Dřív než půjdu spát

• USA Before I Go to Sleep (více)
Drama / Mysteriózní / Thriller / Psychologický
Velká Británie / USA / Francie / Švédsko, 2014, 88 min

Christine při nehodě před několika lety utrpěla poškození mozku, při kterém se jí během noci pokaždé vymaže paměť. A každé ráno musí znovu a znovu zjišťovat, kým je, co v životě prožila, koho miluje a s kým žije. Její manžel Ben jí denodenně trpělivě pomáhá za pomoci fotoalb a vyprávění. Druhým Christininým průvodcem v mlhách její vlastní minulosti je psychiatr Edmund Nash (Mark Strong), s jehož pomocí si hrdinka vede videodeník. A ten jí jejím vlastním hlasem jednoho dne varuje: „Nevěř nikomu!" Deníkový záznam spustí sérii událostí, které mají strašlivé následky. Christine začíná pochybovat o všech, kteří se zdáli jí pomáhat. Otázky, kdo ve skutečnosti Christine je, co se skrývá v její minulosti a co způsobilo její poruchu, přinesou šokující odpovědi. Christine zjišťuje, že pravdu je lepší někdy zapomenout. (Bontonfilm)

oLí

Nuda se zabitou Kidman, Firthem i Strongem. Něco bylo špatně, usl jsem u toho třikrát, než jsem šel spát. Né fakt, bída veliká 4/10 ()

Khalesi

Celkom solídny thriller síce bez nejakej hlbšej myšlienky, ale rozhodne napínavý a celkom dobre režijne zvládnutý. Obsadenie vynikajúce a hereckému umeniu hlavných postáv odpovedá aj príslušná atmosféra. Myslím, že 60% je primálo... ()

6thSun

Tento film má velmi přesný trailer. Kdo má načumíno, celkem snadno díky němu vystopuje, že to bude stát za prd. Tentokrát jsem ale nedokázal utišit hlas, kterej našeptával: "Co kdyby?". To byla chyba, trailer nelhal ani v nejmenším. Záhada je, proč do toho Kidman lezla. Proč do toho lez Firth je jasný, má tam s ní kousací scénu. ()

Lacike

Sandlerovka 50 First Dates natocena ako psychologicky thriller? Preco nie. Celkom to funguje. Casting ustrednej trojky je super. Prvy hodina sustrediaca sa na psychologicku cast je skvela. Bavilo ma jak neustale naznacia, ze manzel je svina, aby nasledne nejak logicky vysvetlili, ze nie je. Bohuzial vo chvili, ked sa naplno ozve trhillerova cas v poslednej tretine, tak je to podstatne slabsie. Proste take milionkrat otrepane klišé. A totalny happyend mi pripadal uz doslova trapny. Strasne ma stve, ked sa zo zaciatku kvalitny film postupom stopaze totalne zhovadi a klesne na uplne kvalitativne dno. Ale vdaka kvalitnej prvej hodine to odporucam a davam tomu solidne 3*. ()

Terva

CITÁT - Jsem tvůj manžel, a jsme spolu již čtrnáct let. Ty si nic nepamatuješ, přes noc jsi to všechno zapomněla............. Na první pohled je to mix příběhů 50 x a stále poprvé, Tváře v davu a Na hraně zítřka. Akorát to není komedie, tváře si hlavní hrdinka pamatuje, jen netuší co si o nich mám myslet a není to akční sci-fi, ikdyž se ráno vždy probudí do úplně nového světa. CITÁT - Co jsem dělala na letišti?................. Po hodině koukání jsem začal narážet na dějové chyby a díry ve scénáři. Nemá to napětí není to mrazivé je to prostě jen příběh beze špetky dramatu. Příběh může mít několik zakončení. Buď se vrátí na počátek, nebo se tvůrci "vrátí na počátek". Ale vše je vyřešeno jinak a to tak, že se vrátí na počátek. CITÁT - Měla jste nehodu........... ()

JohnCZ

Zajímavý na postupném odhalování postavený film s výborně takřka oscarově hrající Nicole Kidman, který sice ve finále nezklame a scénář dokáže i překvapit, ale pro lepší hodnocení mi tam cosi chybělo. Before I Go Sleep skončil někde na pomezí psychologického dramatu a napínavého thrilleru, ale ani v jedné oblasti nejede úplně na doraz a občas působí nepřirozeně a vykonstruovaně. ()

corpsy

Ak neviete do čoho idete, v úvodnej polhodinke vás to milo prekvapí. V úvodnej POLHODINKE. Potom sa to začne zamotávať, ale tak, že vás to začne prestávať s nasledujúcimi minútami baviť. Nakoniec vám bude jedno, ako to skončí. A skončí to tak, že sa proste budete dívať ako prefackaný a poviete si - tak ďakujem, že som mohol prežiť hodinu aj pol s hviezdnym obsadením, nedotiahnutým scenárom a štandardným režijným výkonom - všetko zhasne a možno budete mať, podobne ako hlavná hrdinka, nutkanie nahrať si na kameru odkaz do najbližšej budúcnosti : ,, Dávaj si pozor pred thrillermi, ako je BEFORE I GO TO SLEEP!,, ()

Hoyt

Zklamání. Nicole je pro mě v každém filmu ozdoba a je mi vždy velkým zážitkem koukat na její herectví ale tady tomu prvně bohužel nebylo. Snad to bylo tou rolí co měla. Firth se do své role vůbec nehodí a závěrečná pointa, kterou jsem čekal mnohem více zamotanou je také hodně slabá a jednoduchá. Slabé 3* ()

DEXTER099

Dřív než půjdu spát je film o ženě v podání Nicole Kidman,která po nehodě ztratila paměť a vždy když je jí vše vysvětleno tak následující den po spánku se to celé opakuje a pořád dokola.Jde o to jestli jí její manžel Colin Firth říká pravdu a nebo naopak doktor Mark Strong není tím čím se zdá???Film se postupně pěkně vrství a přibývajícími minutami napětí stoupá a do poslední chvíle nevíte co Christine její ztrátu paměti způsobilo a co je pravda a co naopak lež.Pokud máte rádi filmy,kde musíte trochu bádat a není vám vše jasné od prvních chvil tak budete spokojeni.Navíc perfektní výkony předvedly všechny herecké osobnosti.Za mě tedy celkově 75 % a čtyři hvězdy. ()

hous.enka

Parádní retrofilm, který musel být natočený někdy okolo roku 2000, protože jak jinak si vysvětlit, že Nicole telefonuje Nokií 3310? A ne, to že je to švédský film to nevysvětluje. Protože kdyby to byl film natočený mezi lety 2000 a 2003, byla by to pecka. Skvělý thriller s typickým momentem překvapení, kdy zůstanu zírat s otevřenou pusou (takovýhle filmy měla Sandra Bulock v té době), ale to samé o deset let později je... Trochu rozpačitý průměr. Nelíbí se mi, jak je to ve výsledku všechno prostý jak facka a jak si ona prostě po x letech vzpomene na jizvu, na medvídka Pú, na Claire. Já jsem to Nicole prostě nevěřila. ()

maddy

Before I Go to Sleep, I don't need to watch this movie ... or read that book! Film, ktorý má presvedčil, že niektoré knižné bestselleri sú zbytočne vychválené, ale pritom sú to len obyčajné báchorky. Preto tu nedávam vinu režisérovi alebo scenáristovi, ale skôr predlohe. Z niečoho takéhoto ani nešlo vymyslieť nič zaujímavejšie než tuctový thriller s úplne prehľadným dejom. Námet s dennodennou amnéziou je síce obstojný, ale podobné thrillery fungovali v 90. rokoch. Dnes pôsobí celý dej obohrane, nemá to žiaden nápad a od začiatku je to predvídateľné. Ono sa ani nedá točiť thriller s „prekvapivou pointou“, keď tá musí byť snáď každému kto videl v živote aspoň dva podobné filmy jasná už niekedy od pätnástej minúty. Natočené to je fajn, technicky tomu nie je čo vytknúť, herci odvádzajú taktiež svoj štandard a titulná dvojica to dostatočne ťahá (neúčinkovať tu Nicole Kidman tak to zapadne prachom ešte viac / prekvapí voľba Colina Firtha ktorému tento krát ten britský prízvuk pridáva na zvrhlosti) a vďaka kratšej stopáži to celkom svižne utečie. Akurát je tu všetko tak obyčajné, že to nemá ani na sekundu čím prekvapiť. Ako taká jednohubka absolútne neškodné, ale to je tak všetko. CELKOVO: 2,5* (5/10) ()

MartinezZ

Trochu škoda, ale ne tragédie. I během devadesáti minut dokážete začít nudu - například když se setkávala s Claire na lavičce, už jsem si říkal, že by to mohlo končit. A jestli to v tu chvíli byla tak polovina...? Všichni zahráli dobře, ale to "budování napětí", každou chvíli svým způsobem zvrat v tom, komu věřit a komu ne, a do toho občasné zbytečné lekačky (zbytečné ne, měly probudit usínající diváky) mě začínaly nudit a po dni v práci jsem si nejednou zívnul. Přesto tomu čisté ** dát nemůžu - nemá to špatný námět a nápad, nevypadá to vizuálně vůbec špatně a herci jsou dobří, ale divákovu pozornost dokáže udržet jen tak první a třetí třetina filmu - prostředek není nedůležitý nebo nezajímavý, ale poměrně nudně zpracovaný. A kdyby se autoři drželi jednoho pořádného dějového zvratu, udělali by lépe. ~~~ SPOILERY!!! PS: Když věděl, že si nic nepamatuje, proč jí rovnou netvrdil, že jako MIke je její manžel a že měli syna...? Proč si prostě nevymyslel svůj příběh úplně jiný? To čekal, že si začne vzpomínat? To je ale celé v ostrém kontrastu s jeho hotelovým "Už mě to nebaví". - Nebo když kamarádka na telefonu zjistí, že Cristy žije s někým, kdo se za Bena vydává, byla poměrně klidná, já už bych asi volal policii, číslo telefonu na síti by měli. - A když mu ona vykdákala, že si všechno nahrává a že má doktora, proč nějak nezatrhl telefon (domácí) a foťák nesbalil, vždyť by si nic nepamatovala... Moc otázek, kterými se raději nebudu zabývat, jinak to hodnocení ještě srazím. ()

golfoxovox1

Funkční snímek se zajímavým námětem, který si dokáže udržet pozornost diváka a dokáže v průběhu překvapovat, známá ústřední herecká trojice potěší. Inu paměť je vzácná a měli bychom si jí vážit... :-) ()

kaylin

Vypadalo to celkem zajímavě, ale ten film mě prostě nedokázal strhnout. Je tu ta nejistota, zda je to skutečně on, je tu jedna dobrá, hororová scéna, ale to je prostě tak nějak všechno a potenciál všech tří herců v hlavních rolích nebyl dostatečně využit, nikoli pak vůbec Colin Firth, jehož postava mohla být ještě temnější. ()

salalala

Thriller, který by moc rád byl něčím víc, než nakonec je, patří k těm typům filmů, které stojí a padají s příběhem a jeho pointou. Joffe nemá problém vytvořit hutnou a paranoidní atmosféru a vzhledem k tomu, že zpočátku nevíme o moc víc než hlavní hrdinka, to báječně funguje. Je jasné, že každá postava může lhát a záměrně zatajovat věci a jejich rozkrývání je poměrně fajn. S přibývajícím časem ale film upadá do stále větších klišé a stává se tuctovou a zaměnitelnou podívanou. Joffe zkrátka jede na jistotu a nikdy nevystoupí z mezí žánru, což znamená, že tu sice je pár akčnějších scén, lekaček a rádoby tajemství, všechno už ale bylo viděno jinde a mnohdy i lépe. Do lehkého nadprůměru film posouvá ústřední trio, které sice nemá moc možností vyniknout, ale uhraje si svoje a mnohdy mu stačí zapojit nezpochybnitelné charisma (Kidman je celou dobu vyděšená, ale nepřehrává, Firth se ke slovu dostává až na konci a vše zvládá, jak má, jen Strong by mohl dostat nějaký moment, kde by vysloveně vynikl). Závěrečná pointa tak vlastně nikoho nepřekvapí, natožpak šokuje, potěší ale, že není úplně hloupá a je v ní jen minimum nelogičností. Pro trošku zkušenějšího diváka je tak Before I Go to Sleep pouhou žánrovou jednohubkou, která neurazí, ale ani vysloveně nepotěší. 60% ()

gegina31

Skvělá zápletka. Opět asi neumím předvídat, protože, jsem ten konec nečekala. Ale jsem velmi ráda, že neumím předvídat jak někteří chytráci, protože si každý film užiji tisíckrát víc. Colin Firth naprosto úžasný. Já toho herce prostě žeru. ()

L_O_U_S

Jednohubka, kterou už asi nikdy neuvidím. Nápad zajímavý, provedení spíš průměrné. Colin Firth by mi byl ještě sympatičtější, kdyby se zdržel rolí v obludných romantických komediích. (1 130.) ()