Penny Dreadful

• USA Penny Dreadful
USA / Velká Británie / Irsko, (2014–2016), 25 h 21 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvůrci:

John Logan

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord (více)

Série(3) / Epizody(27)

Výpravné seriálové zpracování původně hrůzostrašných povídek vydávaných v Londýně na začátku 19. století, jimž dal název fakt, že výtisk stál právě jednu penny. Týden co týden čekali dychtiví čtenáři převážně z řad chudiny na známé hororové postavy v podobě Frankensteina, Doriana Graye nebo hrdinů z románu Drákula. Všechny nestvůry jsou zasazeny do temného viktoriánského Londýna a kromě krásně strašidelného původního příběhu nabízí jejich seriálové zpracování i kvalitní dramatickou podívanou. (HBO Europe)

*CARNIFEX*

Chandler sa živí ako atrakcia cowboya strieľajúceho po keramických nádobách či dobrovoľníkov s cigarou v ústach. Jeho vystúpenia na rôznych dedinských jarmokoch v okolí Londýna dosahujú úspech u väčšiny publika, no hlavne u vydatých žien. Jedného dňa si jeho mimoriadneho talentu všimne záhadná slečna Ives, ktorá ho požiada o pomoc pri pátraní po nezvestnej dcére miestneho boháča Malcolma. Protivníkom však nie sú, len tak obyčajný zločinci, ale samotné sily temna v rôznych podobách. "Penny Dreadful" zaujal hneď úvodom. No nie len vďaka nemu si tento seriál získal moju pozornosť. Špinavý "Londýn" v období 19 storočia (nie, že by teraz nebol), pôsobí naozaj temne. Kostýmy, herecké obsadenie, ich skvelé výkony, pomerne slušná atmosféra (prevažne v závere v každom z pokračovaní), splnili čo si režisér zaumienil. Bohužiaľ, odstupom času, môj "chtíč" v sledovaní tohto seriálu upadal. Hororových prvkov bolo čoraz menej. Pri toľkých častiach s tak dlhou stopážou, som proste očakával viac, ako len dve lakačky, pár temných scén, prestrelok či jedno vymetanie. Na obzore je druhá séria. Po tej prvej, zatiaľ - 65%. ()

Spooner

1. sezóna: Penny Dreadful je zvláštní seriál. Člověk zde vidí jisté scenáristické neduhy a fakt, že potenciál tohoto úspěšného kousku je ještě daleko větší. První sezóna pak působí dojmem efektního seznamování s charaktery a působivým světem, jenž nám toho v budoucnu může nabídnout ještě mnohem více. I přesto si vás seriál díky své režii, atmosféře, bezchybným hercům (Eva Green!!) a prvotřídní péči získá již po pár dílech a vám tak vůbec nebude vadit, že tato řada byla vlastně jen jakýmsi prologem. Uvidíme, jak velké věci nás čekají, až se John Logan se Samem Mendesem rozjedou na plno.80% ()

Tom_Lachtan

Hrozně dobrej námět, hrozně dobrý herci (Timothy Dalton!), dost vysoký rozpočet, aby hororě-duchařský viktoriánský Londýn (a posléze i jiná místa) vypadal náležitě děsivě a atmosfericky, většina dílů je zábavná, příběh když už ne skvělý, tak je alespoň "docela fajn," jenže pak vždycky přijde finále děje, které je většinou uboze odfláklé a hrozně, hrozně iritující a nevyužívající plný potenciál. Ten mimochodem ani nevyčerpali tvůrci při tvorbě a absorbování postav, kdy do svého "superhrdinského" světa s démony a tajemnem zapojili pouze to notoricky nejznámější, což je obrovská škoda, přeci jen, sem tam přihodit neco třeba z bratrů Bennsonových. Viktoriánskej sešitovej/povídkovej horror je zábavně rozsáhlej. Prostě je to celé nevyužitý potenciál, který ovšem sám o sobě obstojí. ()

lesumir

Mendes bez šance aby udržel tempo a atmošku prvního dílu, potažmo i druhého. S pátým dílem je to průměrnej shit, kde svítí slavná jména a Eva Green předvede slušný erotický číslo. No a tím pro mě Penny Dreadful končí. ()

Fiftis

Asi najlepšia bola scéna, kedy sexi Eva Green posadnutá diablom, predvádzala na stole, okolo ktorého bola kopa ľudí, vášnivú šukačku a rozprávala drsným slovníkom. Seriál ťaží z temnej a tajomnej atmosféry a výborného výkonu Evy Green, ostatní striedajú lepšie i horšie momenty. Rôzne príbehové línie mi prídu málinko nekonzistentné, ale variácie postáv, príšer a skvelých kulís všetko zachraňuje. Veľkým plusom je rozhodne štýl seriálu, atmosféra i dobová vernosť a prepracovanosť. Milá je aj dĺžka seriálu, kedy nedochádza k zbytočným prieťahom. Sú zaujímavé aj postavy a ich spojenie v jednom príbehu. Kvalitný seriál, kde sa vystrieda mnoho známych fiktívnych postáv, bohužiaľ väčšina nemá taký priestor, ktorý by si zaslúžili. Inak si myslím, že ide o veľmi vydarený seriál s úplne božskou Evou Green, ktorá si rolu Vanessy užíva a zahrala to dokonale. (Videné: 2016 ...Hodnotenie: 1.Séria ***** / 2.Séria **** / 3.Séria ** ) ()

Shakers

1. séria - 80%. Filmový tvorcovia Skyfallu John Logan a Sam Mendes si tento krát pre zmenu odskočili k seriálu. A nebol to zlý skok. Penny Dreadful dokáže príbehom zaujať, hercami, atmosférou, výpravou taktiež a hudba od čoraz lepšieho Abela Korzeniowskiho ma opäť dobré našponované struny. Prvá séria má síce len osem dielov, no napriek tomu väčší spád a tempo, poprípade keby to malo o jeden diel menej by to prvej sérii len prospelo, pretože jeden diel dokáže dokonale zaujať príbehom, atmosférou, napätím a v tom ďalšom občas býva polka dosť nevýrazná. Dúfam, že v druhej sérii dostaneme viac praxe ako teórie. Obľúbené soundtracky: Demimonde (Main Title), Street.Horse.Smell.Candle., There Is a Place, Welcome To The Grand Guignol. 2. séria - 85%. Druhá séria ma o 2 diely viac (čiže rovných desať), ale celkom to v tomto prípade seriálu pomohlo. Prvá séria v ôsmych dieloch rozdala karty zaujímavým postávam a v druhej už ide do tuhého. Každá postava ma čo ponúknuť a tento krát sa im aj pridalo na akcii. Najviac ma bavil Josh Harnett, ktorý ma svojou tajomnosťou zaujal už pred tým a tu je ešte lepší. A to isté platí aj o celej druhej sérii. 3. séria - 95%. Tretia, záverečná a pre mňa najlepšia séria Penny Dreadful rozohrala dokonalú hru s postavami od samého kraja úvodnej epizódy. Príbeh a celá séria ma spád od začiatku do konca a od začiatku doslova cítiť, že sa schyľuje k veľkým zvratom, ale predovšetkým k dramatickej a záverečnej epizóde, ktorá je nie len akčná, ale vďaka skvelej hudba Abela Korzneniowskiho aj emóciami nabitá. Skvelý seriál, vynikajúci záver. 4* ()

Aky

Kvalitní výprava, kvalitní herecké obsazení, nicméně, co je to platné, když příběhy zůstaly šestákovými. ()

S.Quentin QUALE

Jelikož pilot Hanibala byl o level lepší, načež byl předposledním dílem, který jsem ze série viděl, tak neočekávám, že bych se do tohoto dále pouštěl. Kvůli Evě Green by se mohlo zdát, že by to za to mohlo stát, no její valení bulev je velice náchylné ke zprotivení, navíc se dá očekávat, že bulvy zde budou to jediné, bude valit, takže si s ní rád pošetřím na jiné kousky. Něco do sebe tento seriálek mít bude, ale pro seriálového ignoranta, jako jsem já, je tohle prostě málo lukrativní matroš. 69% Update - po 4 dílech s tímto končím, protože látáme pátý přes devátý. Na toto nebudu plýtvat paměťovýma buňkama. ()

Mi Nü-Chai

/po dvou dílech zatím bez hodnocení / Hmm, tak morzakor v pohyblivých obrázcích, pravíte. A mně se to zatím docela líbí, brak mám v nemalé oblibě; jen mám obavy, že se bude Penny snažit o "něco víc" a trudně se jí nepovede. Avšak kdyby se povedlo, ej, to by bylo veliké dobro. Nicméně, občasné nudné žvanění postav spíš varuje, že vydají-li se touto cestou, skončí v pekle. Btw. záhada, zda Eva Green umí předvádět i něco jiného než hysterickou čubku zatím nerozlousknuta, ale sem se její styl znamenitě hodí. Vůbec je obsazení povedené, až na kurvu v podání Doktorovy Rose, kterou už jaksi nemůžu vystát a navíc vypadá jak mladá Veškrnová po ráně lopatou na tlamu. ()

HoneyBunny

Velký potenciál pro milovníky "braku" a vlastně takový klon League of Extraordinary Gentlemen - máte tu mladého, skoro až roztomilého feťáka Dr. Frankensteina (šikovný Harry Treadaway), sexy amerického kovboje-vlkodlaka (Josh Hartnett k nakousnutí), charismatického dobrodruha (a otce Miny z Drákuly) sira Malcolma (boží Timothy Dalton)... a máte tu hlavně čarodějnici Vanessu Ives v bodání vynikající Evičky Green. Eva je hlavní hvězda Penny Dreadful - přitahuje pozornost, zvládá všechny polohy své složité postavy a dobový kostým jí sekne. Ona i ostatní herci vyzdvihují jinak ne úplně promyšlený, i když zábavný seriál, který bohužel docela nepovedeně skončil po třech sériích. Na příběhu je dost vidět, že s tím tvůrci úplně nepočítali a dozvěděli se to někdy v půlce natáčení. Diváky tak čeká příliš náhlý konec a příliš nedořešených příběhových linek. Škoda. Ale pro tu atmosféru a herce určitě stojí za to se na Penny Dreadful podívat. ()

JosefGruber

První polovina hodně slušná, v té druhé už šlo o pouhé natahování děje. Nutno zmínit, že herecké výkony Evy Green byly značně přesvědčivé :) ()

Carol Pifková

Špinavý a temný viktoriánsky Londýn, známy Dorian Gray či Frankenstein a do toho záhadné kreatúry. To sa zdalo ako niečo pre mňa. Zo začiatku som bola zo seriálu naozaj nadšená. Časom to však začalo upadať. Bavilo ma to menej a menej a posledné časti som dopozerala len preto, že som s tým už vlastne začala. Eva Green bola naozaj dobrá, i keď niekedy vyzerala fakt nechutne. No ale najviac ma prekvapil v dobrom Timothy Dalton. Bola som ním a jeho úžasným hlasom veľmi milo prekvapená. Škoda, že i seriál si u mňa nezanechal také nadšenie. Na druhú sériu som však zvedavá, dúfam, že dej sa trošku rozbehne, lebo toto sa vlieklo ako z chlpatej deky. ()

Anderton

Originálny seriálový počin, ktorý postmoderne spája viaceré klasické béčkové monštrá do jedného funkčného celku. Rozhodnutie uviesť do stredu deja krehkú mladú ženu sa ukázalo ako skvelý krok, Eva Green so svojim gotickým zjavom sem náramne sadla a rovnako výborne bola napísaná aj jej postava, Vanessa. Máme tak pred sebou panoptikum postáv, ktoré sú skôr antihrdinami, pričom si svoje prekliatie naplno uvedomujú a aj napriek boju proti osudu nie sú schopné vždy vzdorovať a vyhrať. Samozrejme ide aj o metaforu temnej stránky v ľuďoch v reálnom svete a o večný boj s našimi horšími "ja", v tomto smere by sme nakoniec mohli našim (anti)hrdinom ich odhodlanie a zmysel pre obetu aj závidieť. ()

Kothy

Tento seriál je z produkce Sama Mendese. Sice je to trochu jiné, než jsem čekal, ale líbí se mi to. Atmosféra Londýna z konce 19. století je naprosto úžasná. Objevují se tu fiktivní postavy té doby, jako jsou: Viktor Frankenstein, Drakula, Van Helsing, Dorian Gray, Dr. Jakkyl, Renfield nebo Mina Harker. Taky nechybí upíři a vlkodlaci. Výběr herců se taky docela povedl. Eva Green tu v roli Vanessy Ives podává naprosto strhující výkon. :) Timothy Dalton jako sir Malcolm Murray taky není špatný. A Josh Hartnett se jako vlkodlak nenechává zahanbit. Děj se věnuje hned několika liniím. Jednotlivé postavy se mezi nimi různě proplétají. Asi tak nějak si lidi dřív představovali horor. Jinak je vidět, že si na tom seriálu dali opravdu záležet. Spoiler: V 1. sérii bojují proti upírům a ty úspěšně poráží. Ve 2. sérii stojí proti čarodějnicím. Ty jim ve spojení s ďáblem pěkně zatápí. Dozvíme se i hodně o Vanessině minulosti. Některé postavy děj opustí. Nakonec čarodějnice porazí a každý se vydávají svou cestou. Ve 3. sérii se objevuje nový záporák v podobě Drakuly. Všichni musí spojit své síly, aby ho společně porazili. Neobejde se to ale bez obětí... "Co se stalo vaší ženě? Propíchl jsem jí srdce dřevěným kůlem." ()

swamp

1. SÉRIE Svěží závan z viktoriánské Anglie s temnou příchutí protkanou hororovými postavami, o kterých lidé mohli číst v týdenních výtiscích stojící jednu 'penny'. Svůdně charismatická Vanessa Ives (Eva Green), zcestovalý elegán Sir Malcolm Murray (Timothy Dalton), tajemstvím zahalený Američan Ethan Chandler (Josh Hartnett), doktor Victor Frankenstein (Harry Treadaway) a jeho monstra (především Rory Kinnear coby John Clare) či Dorian Gray (Reeve Carney) a další se za tíživých melodií Abela Korzeniowského setkávají v příběhu o záchraně Miny. 2. SÉRIE Pro mě nejlepší série tohoto seriálu. Hecate se snaží podmanit si Vanessu Ives, ale její přátelé, včetně oddaného sluhy Sembena či výstředního Ferdinanda Lylea se pokusí ji ze spárů samotného ďábla zachránit. K tomu jí dopomůže i její mentorka Joan Clayton v jednom z nejsilnějších dílů seriálu. A možná přijde i vlkodlak... 3. SÉRIE Hned na začátku třetí a poslední série se naši hrdinové rozdělují, aby se jejich cesty v závěru zase protnuly. Zatímco sledujeme tíživé osudy Johna a Lily, nového Victorova kolegy, doktora Henryho Jekylla, staronovou tvář v postavě doktorky Sewardové či nové postavy, které se budou snažit pomoci (Kaetenay a Catriona), vše se schyluje k závěrečnému rozuzlení. Podaří se Vanesse Ives prolomit prokletí a vymanit se z tenat temnoty a shledat se šťastně s Ethanem Chandlerem, nebo její zpustlé srdce bude navždy patřit doktoru Sweetovi alias Drákulovi? ()

Ratemus

Z Evy by jeden zezelenal, ale jinak za tak táhlou, nudnou, vatovou, průměrnou podívanou bych nedal ani penny a přitom potenciál obrovský, herecké obsazení hvězdné, výprava velmi příjemná, ale něco tak televizního jsem viděl naposledy u Gothamu a to předlouhé nekonečné zaklínání, zaříkávání, kouzlení je TAK ubijejici a to v druhé řadě přijde další taková žvatlající čarodějka a my jsme nuceni sledovat obě najednou jak čumí do stropu a k posrání dlouho mektaj, co jim zrovna do huby přijde. Strašně béčková produkce. ()

Arsenal83

Skutočne sú to story, ktoré majú hodnotu tak jednu penny. Vyvolávanie netvorov ako Frankenstein, zakomponovanie do doby Jacka Rozparovača, to všetko sme tu už niekoľkrát mali, tá atmosféra vôbec nie je nová. Príbehy majú pôsobiť hororovo, no namiesto hrôzy podľa mňa prichádza skôr odpor a zhnusenie. Jediným pozitívom je Eva Green, ktorá bola svojim zjavom stvorená na roly podobného temného charakteru. Tu veľmi chválim výnimočný herecký výkon. Inak je to scenáristicky miš maš so zbytočnými blábolmi okolo a keďže to nikoho nezaujíma tak tam pridali sexuálne scény, aby aspoň decká mali radosť a dávali tomu plný počet. ()

rollman1

Pilot hodnotím velice kladně. Skvělá atmosféra, výborně napsaný scénář i charaktery. Perfektní herecký ansámbl, který mě velice potěšil a taky je to dosti krvavé. Seriál má co nabídnout a tak doufám, že v dalších dílech nepoleví. Zatím hezkých 80% Ps. Do Evy Green jsem se pravděpodobně zamiloval. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Seriál Penny Dreadful se vrací

Seriál Penny Dreadful se vrací

04.11.2018

Po překvapivém zrušení před dvěma lety se populární seriál Penny Dreadful vrací zpátky k životu. Alespoň částečně. Stanice Showtime totiž oznámila chystaný spin-off s podtitulem Penny Dreadful: City… (více)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona