Statečné srdce

Braveheart

Statočné srdce

Drama / Historický / Romantický / Akční

USA, 1995, 177 min

CO BYSTE SI POČALI BEZ SVOBODY?(14.7.2003)

Hodně lidí říká že Gladiátor byl nový start historických velkofilmů, ja bych za tohoto startéra považoval tento majstrštyk Mela Gibsona a dvojitě ,ale ono je to jedno. Tenhle snímek je mimořádný a jedinečný po všech stánkách od hudební stopy Jamese Hornera po neskutečně emoční příběh. Takhle má vypadat Hollywoodský velkofilm !(7.6.2006)

rozpočet : $72 million tržby celosvetovo : $210,409,945(6.12.2006)

Na modro nalíčené tintítko Gibson ve jménu svobody rozšmelcovává hlavy mečem těžším než on sám a historická fakta míří do míst, co vystrkují Skoti zpod kiltu na anglické vojsko.. Režisér Mel si libuje v mučednictví, stříkající krvi a vzbuzování emocí, nicméně v Braveheart se jen klouže po líbivém povrchu rádoby historického velkofilmu. Nakonec zbude jen Hornerova hudba, zajímavý David O´Hara v roli bláznivého Ira a někde vzadu v hlavě hlodající pocit, že v roce 1995 zůstal Oscar v nepravých rukou.(1.9.2008)

Nač troškařit, Mel Gibson to vzal opravdu ve velkém - magnificentní, historický velkofilm o skotském hrdinovi, zobrazující jeho život od dítěte až po smrt. Mocný vzestup Williama Wallace byl vskutku velkolepý a jaksi pomyslně zvedal ze židle i mě, až jsem měl chuť u obrazovky křičet "Freedom!" z plných plic, dále bitvy s choreografií promyšlené, působivé a láska ústřední dvojice zprvu jemná a později srdcervoucí... Ale ne tak, jako Williamova poprava, to je kapitola sama pro sebe - nádherně smutné a neuvěřitelně dojemné. Statečné srdce se tak stal historicky druhý film, který mě dokázal rozplakat! Měl Gibson tedy odvedl v podstatě dokonalou práci, jak na režisérské stoličce, tak v hlavní roli. 9/10(28.5.2008)