Mafiánovi

• USA The Family (více)
USA / Francie, 2013, 111 min

Kdysi měl všechny a všechno pod palcem. Ale časy se mění. Bývalý mafiánský boss Giovanni Manzoni (Robert De Niro), jeho rázná manželka Maggie (Michelle Pfeiffer) a jejich dvě děti jsou za příkladnou spolupráci se zákonem umístěni do programu na ochranu svědků. Žít životem spořádaných občanů se jim příliš nedaří. Zoufalý agent FBI Stansfield (Tommy Lee Jones) je musí opět přestěhovat, protože mafiánské klany zuřivě pátrají po špinavém udavači s jasným cílem. A tak se z nich tentokrát stávají Blakeovi a jejich novým domovem malé, ospalé městečko v Normandii. Jenže staří psi se novým kouskům učí těžko. Jejich chování a zvyklosti jsou pro život v utajení překážkou. Tahle rodinka má mafiánství prostě v krvi. (Bioscop)

Vančura

Tahle povedená rodinka mi hodně sedla. Fantastické obsazení všech rolí (Dianna Agron velmi atraktivní), super zábavný děj (zvláště to finále v posledních 20 minutách nemá chybu a připomíná Bessona ve vrcholné formě jeho starší tvorby) a fajn soundtrack. Ne vše tam sice funguje na 100 %, ale osobně jsem si to z mnoha důvodů užil, a proto mám tendenci ten film spíš nadhodnocovat. ()

kingik

Taková normální (mafiánská) rodinka, co je před svým okolím bezvadně utajená zásluhou FBI, ale také díky své mimořádné schopnosti integrovat se. Mimořádný film za tím však nehledejte a to ani když na vás z titulek jukne Martin Scorsese, který film produkčně zaštítil. Bývalý mafiánský boss přijíždí se svojí rodinou na francouzský venkov. Už ani neví po kolikáté byl nucen změnit své působiště, jméno a profesi. Vždyt kromě odklízení a zahrabávání mrtvol, v čemž má bohatou praxi, toho ani dohromady moc neumí. Na krku má pozvolna odkvétající a energickou manželku s níž má dvě děti ve studentském věku. Dcera zdědila horkokrevnost pravděpodobně po svých rodičích zatímco syn dává před násilím přednost diplomatičtějším metodám. Právoplatným členem rodiny je také jejich pes. V tátovi Giovannim čas od času vzkýpí krev a jeho sousedé by se měli mít na pozoru nebo budou čichat k fialkám ze spodu. Ačkoliv si do jisté míry zakládá na přizpůsobování se svému okolí tím, že se vydává za usedlého spisovatele, tak není vyloučeno, že vlivem jeho nevyzpytatelnosti si časem zadělá na potíže. A těch vskutku nemá málo. Mezi "svými" je považován za prachsprostého udavače, který byl pro vzornou spolupráci umístěn i se svojí rodinou do programu na ochranu svědků.Je však jen otázkou času, kdy si ho jeho minulost najde. Film nelze nikam jednoznačně a uspokojivě zařadit. Nejblíže má k černé komedii s mini prvky parodie, ale ani tam si nejsem jistý, protože tolik vtipu zase nepobral, ačkoliv se brutalitkám nevyhýbá. Nejvíc mně štvaly dějové propady filmu, kterých bylo až moc. Nebylo vyjímkou, že film selhával v elementární logice, no tedy budiž, ale on se ani příliš neobtěžoval s přílišným objasněním událostí, které předcházely osudu skrývané rodiny. Pozadí těchto událostí bylo odkryto velmi mlhavě, bez nějakého většího zaujetí a spíše comicsovou formou, než aby se to celé dalo brát vážně. Ostatně dlouhou dobu si nijak výsostně nevedl film režírovaný Lucem Bessonem ani v jiném ohledu a poměrně banální děj vyzdvihlo až závěrečné finále s několika působivými scénami. Film se nečekaně pustil i do serioznějšího pojednání a jedním z nich byl i jakýsi neformální pokus o srovnání dvou odlišných kultur: decentní francouzské s konzumní americkou. Vzhledem k tomu, že to zabralo jen jeden úsek filmu a pak už se o to ani nezavadilo, tak to na myšlenkovou jednoduchost filmu nemělo pražádný vliv a tolik to divácky neobstálo, zvláště, když na celý problém bylo pohlíženo poněkud buransky. Ale i Besson má své myšlenkově náročnější dny. No výjma tohoto už do větších ambicí nezacílil. Film je to trochu upachtěný a až do zmíněného finále poměrně bez silných momentů. Dilema, jestli fandit nebo nefandit mafiánské rodině, co má na svědomí desítky obětí, už si každý divák bude muset vyřešit sám a nebude to vůbec jednoduché, to hlásím předem. Robert De Niro a spol, a zvláště on předvádí zkušeně x-tou variaci na stárnoucího mafiána, a poměrně spolehlivou variaci. V tomhle filmu si navíc tak trochu zabilancoval, když navštívil místní kino sál ve kterém dávali Scorseseho "Mafiány", což byl jeden z těch originálních nápadů, kterých zase tolik ve filmu nebylo. I přes strhující finále a mělký děj, který mu předchází, lze po vzoru hlavní postavy z filmu prohlásit: "kurva, tohle nebyl extra film, ale zabavit se u něj dalo". Mé hodnocení: 60% () (méně) (více)

Šakal

Taková normální, americká, mafiánovic rodinka na výletě resp. útěku, v zemi žabožroutů. Otec prchlivý spisovatel samouk, píšící o vylodění v Normandii, pardon květnaté memoáry, manželka příkladná věřící hospodyňka, co už pěknou řádku let nebyla u zpovědi, křehká dceruška se zlomeným srdcem, co dávala zřejmě dobrý pozor na tenisových lekcích Johna McEnroa a učenlivý synáček, co by obral o poslední bony (i klid) Romana Skamene. Kurevsky dobré a originální? Nikoliv. Za to kurevsky nad věcí a svěží. Jednoduše oddechovka, co se nebere dvakrát vážně, s pěknou řádkou pomrkávajících (žánrových) odkazů, navíc trefně obsazená. To nejen v případě, pověstnou chemií přetékajícího, manželského dua R. De Niro- M. Pfeiffer, ale i povedených ratolestí D. Agron resp. J. D´Leo dokazujících, že jablko nepadá daleko od stromu. Bavících 75% a nezapomeňte. Před spaním si vždy opláchněte obličej, vyčistěte zuby, dojděte na záchod (ne nutně v tomhle pořadí) a ....zakopejte mrtvolu aneb to, co smrdí ve vašem autě, nemusí být vždy nutně měsíc nevykoupanej pes. Zajímavé komentáře (pro mě): Pepinec, NinadeL ()

IQ Tiqe

Začátek rychle uvede do děje, střední pasáž je místy až nudná, vyplněná typycky bessonovsky vykalkulovanými scénami, tak aby vždy ve správný čas mohlo dojít k nějaké náhodě. Zachraňuje to efektní závěr a sexy Diana v šatech a s pistolí. # [viděno: monitor, 5.1, EN sub] # příběh *** | hudba *** | humor * | akce ** | napětí *| pustil bych si znova *** ()

Anderton

Netvrdím, že sa to nedá pozerať a nedá sa na tom občas pobaviť. Lenže to, čo Mafiánovcov ťahá ku dnu, je tupé, primitívne násilie, ktoré má byť spočiatku vtipné a smerom k záveru už brané smrteľne vážne, čo vôbec neladí s prvou polovicou snímky. Máme si obľúbiť rodinku, ktorá rieši drobné priestupky miestnych tvrdým násilím a zároveň sa očakáva, že sa na týchto scénach budeme aj zabávať. Čaká nás aj rýchlovka slečny, ktorá tu má 17 rokov, čo vlastne len ladí s tuposťou celého projektu. Nakoniec je tak najlepšia a najzábavnejšia scéna filmu De Nirove rozprávanie mafiánskych zážitkov po premietaní Mafiánov. Lenže po ňom nás čakajú jatky s mnohými collateral damages, ktoré mi skrátka do niečoho s prívlastkom komédia/paródia proste nesedia. ()

Frajer42

Přiznám se, že jsem čekal spíše nějakou komedii. Film to samozřejmě není vůbec marný, ale nezasmál jsem se ani jednou. Zahráno perfektně. Rodinka je to silně sympatická. Ten humor ve filmu ale strašně chyběl a bohužel ho nebylo moc čím nahradit. Film je navíc docela ufuněný s minimem zvratů a dost fádním závěrem. Zkrátka nic ho nedělá něčím vyjímečným. Pokud u něj neusnete, tak jste šampioni. Já osobně jsem si ho musel střelit na pokračování, a to i přes De Nirův fešný plnovous. Pěknější 2*. ()

MikeCool

Vcelku slušné kriminálně komediální drama, které až na povedený soundtrack vás ničím neohromí, ale ani ničím nezklame. Lehce nadprůměrné kriminální drama. Son of a bitch. ()

Dzeyna

Poameričtěná rádoby komedie. Nikdy bych neřekla, že se Robert De Niro sníží k filmům této úrovně. Na druhou stranu musím uznat, že občas to bylo vtipné a když se na to člověk dívá s určitým nadhledem, tak to dokonce ani není tak hrozné. Průměrná podívaná. ()

Kudly4

Takovej ten film, který skoro ničím nenadchne, ale dívalo se na to pěkně, hlavně na tu dceru =) Konec byl takovej nemastnej neslanej nevím, nelíbil se mi .... nakonec sejmou všechny mafiány raz dva .... no prostě blbůstka. ()

dex2man

Přiznávám, že byly časy, naposledy asi 5 minut před filmem, kdy jsem o Lucově poslední tvorbě mírně pochyboval. Teď mu děkuju, že mě přesvědčil, jak pevně a neotřele dodnes udrží péro v ruce a švihá s ním jak za mlada. A že nezapomněl, jak se důstojně usadit na stoličku a buzerovat na place k mojí naprosté blaženosti. Snad mu to pár filmů zase vydrží. ()

cukorek

Nedá sa povedať, žeby sa tento film stal veľkým prínosom do veľkolepej filmovej galérie, pretože nechať deti bojovať proti chladnokrvným a ozbrojeným mužom bolo najväčšou chybou. Do tejto chvíle ešte scenár ako tak zamestnáva skúsených hercov a diváka láka myšlienka po finálnom vyrovnaní účtov medzi rozvrátenými stranami. Priznám sa neskúmal som kto ten film produkoval, siahol som po ňom na základe obsadenia De Nira, no záverečné titulky však veľa odhalili a hneď mi bolo jasné z kadiaľ fúka vietor. Ak by to nemal na svedomí Luc Besson, viem si predstaviť z toho poriadny thriller. Voľba priviesť film na "komickú nôtu" a nechať všetku hrdinskú česť neatraktívnej mládeži ma priviedla k hodnoteniu 50%. ()

PetrPan

Rozkošná rodinná taškařice. Robert de Niro a Michelle Pfeiffer byli pro mne pozvánkou do žánru, který navštěvuju jen občas a současný americký komediální mainstream dokonce jen zřídka. Tato návštěva se rozhodně podařila a já se nechal bavit tu jemnějším, tu i kapku drsnějším černým humorem, potvrdil si, že Pfeifferové to sekne i s šedesátkou na krku a že De Niro je pořád ten samej "drsoň". Vysloveně vtipných scén sice bylo pohříchu málo a v závěru se nabízel mnohem větší odvaz, na druhou stranu nemají Mafiánovi ani výraznější hluchá místa a jsou jednoduše příjemnou neambiciózní oddechovkou. Tak i za vynikajicí "piknik s tenisovou raketou" a ty pořád stejné a dlouhé nohy modrooké Michelle, čtyři zářivé hvězdy. Viděno během Challenge tour 2015 Speciál: Filmový lov ()

Happens

Film, který chvíli hraje na vážnou strunu a chvíli absurdně komediální, snímek si střílí (doslova) ze všeho, co vidí. Robert De Niro tak paroduje všechny jeho předchozí mafiánské role. Asi sranda. Asi. ()

dopitak

Robert De Niro se může účastnit čeho chce, u mě tenhle týpek už dávno dohrál. Mafiánovi jsou filmem stejně zbytečným, jako nepovedeným. Dělat si legraci z toho, že moje zvyky jsou poněkud výstřední a ne každému se musí líbit, může být nadějnou záminkou, zpracování ale uvázne někde mezi produkcí Stevena Seagala a J.C.v.D. Pfeifferka si o to říká, a tak to dostane: hrozně zestárla, ta někdejší kočičí žena. Jonese nemusím skoro nikdy a jediné potěšení tak zůstává u Dianny Agron, kterou tvůrci stylizovali jako Britney Spears v jejím prvním klipu (Baby one more time) - dost sexy, což ale na krimi prý komedii (a ve skutečnosti nepovedenou parodii), které humor chybí a nadsázka přebývá, rozhodně nestačí. Více v mé externí recenzi pro kult na konci října. ()

klerik

Príbehovo nie je tento filmík nijako extra prepracovaný (ale to nie je snáď žiadna Bessonovka), ale má štýl. Zaujímavé je, že aj keď ide o nezáväznú zábavku v štýle NERIADENÁ STRELA či MOJ SUSED ZABIJAK, občas tu celkom dobre fungujú emócie. Oddychová gangsterka, ktorá je zaujímavo natočená a preto vám pár scén ostane v pamäti... ()

SeBig

Tak v týhle rodince mě bavil snad jen Robert De Niro a jeho fuck. Manželka má vtipnou scénu jen kdyz vyhodí obchod do vzduchu a ostatní (děti) tak ty mě vubec nezajímali.. měli svých pár chvil, ale De Niro mě bavil furt. Díky němu tenhle film aspon za neco stojí. Jinak je to celkem sluchá slátanina. ()

Chrustyn

Luc Besson po dvou letech opět za kamerou a tentokrát s příběhem bývalého mafiána, který se "v důchodu" schovává se svou rodinou, před svými bývalými společníky. Díky přítomnosti De Nira se ze začátku jedná o docela zábavnou podívanou, ve které si herec utahuje z rolí, které mu přinesly největší slávu, ale veškerá zábava se v druhé půlce značně vytrácí a akční konec, také moc nepotěší. Ale přesto film docela zabaví. ()

Arsenal83

Už len prítomnosť De Nira robí z tohto filmu aspoň priemerný kúsok, keďže už len jeho mimika stačí na to, aby som filmu uveril to, čo chce prezentovať. Zrejme to bola snaha o mafiánsku komédiu. Len ju vôbec nemuseli vôbec situovať do Francuzska, pretože zázračne tam nielen všetci a ochotne hovoria anglicky, ale všetci aj zázračne žijú americkým štýlom života a jedia burákové maslo. Ale inak sú Mafiánovci imbecilnou groteskou, ktorú treba brať s nadhľadom a potom nebude vadiť. ()

Yardak

Dobrá akční komedie, která potěší hlavně hereckou sestavou. Velmi mile překvapila krásná Dianna Agron:o)). V poslední době sice Luc Besson točí (píše, produkuje) hlavně oddychové věci, ale to mi vůbec nevadí, když dokaže sestavit takovouhle hereckou partu a přidat slušný snímek ke gangsterskému subžánru. ()

Besson promění Scarlett v stroj na zabíjení

Besson promění Scarlett v stroj na zabíjení

29.04.2013

Trénink, který absolvovala kvůli roli Black Widow (černou kůži si aktuálně navléká na placu právě natáčeného Captain America: The Winter Soldier), se jí bude hodit. Scarlett Johansson už před mnoha… (více)