Statečné srdce

Braveheart

Statočné srdce

Drama / Historický / Romantický / Akční

USA, 1995, 177 min

...ovšem kdyby byl film trochu kratší, nebyl bych proti...(10.6.2002)

rozpočet : $72 million tržby celosvetovo : $210,409,945(6.12.2006)

Nezdieľam nadšenie prítomných, nakoľko o histórii čo to viem. Keby tam nemontovali onu love story s debilnou pointou, ktorú nechcem prezradiť ako spoiler tak by som tomu dal za 5. Nemôžem ale prekusnúť, že napriek perfektnej kamere, strihu, bojovým scénam a hereckým výkonom má film onu debilnú scenárovú odbočku ( i keď, dostali by ste svoju priateľku na historický film, pokiaľ tam nie je nejaká romantika ?), čím myslím to že "francúzska vlčica" Izabela z rodu Capetovcov, dcéra Filipa IV. ktorý zatočil s pápežom aj s templármi mala v čase smrti Williama Wallacea sedem rokov a žila u tatka v Paríži.(3.12.2004)

CO BYSTE SI POČALI BEZ SVOBODY?(14.7.2003)

Velkým zklamáním pro mě bylo, že se tu ve skutečnosti nejedná o film historický, jak jsem očekával, nýbrž jen o obyčejný "akčňák" v historickém hávu. A k tomu navíc si tady Mel pohrává s pojmy nejvyššího kalibru, jako jsou vlastenectví, hrdost a láska, přece jen trochu moc a především příliš jednostranně, než aby měl film alespoň v něčem punc opravdovosti a uvěřitelnosti. Tak nám nezbývá, než si vychutnat pár dostatečně krvavých bitek, avšak i tady by neškodilo o něco více skutečného pohledu a něco méně záběrů na klasicky afektovaného, uřvaného, dlouhovlasého Mela, jenž tu likviduje jednoho nepřítele za druhým.(14.1.2005)

• - Mel Gibson ako svoju hlavnú inšpiráciu pri kompozícii bojových scén uviedol Ejzenštejnovho Alexandra Nevskeho (1938) a Kubrickovho Spartaka (1960). (classic)

• - Mel Gibson je výrazně menší, než byl William Wallace a dokonce i než byl jeho pověstný meč. V bitevní scéně u Stirling jeden voják řekne "To je William Wallace" a druhý odpoví "Nemůže být, je moc malý". (don corleone)

• - Keď prechádza Robert the Bruce (Angus Macfadyen) medzi mŕtvymi vojakmi po bitke pri Falkirku, ja tam záber na plačúcu ženu a chlapca. Keď žena zdvihne hlavu, je vidieť, že neplače, ale sa smeje. (rezanec1003)