem víc. Nálepka drama/komedie je v pořádku; život už hold takový je a i v nejtěžších chvílích se najde něco, čemu se člověk zasměje. Myslím že velká část mého zklamání pramení z toho, že to zase takové drama, aby mnou pohnulo rozhodně nebylo a navíc v sobě mají Jasmíniny slzy humoru tak málo, že nebylo čím se bavit. ()

Lindiště

Viděno hned po Vlku z Wall street. Zajímavá paralela a tak trochu pohled z druhé strany. Můj první Allenův film, který má čistě dramatickou linku a velmi příjemné překvapení. Allenovy figurky jsou stejně tragické jako komické. ()

Juto

Blanchettov výkon je natoľko dominantný z hľadiska scenára a emocionálneho pôsobenia, že film uspeje nielen ako virtuózny súbor, ale aj ako neohrozene intímna štúdia postavy v názve. 8/10 ()

arnybossy

Po dlhsom case dalsia Allenovka, ktora mi utkvie na nejaky cas v pamati. Ocakaval som depku od zaciatku do konca, ale Woody to so slovami proste vie a najde humor aj v tych najtrpkejsich zivotnych okamihoch. Jednoznacna ukazka toho, aky vie byt zivot vrtkavy, kde jedneho dna sme na vyslni, obkoleseni bohatstvom a iluziou lasky, a na druhy den hladame svoju identitu vo svete, aky sme doteraz nepoznali, alebo ho poznat nechceli. Cate Blanchett bola uplne famozna a pokial z toho nebude aspon nominacia na globus, budem sklamany. ()

Jermann

Allen je prevít .. totální breakdown podaný s jeho typickým humorem a lehkostí se zadře pod kůži pomalu a nenápadně, ale o to hlouběji. Výkon fenomenální Cate Blanchett v roli zlomené trosky je bezesporu na sošku. ()

Mamie

Nemůžu si pomoct, ale Jasmine mi v něčem trošku připomínala Blanche z Tramvaj do stanice Touha, akorát s tím rozdílem, že s Jasmine jsem tak nějak dokázala víc sympatizovat (pokud se dá tedy v tomhle případě slovo sympatizovat vůbec použít..). Jednoduše dílo, které musí ohromit nejen zaryté příznivce Woodyho Allena. ()

campix

Woody Allen už se dle mého názoru kompletně zacykloval a už se z průměrnosti nevymaní. Posledním zábleskem geniality byla překrásně hravá Půlnoc v Paříži, ale od té doby jedna velká bída. Je jasné, že jeho jméno stále v lidech vyvolává obrovská očekávání a také dokáže do svého filmu nalákat hvězdy nejzvučnějších jmen, ale už to prostě není ono. Nebýt hezky zaobalené dějové linie s dobře vloženými flashbacky z minulosti hlavní představitelky a také výkonu hlavní představitelky samotné, tak se jedná o snad až podprůměrný film daného žánru. Cate Blanchett je vlastně to jediné kvůli čemu se vyplatí na Blue Jasmine podívat. Takže favoritka na Oscara je u mě jasná. ()

Fancipal

Woody je kouzelník ve hře lidských emocí a Cate Blanchett je v roli emocionální rachejtle k nakousnutí a všem jasně dokazuje, že je nejlepší herečkou současnosti. Navíc se můžeme opět přesvědčit o tom, že nás Woody dokáže i po více než 40 filmech stále překvapit. A když se v závěrečné scéně díváte do těch nádherných tyrkysových očí plných zmatku a beznaděje, ze kterých se kutálí ty hořko-kyselé slzy, musíte být chtě nechtě vděční za to, že ten malý neurotik bere rok co rok do ruky pero a připravuje pro nás ty úžasné mozaiky lidských příběhů, kterým říkáme život. Někomu nemusí být jeho styl po chuti, ale to jenom proto, že ukazuje život takový jako ve skutečnosti je, bez příkras. Plný hořko-kyselých slz… ()

dr.fish

Cate Blanchett podává bezesporu vynikající výkon, neméně skvělá je Sally Hawkins. Film vůbec není špatný, hlavně je skvělou hereckou příležitostí. Ovšem na druhou stranu vůbec vlastně netuším co mi ten film měl vlastně dát a proč existuje. Zkrátka Woody Allen. Ale přece jen jeden z těch povedenějších. 75% ()

BoXBe

Poctivá práce s lokacemi, herci, hudbou, architekturou, kostýmy, maskami, kamerou, zvukem. Lehce divadelní scénář občas zašustí papírem. Allenovská nervní atmosféra. Pro dobře naladěného diváka lahůdka. Rozpad osobnosti zavání krutou realitou. Závěrečná scéna připomíná vrcholy filmového plátna. ()

Sharlay

Elán ještě Woodymu nedošel. A Jasmíny slzy dokazují, že nemele z posledního, právě naopak. A proč? Patrně nejspíše proto, že po více jak dvaceti letech se vrátil ke svým vážněji laděným filmům, také proto můžeme Jasmíniny slzy nazvat jakýmsi 'metafilmem'. Od dob Září a Jiné ženy však uplynula příliš dlouhá doba, kdy Woody vlastně nijak nápaditě jako kdysi netvořil, invence šla u něj stranou a jelikož stále točí filmy slušným tempem, kdosi by mohl namítnout, že Allen už zkrátka natočil to nejlepší, co mohl a nyní je pouze každoroční jistotou nový film, ale nic pořádného dechberoucího v něm. Ach, jak vedle by byl ten, kdo by tohle prohlásil s klidným vědomím i přes existenci Blue Jasmine. Žádný znalec Allenova díla nemůže od tohoto roku tento snímek opomenout, přestože formálně o žádnou bombu samozřejmě nejde a přestože si na něj v budoucnu nikdo hned tak nevzpomene. Psychologická hloubka hlavní ženské postavy je skoro šokující. Allen je jeden z filmařů, jenž si uvědomují, že jedna z nejsilnějších schopností filmového média je katarze a proto byly téměř vždy hlavní Woodyho doménou závěrečné sekvence, které mnohdy vlastně vystihují a charakterizují syžet celého díla. Nejinak je tomu u Blue Jasmine, který skoro nenápadně dodržuje jakous jakous naraci, z níž nečiší okatě žádné zvraty ani překvapení (vyjma jednoho), až v konci samém, kdy Cate sedí na lavičce a vede svůj monolog v záchvatu nervového zhroucení. Už dlouho jsem v kině nebyl takhle nenásilně, postupně a skoro nevědomky semlet až na samou dřeň empatického uvažování. Jediné, co se dá zde vytknout jsou některé Allenovy formální nedostatky (1. nemastná neslaná hudba, nepříliš dobře včleněná a tedy nijak podporující emoční složky ve filmu pouze dialogy a hereckými výkony nastíněné; 2. tuctová a suchá kamera, což je závažný nedosatek Allenový filmů posledních zhruba 15 let, ovšem s vyjímkou Půlnoci v Paříži; 3. často až obludný casting vedlejších postav, opět dlouhodobý Woodyho nedostatek, samozřejmě kvůli faktu, že Allen dlouhá dlouhá léta pracoval se stále stejným ansámblem i nekolik let, takže na stará kolena už to s cizími lidmi moc nejde a nejspíš nechce ztrácet tolik drahocenný čas hledáním talentovaných ryb v moři monstrózního hereckého kolosu 'zlatokopů', pro které holt není výhodné se držet komerčně nejistých podniků). Jasmíny slzy jsou možná nejpozoruhodnější záležitost Allenovy filmografie od devadesátých let, kvůli dramatické výstavbě i nádechu, stejně jako kvůli režisérovu ohlížení se po vlastních šlépějích a snad i jeho uvědomění si, že to, v čem byl paradoxně nejméně plodný, zato však umělecky nejúspěšnějsí a nejnápaditější, že to je sféra, kde se vyjadřoval nejméně často a takových mistrovských kousků by měl udělat více; vrátit se na místo činu a posílit tu složku svého uměleckého vyjadřování, která bude jednou jeho vykladači brána za tu nejvíce fascinující. Na závěr pouze vzkaz pro ty uživatele a čtenáře, které tímto svým komentářem naseru: "Komedie má Woody brilantní a mám je velmi rád, ale tam on už lepší nebude (viz. naprosto zarážející a vámi nedoceněné filmy jako Cokoliv a Do Říma s láskou), ale těch pár dramat, která Allen napsal a natočil, tam je ta síla, tam neřekl všechno co mohl, tam ještě může mnohé dokázat a tam se ukazuje jako právoplatný umělec. " () (méně) (více)

nineweh

Tramvaj do stanice touha podle Allena. Kupodivu málo komediální a jediný, kdo stojí za zmínku, je Cate Blanchett. ()

StanislachKo

Hneď spočiatku upozorním na argument, prečo to u mňa nie je za fullku. Woody, ktorého mám rád a doprajem si ho na zdvihnutie nálady, v ťažkých chvíľach a podobne sa tu nekoná. Lebo sa pustil do relatívne dekadentného spracovania Williamsovej Električky - Túžby. Veľmi moderného a o to vernejšieho spracovania. Každopádne ako zakaždým žasnem nad prepracovanosťou postáv, vernými dialógmi a pre mňa celkom prekvapivou pointou. A nedá mi nespomenúť, že Katka Blanchetová sa mi zhnusila tak bohovským herectvom, až som pomaly neveril! Z mnohých hľadísk ide o perfektný film. Ale dúfam, že nabudúce pôjdem z kina spokojnejší a tupo vysmáty.... Allen mi to tak trochu dlhuje :) ()

wendelin9

Popravdě nevím proč je film označen i jako komedie, protože jsem se během filmu neusmála ani jednou, ale budiž.. Každopádně to nic nemění na tom, že Woody Allen je pro mě bůh tragických příběhů a osudů ještě tragičtějších postav.. A Cate Blanchett? Smekám!! ()

andrii

"Když se prominentní status quo bortí jako domeček z karet..., je čas otevřít dveře a vykročit do reality znovu a jinak, ale máme na ukázku nového života odvahu? Rozechvělý krach mety dokonalosti. Arogantní look duše, která se třepí z obcházení pravdy. Lapač projevu lhostejné slabosti. "Nezvěstný" životní sebezpyt Cate Blanchett jako odpadlíka světa úzkoprsého luxusu a vábivého třpytu rozmarů zámožnosti donšajnovského podfukáře Aleca Baldwina. Interpretace identity v chorobné odtažitosti. Umanutá a nadřazená na povrchu. Závaží minulosti ji (s)táhne k zemi v ten nejnevhodnější okamžik. Hovory se zablácenou duší, jíž se katarzního střiku nedostává. ()

SeanLSD

Výborne nahodené postavy a takmer úplne nevyužitý námet. Dobre sa na to pozrie, ale v pamäti zostane len fenomenálna Cate Blanchet ako symbol toho, ako je človeku ťažké zmierovať sa so znižovaním životného štandardu. Svojim zameraním na triedny konflikt moderného sveta a balancovaním medzi komédiou a trefnou analýzou je to lepšie ako jeho predchádzajúce diela, ale vo všeobecnosti stále zastávam názor, že Woody Allen by nemal točiť jeden film za druhým, akoby potreboval na staré kolená platiť nájom a zaangažovať do smrti všetkých žijúcich hercov anglosaského sveta, ale radšej nechať dozrieť nápady, ktorých má stále dosť a zliať ich do veľkého mnohovrstevnatého filmu. ()

vesper001

Tak po tomhle Woodym mi vůbec nebylo hej. „Nikdo za tebe ven chodit nebude,“ řekla jsem si jako jedna z postav a šla to vyběhat. Bála jsem se, že kdybych zůstala sedět, taky bych si mohla začít povídat… ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem