Pád Bílého domu

• USA Olympus Has Fallen (více)
USA, 2013, 119 min

Mike Banning dlouhou dobu velel ochranné směně amerického prezidenta. U prezidentského páru byl oblíben a jejich syn, Connor, Mikea miloval. Pak přišla nešťastná autonehoda, při které se Mikeovi nepodařilo zachránit prezidentovu manželku. Mike odešel ze služby a teď pracuje jako ochranná služba na ministerstvu financí. Jednoho dne z okna své kanceláře uvidí podivně nalétávající letadlo na Bílý dům. Mike ihned spěchá zjistit, co se děje. Je na čase. S delegací jihokorejského ministerského předsedy proniklo do Bílého domu teroristické komando. Teroristé využili momentu překvapení a na Bílý dům zaútočili ve třech koordinovaných útocích. První útok provedli teroristé ukrytí ve speciálně upraveném vojenském nákladním letadle. Letadlo napáchalo na Bílém domě velké škody, bylo však naštěstí sestřeleno jednou ze stíhaček, které proti němu byly vyslány. Vzápětí došlo k druhému útoku. Na Bílý dům zaútočila skupina teroristů, kteří se vydávali za turisty. Prezidentská ochranka odvedla prezidenta do bezpečnostního bunkru v podzemí úřadu. Toho využila třetí teroristická skupina ukrytá mezi členy korejské delegace, která vyřídila prezidentovy strážce a prezidenta a jeho doprovod zajala. Mike se ihned zapojí do bojů o Bílý dům a podaří se mu do budovy proniknout. Stane se tak ve chvíli, kdy teroristé budovu dobydou. Mike se tedy schová ve vnitřních prostorech. To se už však velení nad státem ujímá předseda sněmovny Trumbull, který ihned organizuje záchrannou akci. Mikeovi se s velením podaří spojit vysílačkou. Prvním úkolem, který od Trumbulla a šéfky tajné služby, Jacobsové, dostane, je najít prezidentova syna, Connora. Ten se před teroristy schovává v zázemí budovy. S americkým velením se spojí i vůdce teroristů, Kang. Ten požaduje, aby se americká armáda stáhla z demilitarizovaného území v Koreji a a její flotila opustila Japonské moře . Kang při tomto požadavku popraví jednoho z rukojmích, aby Trumbulla přesvědčil, že vše myslí vážně. Jenže Kang má v ruce ještě další trumf. Z vojenského velitele prezidentovy kanceláře mučením dostane spouštěcí kód k autodestrukčnímu systému amerických jaderných zbraní. Systém je sice jištěn třemi kódy, Trumbull a zbytek velení ale vidí, že teroristé jeden z kódů již použili. Trumbull s velením proti tomu nejsou schopni zasáhnout. Mike v útrobách domu hledá Connora. To už ale i Kang a jeho lidé zjistí, že se Mike po budově pohybuje. Kang posílá na Mikea jednoho ze svých lidí, Američana Forbese, který pracoval tak jako Mike v prezidentské ochrance, ale stal se z něho zrádce. Mikeovi se zatím podařilo v budově najít prezidentova syna a dokázal ho také skrz ventilaci dostat bezpečně z budovy. Teď se na rozkaz Trumbulla Mike vrací do nitra Bílého domu najít prezidenta... (TV Prima)

Gogo333

Příjemná akční jízda i když plná amerických keců a podobných klišé. Nálet C-130 byl povedený, jen by mě zajímalo jak se k němu dostali, když byl americký armády a to stejný platí i pro Hydru, což měl být tajný americký projekt. Butler si to ale dává docela pěkně a Freeman jako prezident má taky svoje charisma. Celkově to nebylo tak špatné, ale pár věcí mi tam docela vadilo. Když je přehlídnu tak těch 70% ()

dopita

Bylo jen otázkou času, kdy nějakej americkej patriot natočí něco o přepadení Bílého domu. Takže stalo se a za moc to nestojí. Že je scénář přihlouplej, to v tomhle žánru nevadí a že herci nemaj moc co hrát, taky ne. Ale když stojí za zhlídnutí jen jedna pasáž z celýho filmu, to už smrdí průšvihem. Ona pasáž je přepadení Bílého domu z úvodu filmu, která má docela šmrnc a je originální tím, jak se s tím teroristi neserou a v ulicích Washingtonu každýho řežou (ať už vojáky, policajty nebo civilisty) hlava nehlava. Pak už to za moc nestojí. Všechna následující akce nestojí za řeč, je chaotická a plná tmavých scén, což mě může pokaždý nasrat. ()

Tessie

Gerard Butler by měl být rozhodně v nových Expendables! Takový novodobý Rambo, to se jen tak nevidí. Zametl s největšíma psychoušema a předvedl daleko lepší výkon než vojenské jednotky. Kdo by to byl řekl do Fantoma opery. Ale podívaná to byla dobrá, to ano. Přitažené za vlasy budou asi tyhle filmy vždycky, s tím asi nic neuděláme. I s tím Amerikanismem se už dokážu smířit, takové kecy oni rádi a bez nich to nedokážou. Když se teda oprostím od všeho nereálného a od podtextu nasrat Koreu nebo přesvědčit Američany, že nebezpečí číhá kdekoliv a musí se zbrojit.. tak nakonec dávám čtyři hvězdy. Natočené to bylo fakt dobře a efekty se mi líbily. ()

Ledkodlaq

Toto je přesně ta hranice, jejíž překročení je na mě už trochu moc. Přes povedený scénář a slušnou režii je snímek tvrdý, surový a masitý. Tak trochu paranoyaparody. ()

MareT.

At zije Amerika. Film nevypravi vyjimecne o tom, jak je Amerika nedoktnutelna, ale jak se ze vseho dokaze vylizat se cti! Uz si nevsimejme ztratu 10000 nevinnych americanu, ale divejte se na ministryni, ktera se nenechala zastrasit,vzdorovala teroristum a kdyz je tahana za vlasy na jistou smrt z ust neni slyset rev o pomoc nebo plac, ale "....ve jmenu vlajky Spojenych statu americkych...". Postava tak jasne tvorila tu oddanost statu, ze byla nasledne odmenena. O dvojsmyslech bysme mohli polemizovat hodiny. Tady jde predevsim o to, ze film odsejpa, bavi a scena s napadenim je sokujicne realna a brutalni. Prumer na nenarocny vecer. ()

F.W.Colqhoun

Double feature never dies, zpívají švédští folkaři Camera Obscura. Mají pravdu v tom smyslu, že by to byla škoda. Zvlášť nabízejí-li se tak luxusní filmové kombinace. Nebudeme se probírat tušenými možnostmi. Konkrétně - degustovat Olympus Has Fallen v těsném závěsu za White House Down neskýtá požitek stran kontrastu, jako spíš možnosti jemné komparatistické práce. V jednom okamžiku se po obrazovce rolují závěrečné titulky, vlajka se třepetá nad spáleništěm a najednou je tu všechno znova s trochu jinými tvářemi, po troskách teroristického řádění ani stopy. A prezident je z ničeho nic blonďák, o volbách ani slovo... Akční sekvence [zejména "obsazení" Bílého domu] jsou jedinou disciplínou, v níž Fuqua za Emmerichem nezaostává. K tomu mu stačilo pozvat nějakého typa, který mu napsal atraktivní notičky ve stylu Counter Strike, nechat chlístat falešnou krv, po níž byste se v Emmerichově propadáku sháněli marně, nepočítaje kapičku pod nosem záporáckého side-kicka. Co do CGI s pánové nemají co vyčítat, v obou případech stojí za prdlačku. Fuquaův záporák dokáže být mrazivý i bez diamantů ve xichtě, ale tak strašidelně jako vyžilý Woods není. Gerard Butler je MacLane ještě méně než Tatum, schází mu vtip a je tak paradoxně podstatně legračnější. Což * opět překvapivě * na zábavě nepřidá. Fugua se naneštěstí v zájmu konzistence a drsnosti rozhodl vynechat humor úplně, což ve flicku o únosu prezidenta Severokorejci v jeho vlastním domě není rozumné. Vyhodíte-li z podzemního bunkru srandu dveřmi, vrátí se Vám pomyslným oknem. Přestože se má Olympus tendenci považovat za serióznější z obou blbůstek, politickou situacu předestírá jako nějaký večerníček - indicie toho, za koho tenhle president kope, jsou pečlivě uklizeny. Méně vtipný, více k smíchu. ()

willy1

Tento film mě na rozdíl od filmu Útok na Bílý dům (http://www.csfd.cz/film/317521-utok-na-bily-dum/), oslovil méně. Jinak si ale myslím, že dva filmy na podobné téma (teroristický útok na Bílý dům) publikovat v ten samý rok i když od jiných režisérů je docela divné. / režie 85% / scénář 85% / hudba 70% / herecké výkony 80% / napětí 70% / akce 65% / // celkové hodnocení 85% // (viděno: internet) ()

ti88na

No ja som celkom spokojná. Berie sa to tak brutálne vážne až je to vtipné, ale mňa tieto patriotizmom nabúchané filmy o tom ako si Američenia hladia svoje dokonalé ego celkom bavia. Hlavne ako sú cez to všetko aj akčné, svižné a majú super sexi ovdovelého prezidenta, ktorý by za nič na svete neprezradil svoje heslo k zničeniu Ameriky, akurát, že jeho heslo nikto nepotreboval. Načo potom hľadali jeho syna? Ale načo hľadať logiku v takýchto filmoch, kde ide hlavne o počty mŕtvych, vystrelených nábojníc a záchranu sveta. ()

Speedy01

Třepete se na smrtonostnostnou past po dvacáté natočenou trošku jinak ? Pak je Pád bílého domu přesně to co hledáte. Pokud si ovšem říkáte proč proboha pořád točí filmy s totožným scénářem, pokud stejně jako já "milujete" typické americké filmové konce, kde samozřejmě vše dobře dopadne a jeden "Rambo" či kdokoliv jiný vystřílí prakticky celou armádu tak raději důrazně doporučuji film obejít obloukem.. Velmi slabý průměr. 2/5 ()

ZdenoLo

Typická americká strieľačka z na nervy lezúcimi americkými vlasteneckými kecami. Samozrejme zasa muselo zomrieť kopec nevinných ľudí aby to pobúrilo Američana voči iným národom, tentokrát Kórejčanom. No ale to netvrdím že tento druh filmu nemám rád. Len by mohli v tom ich "patriotizme" ubrať ! ()

Kovaja odpad!

Totální americká srdcervoucí sračka.Tohle nemá hodnoty ani céčkových akčňáků.Se divím že ve svých letech se Butler propůjčil k akčnímu hrdinovi.Tohle si může dovolit jen Arnie,Sly,nebo Bruce.A to jak se amíci klepou po ramenách,objímaj a prsí že sou hrdí nato že sou amíci mi bylo k zblití.Ale aspoň sem si u toho přečet noviny.:-)) ()

barlow

Jej, to bylo hloupé, americký patos, kdy prezidenta zachrání ten nejchytřejší, nejdrsnější a jedinečný profík (navíc se nebojí poslat velitele ozbrojených sil do háje), který dostal vyhazov a udělá vše, aby dostal svůj job zpátky, včetně likvidace desítek Korejců několika headshoty. Každopádně musí Brity těšit, že amerického prezidenta, potažmo celý kontinent zachránil Skot :D Záporák má sice nějaký plán, ale v podstatě nevíte jaký a co tím vším sleduje. Navíc má vypadat drsně a to se nějak nedaří... V devadesátých letech by to byl možná nadprůměr, dnes odpočívárna na večer, kdy nevíte, co dělat. ()

bloodline

Existujú bájky o tom, že 10% populácie vlastní 90% všetkého bohatstva. A práve prvá hodina Olympus Has Fallen by v reále bola tou 90% menšinou oslavovaná bujarejšie ako druhý príchod mesiáša. Patriotizmus v nadmerných dávkach ožiarenia skrýva návykové formy zhubnosti a aj keď za tie roky už priniesol (zlo)zvyk v podobe každoročného masírovania pruhovano-hviezdičkovou propagandou znesiteľné porcie oblbovania, stále dokáže prekvapiť navyšovaním kreácií zhovädilosti. Nadobúdam seriózny pocit, že scenáre píšu "poradcovia" na 1600 Pennsylvania Avenue NW a pri réžii kormidluje na preskačku Kongres s Pentagónom. Tváriac sa pritom fatálne vážne, chce poriadne gule, ale popracovať trošku na technickej stránke veci dokáže "coolovo" asi len Michael Bay. Byť Sochou slobody, preplávam naspäť Atlantik. Vopruz za 1 a 1/2* ()

tom.nosek

Jako výplachový akční film dobré. Gerard Butler se na takovouto roli vyloženě hodí, podobně Aaron Eckhart nebo třeba Dylan McDermott. Akce je fajnová, je dobře, že je tenhle film eRko a ne PG-13. Na druhou stranu, film mě intelektuálně uráží. Ochranu Washingtonu a Bílého domu si zjednodušuje tolikrát, že už to snad ani víc nejde. "Nejvtipnější" scéna mi přišla ta, když agenti tajné služby vybíhají a vybíhají do palebného prostoru rotačního kulometu, až jich tam leží snad celá hromada. ()

Petr.Kocfeld

No neni to spatny film.3 hvezdy si zaslouzi.Mne prisel pekny...Akce a napeti zde nechybi a autonehoda zde byla drasticka.Proc ne?Tento thriller si me docela ziskal. ()

Hanes88

No tak velice milé překvapení! Když jsem usedal do kina, čekal jsem takový průměrný filmek, ale dostalo se mi pořádné akční jízdy se skvělými herci a překvapivě i výborným dějem. Všichni to i zahráli parádně a nebýt některých amerických gest tak by to i bylo z mé strany 5 hvězd. Takto 80%. ()

Drirr

Tak na rozdíl od místní většiny mě americký patetický patriotismus ve filmech nijak zvlášť netrápí. Vlastně naopak, kolikrát mi je sympatičtější než ten český všeobjímající cynismus. OHF je akční výplach, který nenudí, můžete u něj vypnout a vzpomínat na poctivé osmdesátky a devadesátky. Bohužel opravdu jen vzpomínat, protože ač se to snaží seč může být podobné Die Hard, postrádá to nadhled a vtip (těch pár pokusů, které tam jsou, působí hodně křečovitě a jen neúspěšně vykrádají scény právě z Die Hard - záporák vydávající se za kámoše zapalující si cigáro, kecání přes vysílačku s hlavním záporákem atd.) a hlavní hrdina je na rozdíl od McClanea plochý jak prkno a evidentně nesmrtelný a za celou dobu jsem o něj neměl jednou jedinkrát strach. Akční scény jsou poměrně zdařile natočené a hlavně chytře nadávkované, takže film celkem baví od začátku do konce. Herecky není o čem mluvit. Všichni hrají svůj slabý průměr a korunu tomu dává Morgan Freeman, který zjevně brzo pochopil, do čeho se to uvrtal, a jeho výkon je viditelně proceděný skrze zaťaté zuby. Celkově slabé tři za dobré tempo, akci a rozstřílený Bílý dům. 54,5% ()

peetriss

Že by snad neoficiální Smrtonosná past 6 bez Willise? Antoine Fuqua stvořil akční spektákl o bohatýrovi s nadschopnostmi Johna Matrixe v nezávíděníhodné mcclaneovské situaci. Spektákl plný klišé, toho nejsměšnějšího patetického patriotismu, ale také poměrně svižného spádu doplněného o nemalou dávku brutatily - a nutno dodat genderově vyrovnané - kope a střílí se stejně do žen jako do mužů. Nemohu si pomoci, mnoho scén působí velice směšně a hloupě, stejně jako ostraha Bílého domu, která se jeví jako nejhorší na světě - ale proč ne, nač to prodlužovat, postavíme se hezky do řady, ať se na nás nepřátelům lépe, efektněji a efektivněji pálí (že by inspirace Žhavými výstřely 2?) Ale vážně: Pád Bílého domu je v jádru velice hloupý, ale protože mi povedlo vypnout mozek a akce má spád, dokázal jsem se naladit až na tříhvězdičkovou frekvenci. ()

Pablinho

Samotná akce je docela dobrá, ale zároveň nic novýho pod sluncem. Butler zachrání celej stát, během toho ochrání prezidenta, jeho syna a stihne zavolat manželce :) Jinak ten přehnanej amerikanismus si mohli tvůrci odpustit. S kratší stopáží bych mohl hodnotit o něco líp... ()

Gerard Butler se soudí s producenty Pádu

Gerard Butler se soudí s producenty Pádu

01.08.2021

Po Scarlett Johansson a její žalobě studia Disney se nám v Hollywoodu nejspíš se soudními přestřelkami roztrhne pytel. Jako další prý o podobné žalobě uvažuje herečka Emma Stone, mezitím se ale… (více)

Gerard Butler potvrdil pokračování série Pád

Gerard Butler potvrdil pokračování série Pád

12.11.2020

Studio Millennium a herec Gerard Butler už před několika měsíci avizovali, že akční série Pád rozhodně nikam neodchází. Naopak – v budoucnu bychom se kromě nových filmů měli dočkat také seriálu. No a… (více)

Gerard Butler chce zachránit svět

Gerard Butler chce zachránit svět