rozpočet : $72 million tržby celosvetovo : $210,409,945(6.12.2006)

Na první skouknutí v asi tak třinácti letech úchvatné (to bylo jednoznacne za pět), ale napodruhé poněkud patetické. I tak jeden z nejlepších historických filmů. Pan král se se synem nepáral.(4.8.2003)

Vynikajici historicky velkofilm a nejlepsi film rezirovany Melem Gibsonem. Latku nasazenou timhle filmem uz asi neprekona. Navic je sam v hlavni roli naprosto uzasnej, jeho lehce silenej vyraz sem skvele sednul. Pribeh je zajimavej, prvnich 120 minut se porad neco deje a film ani na moment nenudi a bitvy jsou zpracovany hezky realisticky, i kdyz krapet neprehledne. Hlavne uvodni bitva jsou pekny jatka. Posledni hodinka uz je sice krapet roztahanejsi, ale nuda se nedostavi ani na okamzik. Navic tu je super kamera a uzasna hudba, hlavne dudy nemaj chybu. Trosku mi film pripomnel Robina Hooda. I kdyz ma film tri hodiny a uz sem ho videl nekolikrat, vzdy na nej rad znovu kouknu.(1.1.2005)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Druhé shlédnutí a plný počet hvězdiček. Silný příběh, který dokáže člověkem zamávat. Poprvé mi ten film přišel dost drsný a surový, nyní ale musím konstatovat, že filmově vyjádřená krutost byla tak akorát adekvátní tehdejší době. Navíc mi i ty poprvé dlouhé 3 hodiny tentokrát utekly hodně rychle. Trailer: http://www.csfd.cz/film/3297-statecne-srdce-braveheart/videa/(15.12.2008)

Spooousta patosu - avšak docela zábavného. Navíc kdysi při prvním zhlédnutí jsem na to bitevní pole - vyburcovaná řvoucím Williamem - málem vlítla taky! Nostalgie vždycky všechno omlouvá, čtvrtá hvězda zůstává...(8.2.2007)

• - Film byl ve skutečnosti inspirován skotskou basní „O životě Williama Wallaceho“ od Blinda Harryho z 15. století. Současní historičtí badatelé jak pravdivost této basně, tak i filmu vyvracejí. Dokonce i zpochybňují, že byl William Wallace skutečně ženatý, neboť bylo častým zvykem, že bohatí šlechtičtí lordi si pozměnění a propojení se s určitým slavným hrdinou jednoduše zaplatili. (CANNIBAL)

• - Při natáčení byly použity zbraně z gumové pryže, aby nedošlo ke zraněním. Nejvíce je to vidět při zpomaleném závěrečném útoku, například u sekery. (Marator)

• - Žena Wallace se jmenovala ve skutečnosti Marian, ale bylo to změněno na Murron, aby bylo předejito záměně s Robinem Hoodem. (don corleone)