Príbeh filmu sa odohráva v malom ruskom meste, kde po páde socializmu akoby neexistovala žiadna budúcnosť. 16-ročnú Lilyu jej matka zanechá doma a odíde so svojím priateľom do USA. Opustená Lilya sa začne prostituovať a nádej nachádza až keď stretne Andreja. Ten jej sľúbi lepšiu budúcnosť vo Švédsku. Keď však dorazí do vysnívaného kapitalistického sveta, prichádza na to, že jej rytier na bielom koni ju podviedol a v skutočnosti je zapojený do obchodu s bielym mäsom. Tento tragický príbeh mladého života, ktorý nikdy nedostal šancu, je vďaka dokumentaristickému štýlu plný autenticity. Zaoberá sa nielen aktuálnym problémom úpadku mládeže v zlých sociálnych podmienkach, ale aj bezradnosťou adolescentov nechaných napospas krutému svetu. (oficiální text distributora)

dr.fish

Mé jméno je beznaděj. Jediné co je na tomhle fimu posilující, je že se to nestalo mně. Jinak je to vskutku syrové drama, i když to chvílema dost skřípe. Na druhou stranu ovšem málo kdo z nás Čechů asi squatovalo v ruském paneláku, takže těžko posuzovat věrohodnost prostředí i hlavní představitelky. Rammsteini jsou zasazeni opravdu perfektně a ten krátký videoklip na konci zvedá film zpět tam, kam patří - na 75%. ()

Radiq

Mám rád filmy o drogách, zneužívání a smutku. Toto by byl přesně ten film (příběh fakt hustej), ale blbě natočený. ()

SeanLSD

Držím tento film v pamäti ako jeden zo zrejme absolútne najdepresívnejších filmových zážitkov vo svojom živote - ak nie ten vôbec najhorší. Nedokážem ho ani poriadne hodnotiť, viem iba, že ho už nikdy nechcem vidieť. ()

flyboyeda

Temne, tvrde, depresivni. Ale i silne a rozhodne ne bezcitne. Urcite ne film pro kazdeho a urcite ne film na dobrou noc, ale stoji za to videt. ()

fantoci

Smutný osud šestnáctileté ruské dívky Lilji, příběh, který by se mohl v podstatě odehrát kdekoliv na světě. Švédsko - dánský film se začíná odehrávat v jednom ruském městě. Tvrdá realita politických a ekonomických změn se promítá do životní úrovně mnoha rodin. Matka Lilji na počátku příběhu s přítelem ujíždí do Ameriky a dceru nechává napospas svému osudu. Z důvodu hladu a nedostatku finančních prostředků se pokouší i o prostituci. Rodinné zázemí ji tvoří už jen jedenáctiletý kamarád Volodja. Na obzoru se objeví "princ", který "Popelce" může pomoci. Dostává se však ještě do horší situace. Tento tragický a někdy i lehce poetický příběh však není originální. Něco obdobného bylo natočeno již několikrát. ()

ecceHOMMO

Drsne reálne, neokukané a predsa obyčajné. Bez nadsázky, bez zbytočných slov, bez prehnaných emocií. Proste film zo života (a nie ten hollywoodsky ). Upozornenie: neviem či existuje aj s dabingom, ale každopádne ho treba vidieť bez neho. ()

Sfinkter

Život Lilji by se dal popsat jako naprostá beznaděj, Moodysson uvařil hodně silnou kávu. Radši nevědět, co se ve světě děje. ()

Savo

Smutnější a pesimističtější film se jentak nevidí, takže pokud vás zajímá jak to chodí s teenagery na východě, kde to funguje trochu jinak, máte jedinečnou možnost. ()

danoo

Zvláštne, že aj napriek pesimistickému a bezvýchodiskovému pohľadu na Lilyain život som zdeptaný nebol a pre tých anjelov skôr naopak. ()

lennyd

Lilja (Oksana Akinshina) si žije obyčejný život 16-leté dívky. Ale v den, kdy se její matka rozhodne se svým přítelem odjet do Ameriky, a nechat Lilju na pospas v post-komunistickém Rusku, se celý Liljin svět zhroutí. Je donucena se vystěhovat ze současného bytu, nemá dostatek peněz, a tak si musí vydělávat příležitostnou prostitucí, kašle na školu. Až jednoho dne potkává Andreje, mladíka, který jí nabízí práci ve Švédsku. Lilja ani na okamžik neváhá - ale netuší, že Andrej je členem gangu obchodníků se ženami .... Celý film je možné rozdělit na dvě části. V té první jsme seznámeni s neradostným životem "na východě" (který až příliš připomíná některé okamžiky před listopadem 89) (kluk sní o tom, že bude velkým basketbalistou, ale jeho jediným "míčem" je kus zmačkaného plechu), v té druhé začíná film nabírat na obrátkách, a ukazuje, že ani na "zlatém Západě" není situace o moc lepší. Rozhodně není Lilja filmem, který by člověka nějak naplnil optimismem, ba právě naopak - deprese v neředěné formě z něj úplně odkapává . Určitě chválím výběr hudby (už v prvním záběru vše dobře nastartují Rammsteini), a ještě víc herecký výkon Oksany Akinshiny!! ()

noriaki

Lilja 4-ever není realistickým filmem, ani kriminálním dramatem, ale především smutným příběhem. Lukas Moodysson ovládá umění za které by každý režisér upsal duši ďáblu. Buduje náladu natolik rafinovaně, že navzdory tuctovému ději divák postupně zjistí že mu na vývoji událostí doopravdy záleží a rád se nechá pohltit emocemi prýštícími z každé scény. Nejinak je tomu tady. Přestože život mladé protagonistky je skrz naskrz tragický, do určitého momentu se dá sledovat neúčastněně a z odstupu, skoro jako by se jednalo o sociologickou studii na téma "život na okraji společnosti v post-Sovětském Rusku". Opravdovou depresi jsem zažil pouze na samotném začátku, poté emoce opadly a až v okamžiku ohrožení jsem zjistil že mi není osud mladé Lilji lhostejný. Zbytek filmu jsem prožil zcela ve vleku událostí a v hrůze z toho co pro ni život nachystal. Velký podíl na výsledném zážitku má nádherná (a to mi nikdo nevymluví) Oksana Akinšina. Zatímco v ostatních rolích stavěla na odiv především krásu, tady okouzluje svým herectvím. ()

rockwoman

Krutý, nespravedlivý, smutný, reálný.Ne každý dospívající člověk má to štěstí mít vedle sebe starostlivé rodiče a prožít si roky svého dospívání tak, že na ně jednou bude rád vzpomínat. Oksana Akinšina předvedla naprosto věrohodný a nezapomenutelný herecký výkon. ()

Mishqo

Veľmi surové a veľmi depresívne zobrazenie 16-ročnej ruskej "školáčky" žijúcej v chudobných pomeroch, ktorá sa sériou nešťastných udalostí, rozhodnutí dostáva až na pokraj svojho života. ()

artemis2

Veľmi silný a reálny film.Tak zle ako som sa cítila po tomto filme,som sa necítila asi pri žiadnom a teda splnil efekt,ktorý mal vyvolať.Pre mňa to bolo určite zdesenie,ale na druhej strane i radosť.Zdesenie z toho aký krutý dokáže byť život k ľuďom,ktorí možno nemali to šťastie sa narodiť v tých "správnych podmienkach", či vybrať si tú lepšiu cestu ako uniknúť ...a radosť z toho,že to nie som ja. ()

NoFiction

Velice slušné drama o holce, která je naplněna očekávaným odjezdem s rodiči do Ameriky. Jenže během nečekaných událostí se ji začne pomalu ale jistě hroutit svět. Ani se ji nedivím, že na tomhle světě nemá cenu pro něco...... žít. ()

sellsakul

Ďalšia skvelá dráma od "severanov", ktorá mrazivo servíruje život 16 ročnej Lily na ktorú sa všetci vydrbali a to doslova. Film sa mi veľmi páčil a mal poriadne mrazivé chvíle. Jediné čomu som nechápal je to, že ako môže byť človek taký hlúpy a nechať sa takto naivne odrbávať? Ale zase, keď sa nad tým zamyslím, bola iná doba ako je teraz a možno aj v tejto dobe by sa našlo pár ľudí, ktorí by takto naleteli. Inak nádherný smutný film...90% ()

rubik1

Bŕŕŕ. Studená a chladná Švédsko-ruská dráma ktorá divákovi ukazuje krutosť tohto sveta. Oksana zahrala svoju úlohu fantasticky. Očividne ju na rozdiel od Lilje čaká veľká budúcnosť ;-) ()

V lednu k filmům i přednáška a výstava

V lednu k filmům i přednáška a výstava