Podzemní výtah Thomase vyvezl na louku obklopenou vysokými zdmi. Vůbec na nic si nepamatuje, dokonce si zpočátku nevzpomíná ani na vlastní jméno. Hned po příjezdu jej přivítá skupina dalších mladíků, které již dříve potkal stejný osud. Vytvořili zvláštní komunitu, která se na tom podivném místě snaží přežít a zároveň neúnavně hledá únikovou cestu. Možnost utéct mají každé ráno, kdy se ve zdi otevírá obrovská brána. Ta jim však pouze umožňuje vstoupit do obrovského a neustále se měnícího bludiště, které jejich nový domov obklopuje. Nejlepší a nejodvážnější běžci hledají cestu ven a postupně mapují jednotlivé části labyrintu. Mají na to jen čas vymezený denním světlem, večer se brána uzavírá a kdo se nestihne včas vrátit, mezi stěnami labyrintu nepřežije. Zůstane po něm jen přeškrtnuté jméno vyryté na stěně. Labyrint se totiž v noci mění na děsivé místo plné nejrůznějších nástrah, kvůli nimž se pravděpodobnost přežití v jeho útrobách limitně blíží k nule. Thomase přesto bludiště neustále přitahuje. Možná za to může i fakt, že je jiný než ostatní chlapci. Jemu jedinému se zdají podivné sny o minulosti a o záhadné organizaci skryté pod zkratkou W.C.K.D. Navíc právě jeho jméno vykřikne nový pasažér, kterého přiveze další výtah. K překvapení všech to ale není chlapec, ale dívka (Kaya Scodelario). A právě ona možná drží klíč od brány jejich vězení. (CinemArt)

gogo76

Začalo to celkom sľubne, ale od istého momentu som nemyslel na nič iné len na to, aký magor by takýto neuveriteľne obrovský a finančne náročný kolos staval a prečo. Vôbec to nedávalo zmysel a záver s otvoreným a debilným koncom to celé ešte umocnil. Neviem čo to prišlo teraz do módy, natočiť film, ktorý vám nedá vôbec nič, aby sme potom čakali 1-2 alebo 3 roky na nejaké pokračovanie, ktoré vám pravdepodobne tiež nedá nič. Zatiaľ bezvýznamných 40% a nie som si istý či mám záujrm vidieť pokračovanie. ()

pepo

Relatívne nový žáner Young Adult sci-fi/fantasy , ktorému doteraz kraľovali Enderova hra, druhé Hunger Games, štvrtý a piaty Twillight ( čo je dosť smutné) má nového kráľa. A prevyšuje ich tak veľmi, že je ho možné už brať takmer ako regulérny film ( samozrejme popcornový). V ramci žánru s prihliadnutím na konkureciu jasná desina a ako normálny film silných 6/10 (takže férovo budem priemerovať). Veľmi, veľmi milé prekvapenie, teším sa na dvojku a ešte viac na to čo Wes Ball natočí ďalšie.Fakt som aj napriek dobrým ohlasom nečakal, že to bude takto napínavé, miestami fakt dobre natočené ( rejžo musí milovať Votrelca....ehm, Newt smile emoticon ) a na konci aj pôsobivé a prekvapivé - bál som sa že pointa ako býva zlým zvykom to celé pokazí a ono nie. 8/10 ()

Xmilden

Prvních 30 minut skvělých v nadprůměrné dobrodružné podívané, která působí mnohem dospěleji, než kdy producenti dovolí takovým Hunger Games. Twillightem si pusu raději ani špinit nebudu. Pro mě překvapení s hororovými prvky a kdo má rád podobné útěky z vězení neměl by zase tolik váhat nad návštěvou kina. Čert ví jaké bude pokračování, osobně bych se velmi nerad dočkal dalších Resident Evilů. 60% ()

-bad-mad-wolf-

Slibný debut... a zároveň nic, co by se mělo schovávat za úderným slovem hit. Tam, kde skvěle funguje jakás takás atmosféra, kde mladičtí herci kupodivu obstojně hrají a kde je vlastně docela dobře ztvárněná osada "bez paměti", boří naděje na vyšší level tuny otravných klišé a šablon. Zářivým příkladem jsou členové komunity, neboť po skončení si budete z postav pamatovat nejspíše jen mlhavou kolekci "Thomas, asiat, malej tlusťoch, zlej kokot a kluk, kterej radí... jo a ten černej, co je měl na povel". Nikdo se nedočká rozvinutějšího charakteru, s nikým nebudete soucítit. Podstatnou většinu vůbec nepoznáte. Sociologický prvek v podobě zásadního rozporu ve skupině (riskovat v labyrintu, nebo bránit pokojnou louku?) působí křečovitým, ba až násilným dojmem a divák si ho všimne jen proto, že tam prostě je - nikdo s ním nepracuje, nebo přinejmenším ne moc dobře. Smutnou tečkou je závěr filmu, jehož otevřenost je to poslední, co bych tvůrcům vyčítal (jedná se o film na motivy prvního dílu knižní ságy). Mnohem větším průšvihem se stala snaha finálně rozhřešit konflikt komunity, což se odehraje v podobě naprosto nepravděpodobné, nelogické, stupidní, trapné a všeobecně blbé scény. Co s tím? Užít si docela fajn teenage scífko pro nenáročné, jehož povrchnost a prázdné šablonky místo postav se dají přežít (stále váhám, zda jisté chvíle v příběhu doplatily na nedořečenost, nebo byly jenom debilní). Bonusem jsou hororem líznuté akční scény a jejich fungující kinetika. V kombinaci se záhadnou atmosférou labyrintu a všeho okolo to není zase tak málo - uvidíme, co se bude odehrávat v pokračování tohohle teaseru na druhý díl. ()

Hrabka

Rozhodně se jedná o zajímavý a poutavý nápad s obstojným příběhem, za což si ale zaslouží obdiv spíše autor knižní předlohy. Autoři filmu si nicméně s jejím zfilmováním poradili velmi dobře (knihu neznám, jinak bych byl možná méně spokojený). Tajemnost a originální prostředí - to jsou největší lákadla. Se závěrečným rozuzlením jsem vcelku spokojený, je to sice trochu crazy, ale v rámci žánru dejme tomu... Herecky překvapivě v pohodě, myslel jsem, že budu mít s tou omladinou větší problém. Nejvíc mi asi vadily některý akční scény, a to kvůli rozklepanosti kamery a zběsilýmu střihu. Jsem docela zvědavej na pokračování... 80% ()

juta

MikeCool mě vytáhl po čase opět do kina a já jsem až den předem zjistil, o čem Labyrint: Útěk vlastně je. Nějak mi z mého hledáčku filmů co chci vidět unikl, prostě tenhle film nebyl nikde moc vidět. Jen co jsem uviděl trailer, tak jsem nezaváhal a rozhodl jsem se jít na něj do kina. Další z řad filmů o přežití v nelítostném světě, který rozvíří z počátku zájem o to, co strašného se skrývá za zdmi labyrintu. Líbilo se mi to, jen ten závěr byl poněkud zmatený a otevřený, takže se příští rok musím podívat na dvojku. :-) ()

paascha

Další nesmyslná samoúčelná píčovina pro haranty, kteří sice dokážou na skejtu přeskočit obrubník a dokážou kliknout rychlostí průjmu po kyselým mlíku, ale napsat větu bez hrubky je pro ně nepřekonatelným problémem ()

Fiftis

Spoiler alert. Film ma pozitívne prekvapil, aj keď vekový priemer hercov bol asi 18 rokov. Musím však napísať, že som mnohým veciam neporozumel a práve tento fakt ma nabádal hodnotiť o hviezdičku menej. Veci ako napríklad, k čomu je dobré testovať 5 rokov deti, ktoré majú v labyrinte svoje pravidlá a každý deň robia to isté, alebo ako sa Gally dostal na konci k skupine, keď sa všetky dvere zavreli, alebo prečo poslali Thomasa a Teresu do labyrintu.. To všetko sú veci, ktoré akoby mali byť vysvetlené v ďalšej časti, ktorá sa pravdepodobne ani neplánuje. Cez to všetko ma film ale bavil a neboli tam ani minútu nejaké hluché a nudné miesta. ()

Shakers

S tých všetkých knižných trhákov ma bavil aspoň tento. Asi to bolo tým, že hlavnú rolu nehrala nejaká slečna, ktorá ma obvykle komplikovanejšiu romantickú líniu ako Nolanové filmy. Tu sa vsadilo na záhadný, akčný a celkom fajn natočený teen-film. Možno potrvá kým si k tým sopliakom vytvoríte nejaké sympatie, aby ste im mohli fandiť, za to labyrint vás zaujme takmer okamžite. Slušná oddychovka zo zaujímavým námetom. Hudba sa tiež podarila. Obľúbený soundtrack: Finale. 70% - 3* ()

lamps

Není to vůbec špatné. Zápletka samotná i její uchopení coby dobrodružné fantasy na pozadí psychologického soužití skupinky "vyvolených" zvládají udržovat pozornost po celou dobu v bdělých mezích, a přestože námět představuje pro dnešní dobu typický, ambiciózní "velkofilm pro mladé", vizuálně stylizovaná forma je často zastíněna komorními scénami, v nichž se vyostřují konflikty mezi postavami a tajemný labyrint je nám pouze popisně představován. A to je dobře, jelikož ani myšlenkové vyznění a ani akční vnitřek bludiště nemají dostatečný potenciál na to, aby se jimi divák propletl k velkému nevšednímu zážitku. Film tak brzy z hlavy vymizí, ale ta trocha, co v ní zanechá, je veskrze pozitivní. 65% ()

Pepinec

Chtěl jsem napsat, že tohle měl někdo natočit před všema Hunger Gamesama, Divergentama a splaškou dalších pohádek pro poďobané, protože Maze Runner není nic jiného, než učebnice kopírování. Jénže... To by mi nejdřív někdo musel na konci vysvětlit, proč jsem se vlastně dvě hodiny koukal na oddíl Plenkožroutů, kterak marně loví Bludišťáka. Jestli se páni kopíristi budou s důvodem obtěžovat aspoň ve dvojce, pak bude výstižnější, když až pod Runnera 2 napíšu, že "tohle měl někdo natočit..." (New Plymouth, NZ) ()

Big Bear

Totálně nevyvážená záležitost. Začátek byl zajímavý, stejně jako celý labyrint. Zprvu jsem si myslel, že tam za těmi zdmi je zničené město. Když jsem se dozvěděl, že jde o labyrint s potvorama, nevadilo mi to. Zprvu mi to dost přišlo takové kinder, v půlce však najednou tvůrci seškrtali z ničeho nic hrající osazenstvo na polovic. Průzkum labyrintu byl také zajímavý a přiznám se, že mne to bavilo. V hlavě jsem však měl stále jednu otázku. Proč to celé? Vysvětlení na závěr bylo tak debilní, že mně naštvalo, že jsem to sledoval. Ačkoliv mám rád postapo filmy, závěrečný záběr na pískoviště mi už onu hořkou pachuť z debilního konce nespláchl. Za mne je to jen za dva pavoučky. * * ()

playboxguest

To mě spíš zvedl ze židle kajdův názor na Kayu, největší herecký talent z mladé generace britů, než celej tenhle film. Podobné jako druhej díl Hunger Games, celej film čekáte na konec, protože až v něm se začne něco podstatného dít. A tady ještě celkem pitomě. Snad to dvojka někam zvedne. 50% ()

Madsbender

Prepracovaný komentár po občerstvení dojmov z filmu s jemnými spoilermi: "Vitaj, divák, toto je náš svet a toto sú jeho pravidlá. Dobre si ich zapamätaj, zakrátko ich začneme porušovať." Wes Ball a James Dashner dali vzniknúť trochu odlišnému dielku, ktoré zo záplavy priemerných adaptácií tínedžerských sci-fi/fantasy mierne vybočuje. A to v pozitívnom zmysle slova. Miesto toho, aby dej brzdili zbytočné prídavky v podobe nadbytočnej romantiky či zvetralých klišé situácií, sústredí sa film primárne na hlavnú líniu a do popredia stavia mysteriózno. Divákovi nie je dovolené dozvedieť sa nič nad rámec informácií, ktoré získava hlavný hrdina a musí sa tak absolútne spoľahnúť na iniciatívu protagonistov. Samotné prostredie - labyrint a "bezpečná zóna" - až do úplného konca neopúšťame a je dôsledne využívané na rozvíjanie vzťahov medzi postavami. Veľmi rýchlo sa prejaví chlapecká rivalita a boj o dominanciu, ktorý vyvolá príchod nováčika do malej komunity. Obzvlášť zaujmú dve veci. Za prvé, The Maze Runner sa očividne inšpiruje starogréckou mytológiou, konkrétne mýtom o Minotaurovi, z ktorého do značnej miery preberá prostredie a základné motivácie chlapčenských hrdinov. A využíva ich omnoho lepšie, než filmový Percy Jackson (ktorý na nich stojí). Za druhé, to, čo je pôvodne vnímané ako šialenstvo (spôsobené pohryznutím pavúka), sa postupne kryštalizuje do istej formy osvietenia. Pohryznutá obeť náhle precitne a v návale informácií a navrátených spomienok začne konať zdanlivo skratovo, avšak neskôr je tento dojem vyvrátený. Vo svete, ktorý sa riadi prísnymi pravidlami, sú jedinými rozumnými ľuďmi šialenci. Zároveň má film aj dostatok temnej atmosféry, uchádzajúce obsadenie a v závere hádže luxusnú udičku na pokračovanie. Je trochu škoda, že napriek tomu všetkému je dojem z neho len zľahka nadpriemerný. No na druhú stranu, je na pováženie, či som ešte schopný dobre posúdiť film, určený primárne mladšiemu publiku. 70% ()

Beckett51

Kupodivu jsem dostal víc, než jsem čekal. Ze začátku se to jevilo jako přetestosteronovaná mezinárodní sbírka kyselejch xichtů, ale nakonec tam byl kyselej xicht jenom jeden. Ač to má chvílema neskutečný díry ve scénáři a některý věci z fyzikálního a sociálního hlediska opravdu neuvěřitelný (aneb, jsem stoprocentní heterosexuál a jsem tři roky jen mezi chlapama a když konečně přijde ženská, dělám jako by se nic nestalo... ale tak to by se ještě dalo pochopit, tvůrci nejsou asi tak perverzní jako já - 50 odstínů dítětě ... hihň hihň-, ale jak vydrží tolik hladovejch lidí celej měsíc žít z těch pár beden, co jim tam poslali, z jednoho prasete a z tý farmy metr krát metr?), tak i přesto se jedná o vysoce zábavnou jednohubku (dvojhubku- pokud udělaj druhej díl), která příznivce chlapeckých běhů, propocených trik a nepřírodních účesů rozhodně neurazí. Navíc potěší i poměrně příjemné obludy v podobě hnusných červoidních pavouko-kyborgů. Konec sice mohli trochu víc rozebrat a ten závěrečnej zvrat byl spíš jako klystýr navíc, ale i tak jsem spokojen a vzhledem k tomu, že The Giver byl o třídu horší, tak tady dám o hvězdu navíc. ()

Pilda17

Trailer navnadil a film vše účelně splnil. Labyrint byl zpracovaný velmi dobře, akční stránka také solidní a i zajímavý příběh, který nás navnadí ještě více hlavně v závěru. Knihu jsem nečetl a nevím jestli litovat nebo ne. Herecké obsazení bylo dobré a to u všech členů, není toho moc na co si stěžovat, poněvadž jsem žádné velké očekávání neměl .. 8/10 = 84% ()

Disk

Nebojím se filmu napálit vysoké hodnocení. V rámci žánru jde fakt o velkou pecku. Potěší asociace na Pána much a podobná díla světové literatury. Hodně se mi líbili mladí herci, kteří předvedli na žánr velmi dobré výkony. Taktéž potěší poměrně slušná brutalita a velká porce napětí. Jsem nadšený. ()

Rosaviva

První knížka z TMR série byla úžasná, trochu jsem se bála filmu, ale zbytečně. Sice tam bylo pár pozměněných věcí, ale jinak se víceméně drželi knížky, což je rozhodně velké plus. Taky se mi líbilo herecké obsazení (když teda pominu Willa Poultera, toho kluka já prostě nemůžu brát vážně po Millerových), hlavně Dylan byl v hlavní roli dost dobrý. Film byl napínavý a opravdu tam nebyla chvilka, kdy by se člověk stihl nudit, jedna akce střídala druhou. Akorát teda to "vysvětlení" na konci bych udělala nějak jinak, kdybych nevěděla o co jde, tak bych to nepochopila, ale nulové, či zmatené vysvětlení byl problém i v knížce, takže za to film tak úplně nemůže. 5* ()

The Legend of Zelda putuje do filmu

The Legend of Zelda putuje do filmu

11.11.2023

Nejspíš to bylo jen otázkou času. Po letošním obrovském úspěchu snímku Super Mario bros ve filmu, jenž se díky miliardě a dalších 362 milionech dolarů stal nejúspěšnější herní adaptací vůbec, studio… (více)

Třetí Labyrint se odkládá na neurčito

Třetí Labyrint se odkládá na neurčito

01.05.2016

Zranění Dylana O'Briena, tahouna filmové ságy Labyrint, jsou závažnější než se původně myslelo. O'Brien se zranil 17. března, když ho na natáčení třetího dílu srazilo auto, studio 20th Century Fox… (více)

Malíček míří do Labyrintu

Malíček míří do Labyrintu