Před půlnocí

• USA Before Midnight (více)

Jesse a Céline mají dvojčata Ellu a Ninu a končí jim prázdniny na jižním Peloponésu, kde s nimi byl i Jesseho syn z rozvedeného manželství Hank. Chlapec právě odletěl a dvojici po rozlučkové hostině s tamními přáteli čeká romantický večer v místním hotelu. Ten se však po slibném začátku změní v nelítostně upřímnou diskusi a bilanci, v níž hlavní slovo má výřečná Céline. Oba mají své kostlivce ve skříni, oba mají obavy z budoucnosti a oba se potýkají s realitou všedního dne... (Česká televize)

m4xp4yn3

Takhle se dělá žvanící film! Sice je hodně vidět skrz scénář ("teď tohle a tohle téma, pak vtip na odlehčenou, pak vytáhnout starý křivdy, pak zas říct něco univerzálně moudrého, hned to ironizovat atd."), takže dostáváme intenzitu a plavný rytmus na úkor syrové realističnosti, ale to neva. Stejně tak může bít do očí skutečnost, že si obě postavy rozumějí když to scénář vyžaduje, pak když je třeba přejít do konfrontačního módu, nastane v mysli jednoho náhlý zkrat. Chci říci, že křivka filmu přesně sleduje záměry režiséra. Je to hodně přesně vysochané, uvítal bych možná nějaké prázdné místo, nějaký šok přicházející zvenku, vše se děje jen mezi těmi dvěma. Ale to jsou drobnosti. Podstatné je, že mě ten mírný, ale neustálý proud všedních lidských starostí strhl a řešil jsem ty malé/velké problémy postav spolu s nimi. Napamatuju si na podobný případ. A to jsem tenhle, poslední, díl viděl bez znalosti předchozích dvou (protože byl zrovna v telce). ()

Kofolacik

Najlepsi romanticky film, alebo cela trilogia ako najlepsie romanticke dielo vsetkych cias. Jeden z mala filmov, pred ktorymi sa sklanam a nemam sajnu ako to mohol Linklater napisat. ()

Psycho.R

Sice si musíte počkat 40 minut, ale pak dostanete to, na co jste čekali. A to včetně nejrealističtější, půlhodinové, hádky mezi manželi v historii filmu. Naprosto úžasný vývoj postav. ()

Zikus

On byl svatej, ona moc komplikovaná a vcelku jeblá. Trocha dramatu na konci a dobrý soundtrack to zachraňuje na ***. ()

Likan7

Je to legrační, ale zrovna poslední díl mi seděl nejvíce. Je totiž nejblíže každodenní realitě, kterou prožívá mnoho z nás. Není to pohádka jako první 2 díly. Život je spíš boj plný ústupků a povinností. A taková je i láska. Osobně bych tedy Julii Delphy poslal do háje už po prvních 20 minutách, ale to jen ukazuje jak skvěle svou postavu hrála. A poprvé mi nevadil ani Ethan. Prostě to trvalo jen 18 let, abych si na tenhle pár zvyknul :) Před půlnocí není romantický film, je to spíš drama složené z jedné velké hádky plné vzpomínání. Člověku je pak docela smutno, kam osud může 2 lidi, kteří se milovali, dohnat. Závěrečný rozhovor venku je vynikající a konec mi vykouzlil úsměv na tváři, takhle mají filmy končit. ()

gemi

Trošku podobné jako Před soumrakem v tom smyslu, že bez jedničky by to nefungovalo, ačkoliv je tu víc různých postav, takže v tomto ohledu asi přece jen o něco lépe. Příjemné, uvěřitelné konverzace, neskutečně dlouhé záběry bez střihu. Konverzace plynula s takovou lehkostí a zdánlivou spontánností, přitom byla rafinovaně sofistikovaná. No všechno super, jenže půl hodiny před koncem se to strašně posere. Feel-good vztahovka udělá twist o 180 stupňů a ti dva úžasňáci si začnou strašně ubližovat. Skončí to sice dobře, ale člověk má po té půlhodině hutné sody malinko po náladě. ()

pekl

Až díky úspěchu tohoto filmu jsem se dostal i k jeho dvěma předchůdcům a postupně je shlédl během několika týdnů. Before Midnight se mi líbil nejvíc, asi proto, že jsem stárnoucím hrdinům věkově nejblíž. Možná o malý chloupek lepší než první díl, díky závěrečné katarzi. Už se těším na rok 2022! ()

Bounded

V dramatické rovině ještě stále moc dobré, v té nevážné stálé prosvítá jistá ego-onanie. Otázkou je, jestli je vlastní filmařům nebo má být vlastní charakterům, nelze to totiž rozeznat. Upřímně doufám, že další díl už nevznikne, protože tímto přílišným posunem v čase jsem byl zklamán, osud jsem charakterům nezáviděl. ()

myse

Tak tedy v porovnání s dvěma předchozími díly to byl naprostý úpadek. Chyběl tomu spád, jiskřivá komunikace mezi hlavními hrdiny a ta hravá nepředvídatelnost toho, jak to celé dopadne. A některé ty věci, co si ti dva mezi sebou říkali a vyčítali, my byly tak nepříjemné, že jsem byla v pokušení film vypnout. Ne že by to bylo špatně zahrané, ale ty argumenty byly tak nespravedlivé a nepříjemné, že se mi ani nechtělo koukat dál. Podle mého soudu už se třetí díl natáčet neměl, už to byl prostě jen takový odvar postrádající ono kouzlo, které bylo v prvních dvou filmech. ()

sawyer5200

Na úvod musím povedať že predošlé dva filmy som nevidel, ale niekedy v budúcnosti sa k nim určite dostanem. S počiatku som sa pri filme nudil a čakal na niečo na nejaký impulz ako sa to bude ďalej vyvíjať. Po asi pol hodine som to vzdal a plne sa ponoril do deja filmu. Before midnight ma zaujal svojou atmosferou, inteligentnymi dialogmi, nechýbal humor a hádky a následné uzmierovanie hlavných postáv nemali chybu : ) ()

Zombiepod

Najukecanejšia romantická dráma, akú som kedy videl. V istom ohľade je to však pozitívum - Before Midnight nemá v podstate žiadny dej, ani príbeh, a celkovo ani nijak neskončí. Hlavným článkom sú absolútne dokonalo zahraté dialógy, ktoré by však viac sedeli do divadelnej hry, ako do takmer dvojhodinového filmu. Miestami vtipné, zaujímavé a pútavé, občas príjemne sentimentálne. To však nič nemení na fakte, že som čulý ako rybka na pol hodinu zadriemal, a kupodivu mi nič neušlo. Najdlhší rozhovor v aute a najdlhšia manželská hádka plná úvah a kecov, akú kedy uvidíte, čo v podstate robí film svojím spôsobom zvláštnym. Ale určite nie pre mňa. ()

kenileja

Škoda jen toho, že spíš než film jde o rozhlasovou hru. Krásné prostředí Řecka zde nebylo využito jinak než jako kulisa pro dialogy. Pro dobře stavěné, racionální dialogy, nutno dodat. ()

TommyDiamond

V každém manželství je něco. A i ti nejvzdělanější lidé se mezi sebou hádají jako zvířata, když na to přijde. Proto mě toto dílo příjde trochu přitažené za vlasy. Nevím jestli je režisér gay a nebo žije v tak harmonickém svazku. Nebo se nechal inspirovat v nějaké divadelní hře, ale mě to neoslovilo. Když budu chtít devadesáti minutovou komorní příkrou interpretaci dvou lidí, kteří se bojí o svoji lásku, tak si zajdu do divadla. Tohle do televize nepatří. Jedna hvězda za občasně vyslovenou pravdu.... ()

xylofonka

Zvláštní jak mnoho a přitom málo se změní za dlouhé roky a že i když neděláme vlastně nic víc než že mluvíme, tak málo se slyšíme. Nevím, jestli si toho někdo všiml, ale byly tam jen dva okamžiky, kdy se lidé skutečně poslouchali. Když ona starší dáma mluvila o zesnulém manželovi a když Celine řekla, že Jesse v posteli za moc nestojí. Paradoxní, ale stejně si nakonec rozumí. ()

-tHESWINe-

Pomalost a roztahanost záběrů, které se filmem pomalu vlečou, samozřejmě jich je tam víc, ale celý film se odehrává jen asi na šesti místech. Tato skromnost je však naplno vyvážena naprosto šílenými dialogy, které jsou naprosto divoké a nespoutané, slova plynou jak kdyby je pálil Keanu Reeves z kulometu. Nádherné konverzační drama, místy až komedie. Je to v Řecku, asi to platili Němci, takže tím pádem nízkorozpočtovka, ale se zpracováním na úrovni hodné Linklatera. ()

Maskott

Tretia časť u mňa osobne utvrdila fakt že táto romantická trilógia sa stala jednou z mojích najobľúbenejších. Opäť vtipné dialógy ktoré v záverečnej polhodinke sa prehodili na vážnu dramatickú hádku teda postavy rieśili nie len vzťahy vo šeobecnosti ako v predošlích častiach ale tentokrát už ako manželia na samích sebe. No herecké výkony dokonalé presvedčivé Linklater vyťažil maximum čo mohol, krásne podal celú trilógiu romanticky nenásilne z vtipom a realitou. Tlieskam. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Oscarové nominace 2014