Salem

USA, (2014–2017), 29 h 43 min (Minutáž: 43–60 min)

Hudba:

Tyler Bates

Janet Montgomery, Shane West, Seth Gabel, Ashley Madekwe, Tamzin Merchant, Xander Berkeley, Iddo Goldberg, Elise Eberle, Morgana Shaw, Stephen Lang (více)

Série(3) / Epizody(36)

Seriál odohrávajúci sa v násilnom období 17. storočia v Massachusetts poodhaľuje oponu smutne známych procesov s čarodejnicami v meste Salem, ako aj nevysvetliteľných, nadprirodzených udalostí, ktoré poháňali dianie počas tejto temnej stránky amerických dejín. Bosorky sú skutočné, ale nie sú také, ako ich vidia ostatní.
Hlavnými postavami seriálu sú John Alden (Shane West), ktorý sa vracia z vojny a nachádza svojho priateľa Cottona Mathera (Seth Gabel), ako riadi procesy s čarodejnicami. Stretáva aj svoju bývalú lásku Mary Sibley (Janet Montgomery), ktorá je vydaná za staršieho, no bohatého muža, Georgea Sibleyho (Michael Mulheren). Napriek nepriaznivým okolnostiam a prostrediu riadiaceho sa pravidlami puritánskeho života, sa vzťah medzi Johnom a Mary opäť obnoví. (Incantator)

José77

SPOJLR! vole, kdyz tam vytahla tou ropuchu tomu typkovi z pusy, jsem se malem posral! jako efekty dobry, to jo, ale ten pribeh mel asi takovou hloubku jak mysl moji stary! jako ja nevravim, ze je to zly, a kdyz budu mit chut a cas, tak ja tomu tu sanci jeste dam, to ne ze ne! ale ted je to jen za dve no, nemuzu nic delat. ()

zsn

Pánové, právě teď je žádoucí, svlíknout vaše ženy a milenky a prozkoumat je, nedisponují-li bradavkou navíc. Pak je totiž zcela zřejmé, že vy obcujete s čarodějnicí. Následuje další z chlípných recenzí (tedy chlípných seriálů, které recenzuji)… Sedmileté čekání na svou životní lásku, potrat jako přijímací vstup do členství covenu, kojení ropuchy, pochva jako cesta do říše snů, popřípadě archaické gynekologické zrcátko jako mučicí nástroj. Kněz a děvka, hrob jako pokladnička. To vše vás v třináctidílné první sérii amerického seriálu Salem, buď odradí od následné druhé řady, nebo ji budete nadržení očekávat v roce 2015. Tedy pokud nejste „seriálo/milci“ českých televizních stanic, které zahraniční tvorbu prezentují… tak nějak po zkysnutí. Tak si totiž ještě i na první řadu počkáte… Alespoň vás na ni tedy rozehřeju… Byť seriál stráví spoustu času nad tím, jak sex je špatný (což se vám nelíbí), poslední díl odhalil pro mne sice očekávané (jsem vědma), ale nabuditelné do další řady. Jelikož moderní diváky (zvlášť mladé obecenstvo) příliš nebaví historie a novověké plky kolem (biblické argumenty, proč stále ještě někoho podrobovat útrpnému právu, popřípadě rovnou trestu smrti), aby si každá autorita městečka legálně obhájila svůj sadistický koníček, mnoho diváků tak nevydrží ani do pěti dílů seriálu. Ti, co však již vydrželi konzumovat Salem do konce, se shodují, že zvláště poslední čtyři díly gradují v kvalitě. Ocenitelná je proměna role nejednoho herce Salemu, a tak postupné zauzlování postav pro scénář do budoucích řad (nemusíme pojmout vždy hned to nejlepší). Pamatujete na Nip/Tuck Plastickou chirurgii s promiskuitním Christianem Troyem a jeho podrž taškou Seanem McNamarou? A pamatujete na Famke Jannsen , která tam (a možná i v životě) sehrála roli dobře předělaného chlapa, ovšem ne až tak dobře, aby to v řádu všech ženských mušliček, které navštívil, Christian nepoznal? A pamatujete na jejího „syna“ (Seth Gabel), který se pokoušel svést Seanovo/Christianovo syna (John Hensley) alias Michaela Jacksona? Tak právě Setha Gabela můžete v Salemu vidět jako „svatého muže“, tratícího příspěvky na kostel v nevěstinci. Jeho role, ač je sekundární, překrývá i hlavního hrdinu (Shane West – dříve velký fešák), který si odskočil z Pohotovosti, kde ještě nedisponovali tablety. Dokonce překrývá i hlavní (a opravdu nádhernou) hrdinku (Janet Montgomery), která umí (jako správná čarodějka), poblouznit každého chlapa. Nemá smysl odkrývat celý děj Salemu, jeho obsah musí být všem známý už podle názvu. Salem je totiž charakteristický svým honem na čarodějnice, zvláště pak rok 1692, o kterém se musí ještě dnes každému potomkovi čarodějnice, zdát. Ovšem nutno dodat, že v seriálu absolutně nejde o vojsko, které by se zbraní v ruce chodilo po okolí a po lesích, a hledalo každou ženskou, která si koupila kotlík na fondue (to by nebavilo ani mne). Naopak, jak se říká „pod lampou je největší tma“ (a nemluvím teď o PČR), hledej tedy zrádce ve svých řadách, dozajista jej najdeš, když se pod tíhou bolesti při útrpném právu, každý přizná k čemukoli… () (méně) (více)

Radka_86

Tak pilotní díl sice neurazil ale ani nijak zvlášť nepotěšil.... Po třech dílech ale pořád docela nuda a prozatím nejdu nad 50%. Pátý díl už vzbudil mou pozornost a očekávání o něco více, tak uvidíme co dál...I po sedmém dílu si stále stojím za lepšími 3*. Nakonec se to ale velice slušně rozjelo a strhlo mojí pozornost, každý týden dychtíce po novém dílu. A poslední díl série mě jen definitivně utvrdil v tom že zvedám na 4*. ()

Kothy

Lov na čarodějnice začal. Nebo je to naopak? To vám odpoví tento seriál vysílaný novou televizní stanicí WGN America. Odehrává v roce 1692 v Salemu. John Alden se po 7 letech vrací z války s Indiány a nestačí se divit. Jeho stará láska je teď nejmocnější ženou ve městě a dějí se divné věci. Všude je paranoia kolem čarodějnic. Nikdo ale pořádně neví, kdo u nich je čarodějnice. Reverend Cotton Mathers se tomu snaží udělat přítrž. Ale moc se mu to nedaří. Čarodějnice jsou pořád mocnější. Snaží se splnit Velký rituál a vyhladit celé město. Někteří proti nim ale bojují. Všechno ovládá Johnova dávná láska Mary Sibley. Situace se změní ve chvíli, kdy do města z Evropy přijíždí Cottonův otec Incerase. Je to známý lovec čarodějnic. Ten ale svým velkým úsilím akorát čarodějnicím přikládá pod kotel. Spoiler: Nakonec k Velkému rituálu opravdu dojde, takže jeho snaha přišla vniveč. Pár postav to nepřežilo. Ve druhé sérii se město potýká s epidemií neštovic. Přichází nové postavy v podobě hraběnky a doktora. Děj se zase o něco posunul a ke vtělení ďábla došlo. Některé postavy seriál opustily. Lucy Lawless tam docela září. :) Se 3. sérií přichází nový záporák. Hodně postav děj opustí a Ďábel nám ukáže svou skutečnou moc. Konec je celkem zajímavý. "Za veškeré poznání vděčíme čarodějnicím." ()

filmmovier

Celkem povedený kousek, ale viděl jsem už i lepší seriály... Ale ne, teď vážně. Vylepšit by se to samozřejmě dalo. A o dost. Chvílemi to nudí, ale jenom malinko... Jinak jde vidět, že jde o seriál z kabelovky - herci jsou slušní, seriál je celkem obstojně napsaný, intro je luxusní a atmosféra naprosto ohromující. Ovšem v porovnání s Penny Dreadful nebo AHS: Coven skutečně nic moc, ale když se vybodneme na zbytečné srovnávání, které ovšem neuškodí, není to špatné. Zatím budu seriál sledovat dál. Momentálně je sice dost těžko říct, jestli to udrží mojí pozornost, ale dost faktorů tomu nasvědčuje: pomalu, ale jistě se to rozjíždí, atmosféra je brilántní, je to napínavé a hororovým seriálům to opravdu dělá čest a kdyby neexistovalo Penny Dreadful, tak je to z daného žánru na obrazovkách asi úplně nejlepší... Takhle se to musí smířit s druhým místem. Ačkoliv se to z komentáře možná nedá popsat, ale mě se to opravdu líbí, ta středovéká atmosféra je vystihnutá fakt skvěle... No jo, díky bohu za kabelovky a ať žijí panenky posedlé démony. Jó, čarodějnice...75%. Asi po čtyřech dílech jsem to přestal sledovat, snížil jsem hodnocení a vlastně mě ani nezajímá, jak to celé skončí. Podobnost s Draculou je v tomhle asi čistě náhodná. ()

• Samhain je keltský sviatok, v ktorom sa oslavuje koniec zberu úrody a príchod zimy. V seriáli je Samhain vodca spolku, ktorý chráni jeho členov. (Carol Pifková)
  • Skutočný kapitán John Alden (Shane West) sa oženil s pútničkou menom Priscilla Mullins v roku 1621. Mali spolu 10 detí. (Carol Pifková)
  • I když se seriál odehrává ve městě Salem, které se nachází v americkém státě Massachusetts, tak natáčení probíhalo převážně v malém městečku Grand Cane, které se nachází v americkém státě Louisiana a kde byla uprostřed lesů postavena vesnice o velikosti třiceti akrů. (Trajektt)