Poutavý sportovní film věnovaný ikoně světového hokeje, Valeriji Charlamovovi. Mladý hokejista Valerij Charlamov zaujme pozornost Anatolije Tarasova, věhlasného trenéra CSKA Moskva. S příslibem, že bude poslán do Japonska, je k jeho nemilému překvapení odstaven do Čebarkulu, kde se má otrkat v provinčním týmu Hvězda. Valero tu zazáří a s plným odhodláním přilétá zpět do Moskvy. Zde naráží na Tarasovovy drsné trenérské praktiky i nevybíravé chování vůči družstvu. Valero však nepolevuje. Přes počáteční nesnáze se ustanoví slavná útočná trojice: Charlamov – Michajlov – Petrov. Během kariérního vzestupu Valero vstupuje na půdu politických taškařic. Musí se také poprat s rodinnými a milostnými rozkoly. Před vysněným zámořským utkáním sborné proti kanadským agresorům Valerovi přichází do cesty vážná automobilová nehoda... (Česká televize)

lev86

Áno, je pravda, že tento film dýcha ruskou propagandou, že kanadskí hokejisti sú tu zobrazení vyslovene ako nejakí zlosyni, ako keby z filmu Planéta opíc, ale pravdou je, že Charlamova v sérii storočia naozaj úmyslene zranili a vyradili z hry, len to nebolo v prvom zápase, ale až neskôr. A podobnú taktiku používajú Kanaďania dodnes - teda pokiaľ prehrávajú. Pre mňa to bol asi prvý ruský film, ktorý som videl, a po ktorom som neľutoval čas strávený pri jeho pozeraní. Film má pomerne plynulý dej, humorné scény, niekedy síce dosť nerealistické (lezenie na lane vo výške niekoľko desiatok metrov nad zemou) a preto sa bude páčiť aj ľuďom, ktorí toho o hokeji veľa nevedia, alebo ho vôbec nesledujú. Hokejový fanúšik sa na druhej strane veľa dozvie o tréningových metódach Tarasovova. Film má skvelú záverečnú pol hodinu, ktorá môže pripadať neikomu gýčovitá (veď takých scén je v športových filmoch kopu), ale pre toho, kto sleduje hokej, to bola určite lahôdka. Škoda, že vo filme nie sú zobrazené aj ostatné zápasy Série storočia, ale možno práve tak to je lepšie, niekedy je menej viac. V každom prípade film ukázal viac hokeja ako napr. film The Rocket o Mauricovi Richardovi (muž bez akýchkoľvek emócií), ktorý bol presným opakom Charlamova (veselý chalan so zmyslom pre humor) ()

MiLuka

Když jsem viděla Valera bruslit, žasla jsem. Když jsem ho viděla hrát, získal si plně mou úctu a obdiv. Krásný životopisný film s úchvatnou sportovní atmosférou a dobovými reáliemi. Taková byla doba - ale Valero byl jiný. Vyčníval nad všemi jako obr. Asi nikdy jsem nefandila Ruské federaci tolik, jako při tomhle filmu!! Skvěle natočeno. ()

potok.009

17 Валерий Борисович Харламов, 13 Борис Петрович Михайлов a 16 Влади́мир Влади́мирович Петро́в ()

Blerontin

Ruský sportovní film, natočený po americku, který si pro pro zvýšení patosu nedělá problém pozměnit fakta a tak se stane, že Valerij Charlamov si zlomí nohu při autonehodě o tři roky dřív než se stalo ve skutečnosti, aby musel o to více bojovat s nepříznivým osudem před největší hokejovou výzvou. Kanaďané jsou vykresleni jako čistokrevní zplozenci pekla, sborná naopak působí jako Rychlé šípy v čele s Mirkem Dušínem - Charlamovem, což mě přivedlo k myšlence pro jakou věkovou skupinu je film určen, nebýt jedné nebo dvou lechtivých scén bych to tipoval tak pro děti 10-14 let. ()

hmyzovrah

Skvělej film s jedním drobným detailem a tím byl tréning v ručkování. Podle mě tento film předčil všechny Americké o hokeji úplně ve všem(děj, herci, sportovní ztvárnění v zápasech, atmosféra).Doufám, že se budou dál natáčet filmy o hokeji(je jedno z které země) a snad se i jednou najde film lepsí než tenhle. ()

StarFsh

Charlamovovú generáciu na ľade som už nezažil, pamätám si z detstva už iba Tichonovovú érú a to, že krv doslova tiekla aj vtedy pri vzájomných zápasoch medzi CCCP a Kanadou. Niektorí tu na ČSFD tvrdia, že je film natočený tendenčne a vykresľuje Kanaďanov v zlom svetle, ale historickým faktom naozaj je to, že aby kanadskí profesionáli z NHL vyhrali, tak úmyselne Charlamovovi zlomili nohu, čo má k fair play naozaj ďaleko. A to som Sovietom ani Rusom naozaj nikdy nefandil, veď som "fandom svýho klubu". :-) ()

leafroller

Je to film, který kromě mnoha hokejových záběrů nabízí i mnohá zamyšlení na téma tréninku nebo třeba způsobů stavění týmů. Jistá romantičnost ve vyprávění sice halí některé pravdy spojené s brutálními metodami sovětského hokeje, zkušený divák si však svou pravdu rád najde. Zbývá tedy zodpovědět otázku, zda je pro národní hokej lepší soustředit nejlepší hráče do jednoho týmu, který potom zvyšuje svou výkonnost rychleji než ostatní, nebo rozptýlit hráče rovnoměrně do všech týmů, které potom sice nestoupají v mezinárodním měřítku tak rychle, ale ve výsledku generují lepší členskou základnu i zábavu pro širší publikum. To jsou myšlenky, které mi při sledování filmu letěly hlavou. (Mimochodem o závěrečném klání vznikl i americký film a je zábavné porovnávat dvě verze stejného příběhu.) ()