Dřív než půjdu spát

• USA Before I Go to Sleep (více)
Drama / Mysteriózní / Thriller / Psychologický
Velká Británie / USA / Francie / Švédsko, 2014, 88 min

Christine při nehodě před několika lety utrpěla poškození mozku, při kterém se jí během noci pokaždé vymaže paměť. A každé ráno musí znovu a znovu zjišťovat, kým je, co v životě prožila, koho miluje a s kým žije. Její manžel Ben jí denodenně trpělivě pomáhá za pomoci fotoalb a vyprávění. Druhým Christininým průvodcem v mlhách její vlastní minulosti je psychiatr Edmund Nash (Mark Strong), s jehož pomocí si hrdinka vede videodeník. A ten jí jejím vlastním hlasem jednoho dne varuje: „Nevěř nikomu!" Deníkový záznam spustí sérii událostí, které mají strašlivé následky. Christine začíná pochybovat o všech, kteří se zdáli jí pomáhat. Otázky, kdo ve skutečnosti Christine je, co se skrývá v její minulosti a co způsobilo její poruchu, přinesou šokující odpovědi. Christine zjišťuje, že pravdu je lepší někdy zapomenout. (Bontonfilm)

S.Quentin QUALE

Nekonečných 90 minut žvatlání s cílem objasnění něčeho, co mně po půl hodině začlo být úplně jedno. Dvě hvězdy z milosti. Nebavilo mě to. 35% ()

mzss1

|78%| Tak jsem si zvolil tento thriller a nevěděl jsem co od toho čekat. Rozhodně jsem dostal hodně, film mě bavil od začátku do konce. Byl to takový skličující thriller, který mě okamžitě vtáhl do děje, furt se něco dělo, takže nuda ani náhodou nehrozila. Příběh byl vydařený. Už jen ten nápad ženy, co ztratila paměť, a to způsobem, že si, když se ráno vzbudí, nic nepamatuje. Takže to pro mě přineslo něco trochu nového. Chvílemi jsem film prožíval podobně jako hlavní herečka. Nicole Kidman to zahrála opravdu výborně. Stejně tak mě bavil i Colin Firth, který zahrál svůj solidní standart. Ostatní herci byli v pohodě. Hudba byla dobrá, hodila se do všech scén. Tak a jaké to mělo chyby ? No, kritizovat to moc nechci, bavil jsem se, ty 4 hvězdičky dávám bez váhání, ale něco tu určitě chybělo. Trochu byl ke konci a na úplném konci promrhaný potenciál. Mohlo to mít navíc, víc nápadů atd, ale úplný konec – tím myslím hlavní pointu – to mohlo být trochu jiné nebo jinak zvolené. Jednak, byla trochu odhadnutelná a přišla mi dost primitivní. Přesto ale ta pointa fungovala, takže nemůžu mluvit o nějaké chybě. Jen mi jde o to, že jsem po celý čas tohoto snímku napnutý a konec mi přišel jak z jiného filmu, ale dost kritiky. Stopáž filmu byla krátká, klidně to mohlo být ještě delší, uteklo mi to rychle. Má to plno zajímavých scén a i menších zvratů, které do sebe hezky zapadají. No, jsem rád, že jsem to viděl. Kidman mě opravdu zaujala, téměř nadchla, jak to skvěle dokázala zahrát. Určitě se k filmu někdy opět vrátím. Tot vše. ()

kingik

Všichni Nicole Kidman lžou. Teď jde hlavně o to zjistit, jestli jí lže její manžel, její psychiatr, popřípadě, co se za její více než podivnou amnézií skrývá. S hrdinkou příběhu Christine se to má tak, že si každý den po probuzení nepamatuje na nic z předešlého dne. Prý za její stav může úraz hlavy po brutálním napadení, k němuž došlo před deseti lety za záhadných okolností. Christine si na doporučení svého terapeuta pravidelně z každého dne pořizuje obrazový záznam, jež je jakýmsi video deníkem, který je jediným připomenutím předešlého dne a v podstatě jen do něj vkládá veškerou svoji důvěru. K tomu se postupně začnou přidávat další pochybná fakta - úmrtí dítěte, rozvod manželství, nejasná minulost, a zase jen pochyby a lži, a tak pořád dokola. Mohl to být poutavý a působivě vystavěný mystery thriller, ale tak docela se to nepovedlo. Scénář by musel dostat k realizaci někdo schopnější, než je zhola průměrný Rowan Joffe, jehož scénář je všechno, jenom ne systematický a do detailu propracovaný. Snad až příliš spoléhal na silné herecké trio Kidman-Firth-Strong, které překvapivě nepředvedlo nic mimořádného. Nicole Kidman byla podivně nehezká a tím i nesympatická. Firth se Strongem by zřejmě předvedli herecký nadstandard, ale jejich výkony ve slabším režijním provedení zanikly. Předně, první hodinu film nemá šťávu. Určitým způsobem si budoval lepší výchozí pozici do druhé hodiny, respektive do druhé poloviny příběhu. Ta je sice o něco výraznější, napínavější a má snahu o gradaci, ale režisér to utne v nejlepším. Film vlastně nemá ani pořádné finále.To sestává jen z krátké sekvence, ve které se nebohá Christine brání útočníkovi, jehož identitu lze odhadnout předem, i když výsledná pointa není nikterak ostudná. Je fakt, že režisér Joffe tak nějak po celou dobu pilně pracoval s atmosférou, ale zkrátka svůj scénář udělal málo poutavý, vloudily se mu do něj i značné nelogičnosti, u kterých nelze zabíhat do podrobností, aniž bych nevyzradil něco, co se s ohledem na příběh nemá vyzrazovat. Jak postupně docházel k rozkrývání záhady, zapomínal na to, co bylo předem dáno, a až příliš ledabyle to předchozí odhodil v dál. Divácké procitnutí na konci příběhu může být různého charakteru, neboť zajímavost filmu spočívala v tom, že se nevědělo, co způsobilo stav hrdinky příběhu, a spolu s ní se chtěl divák dobrat pravdy. Pokud divák tušil, jak by to asi s hrdinkou mohlo být, k tomu se nabízelo hned několik variant, a nebylo úplně nudné a od věci během filmu určovat, která mohla být ta správná. Z filmu sálal i nepřehlédnutelný evropský "feeling". To všechno je jistým plus. Nicméně, od filmu z produkce Ridleyho Scotta a s takovými hereckými veličinami, čekám víc než jen zdařile maskovaný průměr. Knižní román, na jehož motivy film vznikl, neznám, znát nechci, protože literaturu mrdám. To se knížka strčí do prdele a mrdá se. No není se pak co divit, když výsledný film jde tak trochu do prdele. 50% ()

Snorlax

Celkem slušný thriller s dobrým tempem byl nehorázně sprostě faulován závěrem ze soap opery. A mimochodem, Kidmanová má velice hnusné oko. ()

sochoking

Mal som chuť zakončiť deň nejakým thrillerom, aké sa zvykli točiť v 90. rokoch: bezútešné počasie, skľučujúca atmosféra, znepokojujúca muzička a bum, bum, jeden twist a... Záverečné titulky a zajtra môžem ísť spokojne do rachoty. ()

Anderton

Úvod nás vťahuje vďaka zaujímavej mysterióznej premise priamo do deja a my sme napätí, ako to bude pokračovať ďalej. Pokračuje to tak nejak podľa očakávaní, len začína byť zrejmé, že divák musí byť stále viac a viac pred Christine, aby z filmu niečo mal. No a ono aby to nevyzeralo ako úplný bordel, tak začnete mať dojem, že aj ona si pamätá na včerajšie a predvčerajšie veci, pričom základ zápletky spočíva v tom, že to nedokáže. Logiku to teda nakoniec nedáva, tvorcovia sa ale mohli blysnúť nejakým poriadne cynickým záverom, ale na to nenašli odvahu. Alebo možno našli, ale štúdio bolo proti. ()

Frajer42

Spoilery! Překvapivě poměrně solidní drama. Člověk, který si doposud neuvědomoval, jak důležitá je v lidském životě dlouhodobá paměť, si to zaručeně nyní uvědomí. Nicole Kidman a Colin Firth si střihli svoje role vynikajícím způsobem. Samozřejmě snímek mírně postrádá jakoukoli logiku, ale je to na úkor napětí. Divák podezírá jednoho člověka za druhým. Ženy, když už se rozhodnete býti kurvami a podvádět své drahé polovičky, dbejte prosím na výběr svých milenců. Takový milenec se totiž může bláznivě zamilovat a udělat vám ze života peklíčko. ()

Dzeyna

Nejdřív jsem si myslela, že je to nějaký remake na motivy 50x a stále poprvé, ale ve smutné verzi. To jsem se ale spletla, druhá polovina už tak krátkého filmu začala být čím dál tím víc zajímavější a napínavější a zamotanější. Chvíli jsem dokonce ani já nevěděla, kde je pravda. Hodně dobrá podívaná! ()

eLeR

Nečudujem sa, že tá Nicole bola na toľkých plastikách, však ju ten jej frajer riadne domlátil. A s tou žehličkou jej to išlo tiež parádne, presne ako mne, mám požehlené. Na základe hodnotenia som čakala strašnú biedu, takže ja som spokojná, nenudila som sa ani chvíľu. ()

Chrustyn

Minimalistický, nijak překvapivý, ale přesto slušný thriller hrající si se stejnou myšlenkou, jako romantická komedie 50x a stále poprvé. Žena se každé ráno probudí vedle svého manžela a pouze střípky z předchozích dnů (týdnů, měsíců) ukazují, že nic není jaké se zdá být a že její manžel jím možná není. Žádné velké napětí ani zvraty se nekonají, ale uteče to a neurazí. ()

Arsenal83

Skôr než zaspím je skôr výzvou na to, aby ste nezaspali pred tým, než sa dej konečne rozpletie. Ten je totiž tak zamotaný až prestáva byť časom zaujímavý. Pritom na začiatku veľmi dobrá premisa. Síce okukaná, ale strata pamäti vždy sľubuje vyriešenie nejakých tajomstiev a väčšinou sa človek môže tešiť na prekvapenia. I tu nejaké prišli, ale žiadne šoky to neboli. Atmosféra v podstate žiadna, psychológia postavy nie je silná, napätie na úrovni pretrhnutej gumky v gatiach. ()

hrona

Nu, tak tedy. Co se týče hereckých výkonů, není absolutně co vytknout, vynikající psychologické vykreslení, jak od Kidmanky, která ze záběru nesleze, tak od Firtha i Stronga. Bohužel tentokrát to celé padá na logice. To co film prakticky vynáší po stránce dějové, jako opravdu zajímavý nápad, sráží naprostá nelogičnost v chování všech zůčastněných, potažmo i obvyklá otázka - proč? Více říci nelze. Lepší tři ()

rikitiki

Průhledné jak igelitové spodní prádlo. KOUSEK DĚJE S nejsměšnější bitkou mezi Nicole, Colinem a stojací lampou. Kde podle všeho byla nejlepším bojovníkem právě ta lampa. ()

honajz

Možné spoilery. Slabé dvě hvězdy za Firthe (za Kidman ne, ta přehrává, co se naučila v dramatických kurzech v sobotu odpoledne) a slušnou kameru a pár náznaků tajemné atmosféry. Protože jinak to nemá nic. Vlastně, jak to začne, tak to skončí. Odhalení je takové nijaké a člověk skutečně čekal nějaké větší zvraty. Ostatně, pár otázek se člověku maně v hlavě vynoří - třeba to s tím foťákem mi přijde hodně nepravděpodobné, doktor taky nejeví nějakou přílišnou snahu o pomoc kromě vyjížděk v autě, dokonce ani nezná Bena, i když na klinice se snad muselo zahlédnout? Jak ji vlastně léčí? Proč Ben/Mike schovává její fotky s kamarádkami a Adamem? Kde k nim vlastně přišel? A jak si vlastně nakvartýroval do bytu, když holka byla v podstatě nesvéprávná? A stálo mu to zato, každý den vše vysvětlovat kvůli občasnému sexu? A to ji skutečný manžel jako fakt celé čtyři roky nehledal a nechtěl vědět, jak na tom zdravotně je? Ale no tak! Vysvětlení celé "záhady" je nakonec tak jednoduché, že jste je odvrhli po pěti minutách sledování filmu se slovy: „Takovou ptákovinu by snad nepoužili, to je až moc prostinké.“ A ono jo. Fakt - první, co vás napadne, že by mohla být pravda, bude nakonec pravda, i když se snaží film chvílemi dělat vlny, jako že ne. Dojde dokonce na tři lekačky, považte! Jednou s autem v tunelu, podruhé ve skladu a potřetí, když holka uteče z domova. Jako, zklamalo mne to - mělo to daleko větší potenciál k rozvíjení, ale příběh se zasekl hned po pár minutách, pak dojde na neustálá opakování jednoho a téhož, pár nijakých odhalení, a konec. Vlastně si říkám, proč to točili? Možná, kdyby to byl krátký film, dalo by se to brát, ale jako celovečerák? Kdekteří Bakaláři mají promakanější příběh a pointu. ()

Pítrs85

50x a stále nuda. Nevěřil bych, že film, ve kterém je tak úžasný trojúhelník (Kidman-Firth-Strong) dokáže člověka nestrhnout, ba co víc- nudit. Námět jako takový je sice už docela otřepaný, ale mít to pod palcem někdo zručnější, mohl se z toho vyklubat celkem mrazivý thriller. Takhle jen zůstane pachuť na patře, že takové herecké elity tu vlastně nemají co hrát. Ovšem pokud si chcete přepočítat knížky na poličce, zamyslet se, jestli je přerovnat spíše podle roku vydaní anebo raději podle barev, tak Before I Go to Sleep poslouží výtečně ;-) ()

claudel

Průměrná žánrová jednohubka s třemi výbornými herci, jíž by slušel ještě propracovanější scénář. Rozjezd byl více než slušný, hlavní obrat dobrý, ale závěr mě zklamal. Viděno, odškrtnuto, stačilo, téměř zapomenuto. ()

kajda.l

A cenu za největší scénáristický paskvil roku 2014 získává ...chvilku strpení...ano, Rowan Joffe! Gratulujeme. Celkem by mě zajímalo, jestli pan Joffa Watsonovu předlohu, budu slušný, tak pokazil, nebo jestli za hovno stojí samotný pisálkovský výtvor (na databázi knih 88%!!!). Tak nebývale primitivní dialogy bych odpustil čtrnáctileté čtenářce bravíčka, ale takhle? Navíc filmu chybí tempo, napětí (což je u thrilleru základ), a zajímavé nápady. Nahodilé zvraty jsou jeden trapnější než druhý. Firth je nechutně znuděný a příšerně hrající (co ho k této roli vedlo?...největší záhada filmu), Kidman celý film fňuká a nepěkně přehrává a tak jediný, kdo si odvádí své neherecké umění je pan Strong (co role, to naprosto stejný výraz). K tomuhle filmu, ale nehodlám dál plýtvat písmenky a tak po dlouhé době sahám po jediném možném písmenkovém hodnocení a s chutí. Proč jsem raději nešel spát? :( Btw. Britové i v roce 2014 telefonují Nokií 3310...to jako vážně??? :) ()

Chickenka

Jedno velké zklamání. Po vydařeném traileru poměrně šok, jelikož film začal být poněkud průhledný a snadno prokouknutelný a ten konec? Vážně? Všichni čekají na konci nějaké velkolepé odhalení, ale to se nekoná, film nikoho ani nikoho moc nepřekvapí. Neurazí, ale člověk by čekal něco poněkud zdařilejšího s touto tematikou, jelikož filmů na tento způsob je hodně a zatím žádný nijak vysloveně nevyniká. Hvězdičky patři snad jen výkonu Colina. Firtha a Marka Stronga, který přestává být záporákem. ()

Morholt

Docela obstojné (ne)paměťové drámo s příchutí thrilleru, které hodinku svižnou pomalostí buduje děj, aby pak přišel zlom, který ukáže, že všechno je jinak. A ačkoliv jsem tušil, že se něco podobného stane, protože se to prostě stát muselo, nechal jsem se rád příjemně překvapit. Vytknul bych tak jen příliš uslźený konec, který byl na mě prostě moc. Nicole Kidman po několika mizerných rolích spojených s ještě mizernějšími výkony zase ukázala, že v ní něco je a zdatně jí přihrávali i Colin Firth s Markem Strongem. Nic, na co by se vzpomínalo, ale zábava to je slušná. 75% ()