Fantastický příběh o tajemném poslání návštěvnice z jiného světa. Dva mimozemští návštěvníci Ori - Ana a Seturi jsou dopraveni vesmírnou lodí ze vzdálené planety Tonatiu na naši Zem. Mají zde získat zázračný lék indiánského kmene Bororo, který pomůže zachránit jejich civilizaci. Oba při svém poslání zahynou, ale krátce na to se na Zemi objeví jejich navlas podobní nástupci, odhodláni toto poslání splnit. Představitelka hlavní role, Božidara Turzonovová, obdařila svou hrdinku nehybnou a přece tolik vyjadřující tváří a měkkou, téměř exoticky znějící češtinou. Jejího pozemského přítele, do nějž se během svého pátrání zamiluje, si zahrál Svatopluk Matyáš. (oficiální text distributora)

CaptNemo

Tenhle film má slabší místa, jako úlitbu době, ve které vznikal, zároveň však přináší jedinečnou atmosféru, jakou v českých filmech nenajdeme. Jsou v tam vzpomínky, emoce, až bolestná melancholie, která ve spojení s žánrem scifi fascinuje. Vesmírně krásná Božidara Turzonovová se svou měkce zabarvenou češtinou a geniální hudba Petra Hapky. "Lije jako z konve", "stará láska nerezaví", "jsme na jedné lodi". Pro mě mnohem silnější sdělení, příběh i atmosféra než v celém Avataru a Prometheovi dohromady. ()

DonFrolimo

Jako milovník sci-fi opominu ideologické podhoubí (lekce kosmického socialismu) a z něj povstalé trapné a agitkovité jedonosné plodnice namířené na primitivní záporáky, představující zlotřilý kapitalismus. V tomto ohledu je příběh beznadějně plochý, na druhou stranu dnes tato stylistická zkratkovitost může docela dobře pobavit (německý záporák s coca-colou, hejskovitý Krampol utírá mercedes atp.). Pobaví rovněž snaha blýsknout se poměrně slušnými replikami ve všech možných imperialistických jazycích. Co zůstává je solidní pokus o neparodovanou fantastiku dokonce s romantickou zápletkou. Hanušův román jsem nečetl, ale příběh je opravdu barvitý (v dobrém slova smyslu). Ovšem je to opravdu jen pokus, do jisté míry nepříliš zdařilý. Spousta míst působí naivně, přepjatě nebo jak již zmíněno směšně (pro vsouvání politických plků). Nicméně je to také opravdu pokus solidní, jiná místa jsou dobře natočena a dobře odehrána. Brodský nezklame a krásná Božidara se svou roztomilou přímočarostí se za svůj výkon rozhodně stydět nemusí. Celý film je tak jako ono zázračné sérum - smělý projekt oživující šedou normalizační nudu na ne příliš oraném poli vážné fantastiky, avšak podávaný se smrtící kapičkou dobou vynucených žvástů a klišé, které nadějný výhonek zabíjejí. I bez nich by snad šlo o řekněme béčkovou produkci, nicméně i tak se jedná o svérázný žánrový průlom v československé kinematografii. Pokud srovnáme s těmi pár dalšími (neparodickými) sci-fi snímky naší produkce, vychází v hodnocení dobrý a docela koukatelný průměr. ()

Janiska

Nemůžu si pomoci, myslím, že v hluboké totalitě to opravdu byl zajímavý počin , přinejmenším zajímavý scénař. Podmanivý hudba dotvářející napjatou atmosféru...Svatopluk Matyáš ať je to s ním jak chce, byl krásný chlap. Nemůžu si pomct u mě za tři hvězdičky, kdysi mi ten film chutnal jako polárkový dort, pamatujete si ještě na tu správnou chuť polárkáče? ()

brasek

V časoch keď som zbožňoval sci-fi sa dostal do môjho povedomia tento film a bol som rozladený veľmi dlho. Snímok trpí na nezaujímavý scenár a fádny príbeh. ()

allegria

Nemůžu hodnotit méně než 100 %. Protože tento film na mě už kdysi dávno hluboce zapůsobil. Vymyká se běžným sci-fi, snad větší "lidskostí" a poselstvím, bez přílišných brutalit a akčních scén. Má v sobě poezii a jakousi tichou nenápadnou krásu, s dokonalou atmosférou, úžasnou hudbou Petra Hapky - při těch melodiích mě ještě po letech příjemně mrazí. Nádherně zahraná mimozemšťanka - Božidara je zkrátka skvělá, jak je autentická! Kvůli tomuto filmu jsem si kdysi pořídila do bytu pokojové rostliny (Calathea, Maranta), aby mi připomínaly tajemnou exotickou náladu tohoto pohádkového příběhu. ()

John Dunbar

Hapkův titulní nářez a několik doslova prorockých a nadčasových replik nesoucích poselství o naší nevědomé civilizaci vdechlo tomuto snímku věčný život. ()

Cohiba

Pro mne srdeční, klukovská záležitost. Vím, že s dnešními triky a možnostmi filmařů nelze srovnávat. Takže spíše nostalgie. Proto tak vysoké hodnocení. ()

hrafnain

Nekdo muze namítnout, že Bororo ne život, Bororo nic, nicméně já jsem pojal podezření, že je to parádní spin-off ke Star Treku, nebo alespoň tehdejší nepřiznaná pocta, já si libuju ::: Ori:Ana sice uši neukáže, ale ofinka je jasná, lhát neumí a je tak krásně naivně sebejistá. A jaký má gadgety ! Kde já to jenom viděl ; ::: A vůbec, je toho tam strašná spousta, takový pomrkávání od 007 po veškerá krásná sedmdesátková Béčka, a to vcelku rozumně, se čtyřmi herci a daným subprostorem ::: Myslím, že je to opravdu velmi podceněný film, plný hlášek [ který pravda tolik nevyzní, ale jsou tam ] ::: a velký plus: hudba, obzvlášť v uvodnich titulkach, je naprosto famózní ::: Pak že neumíme natočit opravdickou sci-fi! ::: jo a ty listy se musí kouřit suchý, jinak bororo ; ()

Hombre8

Velmi emotivní české sci-fi s jedinečnou hudbou. Myslím, že ústřední motiv je nejlepší, co Hapka stvořil. Smutný pohled na ty, kteří si z nějakého neznámého důvodu film zošklivili (i když chápu, že to není zrovna záležitost pro vyspělého diváka) a ještě smutnější na ty, kteří do toho motají zášť a politiku. Měl jsem to štěstí, že jsem film viděl v ranném mládí, užil si ho a že tím pádem vzorec, který ve mně zanechal je pozitivní. ()

Timur

zase jeden film z mého mládí na který se vždy rád podívám a určitě né proto abych nostalgicky vzpomínal na doby minulé a nebo za každým dialogem viděl "stranu a vládu" jako někteří hodnotitelé, ale proto že tento film přináší i dnes silné poselství. I dnes je kolem nás spousta takových, kterým je osud naší planety ukradený a kteří vidí jen peníze, které přiznejme si to dnes vládnou všemu a všem. Proto je tento film dodnes koukatelný neboť má nadčasovou myšlenku, která mnohým jeho filmovým následovníkům bohužel schází i když se o ní urputně snaží. Navíc je zde podle mě zdařilá filmová hudba Petra Hapky. Takže i po letech musím řici, že film Akce Bororo stále můžu.. ()

VMa

Není filmu bez chyb a není pochyb o tom, že i tento film má své chyby. Avšak tím, čím tento film oplývá, naštěstí nejsou chyby, kterážto opravdu viditelná je jen jedna. Ne že by Bororo nemohlo býti virového původu, ale umělý virus se v amazonském pralese opravdu nevyskytuje, obzvláště je-li Bororo objeveno v předvečer druhé světové války. Ve věci tajemna pak říkám a mnoho lidí se mnou souhlasit nemusí, že nebýt určitých nápověd, že tomu tak opravdu není, mohlo by se zdát, že si pro Bororo neposlali z planety Maia, ale že jej chtějí zpátky indiáni kmene Bororo. A dále pak říkám, že vědecko-fantastické filmy opravdu mohou býti zcela bez efektů, leč ve filmu Akce Bororo byly použity jen pro přistání UFO těsně před tím, než je zastřelen Centuri, které snad mohlo být uděláno trochu lépe. A tak jediné, co si tento film skutečně zaslouží, je pět hvězdiček, které sice nebudou představovat 100%, a především remasterování na lepší kvalitu včetně opravení titulků cizojazyčných dialogů, aby byly lépe čitelné. ()

rentier

FilmFan24, nash nebo PaRi už to řekli za mě - SUPER! Ten film má prostě něco do sebe, pokud nečekáte efekty a velkou akci. Navíc, ve kterém filmu z té doby uvidíte záběry Ria de Janeiro, dialogy v kokpitu letadla nebo krásné horské scenerie? Tatry tomu dodávají na atmosféře, německy hovořící hlavní špion byla také chutná třešnička na dortu, stejně jako jejich udělátka. Už dlouho se mi nestalo, abych se těšil, až si nějaký film pustím znovu. Ani po letech (opravdu už čtyřiceti???:O) nevypadá a nepůsobí podle mě hloupě, fyziky a vědy by tam mohlo být i více - pan Brodský je jako zarostlý vědátor super. Hudba si také zaslouží superlativy, mám na dlouho nové zvonění. A B.T. je prostě čistě nadpozemsky krásná, v dnešní erotické době opět nevídané. Pro mě podobně jako Tichá bolest obrovské překvapení a vděčnost, že něco takového vzniklo a dochovalo se dodnes. *****spoiler alert:"A proč má čeština tolik slov pro jednu věc?" Aby se dala líp vyznávat láska. ***** ()

nobodyx

Velice zdařile natočený film o setkání s jinou civilizací. Má vše co má mít, atmosféru, napínavý děj ve kterém o něco jde - v tomhle případě o rostlinu, která v sobě skrývá léčivé látky na téměř všechny lidské. ( nejen lidské). nemoci. Film vychází z několika momentů - ze zápisků cestovatele A.F.Friče a také z toho, že na naší planetě možná existuje rostlina, která v sobě obsahuje všelék na naše choroby. A je také pravda, ( to už je realita, nikoliv film), že lidstvo doposud všechny rostlinné druhy na naší planetě nepozkoumalo! Z hlediska listva je však otázkou, jestli se nám rostlinu podaří objevit dříve než bude těžařskými společnostmi zdevastován a odtěžen Amazonský prales. Úchvatná je titulní hudba k filmu(od Hapky). / dodatek -Co to je za vulgární komentář od woody?. O jaké politice to píše ve svém vulgárním komentáři? Viděl asi jiný film, nebo je mimoň. Někteří lidé jsou schopni vidět v rudém šátku Ferdy mravence politiku a to je směšné a smutné zároveň. ()

mustela

Vždy, když slyším o českém sci-fi, detektivním nebo akčním filmu, jsem značně skeptický, ale Akci borko znám již z dětství a vždy se mi líbila. Původně to byl naivní dětský obdiv k filmu jen proto, že tam vidím špiony a mimozemšťany. Nyní si cením na tomto snímku profesionalitu, s jakou je natočen. Je pravda, že technika použitá při natáčení je v porovnání s Avatarem směšně primitivní, ale to vůbec nevadí, jelikož je vše dohnáno příběhem. Líbí se mi zapojení osobnosti A. V. Friče i kvalitní herecké výkony, kdy si aktéři (kromě J. Krampola) nehrají zbytečně na „drsňáky“ (oblíbený neduh českých filmů podobného ražení). Film je sice poplatný době vzniku, ale naštěstí ne režimu. Jediným slabým místem je scéna v laboratoři, kdy se dozvídáme, že Bororo je bakteriofág. Snáz by se dalo souhlasit s toxinem nebo nějakým druhem antibiotika. I tak ale u svého hodnocení nemůžu ubrat ani jednu hvězdičku. ()

facehugger

Deset let po Ikarii XB-1 opět vážná československá sci-fi. Po tom už jen přijnejlepším samé parodie, popřípadě připitomělé komediální slátaniny s rádoby sci-fi prvky. Autorům se podařilo vyhnout poklonkování režimu, jak jen to bylo možné. Akce Bororo v letech začínající normalizace zapůsobila jako zjevení. Prvek návštěvníků ze vzdálené hvězdné soustavy, prolínající se s prvkem dänikenovským. Absence speciálních efektů nevadila. Silný příběh je nepotřeboval. Scifistické atributy velmi slušné, mimozemšťané cestují nadsvětelnými rychlostmi, z dialogu na hvězdárně je patrné, že hyperprostorem. Technické pomůcky ukryté v brýlích, medailónku. Kultu Ikarie Akce Bororo nesahuje, přesto se řadí hned za ni. Bylo by zajímavé, kdyby se v současnosti někdo pokusil o remake. Zbytečné komentáře: red.rhino, Jaromír, dandislav1991. ()