Joss Beaumont byl jeden z nejlepších francouzských tajných agentů. Především proto mu byl „ve státním zájmu“ svěřen tajný úkol – v jakémsi africkém státě odstranit diktátora. V Paříži však došlo ke změně politického kurzu a útok na nepohodlného politika se stal z hospodářských důvodů nevhodným. Beaumontovi nadřízení zvolili tu nejjednodušší cestu – nechali svého agenta odsoudit a poslat na doživotí do trestaneckého tábora. Beaumontovi se podaří uprchnout a vrací se do Francie posedlý myšlenkou na pomstu, tedy dokončit svěřený úkol! Úmyslně prozradí bývalým nadřízeným a kolegům svůj plán a odtroubí tak zběsilý hon, kde lovnou zvěří je on sám. Nebude to jednoduché, neboť Beaumont, a toho jsou si všichni vědomi, byl jedním z nejlepších. Ostatně tak jako Jean-Paul Belmondo! (Česká televize)

dauby

Viděl jsem to po letech a byl jsem docela zklamán, ten scénář je dost slaboduchý. Nehrát v tom Belmondo, byl by to úplně tuctový film. ()

adako

Je to fajn, ťažko sa ale vyhýba porovnaniu s Šakalom. A nech sa na toto porovnanie pozriete z akejkoľvek strany, Šakal je vo všetkom lepší. Plus, titulná skladba od Morriconeho mi ani raz nepasovala tam kde bola použitá. ()

finkie

Elegantní snímek s typickými klady i zápory starších francouzských krimi thrillerů. Vedle výborných a charismatických herců, zručné režie, atraktivních lokací a působivé hudby je proto třeba zmínit i ne vždy logický děj a podivné motivace postav./Obsahuje spoilery/. Nepokládám za dvakrát věrohodné, že francouzská tajná služba by takto lehkomyslně obětovala jednoho ze svých nejlepších agentů, do něhož nepochybně dost investovala a jenž by jí nutně chyběl v budoucích operacích. O dopadu na vlastní reputaci ve zpravodajské komunitě nemluvě: kdo by chtěl v budoucnu pracovat pro rozvědku, která takhle zachází se svými elitními lidmi? Kromě toho mi není jasné, co vlastně francouzská vláda měla získat tím, že Beaumonta plukovníku N'Jalovi prozradila. Chtěla si snad u diktátora "šplhnout" přiznáním, že ještě před pár týdny usilovala o jeho život? Zvláštní je i permanentní střídání žánrů dusného dramatu a rošťácké komedie. /Konec spoilerů/ Přes jeho objektivní nedokonalost nemůžu Profesionálovi nedat plné hodnocení, od dětství je to jedna z mých srdcovek. Rád jsem si ho pouštěl na VHS vždycky, když mě potkal nějaký prů*er ve škole - sledovat utrpení hlavního hrdiny na mě nejspíš mělo podobně očistný a uvolňující účinek jako tragické drama na diváky ve starém Řecku.:). Všichni po právu zmiňují skvostnou Morriconeho hudbu, i když je pravda, že motiv Chi Mai je ve filmu nadužíván, přitom rovněž vynikající Le Vent, le cri hraje z mně neznámých důvodů pouze v titulkové sekvenci a v africkém úvodu. Zmínit ale musím i dialogy. Velmi literární, velmi stylové a kultivované... řeč je ovšem o francouzském originálu nebo o českém překladu Jarmily Hampacherové z roku 1992, pozdější dabing už tuto přednost filmu bohužel dokázal eliminovat. ()

Feacher

Zase jeden pěkný film z osmdesátých let, perfektní herci, fajn zápletka, jen ten konec mrzí no... ale to dodává filmu zase něco navíc. Hudba, zkrátka Morricone, taky perfektní... Spokojenost, 95%! ()

Cesty timem

Nikdy, když jsem tento film viděl, bych neřekl, že mu dám nakonec 5*. Jenže to jsem asi neuměl počítat, protože když to sečtu, tak mě to vychází i navíc. Samotný film není až tak šálek mé kávy (politika...) takže 3,5*. Pak tu máme ale i nádherné ženy a to se u mne počítá a ty si zaslouží min. půl hvězdy :-) A za tu hudbu bych Vám, maestro Morricone, dal snad 2*, protože ten motiv je jedním z nejgeniálnějších ve filmové hudbě vůbec. ()

Bogrant

Hudbu od génia Morriconeho je aj zbytočné komentovať. Herectvo od frajera Belmonda je taktiež zbytočné komentovať. Čo mám vlastne k tomu filmu napísať? Možno len trochu hluchých miest v scenári a ten úvod v Afrike ma až tak nedostal, zvyšok je výborný. Ešte aj ten husiu kožu vyvolávajúci záver nepotrebuje žiadne slová. Jeden z najlepších Belmondov. ()

marai

"Trochu koňaku do kávy pane ministře?" Áno, prosím, dvojitý, žiada sa vám odpovedať. Finálny zážitok určite ovplyvňuje aj dabing a là 1992 (A:"Práásk a bude po negrovi." B:"Až bude po negrovi, bude i po vás."), no film miestami pripomína koláž scén z Horúcich striel a komédii s Lesliem Nielsenom. Do toho nepochopiteľné motivácie hlavného hrdinu. Toto nad tri hviezdy nevytiahne ani Belmondo s legendárnou hudobnou témou od Morriconeho (po dvadsiatom opakovaní vám už aj tak lezie krkom). ()

Hombre8

Dlouhá a vesměs dost úspěšná série belmondovek měla hodně společných jmenovatelů. V podstatě by se dalo říct, že jsou vlastně všechny na jedno brdo. To ale neznamená, že jsou špatné. Divácká obec dostala co chtěla, recept většinou není příliš složitý. ()

RoyBatty444

Zvrhlosť politických štruktúr a ich výkonných štruktúr. Belmondova postava je ponechaná ako darček zvrhlého diktátora a ten sa ide pomstiť. Je to taký štandardný nie moc temný thriller osemdesiatok. ()

the_weaver

Myslíte si, že když máte důmyslnou zápletku a podepsaného Belmonda, tak výsledek již nemůže dopadnout špatně? To samé si asi myslel i režisér a možná právě proto celý film odfláknul na úplné Béčko. Začátek s únikem z vězení vypadá, jakoby jej točili v družbě se studenty sovětské filmové školy na konci 50tých let, předhánějíc se v hraní s křečovitými grimasami, primitivními dialogy, tragikomickými souboji a scénami, co hlava nebere (únik před bandou ozbrojenců). Poté se studentům zřejmě předčasně skončil výměnný pobyt a kvalita scén tak stoupla; s výjimkou soubojů, kde jako imitaci krve používali křiklavěčervenou barvu, kterou si komsomolci donesli na tvorbu revolucionářských transparentů. Se svazáky, zdá se, počítali aj na tvorbu hudby, a kvůli jejich odchodu až do konce filmu museli recyklovat tu jedinou skladbu (Chi Mai), kterou spolu stihli nahrát. Také neohromí ani epizody zvlášť amatérského jednání příslušníků francouzské tajné služby. Když totiž aj SIS "objevila", že únos blízké osoby je velmi efektívní prostředek na vynucení poslušnosti, tak na to mohli přijít i Francouzi. A dokonce ani SIS by neočekávala, že hledaný agent by místo svého pobytu zavěsil na nos právě své sledované manželce. ()

Bara86

Ach, tenhle film je s každým zhlédnutím lepší a lepší. Úžasný příběh o tom, že zrada má být potrestána, i když člověka může stát život. Belmondův odzbrojující a přirozený herecký projev a Morricone se svou mrazivou a emotivní melodií uhranou kde koho. Hossein je zde prvotřídní svině a duel mezi ním a Belmondem je paráda jako vystřižená z ňákého westernu. Atmosféra, která se dá krájet. Finále jak má být i se slzou v oku. Děkuji. ()

oskiii

Bez diskuzí nejlepší Bébelův film. Od první do poslední vteřiny. Závěrečná scéna, při tónech ikonické Chi mai, je nezapomenutelná.   Když tahle výjimečná skladba začala hrát při Jean Paulově poslední cestě…tak se člověk neubránil slzám. ()

lobsang

Nesmrtelná klasika a jeden z nejlepších Belmondových filmů. Nastoupená cesta pomsty "trochu jinak". Vyikající Belmondo i Hossein. Perfektní hudba a přesná režie. Stylovka jak má být. ()

tomtailor

tak ako je pre mňa Eso es najlepšia komédia od Belmonda, tak v Profesionálovi ukázal, že mu nie je cudzí ani dramatický výkon... ()

mendieta

Bezesporu jeden z nejlepších Belmondových filmů. Na druhou stranu by tato kriminálka s komediálními prvky byla bez Morriconeho hudby a Belmonda poloviční. Za zmínku taky určitě stojí výkon charizmatického Roberta Hosseina. ()

Ondrish

Belmondo, Lautner a Morricone - traja profíci a tak to aj dopadlo. Jossa Beaumonta, agenta francúzskej tajnej služby chytia v Afrike, kde mal odstrániť diktátora Njalu. Vo Franúzsku sa totiž zmenila vláda a nový minister vnútra je s ním zrazu kamarát - výmenou za postavenie jadrovej elektrárne, Njala francúzom sprivatizuje diamantové bane. Joss ale zdrhne a vráti sa do Paríža, aby parchantom, ktorí ho podrazili nakopal prdel... ()

Raviola

Film s velmi jednoduchou zápletkou. V podstatatě naivní a nereálné pojetí příběhu. Někdy přehnaně vykonstruované, někdy dokonce směšné. Konec je trochu překvapující, ale nic monstrózního. Nebýt Belmonda a hudby Morriconeho, byl by to naprostý blábol. A dodávám, že český dubing je u některých postav naprosto příšerný a má rušivý efekt. ()

Zemřel Robert Hossein

Zemřel Robert Hossein