• Nathalie

Povinné školní představení, při kterém mi školní idol dával znamení, kdy můžu vystrčit hlavu, abych se vyhnula středověké tortuře. Historickou epiku já ráda, ale v knihách, bez názorných obrázků a infarktuplodných skřeků. Zjevně mi chybí to prazákladní: Braveheart. Doufám, že mi to většina mých pětihvězdičkových oblíbenců promine, ale tohle MELodrama never ever.(5.4.2007)

Výborné historické drama o národním skotském hrdinovi Williamu Wallaceovi je natočeno tak mistrně, že by ani člověk neřekl, že je Mel Gibson na režisérské stoličce vpodstatě novic. A on nejen, že exceluje coby režisér, ale září i jako ústřední postava filmu, a to tak, že velmi. Ani mi nepřišlo, že je film skoro 3 hodiny dlouhý, protože jsem se při něm ani na chvíli nenudil.(23.7.2002)

| Scenár: Randall Wallace / Angus Macfadyen | Hudba: James Horner | Produkcia: Mel Gibson, Alan Ladd, Jr., Bruce Davey, Stephen McEveety | Distribúcia: Paramount Pictures, 20th Century Fox | Štúdio: Icon Productions, The Ladd Company | Rozpočet: 53 miliónov $ | Tržby: 210,409,945 $ | Keď sa doma pozriem na policu dvd-čok, na nič nemám viac chuťe, ako na Gibsonovo Statočné srdce. Film utvorený z pocitov lásky a nenávisti, strachu a odvahy. Keby som mal každý týždeň + tri hodiny, určite by som ich strávil zopakovaním fimov takéhoto žánru. A hudba? Jediné soundrackové cd-čko, ktoré som si vedel pustiť viackrát po sebe. Musel som ho už trikrát napáliť kôli veľkému opotrebovaniu... Díky, Mele a Jamesi! 115% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(9.12.2006)

Nemám slov. Gibson mě dokázal přesvědčit, že je nejen skvělý herec ale dokonce i výborný pan režisér. Dokonalý film, který je napěchovaný srdceryvných scén co to šlo. A ŘEKNĚTE SVÝM NEPŘÁTELŮM, ŽE SI MOHOU VZÍT VAŠE ŽIVOTY, ALE NIKDY NE, VAŠÍ SVOBODU !!!(25.8.2007)

Scénář: Randall Wallace .. Nejlepší Gibson, jak režijně, tak herecky. Úchvatný historický koncert, který mohu kdykoliv znovu.(28.1.2007)

• - Spoiler: V závěrečné scéně je během rozhovoru mezi Williamem (Mel Gibson) a Isabelle (Sophie Marceau) možné spatřit, že v každém záběru jsou jinak přivřené dveře. (-VINCE-)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 184. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Hrát hlavní roli byla podmínka studia pro Gibsona, aby film mohl vůbec vzniknout. (don corleone)