Líbánky se odehrávají v čase dvou dnů svatební oslavy. Nevěsta a ženich – Tereza (Anna Geislerová) a Radim (Stanislav Majer) tvoří půvabný pár, navzdory tomu, že oba již prošli manželskou zkušeností a odnesli si z ní své šrámy. Tereza zklamané srdce, Radim dospívajícího syna. Jsou však odhodláni zkusit to znovu, jsou přesvědčeni, že tentokrát to vyjde. A zdá se, že svatební oslavy, které probíhají v prosluněném dni v rodinném kruhu v sídle nevěstiných rodičů obklopeném romantickou krajinou, budou skutečně nejkrásnějším začátkem společného života. Ovšem... kdyby se na svatební hostině náhle neobjevil nezvaný host. Jan Benda si brzy získává náklonnost přítomných. Maminky i tetičky mu podstrojují, muži mu bodře nalévají. Kdo to však vůbec je? A odkud se vzal? Je to jen neškodný vetřelec, který se obvykle vmísí do davu s cílem zadarmo se najíst? Nebo se vynořil z minulosti někoho ze svatebčanů? A koho? S Janem Bendou u svatebního stolu dostává romantika trhliny. Toho chlápka je třeba dostat co nejrychleji pryč. Některá tajemství by prostě neměla být prozrazena! (oficiální text distributora)

karlee

Škoda těch pár šroubovaných dialogů, jinak poměrně slušná záležitost. Hlavně ze začátku je tam pěkně vybudované napětí. A i herecky to lze pochválit. ()

joelly01

Napred to pro me byla besuplna nuda. Divat se na svatbu lidi kde vubec nikoho neznam je pro me nocni mura. Pak jak se zacalo mluvit (priserne pateticky a sustopapiracky) o tom tajemstvi tak me to docela zacalo zajimat a nakonec se mi to tedy vlastne docela libilo. I Klenot se vyjadril velmi pochvalne a to jsem tedy zase cubrnela ze ho to bavilo i kdyz tam nehral Bruce Willis a dokonce ani Liam Neeson! ()

SAJA

Bravurní zpracovaní závažného tématu...a proto si pouštím Jarchovského filmy... nikdy nezklamal...A musím vyzvednout i skvělé herecké výkony ()

ilias

Uvěřitelné postavy, chování, motivace k němu... "Tak nějak by se tenhle typ asi opravdu choval," mě v kině napadlo dostkrát. Třeba i takovej ubohej přicmrndávač Míla - přisadil si, až když věděl, že je to zadarmo, a jedině tehdy. Byl sice jen vedlejší postavou, ale vypadal jak vystřiženej ze života. A přitom bylo možný aspoň jednou v sobě pro něj najít i kus soucitu - když se opil a vypadl na chvíli z role. Minulosti se nezbavíme. A skoro každej by nějakou její kapitolu rád odsunul do pozadí nebo vytěsnil. Jen se o tom nemluví. A epilog se mi líbil velice - připomněl mi Triera, jen byla tahle silná pasáž na konci, a ne na začátku. ()

alpeew

Hřebejkovské dospělácké téma potřetí. Vždy o krutosti a vině jednoho vůči ostatním, resp. druhému, jehož osud se naší vinou změní, v nejčistší osobní tragédii. O studu obětí, o neschopnosti vyrovnat se s onou syrovou a surovou (a neomluvitelnou) nespravedlností. Témata, o kterých se mluví (Kawasakiho růže porevoluční témata, donášení, spolupráce s STB ap., Nevinnost zneužívání dětí rodiči, resp. ctihodnými spoluobčany a teď Líbánky řešící dopady šikany a krutosti jedinců nejen v dospívání). Dá se s tímhle v sobě žít, spát, radovat se, milovat? Za mne velmi silné 4*. Za téma, za hudnu, kameru, za až dokumentárnost zpracování. A za Aňu, která zraje jako víno. ()

VojtaMarek00

Hrebejk toci tri typy filmu: 1. legendarni komedie (pelisky) , 2. filmy jen pro pobaveni (u me dobry) 3. slusny dramata (musime si pomahat). Libanky spadaji do ty treti skupiny. A slovo "slusny" k tomule filmu sedi dokonale. Gaislerovou mam fakt rad, da se rict, ze jsem se na Libanky kouknul vlastne diky ni. Nejaky sceny jsou fakt silny, nejaky zase takovy... tupy. Tim myslim ze pusobej hodne divne. Hrebej se hlavne nebal dat do filmu prvky, ktery ho delaj nepristupnym. Kdyby to neudelal, nepusobilo by to tak otevrene a hlavne by Libanky nicim nikoho neprekvapily. Navic... Gaislerova se do hlavni role tak moc hodi,ze si tam fakt nendokazu predstavit NIKOHO jinyho. Prijemny prekvapeni. ()

kubilov

Ale jo, Hřebarchovský Líbánky nejsou zas tak špatný jak jsem čekal, minimálně na stejný úrovni jako Nevinnost. Ústřední dvojice filmu a zároveň novomanželé v podání Geislerové a Majera spolu dohromady fungují, Nováková a Máj komediálně filmu pomáhají a Jiří Černý (hlavně v první půlce) strhává všechnu pozornost na sebe. V hereckém obsazení mi možná mírně překážel Jiří Šesták a ty jeho rádoby chytrý kecy, ale jinak jsem byl s touto stránkou v Líbánkách docela spokojen. Hřebejk režisérsky kvalitní, Štrba snad s tou kamerou kouzlí, ale já mám problém zase s Jarchovským. Je parádní, že se konečně i u nás začínají rodit psychologická témata, ale stále jsou jen v plenkách. Emocionálně film nešlape tak jak by měl, výsledný efekt díky nedotažené linii taky není bůhvíjaký, a tak za pár dní zbyde z Líbánek jen parádně slizký Jiří Černý, přinášející nevyřešenou minulost. ()

ondey

Á paráda :) Na český poměry něco zajímavě jinýho. Jedna svatba, jeden podivín a jedno tajemství. A díky hercům divadla Komedie, kterým samozřejmě výborně sekunduje Geislerka, jde i o hereckou přehlídku zalitou zapadajícím a pak vycházejícím sluncem. Mimochodem: Výbornej plakát! ()

Petule3

Rozsekalo me to...fakt. I presto, ze nektere dialogy/monology byly moc strojene, herecke vykony byly perfektni (Ana, Majer, Cerny). Film je autenticky, pri nasili ve vane se mi udelalo fyzicky spatne. Prislo mi, jakoby mi to nekdo pustil na kamere doma v obyvaku...a to je presne ono! Kamera byla uzasna a prostredi uchvacujici...tam mit svatbu, super. Za me 80%. ()

Tominni

Profesně opět dobře odvedená práce od Jana Hřebejka, o tom žádná. Speciálně kamera Martna Štrby se mi moc líbila, ale jinak trochu slabší drama, částečně mi to připomíná Nevinnost (opět je to o vině), ale Líbánky za tímto filmem přeci jenom zaostávají. ()

mac000

To není jeno o "jednom selhání chapa", ale o kořenech, které utvářejí povahu člověka. Jarchovský dodává jako vždy kvalitní scénář, nutící diváka zamyslet se nad motivy, které pohánějí naše jednání. A nad tím, jak málo toho často víme o svých nejbližších... ()

Pitryx

Zdlouhavé, utahané, nic neříkající. Hlavní myšlenka se okecává a okecává a nakonec se ani nerozvede. Zdlouhavé záběry na svatební veselí, zdlouhavé monology, prostě všechno se to táhne jako žvýkačka. Navíc jsem nepobral, proč někdo řeší situaci starou dvacet let a dělá z toho tragédii. Na tohle koukat je ztráta času. Závěr to celé jen potvrdil. Autoři nenechali divákovi možnost volby, zda bylo Adamovo vyprávění pravdivé či ne. Dávám jen něco málo za zápletku a za herecké výkony. ()

ostravak30

On je to ve své podstatě velmi dobrý film. Herci, prostředím, příběhem, hudbou. Já však vidím určitá ALE. Vše totiž stojí na chabém zázraku, že se Radim úplnou náhodou setká s někým ze své minulosti. Dále to pokračuje faktem, že ten člověk jej sleduje až do kostela a dozví se, že se žení. A ještě dále, že se přifaří na svatební hostinu a nikomu zpočátku nevadí. Když Radim věděl od počátku, kdo to je, proč se ho nezbavil dřív? Dále pak Tereza uvěří slovům člověka, kterého vidí poprvé a který si klidně mohl dopis napsat dodatečně a celou historku prostě vymyslet. My jako diváci máme možnost dovtípit se, že to vše je pravda. Ale Tereza musí prostě věřit. Radim se totiž nakonec udá sám. A na té věrohodnosti jeho vyprávění, a na faktu, že novomanžel svých chováním svou milou utvrdí, že je to pravda, to celé stojí. A to si myslím, že je trochu nedomyšlené. Do poslední chvíle jsem čekal, že se objeví ještě něco. Fotografie nebo jiný jasný důkaz. Některé postavy se navíc chvílemi chovají trochu nelogicky. A mě osobně nesedělo ani vyprávění týraného Aňe Geislerové, když používal spíše básnické přirovnání. Ale souhlasím s hlavní herečkou. Každý máme ve své minulosti věci, na které nejsme moc pyšní. Šikanu jsem zažil a já osobně ji považuji za jednu z nejhorších věcí. Z tohoto pohledu je to nesmírně zajímavý film. ()

niska98

ne, nebylo to dokonalé, ale hvězdičku musím přidat. Protože některé věci já jsem citlivá. Tohle mi scénárista neměl dělat. V poslední době bývám naštvaná skoro u každého filmu a knížky a potřebuji určitou satisfakci, která tady byla jen v těsném náznaku. ()

PlysovyMacko

Film ako celok vyznieva mdlo, napriek tomu že príbeh, ktorý rozpráva má určitú intenzitu. Zo začiatku drží v napätí, kto je tajomný cudzinec a o co mu ide. V určitý moment film odhalí všetky karty a vtedy začne hra o to, kto má do akej miery pravdu. Koniec na nijak nedostal. ()

48. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

48. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny