I s duchem se dá letět vzduchem za štěstím! Viktor Preiss jako tajemný duch ve výpravné pohádce o zamilovaném mládenci, krásné princezně a hromadě zlata, které nakonec nikdo nepotřeboval... Jedné bouřlivé noci na Šibeničním vrchu objeví náhodou tulák Vojta (F. Skopal) v podzemí poklad, který hlídá tajemný duch. Vojta se ho poleká a uteče, předtím si ale stihne strčit do kapsy malé křesadlo a pár zlaťáků. O ty ho vzápětí připraví v podivné hospodě. Dozví se tam ale také o krásné princezně (V. Kubařová), která nikdy neopouští zámek. Když Vojta konečně použije křesadlo a přivolá tak nevědomky ducha (V. Preiss), který mu musí sloužit, jeho život se od základu změní. Na Vojtovo přání přinese duch v noci spící princeznu a Vojta se do ní okamžitě zamiluje. Chce být stále s ní. Duch mu v tom s radostí pomáhá. Mezitím si totiž hodného Vojtu oblíbil a v jeho přítomnosti zjišťuje, jak svůj bývalý život promarnil. Zdá se, že příběh směřuje ke šťastnému konci, když všechno zkomplikuje hamižná dvorní dáma (J. Bohdalová), která odhalí tajemství křesadla a je odhodlaná ke všemu, aby ho získala… (Česká televize)

italka63

Určitě tuhle pohádku nezatratím, protože byla vytvořena hlavně pro dětské publikum a to má trochu jiné nazírání. Skvělý Viktor Preiss, princezna našla Vojtu....prostě pohádka:-) ()

topi

Kvalitní pohádku se našim filmařům už podařit nenatočí. Tenhle pokus o pohádkový příběh nedopadl nejlépe. Všechno zachraňuje jak jinak než vždycky výborně hrající Viktor Preiss v roli ducha a sympatická Veronika Kubařová v roli princezny. Zbytek je slabota, Bohdalka už není co bejvala a ostatní osazenstvo působí spíše trapně. Dále ty efekty, to je hrůza, stejně i nasvícení různých scén atd atd... Nemá to pohádkové kouzlo a i hudba tomu moc nedodává. Ale ještě se na to koukat dá, oproti větším průserům, co se v nynější době natočilo. ()

Helo

Ne, ne, ne, prostě ne. Nulová pohádková atmosféra, vtípky asi tak tři, nic se tam neděje, jenom pořád kecá. Dnešní pohádky prostě až na výjimky stojí za prd a ty které za prd nestojí těm starým stejně nesahají ani po kolena. ()

stration

Ani Preiss nedokáže přehrát chabý scénář, levný vizuál a celkovou zmatenost pohádky. Celé je to navíc vykrádačka Nesmrtelné tety a dalších. No a to sakra opravdu nemáme jiné "záporáky" jako pořád dokolečka Holuba a Táborského? Ach jo. Další zbytečnost odsouzená na víkendové popoledne kdykoliv v průběhu roku. ()

džanik

Den předtím jsem pane Zelenko a paní Bohdalová viděl "vaši" Nesmrtelnou tetu, které jsem dal tři... Tady váhám mezi jednou a dvěma, a pokud bych zde hodnotil dvěma, potom bych si musel Nesmrtelnou tetu zařadit mezi mých deset "nej" pohádek. Na tuto pohádku, proč to skrývat, jsem byl zvědavý kvůli účasti Veroniky Kubařové, která mě poprvé zaujala právě v pohádce. Krom jejího krásného úsměvu a hlasu, Viktora Preisse a pár triků nemá ovšem tato pohádka nic. Pardon, Vochomůrku v oranžové paruce (Bohdalová tentokrát, při vší úctě, trapas). P.S. Nepřipomíná vám František Skopal Horsta Buchholze? ()

type_B odpad!

Další ČT pohádka pro dementy. A ještě s bábou Bohdalojc. Hlavní hrdnina trouba, kterej jen stojí a blbě čumí. To je pak panečku scénář jak víno! Ale z hovna bič neupleteš. ()

Mairiel

Ke sledování letošní vánoční pohádky jsem byla přinucena okolnostmi, samotnou by mě to dobrovolně nenapadlo. Bylo to ještě větší peklo, než jsem čekala. Je to tak divné, že od pohádky chci, aby fungovala jako normální film, aby to všechno dávalo aspoň trochu smysl a postavy nebyly všechny do jedné totální idioti? A to už fakt nemáme mezi staršími českými herečkami nikoho jiného než oteklou Bohdalovou? Příklad za všechny: zatčený princ zoufale koulí očima, jak by to všechno strašně chtěl panu králi vysvětlit, ale nemůže, protože má roubík, který mu nikdo nechce vyndat. To, že má dost volné ruce na to, aby si ten posraný roubík sundal sám, ho jaksi nenapadne, takže se jeho a tím pádem i naše zoufalství nad jeho demenci neúměrně protahuje. Celé téhle instituci vynucené vánoční premiéry nerozumím, radši tisíckrát Popelku. To se opravdu nikdo z tvůrců a jiných odpovědných lidí nestydí takovou sračku vypustit do televize, ještě ke všemu jako zlatý hřeb večera? ()

kajas

Čekala jsem mnohem horší slátaninu. Preiss má na pohádkové role talent a celý film rozhodně táhne právě jeho postava. Verunka Kubařová je velice sympatická princezna (takových tady v Rakovníku máme! :)) a Hrušínský je v roli krále přímo roztomilý. Velkým problémem je ovšem Jiřina, která svou kultovní Závist neskutečně vykrádá, a bohužel také představitel Vojty. Ten se rozhodně nepotatil a dost mi vadil. Nemám ale problém si o příštích Vánocích tuhle podívanou zopakovat. ()

Želik

Vianočné sklamanie. Neverila by som, že mi Bohdalová a Hrušínský pôjdu až tak na nervy. Viktor Preiss skvelý ale celkový dojem nezachránil. Dlhé a nudné, také by rozprávky rozhodne nemali byť. ()

Moena

Snížit demenci krále o 70%. Snížit přítomnost Bohdalky o 100%. Zvýšit počet uvěřitelných postav na dvojnásobek a přidat kvalitního záporáka. A mohla z toho být průměrná televizní pohádka. Bohužel zdá se, že ani solidní předloha neznamená výhru. ()

ibeh

Nuuuudaaaaaa! Bohužel opět nová česká pohádka bez překvapení, napětí i bez vtipu. Absolutně nechápu, když režisér považuje vtipné = nablblé. Zde vycpaný Hrušínský stále stejný, Bohdalová také a už je jí všude až moc, hlavní představitel naprosto nevýrazný. Výborný pan Preiss / baron Prášil mě také napadl viz D.Moore / to celé utáhnout fakt nemůže. Andersen by asi nadšený nebyl. Ještě štěstí, že nás doma časově nové štědrovečerní pohádky nikdy neomezují, vždy je nahrajeme a taky většinou rychle smažeme. Jediného Anděla Páně jsme si již párkrát rádi zopákli. ()

OG_Swifty

Půjdu proti proudu, mě se z nových pohádek (nových = dosud neviděných) během svátků líbila tato pohádka nejvíc ze všech. Dejdar, Táborský nebo mentál Vladyka byli správný záporáci, který trumfla jen ještě mentálnější Bohdalová s předkusem. Jan Hrušínský a Viktor Preiss byli oba sympatičtí, princezna a panoš mi taky nevadili, takže jsem se celkem mile bavil a fandil, ať už tu Bohdalku chytnou a pověsej :) ()

easaque

1* na nízkou kvalitu vánočních pohádek jsem v posledních letech zvyknutý, tak mě tato nijak nepřekvapila. Scénář byl sešitý horkou jehlou z různých hadříků a na celistvosti to bylo znát. A ani v dnešní době "plejáda hereckých osobností" nedodala filmu na šmrncu a hráli si tu svou běžnou šmíru. Odpad tentokrát nedám a nechám televizní pohádku zářit jako malou hvězdičku na obzoru - přece jen nejsem cílový divák a dětem se to líbit trošku mohlo.... Po několika letech jsem vrátil zpět jednu hvězdičku místo odpadu, kdy jsem byl asi přehnaně kritický. V každém případě to na mě stále působí hodně uměle a někteří herci jsou tam jako pěst na oko, ale přece svého ducha má. Ne [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

maverick10

Jsou pryc casy S certy nejsou zerty, dnes nejsou zerty v zadne pohadce. Neni nikdo kdo by dokazal pohadce vdechnout tu uveritelnou atmosferu. Neni zadna vyparava, dneska se stani u krale odehraje v sesti hercich, v prostorach, ktere vsichni zname z exkurzi na zamcich a s tema samejma kecama co nam naucene odvypravi pruvodce. Pohadce Hratky s certem stacila jenom jedna mistnost a divadelni kulisy. Herce mame, nadherne lokality take, ale tvurci nejsou. ()

rakovnik

Bylo nebylo, jako již po několikero let nám veřejnoprávní televize servíruje novou pohádku ke štědrovečerní večeři. A opět se tento dobře míněný skutek minul účinkem. Postava ducha v podání Viktora Preisse je milá a vtipná, Veronika Kubařová celkem roztomilá, to je ale vše, co je na této pohádce kladné. Nic proti Jiřině Bohdalové (tedy něco ano - je děsně uřvaná), ale s tím, jak si sebe tato herečka cení, mohli tvůrci filmu ušetřit za její obsazení a zaplatit lépe scénáristovi, aby filmové postavy pobraly více rozumu a ještě vybírat ze sympatičtějších obyčejných/prostoduchých chlapíků, budoucích králů. Pohádka není úplně pitomá (H. CH. Andersen byl nějaký pohádkář), ale je natočená tak nějak divně, s utahaným dějem nedějem. Na nědělní ufuněné odpoledne stačí... ()

Flaxik

Vysvětlil někdo tomu hovadu Zelenkovi, že pohádka se vyznačuje něčím jiným než infantilním zmatkováním? Ještě jednou uvidím v nějaké pohádce Bohdalovou a půjdu si blinknout. Tohle kurvení vkusu dětí by mělo být trestné. Počkejte, za pár let se bude říkat "zlatej Troška". Jan Hrušínský potvrzuje, že se fotrovi silně nepovedl a na hraní by se měl definitivně vykašlat a partička kolem Dejdara je už zase banda pitvořících se trapáků. Jediný Preiss snad za něco stál. P.S. V původním obsazení měl hrát Vojtu Ondřej Novák, dost by mě zajímalo, který kokot ho nahradil tím dřevákem Skopalem. ()

Nach

Tak nakonec je to průměr. Ano, Duch nad zlato se skutečně opírá o kvalitní herecké výkony a stojí za ním silný příběh z pera klasika Hanse Christiana Andersena. Bohužel, celé je to až moc k neuvěření. Nevěřím příběhu, který se nám režisér a scénárista snaží podat. Konání postav je často až moc a okatě hloupé, což nezachraňují ani výtečné herecké výkony. Přesto ale netvrdím, že celý film je špatný tak, aby se na něj nedalo koukat. To opravdu ne. Pohádka je to pěkná, ale má dle mého až moc chyb na to, abych ji mohl udělit více, než tři hvězdy. Ten průměr ale splňuje u mě určitě. 65% ()

MA.KI

Nebyl bych tolik kritický, přátelé, třebaže i já mám raději více atmosférické pohádky. ~ Tato nová vánoční, domnívám se, nicméně splnila svůj účel, a to i přesto, že coby hlavní štědrovečerní artikl to nemá lehké. Kvalitní herecké výkony (Preis, Dejdar) sice převyšují chabý, ve dvou třech případech až tragikomický, scénář, avšak vtip ani naučení tomuto nejnovějšímu kousku Zdeňka Zelenky nechybí. ~ Prostor pro zvýšení kvality štědrovečerních pohádek tu jistě je, ale žádná tragédie se tentokrát nekonala. Aspoň že tak... ()