Fantastický příběh o tajemném poslání návštěvnice z jiného světa. Dva mimozemští návštěvníci Ori - Ana a Seturi jsou dopraveni vesmírnou lodí ze vzdálené planety Tonatiu na naši Zem. Mají zde získat zázračný lék indiánského kmene Bororo, který pomůže zachránit jejich civilizaci. Oba při svém poslání zahynou, ale krátce na to se na Zemi objeví jejich navlas podobní nástupci, odhodláni toto poslání splnit. Představitelka hlavní role, Božidara Turzonovová, obdařila svou hrdinku nehybnou a přece tolik vyjadřující tváří a měkkou, téměř exoticky znějící češtinou. Jejího pozemského přítele, do nějž se během svého pátrání zamiluje, si zahrál Svatopluk Matyáš. (oficiální text distributora)

obrobr

Pro mě jeden z vrcholů česko-slovenské kinematografie. Nádherný film se skvělou hudbou a hereckými výkony . Obdivoval jsem jej jako malý kluk a to mě zůstalo i dodnes , a nic na něm nepoznamenal čas ()

Jarisko2

Konečně vím, kde se vzala podoba Majky z Gurunu. Celá paní Turzonovová :) Stačí malá kapička vody.. a Bororo už ne život. Bororo už nic. ()

Udet

Neuvěřitelná věc!! Kultovní snímek, snad první opravdová česká sci-fi. Návštěvníci z jiné planety, zázračný všelék, lidská hamižnost a touha po moci. .Malá planetka s ubohoučkou civilizací leč zcela přesvědčená o své naprosté výjimečnosti versus vyspělá mimozemská civilizace s duševním náskokem řádu milionů let. Při větě hlavní představitelky- mimozemské návštěvnice Země Ori-any ,,JSTE TAK PYŠNÍ A TAK MÁLO VÍTE!'' mě vždycky zamrazí.. ..nooo, snad se lidstvo opravdu jednou někam posune, dřív než bude pozdě.. Malá skvrnka na kráse je pár bolševických větiček, naopak hudba pana Hapky zážitek z filmu ještě více umocní,.. ()

StarFsh

Akciu Bororo môžete u nás cez víkend zažiť v ktorejkoľvek putike a určite bude podstatne zábavnejšia, než film. Akurát, že z filmu vás na druhý deň nebude bolieť hlava... :-D ()

Gattolino

Ve své době skoro špica, dnes to poněkud vyvětralo a bez nostalgie se to asi těžko skousne. Ale rozhodně stojí za to tajemná atmosféra Fričova domu s jeho deníky a mapami, střihy do (asi autentických) indiánských scenérií, a zápletka taky nebyla ve své době tak otřepaná. Pan Matyáš je trochu protivný patron, ale paní Božidara je velmi pohledná a hraje skvěle, pan Brodský rovněž. Scény z hvězdárny nebo z laboratoří mi přijdou přesvědčivé. Co je trochu (možná i hodně) protivné, jsou "zaručeně kapitalističtí" zlí týpkové z imperialistického Německa, jejich šéf namaskovaný jako Himmler a další "sympaťáci" z jeho party. A pak nelze přejít provokující jednoduchost, s níž doktor Junek v pohodě vycestoval ze dne na den do Brazílie. V době, kdy většina lidí mohla tak nanejvýše a ještě obtížně do Jugoslávie, o takové Itálii nebo Španělsku si mohla jen zdát, a na průměrný výlet do Brazílie by si nenašetřili ani za deset let, a i kdyby, nejspíše by nedostali devizový příslib a vízum. Prostě, na bolševické reálie se jaksi pozapomnělo (ale ono to ani jinak nešlo - takže to byla asi povinná úlitba za možnost natočit české sci-fi). Zato Hapkova hudba je krásná a skvěle dokresluje poetické i dramatické scény. Film si asi čtyři body objektivně nezaslouží, když ale přihlédnu k okolnostem a přidám trochu té nostalgie, tak je dám. Rozhodně to není průšvih, ale těžko se na to mohu dívat očima diváka, který ten film neviděl v nějakých 13 - 14 letech. ()

padina

"Jako kluk jsem si hrával u Berouna v jednom lomu." Česká scifi z let minulých s morálním přesahem do současnosti, a tím pádem dosud věčně zelená. ... Má všechno, co má scifi mít - sci i fi, emzáky, romanci, napětí, tajemství, skepsi, naději, konspirační nádech, chladný nehysterický thrill... To všechno decentní, nenásilné, rozvážně plynulé, neklipovité, neagresivní, civilní, střídmě logické, neokázale heroicky prosté, a tím mnohem působivější, než uřvané explozivní přehnaně akční počiny ušácké provenience. Plus jsou tu sympatičtí herci, slizští zloduši v čele s mým milovaným Otto Ševčíkem, a poněkud beznadějný konec bez happyendu, zlehka tklivě bizarní, ztracené světlo na konci tunelu. A naprosto dokonalá hudba. ()

kacenkin

¨Dávám pět, abych vyrovnal místní hnědopichy s odpadem. Podívejte se na rok výroby, herecké výkony, zejména Božidary a Matyáše. Scénář odpovídá čisté scifi, což na ČSSR byl mimořádný výkon. Mimochodem, jaké kvalitní scifi se natočilo v ČR po 1989 ? Ne, buďme rádi, že máme tyhle staré perly... Hudba Hapky a celý soundtrack je dokonalý ! Humorné jsou hlášky některých kritiků, že scifi musí mít kvalitní triky :( Ne scifi nemusí ani jeden trik, to kouzlo a tajemno je v myšlence, v představivosti a příběhu... ()

Scott67

I z pohledu dnešní doby výborné sci-fi. Vynikající námět. (Mimozemšťani hledají na Zemi lék) Zpracovat ho dnešní technikou je velmi lákavá představa. Nějak jsem poslední dobou přesycen zlými padouchy z jiných světů, co přicházejí na zem vraždit a podmaňovat. Naštěstí jsou vždy poraženi strýčkem Samem, zachráncem celého vesmíru. Provedení je místy úsměvné (člun na Amazonce je policejní z Orlíku), ale toho si mnozí ani nevšimnou. ()

pethla

Film jsem viděl v kině hned jak ho dávali,Byl jsem z něj překvapen já i kamarádi.V té době něco nového.Sci-fi a ještě k tomu Československá.Měl jsem rád a mám rád A.V.Friče.To na tom filmu bylo důležité. Jinak i po delším čase se na ten film rád podívám.A odpad to zaručeně není. ()

BStone

Lehce průměrná i mírně naivní sci-fi, která mě ale i přes výhrady slušně bavila. Na pět hvězdiček je jednoznačně úchvatná hudba Petra Hapky. 55% ()