Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Firehand

  • Česko Old Firehand (více)
TV spot

Obsahy(1)

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (128)

Vyhy 

všechny recenze uživatele

Skoro až parodie se bohužel stala ze snímku Vinnetou a Old Firehand. Postárá to kouzlo původních filmů, Vinnetou tu je pouze dopočtu, postava Firehanda nemá šarm a nadhled jako jeho předchůdci. Příběh o ničem, bez lokací a bez nápadu či atmosféry. Tlačili moc na humor a nad scénářem a postavami nepřemýšleli. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Docela by mě zajímalo, proč si museli scénáristé vymýšlet zrovna tenhle příběh a nezkusili ještě něco jiného použít. Old Firehand není úplně špatná postava, ale nějak moc nevyniká. Vinnetou je tu opět jen jako vedlejšák a jeho role není nic skvělého. Ostatní postavy jsou v podstatě vypustitelné a ani Nšo-či nějak moc nepotěší. ()

Reklama

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Tenhle díl z té početné skupiny májovek je nejvíce odlišný, a rozhodně to není špatně. Až by se tomu chtělo dát vyšší hodnocení. Vysoké ambice film nemá, ale je to příjemný druh filmu k odreagování. Je akční, s příjemně vtipným nadhledem a se spoustou dramatických situací. Western v Mexiku s chutí špaget a ochranou nevinných ala Sedm statečných. Proč ne, je to příjemná změna oproti ostatním májovkám. Dobro svádí urputnou bitvu se špatností a strach je zahnán nadějí a odvahou. Hlavní osobou je protřelý traper Jason Waade alias Old Firehand (zajímavý Rod Cameron s hlasem Gerharda Geislera), kterého nevyvede z míry žádný vývoj událostí a s usměvavou hlavou přijímá výzvy v osobním i společenském životě. K hrdinným obráncům patřil též osvícený Apač Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Thomase Danneberga), Jasonův přítel a donchuan Tom (Todd Armstrong s hlasem Randolfa Kronberga), další Jasonův přítel a dobrák Caleb (Vladimir Medar s hlasem Herberta Knippenberga), odhodlaný představitel zákona a spravedlnosti kapitán Mendozza (zajímavý Rik Battaglia s hlasem Rainera Brandta) a svérázný a extravagantní Angličan na zásnubách Robert Ravenhurst (zajímavý Viktor de Kowa). Ženskost přináší Vinnetouova sestra, poznávající lásku, Nšo-či (Marie Versini s hlasem Evelyn Gressmann) a rázná a elegantní Francouzka Michèle Mercier (Nadia Gray s hlasem Renate Küster). Z padouchů je zde především vůdce banditů, sžíraný touhou po pomstě, Silers (Harald Leipnitz), ambiciózní posměváček Derks (Aleksandar Gavrić s hlasem Heinze Giesea) a vychytralý a hamižný kapitán Luis Sanchez Quilvera (zajímavý Miha Baloh s hlasem Heinze Petruoa). Z dalších rolí: nadšený a zvědavý Michèliin synek Jace (Jörg Marquardt), morální autorita a místní kněz (Boris Dvornik s hlasem Christiana Rodeho) a vedoucí ustrašené části obyvatelstva Puglia (Emil Kutijaro s hlasem Petera Elsholtze). A tak film plyne s odvahou, nadhledem a s akčností až do svého konce, který má své vítěze, poražené, truchlící a věřící. Je to stále příjemná zábava. Nenudí a dobro spravedlivě vítězí. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavá míšenina mezi klasickými německými mayovkami a americkým westernem, jímž se film poprvé očividně snažil být. Z tohoto hlediska se zase o tak špatný western nejedná, i když ve srovnání se podobnými Sedmi statečnými nám zůstává pouze hodně slabý odvar. Hudba Petera Thomase pak musí každého porazit, na druhou stranu slavných původních melodií jsme si užili více než dost, a proto nemůže malá, Mexikem okořeněná, změna ničemu uškodit. Naprosto nechápu zdejší úšklebky nad Rodem Cameronem (mimochodem vzorem pro Fordovu postavu v Raiders of the Lost Ark) ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Old Firehand naposledy zamával svému stvořiteli Karlu Mayovi, pokrčil rameny a odebral se do věčných lovišt nepovedených adaptací. Tedy to je něco tak hrozného co udělali s tak vynikající knížky a trvale jsem nespokojený se všemi adatacemi geniálního spisovatele Karla Maye, které někdy méně a někdy více jsou kardinální ostudou pro příznivce klasické literatury. Kam se tenhle nepodarek hrabe na skvělý literární styl, který čtenáře ponoří do knihy a kolem něj začne představivost pracovat naplno. To filmový přepis je spíše k smíchu už jen tím jak divákovi vštěpuje, že hlavní postava je přesně taková jaká má být. A o ději se ani rozepisovat nebudu. Nemá žádné kouzlo, ničím nezaujme a převážně nudí. Plusem je, že tenhle film není narozdíl od svých soukmenovců, jako je třeba série Vinnetou, tolik ohraný a nevešel v takovou popularitu. Jenže je velmi bídně natočen a výcuc z knihy je hotový zabijáček prérie, kterou malý velký spisovatel vlastně ani nikdy nenavštívil. Mé hodnocení: 20% ()

Galerie (19)

Zajímavosti (21)

  • Natáčení provázely četné bóry. Jednou se v prudkém ledovém větru splašilo 110 koní odpočívajících v ohradě. Tu prorazili, mnozí popadali a přitom se poranili. Jeden musel být utracen. (hippyman)
  • V socialistické Jugoslávii byl brán velký ohled na status hvězdy, což se odráželo například ve výši diet, které herci obdrželi. Nejvíce dostával Rod Cameron (Old Firehand) – 500 dinárů. Pierre Brice (Vinnetou) obdržel 350 dinárů na den, rovněž tak Marie Versini (Nšo-či), Todd Armstrong (Tom), Viktor de Kowa (Robert Ravenhurst) a Nadia Gray (Michèle Mercier). Ostatní členové štábu museli vyjít s 80 dináry na den. (hippyman)

Reklama

Reklama