Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Televizní film z roku 1973 zachycuje skutečný příběh Tatranské horolezecké expedice Himálaje 1969. Vypráví o partě kamarádů, horolezců, kteří se vydali do Himálaje, aby tam zdolali jednu z nejvyšších hor světa, osmitisícovou Nanga Parbat. Polodokumentárním způsobem zachycuje cestu mužů, která je lemovaná problémy s místními průvodci, horšícím se počasím, ale i rostoucími rozpory mezi nimi. Každý z šesti mužů má své problémy, ale společný cíl překonat obtížnou horu je stmeluje. Bude však touha zdolat jednu z nejnebezpečnějších hor na světě silnější, než život? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (38)

blackrain 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavé téma, ale bohužel odfláknuté. Raději bych si toto poslechla v rádiu a byla bych tím naprosto fascinovaná jako malý Vašek z filmů od Marie Poledňákové a nebo bych si to klidně přečetla jako nějaký dobrodružný román. Bylo by to totiž mnohem zajímavější. Záběry hor byl moc pěkné. Nakonec mi z toho všeho vyšel jako nelepší Jiří Adamíra, který měl funkci vyprávěče. Jeho hlas byl úžasně charismatický. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Velká poklona československým horolezcům. Tihle Horolezci jsou rekonstrukcí skutečného příběhu tenkrát čtyři roky staré expedice, která se pro neblahé počasí a (nejen) přírodních události na poprvé ne tak zcela zdařila, ale důležité bylo zúčastnit se a nevzdat se ...and it's no defeat, it's victory! Filmu vládne napětí sesilňující se s každou novou zprávou, každým dalším krokem výš a výš i očekávanými psychickými a zdravotními proměnami hrdinů v extrémních podmínkách. Z výborných hereckých výkonů bych zmínil především Karla Hlušičku. ()

Reklama

topi 

všechny recenze uživatele

Film Horolezci věrohodným způsobem zachycuje osudy Tatranské expedice Himálaj 1969. Parta herců, která se ve filmu sešla působí opravdově a každý charakter postavy se během dramatického stoupání k vrcholu projevuje víc a víc. Přichází psychické i fyzické vyčerpání, omrzliny a proměny jejich tváří se mění. Má to sílu a svým způsobem i polodokumentární význam, ke kterému přispívá vypravěčský hlas Jiřího Adamíry. Hudba Karla Svobody taky dělá svoje. Režisér Bruno Šefranka se nebál použít zasněžených exteriérů, čímž dostal film patřičnou hloubku a reálnost. Stokrát se můžu opakovat, že v dnešní době by filmový štáb s bandou novodobých "herců" v takových podmínkách nedokázal natočit ani zblo! ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Úsměvný filmík mi přijde nevěrohodný i na svou dobu vzniku. 1) Nepřekvapuje tehdy běžná neznalost angličtiny ani neúcta k mínění lokálních nosičů. Jsou to prostě Himaláje z televizního studia na Kavčích horách._____ 2) Kde to natáčeli? Tatry a Šumava?_____ 3) Naivní chování, přihlouplé dialogy. Pokud horolezci byli skutečně takoví, jak je líčí film, je na podiv, že přežili._____ 4) Více info o expedici na české Wikipedii. 5) Výstižný koment: Snorlax*. ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Podmanivá a působivá hudba Karla Svobody mi pomohla dostat se do toho správného rozpoložení/naladění ke sledování snímku o československých horolezcích a jejich vyčerpávající cestě na Nanga Parbat.. Postupné zdolávání problémů a potíží (zdravotních, psychických a k tomu neúprosná nepřízeň počasí) mě k nim dokázalo připoutat a v závěru mě měli na lopatě.. To poslední rozhodnutí muselo být hodně těžké, celá výprava má můj obdiv a jedním dechem musím dodat, že i herci si zaslouží pochvalu, natáčení určitě nebylo nic jednoduchého.. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (1)

  • Jan Tříska ztvárnil životní úděl horolezce RNDr. Jana Kounického CSc., (25. 12. 1939 – 26. 5. 1973), který po pádu na Makalu ochrnul a po šesti dnech zemřel, protože z míst, kde byl, ho nebylo možno dostat dolů. Další snímek, který se tragédii na Makalu věnuje, je Vynes na horu svoj hrob (1979). (sator)

Reklama

Reklama