Jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin – první přímou volbu hlavy státu v České republice – zachytil režisér Tomáš Kudrna v novém dokumentárním filmu Hledá se prezident v produkci společnosti Negativ a v kinech se objeví dva týdny po inauguraci nového prezidenta. Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první prezidentské volby se tvůrcům podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií. Film přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém . Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby. (oficiální text distributora)

Fenri

Dokument zachycující první přímé volby prezidenta ČR dostál tomu, co o něm tvůrci říkali - snaha o pouhé sledování zákulisí, nikterak o manipulaci a objevení Ameriky. Sice postupem času mírně sklouzává k sympatiím k tomu či onomu, avšak v rámci mezí a bez manipulativního podsouvání. Tak se dostáváme do dvou hodin světa, který jsme už jednou prožili. Krůček po krůčku projdeme všechny důležité momenty voleb, od samotného oznámení kandidatur, až po radostné halekání státní hymny a dalších válů u vínečka. Ten, kdo volby pozorně sledoval, nebude ničím překvapen. A nakonec, to, že se podařilo vše zachytit s co největší mírou objektivity, dokazuje konec filmu - ten je pro jednoho happyendem, pro druhého hořkou pilulkou. Až mne vlastně napadá otázka, co film vlastně znamená. Momentálně asi nic, protože názor veřejnosti na věc nezmění, ani celou záležitost nekomentuje. Jako dobový záznam by ale mohl zahrát zajímavou roli v příštích letech - třeba u dalších voleb - pro ty, co mají slabou paměť. ()

mrsin

Kvalitní dokument, který bude plně doceněn až s odstupem času několika (desítek) let. Jeho hlavním (a viditelným) mínusem je zbytečně dlouhá stopáž, která diváka čas od času svádí sledovat hodiny. Vzhledem k charakteru prezidentské kampaně v čele se Zemanem zde logicky není nouze ani o vtipné scény, i když při sledování těch Zemanových v kontextu s jeho nynějším působením úsměv na tváři rychle zamrzá. 70 % ()

rey17

55% !!! Naprosto nevyužitý potenciál, povrchní zpracování, nulový timeing, nevyčištěný zvuk, škoda. Oceňuji občas vtipné hlášky. Také nerozumím, jak někdo může tento dokument hodnotit 5* - jen proto, že byl o 1. přímé volbě? Nemastný neslaný veřejnoprávní počin. Takže celkově: za výběr tématu 30% + za čas strávený nad prací 25% :-) ()

FlegyCZ

Možná mi cosi na rozdíl od ostatních uniká, ale proč bylo třeba vůbec takový dokument natáčet? Záběry které jsem až na pár minut někde už viděl, chování zúčastněných, které všichni už známe... Žádná nová fakta, nic zajímavého ze zákulisí, žádná originalita, prostě naprostá zbytečnost. ()

tomino28

Není to dokument v pravém slova smyslu. Je to ve své podstatě jen a pouze reportáž, i když poměrně dlouhá. Výrazněji mě zaujal snad jen moment okolo 40 minuty, kdy si bylo možné vyslechnout takřka stoprocentně přesnou předpověď budoucnosti. Jinak samotné kandidáty a jejich týmy netřeba komentovat, obrázek si již jistě stačil každý udělat sám. Což se ostatně projevilo i v historicky druhé přímé volbě. Opravdu si můžeme gratulovat, dámy a pánové! ()

hloupej

Skvěle a vtipně sestříhaný dokument. Mimojiné krátce poukazuje na možná největší schwarzenbergovu chybu, kterou obratně využil zemanův team. Tedy jeho známé obvinění Beneše, kdy ho vlastně vůbec neobvinil. ()

Dupac

Poučné a vypovídající, ne že ne. Nejvíc o tom, že na aktuální ožehavé otázky dneška byly odpovědi dány už před rokem. Hlavní přidaná hodnota je v tom, že kdyby to někdo stříhal dneska, jistě by vybral scény, které by byly ke kandidátům (některým, samozřejmě) mnohem milosrdnější. ()

Tomik9

Dokument který mě opravdu velmi zaujal a nutil mne abych ho sledoval do půl druhý ráno. Pohled do zákulisí voleb je velmi zajímavý např. vidět v jednom kuse opilého našeho prezidenta z toho mi bylo až smutno a špatně... Dále je vidět jaké maličkosti rozhodují a jak se nechají lidé snadno ovlivnit. Jinak skvělá práce pana Kudrny. ()

Martin819

Jednou mi jeden známý řekl, že Jiří z Poděbrad je jeden z našich nejvýznamějších panovníků, protože to byl první vládce, který byl zvolen "lidem". Nedalo mi to a musel jsem na tento výrok reagovat "Se podívej na Zemana...taky první zvolenej lidem...a doufám, že nebude nejvýznamější..." ()

PoprockCZ

Zhlédnuto s odstupem 7 let. Bohužel jsem se z dokumentu nedozvěděla nic extra ze zákulisí, co bych už nevěděla, a tak se výsledná hodina a třičtvrtě dosti táhla. Pouze mi připomínala emočně nemilé chvilky a výlevy našich politiků. Dostal mě akorát záznam jedné konverzace, kde bylo prohlášeno, že "kdyby náhodou vyhrál Zeman, tak tu zemi zcela rozloží. Rozebere ČSSD, stejně jako to udělal Klaus s ODS a jakmile nebude silná ani ČSSD, ani ODS, tak se připraví půda extramistům z obou stran." Voilá, máme rok 2020, ve vládě Babiš s populistickým ANO, v koalici s komunisty a radikální pravicí Okamury. Well done. ()

AnčaRambo

nejlepší střih ! vtip a na konci i smutek,intelektuální Praha to jistě ocení :) aneb jak pravil Kalousek 'já se z toho prasete nehroutim...' ()

Olilud

Na tento dokument jsem se velice těšila, ale v kině jsem byla trochu zklamaná. Volbu prezidenta jsem poměrně dost sledovala, shlédla jsem i trailer a rozsáhlou ukázku dokumentu v pořadu 168 hodin a v kině jsem pak neměla až na minimum výjimek nic nového ke shlédnutí, vše jsem už viděla v již zmíněném. Jako dokument to jistě není špatně udělané, má to svoje momenty a jistě pobaví i udiví zároveň, ale ne ty, kteří jsou jako já. Ti tam moc nového neuvidí. ()

MathiasKreuz

Kdo sledoval volební klání, nebude to pro něj žádná novinka. Mnoho záběrů je jen z jiného úhlu. Nicméně jsou tam i povedené, neotřelé a i zábavné záběry. Osobně mi to utvrdilo v tom, že mít dobrý tým a marketing je nezbytné, Zeman je hladinkář a obklopen "divnými" lidmi. Je dobré mít zachycenou naší první historickou přímou volbu. Bude nám sloužit jako připomínka toho, co je, co bylo a co je možné mít. Opakování má zaručeno minimálně při příležitosti další volby prezidenta. ()

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz