Dřív než půjdu spát

• USA Before I Go to Sleep (více)
Drama / Mysteriózní / Thriller / Psychologický
Velká Británie / USA / Francie / Švédsko, 2014, 88 min

Christine při nehodě před několika lety utrpěla poškození mozku, při kterém se jí během noci pokaždé vymaže paměť. A každé ráno musí znovu a znovu zjišťovat, kým je, co v životě prožila, koho miluje a s kým žije. Její manžel Ben jí denodenně trpělivě pomáhá za pomoci fotoalb a vyprávění. Druhým Christininým průvodcem v mlhách její vlastní minulosti je psychiatr Edmund Nash (Mark Strong), s jehož pomocí si hrdinka vede videodeník. A ten jí jejím vlastním hlasem jednoho dne varuje: „Nevěř nikomu!" Deníkový záznam spustí sérii událostí, které mají strašlivé následky. Christine začíná pochybovat o všech, kteří se zdáli jí pomáhat. Otázky, kdo ve skutečnosti Christine je, co se skrývá v její minulosti a co způsobilo její poruchu, přinesou šokující odpovědi. Christine zjišťuje, že pravdu je lepší někdy zapomenout. (Bontonfilm)

Dont

Totálně zabitý konec, film měl skončit po scéně v záchrance. Do té doby se na to i přes určitou odhadnutelnost dalšího vývoje koukalo docela dobře. I z toho důvodu, že jsou na scéně samí prvotřídní herci. Limitovaný scénář filmu neumožnil mít vyšší ambice ani lepší hodnocení. ()

evanka

Nicol Kidman se každé ráno probouzí s vygumovanou hlavou a neví kde je a kdo je ten chlap vedle ní v posteli. Není to ale díky divokému večírku nýbrž tím, že trpí amnézií. Podle fotek v koupelně jí to začíná za chvíli docházet. Pak je tu i manžel Colin Firth, který je již připraven s fotoalbem v ruce a se stručným shrnutím posledních 10 let jejího života. Colin všechno zvládá zmatené Nicol vysvětlit během vstávání a snídaně a pak už spěchá do práce. Nicol bloumá neznámým domem dokud jí nezavolá její doktor a nenasměruje ji ke schovanému foťáku ve skříni, na který si Nicol po večerech nahrává takový deník. A tady na scénu přicházejí pochyby, podezření a honba za pamětí. Kdo jí z hlavy vymlátil všechny vzpomínky? Colin Firth tady pro změnu hraje toho špatného a to mu sluší a Nicol Kidman předvádí svoje vyděšené oči a svou křehkost, čímž mě nudila. Film začne být zajímavý až těsně před koncem. Jinak to postrádá napětí. Knihu jsem nečetla, ale film asi nedokázal pojmout rozsáhlejší děj a souvislosti, které by to mohly udělat zajímavějším. Klasický americký objímací a uslzený happy end tomu taky moc nepřidal. ()

sofiapetra

Nic moc, docela mě to štvalo, a tím ani nemyslím sám fakt, že takhle na povel a celé roky stejně ztráta paměti prostě fungovat nemůže. Nikol Kidman mám ráda, ale tady se mi nelíbila a Colin Firth už vůbec ne - v hnusnější roli jsem ho asi ještě neviděla. ()

peiton

Musí byť hrozné trpieť amnéziou, akéhokoľvek typu, človek si v tomto stave fakt nemôže byť istý, kto mu vlastne hovorí pravdu a v podstate ani sám sebou.Skôr než zaspím je veľmi dobre spracovaný mrazivý psychologický thriller. Christine (hlavná hrdinka) nevie, čo v jej živote je skutočne pravda, čo len výplod fantázie, a čo dôsledok narušenej pamäti.Kidman je čoraz viac nebezpečnejšia.mala som trocha chaos v tom, koho vlastne upodozrievať.Či vari doktor je nejaký psychopat? Či ona má nejaké psychické problémy?Upodozrievala som kadekoho, ale "vinníka" nie :-) Koniec mal neskutočné grády a ani som nedýchala.Rozlúštenie tejto záhady prináša neočakávané odhalenie, ktoré vás primrazí a z ktorého vám budú nervy brnieť ešte dlho po vzhliadnutí.P.S.Herečka prvotriednych kvalít akou Nicol Kidman nepochybne je si mohla vybrať väčší projekt a tento prenechať menej známej tváričke,no i tak zahrala to empaticky a uveriteľne tak ako býva u Kidmanky zvykom. ()

M.i.k.e

solidní thriller na jedno podívání,který sice místy trošku bojuje s logikou,ale i díky svojí stopáži a solidiní atmosféře dokáže diváka udržet v napětí po celou dobu.Nicole odvádí svůj standard,co potěší a překvapí zároveň je obsazení Collina Firtha do pro něj netypické role...60% ()

Aljak

Prvú polovicu filmu som sa divil nad tým priemerným hodnotením filmu, no potom som to pochopil. Príbeh mal spočiatku skvelý spád s viacerými pochybnosťami ohľadom osôb, ktoré sa okolo Christine vyskytovali a ovplyvňovali ju. No v jednej chvíli začalo byť všetko už príliš jasné a celý film stratil to svoje psychologicko-mysteriózne čaro, ktoré malo doposiaľ. Záver bol dosť slabučký, a napokon po tom počiatočnom pozitívnom dojme musím uznať rovnako ako mnoho ďalších, že to bol len obyčajný priemer, hoci s prvotriednymi hereckými výkonmi. ()

Marqta

Nemastné neslané. Povrchní. Nemůžu úplně tvrdit, že předvídatelné, ale těch několik zvratů co tam byly byly tak nějak na jeden způsob. Několikrát se opakovaly podobné "napínavé" situace jen s menšími obměnami. Rychle něco najít, rychle něco/sebe schovat, moment šoku (kus tajemství odhalen), panika, někam se odplížit/odejít/utéct a rychle cosi najít. a hle další odhalení ..a sem tam celá, nebo částečná akční scéna o jejichž uvěřitelnosti by se dalo dlouze diskutovat. Do toho všeho drnká na nervy dramatizující hudba a to téměř bez přestání, takže to lehce ztrácí efekt. Postavy jsou charakterizované několika pár informacemi a nepůsobí moc realisticky. Logické nepřesnosti nemaže ani po herecké stránce skvělý výkon Nikole. Tohle mě fakt nebavilo. Silnější jedna hvězdička, škoda protože s tímhle námětem mohl vzniknout mnohem lepší film. ()

Havaj8

Spousta už bylo podobnejch filmů o amnésii. Většinou ale romantiky s nehodou, tohle byl docela opak. Silnej psycho-drama thriller, kterej první polovinu seznamuje s celou situací a v tý druhý se až začne vlastně něco pořádnýho dít. Každopádně celou dobu nás to drží na straně Nicole Kidman a tudíž s ní nevíme, komu se dá věřit a kdo je kdo. Zvratů je tam tak akorát, aby jsme mohli bejt udivený s každým dalším dnem. A dá se to pobrat nakonec s přehledem. Dost ošidný téma, ale vydržet se u toho dá. ()

Figu

Vůbec to nebyl špatný pokus! Mysteriózní thrillerek o třech postavách, zapomínání a neustále stejně opakujících se dnech. Trojce hlavních postav byla navíc královsky obsazena. Strong je klasický vedlejšák v úspěšných filmech, který odvede vždy práci na jedničku. O Kidman a Firthovi asi ani netřeba mluvit. Borci svého řemesla. Jinak rozuzlení filmu lehce předvídatelné, ovšem originálně podané. 75% ()

bourec

Tak ,asi sem čekal něco trochu jinýho.Začátek docela tajemně,až depresivně naladí,aby jsme pak až do konce protrpěly tuhle dost nudnou záležitost.40%. ()

Streeper

Ve filmu hodně vládne mysteriózní atmosféra a to se mi na tom hodně líbilo. Je to film k zamyšlení, jelikož toho víte asi tak jako hlavní postava Christine v podání Nicole Kidman. A tak si stejně jako Christine vybíráte komu máme věřit a komu ne. Závěr mě docela překvapil, i když jsem Colina podezírala od začátku, ale tohle jsem nečekala. A konec byl jak se patří dojemný. ()

cariada

Zajímavá časová smyčka, kdy žena každé ráno neví čí je a nic si nepamatuje, jen díky fotoaparátu kde si nahrává co se stalo a díky doktorovi co jí pomáhá, se pomalu rozpomíná co a jak se jí stalo. Nebylo to špatné, ale určitě se to mohlo líp zpracovat. ()

PROCESOR

Jak už to bývá, knižní předloha byla lepší. I když mě film vyloženě nenudil a bylo tam opravdu pár skvělých momentů a lekaček, tak závěr to zabalil úplně. Vlastně je to ideální manželka. Ráno se jí vysvětlí během chvilky vo co de. Na nástěnku se jí napíše seznam úkolů co má udělat, aby se doma nenudila. No a když to pán domu večer trochu přežene s chlastem, či sexem, tak si druhý den nic nepamatuje... ()

Juto

Keď som videl trailer na film, tak som dúfal, že to bude skvelý film. Bohužiaľ mýlil som sa a je to vlastne nudný thriller s predvídateľnou premisou, ktorá využíva veľa klišé. 5/10 ()

forsythia

Až se ráno vzbudím z divného snu, trochu se rozkoukám kolem a řeknu si "Sakra, kde to jsem?" Pak přijde jeden malej harant a bude mi tvrdit, že jsem jeho máma. Mám mu věřit? Když si pomalu začnu na tu myšlenku, že mám dítě, zvykat, otevřou se dveře a vejde druhej harant. I ten mi bude tvrdit, že jsem jeho máma. Co se to tu děje? Tak jsem máma toho prvního, nebo toho druhýho? A ve všem tom vykolejení se dveře otevřou potřetí a hádejte, co se stane. Správně, uhodli jste. Přijde třetí harant a začne se svých práv domáhat stejně jako ti dva předtím. Já to říkám pořád, nikomu nevěřit! ()

vesper001

Nicole je tak nesympatická, že jí člověk Colina skoro přeje, logika nekulhá, ani neleze po čtyřech, prostě se odstěhovala do Humpolce, konec je pomalu a bolestivě pitomý a mně připadal i děsivý (zjevit se něco takového u mého lože, strčím hlavu do pračky a pořídím si další amnézii), postavy se chovají úplně nepochopitelně. Manželka má divnou poruchu, manžela tak oddaného, až je to divné, kamarádku, co se chová divně, dost divného psychiatra a přepálené střípky vzpomínek. Naštěstí má jako dobrá hospodyňka žehličku vždy po ruce… Pozitivem je obsazení Firtha, kterého mám tak dobře zafixovaného jako veterána romantických omáček, že mě jeho proměna nepříjemně zaskočila. Dojem mi ale kazil nejasný pocit, že si hlavní dvojice hodně nesedla. Každopádně, jakkoli je příběh nepravděpodobný, znovu mi připomněl, jak je důležité míti deník. Dokud si ještě něco pamatuju. ()

Vecko99

Skvělý casting a můj oblibenec Mark Strong,který mě vlastně nalákal,abych se na to podíval, ovšem průměrný thriller a to hlavně kvůli konci. Ten film měl skončit, POZOR SPOILER, scénou v sanitce a určitě by pak tady měl lepší hodnocení. Potěšilo mě pár twistu, které překvapily a nebylo to pro mne tak čitelné jako jiné podobné filmy. ()