Statečné srdce

Braveheart

Statočné srdce

Drama / Historický / Romantický / Akční

USA, 1995, 177 min

Vynikajici historicky velkofilm a nejlepsi film rezirovany Melem Gibsonem. Latku nasazenou timhle filmem uz asi neprekona. Navic je sam v hlavni roli naprosto uzasnej, jeho lehce silenej vyraz sem skvele sednul. Pribeh je zajimavej, prvnich 120 minut se porad neco deje a film ani na moment nenudi a bitvy jsou zpracovany hezky realisticky, i kdyz krapet neprehledne. Hlavne uvodni bitva jsou pekny jatka. Posledni hodinka uz je sice krapet roztahanejsi, ale nuda se nedostavi ani na okamzik. Navic tu je super kamera a uzasna hudba, hlavne dudy nemaj chybu. Trosku mi film pripomnel Robina Hooda. I kdyz ma film tri hodiny a uz sem ho videl nekolikrat, vzdy na nej rad znovu kouknu.(1.1.2005)

Výborné historické drama o národním skotském hrdinovi Williamu Wallaceovi je natočeno tak mistrně, že by ani člověk neřekl, že je Mel Gibson na režisérské stoličce vpodstatě novic. A on nejen, že exceluje coby režisér, ale září i jako ústřední postava filmu, a to tak, že velmi. Ani mi nepřišlo, že je film skoro 3 hodiny dlouhý, protože jsem se při něm ani na chvíli nenudil.(23.7.2002)

Velkofilm o skotském hrdinovi, který nepostrádá ani spektakulární bitvy ani výtečné herecké výkony. S historickými záležitostmi je to krapítek slabší, ale co už. OST je jedním z nejlepších (a nejoriginálnějších) od Jamese Hornera, a když se sejde skupinka lidí a začne citovat hlášky z filmu, něco to vypovídá když ne o kvalitě, tak alespoň o popularitě. A ta popularita je tentokrát zasloužená.(31.3.2003)

Velkým zklamáním pro mě bylo, že se tu ve skutečnosti nejedná o film historický, jak jsem očekával, nýbrž jen o obyčejný "akčňák" v historickém hávu. A k tomu navíc si tady Mel pohrává s pojmy nejvyššího kalibru, jako jsou vlastenectví, hrdost a láska, přece jen trochu moc a především příliš jednostranně, než aby měl film alespoň v něčem punc opravdovosti a uvěřitelnosti. Tak nám nezbývá, než si vychutnat pár dostatečně krvavých bitek, avšak i tady by neškodilo o něco více skutečného pohledu a něco méně záběrů na klasicky afektovaného, uřvaného, dlouhovlasého Mela, jenž tu likviduje jednoho nepřítele za druhým.(14.1.2005)

Spooousta patosu - avšak docela zábavného. Navíc kdysi při prvním zhlédnutí jsem na to bitevní pole - vyburcovaná řvoucím Williamem - málem vlítla taky! Nostalgie vždycky všechno omlouvá, čtvrtá hvězda zůstává...(8.2.2007)