Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Old Surehand sleduje prérií stopu hledaného vraha a pátrání ho zavádí až k Petrolejovému princi. Tak se říká proradnému muži, který se právě chystá uskutečnit velký obchod. Hodlá zámožnému bankéři prodat naleziště petroleje. Potíž je v tom, že na prodávaném území žádný petrolej ve skutečnosti není. Proto se musí padouch zbavit i skupiny osadníků, která má na dané místo namířeno. Jeho němý zabiják a pravá ruka zavraždí v táboře přistěhovalců syna náčelníka Navajů. Podaří se Old Surehandovi a jeho příteli Vinnetouovi odvrátit hněv Navajů, ochránit osadníky a potrestat mazaného padoucha? ... Ačkoli ve stejnojmenné literární předloze z pera Karla Maye vystupuje po boku apačského náčelníka hrdinný Old Shatterhand, ve filmové verzi se místo něj objevuje Old Surehand ztvárněný někdejší hollywoodskou hvězdou Stewartem Grangerem. Prozaický důvod pro tuto obměnu spočívá ve faktu, že ikonický představitel Old Shatterhanda Lex Barker byl v době plánované výroby snímku zaměstnán natáčením mayovek z prostředí Orientu v produkci konkurenční firmy Artura Braunera. Producent Horst Wendlandt, jenž stojí za nejslavnějšími adaptacemi Mayových knih a jako první přišel s konceptem mayovské série, dané situace využil k tomu, aby znovu obsadil Grangera, kterého získal již pro předchozí snímek Mezi supy a hodlal s ním vytvořit samostatnou sérii. Podobné důvody vedly také k angažování nového režiséra Haralda Philippa, jenž předtím točil nejrůznější žánrové snímky. Oba Wendlandtovi kmenoví režiséři mayovek Harald Reinl a Alfred Vohrer se totiž chystali na natáčení dalších filmů. Rok 1965 ostatně představoval co do kvantity vrchol mayománie – do kin bylo uvedeno celkem osm filmů podle Mayových knih, čtyři z produkce Braunera, tři od Wendlandta a Poklad Inků vzniklý mimo „klasickou“ sérii bez účasti Pierra Brice nebo Lexe Barkera. Nicméně výsledkem bylo spíše přesycení zájmu diváků, které spolu s dalšími faktory již nadcházející rok přineslo konec filmových mayovek... Hereckému obsazení vévodí Stewart Granger, který postavu Old Surehanda pojal jako světáckého šviháka, jenž vše bere s notnou dávkou nadsázky. Pierre Brice a jeho Vinnetou hraje ve filmu spíše druhé housle a hlavnímu hrdinovi spíše sekunduje prosťáčkovský zmatkař Old Wabble v podání Milana Srdoče, (vystupujícího pod pseudonymem Paddy Fox). Titulního záporáka ztvárnil Harald Leipnitz a polepšeného karbaníka, jenž začne pomáhat osadníkům, zase Terence Hill, v titulcích uvedený ještě pod svým rodným jménem Mario Girotti. Part krásky v nesnázích získala francouzská herečka Macha Mérilová, která předtím hrála hlavní roli ve filmu Jeana-Luca Godarda Vdaná žena. (Česká televize)

(více)

Recenze (126)

Rominator 

všechny recenze uživatele

Životy osadníků se ocitají v nebezpečí, protože Petrolejový princ (Harald Leipnitz) usiluje o pozemky, které jim mají patřit. Naštěstí se o jeho podlých úmyslech dozví Old Surehand a Vinnetou... Mario Girotti se ve filmu zahrál jako falešný hráč karet Richard Forsythe. Ve filmu nechybí další komická postava, kterou je hudební učitel Hampel (Heinz Erhardt). Slabší příběh nemůže vytáhnout tuto filmovou adaptaci nad průměr. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Není to sice ničím výjimečná májovka, ale na druhou stranu splňuje to, co se od ní očekává. Trochu toho vtipu a srdnatý a odhodlaný boj dobra proti zlu. S vůní petroleje, varhanními tóny, nebezpečně vrhaným nožem a ledově studeným proudem jugoslávských řek. Nejdůležitější kladnou postavou je opět neomylně bystrý Old Surehand (Stewart Granger s hlasem Helmo Kindermanna), který musí dodržet svou přislíbenou ochranu nad osadníky. Nezištně mu pomáhá renesanční Apač Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Thomase Eckelmanna), který musí především hasit nepříjemné nedorozumění mezi osadníky a indiánským kmenem Navahů. Hlavním padouchem je všehoschopný Petrolejový princ (Harald Leipnitz), který za žádných okolností neváhá obětovat život druhých. S nevídanou oddaností a poslušností ho chrání jeho nejvěrnější muž, hluchoněmý Knife (Slobodan Dimitrijevič), s nutkavou vrhačskou vášní. Důležitou postavou je napravený falešný hráč Richard Forsythe (Terence Hill jako Mario Girotti s hlasem Christiana Wolffa), který chvilku lavíruje mezi dobrem a zlem. Ženy jsou zastoupeny mladou Lizzy Bergmann (půvabná Macha Méril) a ráznou paní Ebersbach (Antje Weissgerber). Z dalších rolí: nadšený předák osadníků Bill Campbell (Walter Barnes s hlasem Arnolda Marquise), dobře naladěný varhaník a iniciátor sborového zpívání Aurelius Hampel (Heinz Erhardt), prostoduchý Surehandův druh Old Wabble (Milan Srdoč s hlasem Hugo Schradera), zkorumpovaný bankéř Kovacz (Gerhard Frickhöffer) a naštvaný náčelník Navahů Mokaši (Milivoje Popovic-Mavid s hlasem Klause W. Krauseho). Pokud se jedinec neštítí jakéhokoliv skutku, může si přijít na velice slušnou finanční odměnu. Jen se nesmí narazit na ještě větší hovado, nebo na partu slušňáků kolem Surehanda. A malé děti zpívají píseň smrt fašismu za dohledu spokojeného varhaníka. ()

Reklama

Radiq 

všechny recenze uživatele

Chch, když dabuje Přeučil, tak mi to přijde, že Surehanda oslovuje jako Čurhend. Ale jinak je Surehand hrozně neuvěřitelnej blb - nevěřim mu nic - střílení, bitky, ani mu nežeru ty jeho chytrý kecy. Je to starej šedivej dědek, kterýho režisér chce vyzvednout na hrdinu. Čumim, že tam zase hraje Terence Hill, to už je několikátá mayovka v pořadí, což je trapny. Taky Walter Barnes už hrál v Mezi supy. Jinak už mě unavuje, jak píchnutí malym nožikem okamžitě člověka zabije, místo aby se chvilu mrskal v bolestech... Byla to fakt uplně o ničem tohleto... ()

Lukoboss 

všechny recenze uživatele

Po Posledním výstřelu skončila evidentně zlatá éra Mayových westernů, protože už následující Petrolejový princ působí jako parodie, a to hodně špatná. Docela lituju P. Brice, že do toho šel, protože to ostatní kolem je dost velký utrpení. Špatní a nesympatičtí herci, celková nuda a chvílema bych řekl až trapnost nad trapnost. Po vynikající sérii úpadek jak blázen. ()

Ceberus 

všechny recenze uživatele

Hmm, zrecyklovat na začátku záběry z jiného dílu Vinnetoua, to je hodně cheap. :-) Jinak je tohle film dabérských zvláštností... Jan Přeučil má jako dabér velmi charakterní hlas, takže možná dělá ze "svého" herce ještě charismatičtějšího padoucha, než jakým v originále je. Je také bohužel smutné, že Terrence Hilla nedabuje ani Vinklář z Rudého gentlemana, ani jeho pozdější dvorní dabér Trávníček, ale Marcel Vašinka, který v tomhle filmu prodaboval snad půlku postav (a druhou půlku Dalimil Klapka). :-D Naopak dabér zhruba dvacetiletého mladíka Jima, který zní na začátku tak na deset, je taky vážně vtipný, než ho zničehonic uprostřed filmu převezme právě Vašinka. :-D Vizuální efekty s vorem jsou samozřejmě dnes úsměvné, je to holt šedesát let starý film. Podobně úsměvné jsou prapodivné zvukové efekty letících zapálených šípů - to mělo být jakože víc dramatické? :-) Nakonec tady udělám po druhém zhlédnutí úpravu hodnocení ze tří hvězd na dvě, abych - stejně jako u druhého filmu s Old Surehandem (Mezi supy) - nenabyl dojmu, že bych se na to mohl kouknout potřetí. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (21)

  • Jiné názvy filmu:
    Belgie: WINNETOU ET L´APPAT DE L´OR NOIR / WINNETOU EN DE ZUCHT NAAR ZWAART. Dánsko: OLIEN FLAMMER OVER ARIZONA. Francie: WINNETOU ET L´APPAT DE L´OR NOIR. Velká Británie: RAMPAGE AT APACHE WELLS. Itálie: DANZA DI GUERRA PER RINGO. Jugoslávie: KRALJ PETROLEJA. Rakousko: DER ÖLPRINZ. Švédsko: APACHE WELLS. Španělsko: EL ASALTO DE LOS APACHES. USA: RAMPAGE AT APACHE WELLS. (hippyman)
  • Se svými 90 min 32 s, resp. 2477 m filmové pásky, je snímek třetí nejkratší zfilmovanou Mayovkou. (hippyman)
  • Místa natáčení: Jugoslávie: Perucko jezero u Vrliky, Zupci u Trebinje, řeka Cetina u Trilje, Vrlika. Natáčelo se také v Německu. (hippyman)

Reklama

Reklama