Výchozí bod

• Česko I Origins (festivalový název) (více)

Oční duhovka je jedinečným znakem každého člověka, je nezaměnitelná a nepřenositelná, stejně jako otisk prstu. Existují systémy, které umí pomocí dvanáctimístných kódů rozpoznávat tuto jedinečnost a využívají se při identifikaci jednotlivých osob. Na letištích, v porodnicích ... Ale co když je to jinak? Film Výchozí bod vypráví příběh Dr. Iana Graye (Michael Pitt), molekulárního biologa, jehož životním tématem je studium evoluce oka. Jeho práce jej zcela pohlcuje až do okamžiku, kdy se na večírku setká s krásnou tajemnou dívkou Sofi (Astrid Berges-Frisbey) a požádá ji, aby si mohl vyfotografovat její nádherné oči. Oproti vědecky racionálnímu a profesionálně skeptickému Ianovi je Sofi tvorem divokým a nespoutaným. Jejich protiklady je k sobě přitahují, jejich vztah je intenzivní a pro Iana i nečekaně vášnivý. Bohužel však končí tragicky. Po drsné životní ráně se Ian ještě více ponoří do své práce. Ta jej plně zaměstnává až do okamžiku, kdy se svou kolegyní Karen (Brit Marling) učiní nečekaný objev, který zpochybní jeho dosud neotřesitelnou víru ve vědu a změní jeho skeptický postoj vůči mystickým a spirituálním silám. Potvrdit či vyvrátit novou teorii, která by postavila na hlavu vše, v co lidstvo doposud věřilo, může jen cesta na druhý konec světa. Ian se rozhodne riskovat vědeckou reputaci a vlastní racionalitu a vydá se na šílenou misi, jež má jen mizivou naději na úspěch. (CinemArt)

Harpy

Na tento film som dosť dlho čakala až si ho konečne budem môcť pozrieť, keďže v kinách to tuším nedávali u nás, a musím povedať, že splnil očakávania :) Bavilo ma to pozerať, žiadne predvídateľné scény, vcelku aj originálny námet a spracovanie sa mi tiež páčilo. ()

kujon

Huh, tak tenhle film dokázal pořádně vzít a zatahat za koule. Jelikož jsem na cestách v letadlech už skouknul všechna sci-fi v nabídce interaktivního systému, tak jsem musel chtě nechtě zabrousit do lehce romanticky šmrncnuté škatulky. A teda jako přiznejme si to bez mučení, možná jsem našel svůj film roku. Tak moc je to dobré. Ale škoda plkat, radši se na to podívejte. 4,5* ()

M1k9

Zajímavý námět, který oživuje debatu mezi spirituálnem a vědou. Poutavý trailer. Jednoduchý a nekomplikovaný děj, který snad vůbec nepřesahuje rozsah traileru! Slabší herecké výkony, aneb nesympatický vědec ve špatném světle. Dobře připravený emotivní závěr. Svižná stopáž. Budu se opakovat, z takového námětu šlo dostat víc. I tak doporučuji. 7/10 ()

Echelon1

Verte či neverte, pred nedávnom som počul, že s týmito myšlienkami sa vedci začali naozaj zaoberať. Ich základy položil Platón so svojim svetom ideí a predpokladom, že z neho "duša" pochádza a po smrti sa do tohto sveta navracia. Každopádne, čo sa týka filmu, tak prvú pólku som bol zmätený, a postavy boli vyslovene otravné a nechutné (hlavne zbytočne intímne), a ich jednanie často naprosto nevierohodné a nelogické. ()

SatyR.film

Jedinečná Brit Marling, čokoľvek na čom sa podieľa je za 100%. Chcelo to trochu skrátiť úvodnú časť, ale možno že je to nakoniec dobre aj tak ako to je. Od nápadu, po gradáciu deja a zvraty, nájdeme tam všetko. ()

honelnik

Jeden extremne rozpoluplny film. Film ako taky je okrem prilisnej doslovnosti v poriadku. Cahill ma intimne zabery v malicku a nema problem rozohrat aj na ploche troch postav velku dramu. Problem vidim v obsahu a v "dokazovani" hlavnej pointy. Pri pomysleni na zastup citatelov Tajomstva, co si po sledovani zacnu scannovat zrenicky mi ide od zlosti bok vyvalit. V normalnom sci-fi by to clovek prekusol, ale v takto civilnom have je ten film mozno az nebezpecny :). Bez spoilerovania tento komentar vlastne nedava zmysel, ale tak na zaver ponuknem mensi test, ci je film pre vas vhodny - A. Skontrolujete si pred kazdym vacsim zivotnym rozhodnutim poziciu Uranu voci polarite dvanastich kozmicky principov? (ak ANO + 2 body) B. Ste zena? (Ak ANO - 2 body). Ak ste ziskali viac ako 0 bodov tak smelo do toho... ()

theSaint

V první řadě bych chtěl vyjádřit podiv nad tím, jak někteří uživatelé mohou označovat film za Sci-Fi. Možná budu jeden z tisíce, ale víc než cokoli jiného jsem film vnímal jako příběh lásky. To byla zřejmě (pro mě) nejsilnější rovina. Sofi.. Ze závěru jsem měl husí kůži a možná mi utekla i jedna slza. Budu si namlouvat, že ji odvezl s sebou. Vynikající soundtrack. ()

Platom

Pro mě veliké překvapení roku 2014, nutno říct, že tento nízkorozpočtový film málem zůstal bez mého povšimnutí, což by byla hrozná škoda. Pokud jste příznivci epických Sci-Fi s promyšlenými efekty, epickou hudbou a dějem, který je napínavý jako kšandy, tak raději zvolte jiný film. Pakliže fandíte chytře zpracovaným snímkům, které nabídnou tak trochu více "lidský" pohled na vědu, určitě neváhejte. Snímek sice spadá rovněž do Sci-Fi žánru, ale působí naprosto uvěřitelně, autenticky... Nabídne sympatické herce a určité vrtkavé pochybnosti, které se objeví společně se závěrečnými titulky. Pro mě podobně silný zážitek jako u filmu Věčný svit neposkvrněné mysli. ()

kijifa

Nejdřív nádech romantiky, pak pořádné drama a nakonec opravdové probuzení spirituálního sci-fi. V průběhu už si na mě místy začínala sahat nuda, ale závěr, i když očekávaný, mě dostal a naprosto strhnul. ()

fNdEsIECLE

Chtěla jsem psát něco o poskákání se po 20 sek. po seznámení, den na to svatba, jedna umře, poskáče se hned druhá.. ale já to Amíkům brát nebudu. ()

Druury

místo abych s napětím sledoval konec, zda holka matchne nebo ne, takjsem se klepal aby do pokoje nevrazilo komando a typka nezabaslo za pedofilii.. to mi nejak zkazilo celkovy dojem.. jinak to neni spatny film, je to zase z jineho soudku, coz vzdycky potesi :c) ()

frolish

Pohltilo ma to, jednak samotnou myslienkou a originalnym nametom, jednak specifickou atmosferou s nadychom neodhaleneho tajomstva. Film podnecujuce existencialne uvahy, ale aj keby mal byt divak o danych polemikach uz vopred rozhodnoty, robi to dostatocne zaujimavym sposobom, aby sa do deju dokazal ponorit. Michael Pitt sa hlavnej ulohy zhostil vyborne a cele je to natocene nielen velmi umne, ale hlavne s citom vzbudzujucim uprimne emocie. Bavila ma viac cast pred "tym" ako po "tom", kde mi zacalo vadit zopar nelogicnosti (okamzite rospoznanie zenou v centre podla fotky oci bolo celkom wtf) a poslednych cca 20min vratane ukoncenia posobilo malinko bezradne, no celkovy dobry dojem urcite nepokazilo. Na jednej strane bolo asi zamerom nechat vsetky dvere otvorene, na druhej strane takto silny pribeh mohol vypointovat o dost intenzivnejsie. ()

zahadum

Nie je to len o OKU... nie je to len sci-fi...v podstate je to snová výprava za tým či sme skutočne ako jedinci originál alebo je v tom niečo viacej..film má svoju atmosféru a tú si nedá vziať od prvej sekundy do poslednej ! ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz