Statečné srdce

Braveheart

Statočné srdce

Drama / Historický / Romantický / Akční

USA, 1995, 177 min

Dodnes nikým nepřekonané středověké bitvy. Gibson řekl, že natočili i nějaké krvavější, ale bylo to příliš, tak to do filmu sami nedali - docela bych to tedy rád viděl. Jeden z mála filmů, kde mi nevadí tříhodinová délka. Režie je brilantní - kromě bitev je skvěle odvyprávěn celý příběh, hodně mu pomáhá krásná kamera a hudba Jamese Hornera, za kterou měl Jamie dostat Oscara, ale dostal ji průměrný Pošťák.(19.7.2003)

Pečlivě vygradovaný historický velkofilm, lišící se od desítek podobných amerických spektáklů „špinavostí“ a surovostí nejen bitevních scén. Navíc má výborný soundtrack a nadprůměrné herecké obsazení. Vážnější výtku bych měl k délce a s tím souvisejícímu varovnému zkreslování historie. Jako staromódní, od reality odtržený hrdinský epos postavený na výpravných bojových scénách by Statečné srdce mohlo klidně trvat polovinu své délky. 80% Zajímavé komentáře: numi, PALINO, Vronsky, Kanibal(10.6.2005)

Tak tohle se musí líbit každému, ale jak je vidět, tak asi "NE".(26.11.2007)

"Budu vám vyprávět o Williamu Wallacovi. Historici z Anglie budou tvrdit, že jsem lhář. Ale historii píší ti, co oběsili hrdiny." Nejpůsobivější historický film. " Premenubma ivn dacium... ale divoch jsem! " Překrásná příroda, příběh, vynikající herecké ztvárnění a hudba. Atmosféra velkolepá nepopsatelná. Mel Gibson ve svém druhém nejlepším filmu. " Bůh říká, že mě z tý kaše vytáhne, ale ví, že ty jsi v hajzlu. " Hudbu napsal James Horner . Mel Gibson projednou překonal sám sebe. Bojoval za lásku, spravedlnost a svobodu. To bylo to čemu neochvějně věřil. 100%(22.6.2010)

Slza ukápla, to jo, ale vzhledem ke stopáži už si netroufám na to koukat znovu ..(25.5.2008)

• - Málokdo ví, že William Wallace byl svými strýci původně připravován na "dráhu" kněze. (Ainy)

• - Ve scéně, kdy W. Wallace (Mel Gibson) poprvé vede svoje muže proti Angličanům, se na plátně objeví letopočet LP 1280. Ale tento skotský vlastenec na sebe poprvé upozornil až v roce 1299. Přestože přesné datum jeho narození je nejisté, v roce 1280 mu nemohlo být více než 10 let. (Patrik256)

• - Pravý William Wallace skutečně v roce 1297 zaútočil a následně zabil šerifa z Lanarku. Nikoliv však kvůli pomstě za zabití manželky, ale z důvodů povstání skotských rebelů v čele se skotským rytířem Richardem z Lundie, jehož byl Walace komplicem. [Zdroj: The True Story: Braveheart] (CANNIBAL)