Ex Machina

• Velká Británie Ex Machina (více)

Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed pustiny vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene. Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vikander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská", že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno. (Cinemart)

nK_!

Rozhodně zajímavý a inteligentně natočený snímek odehrávající se v překrásném horském prostředí. Scénář a dějové zvraty vynikající. Horší je to už ale s postavami, kdy mi k srdci za celou dobu nepřirostla ani jedna. Při tak trochu nečekaném závěru jsem tedy s nikým nesoucítil a vlastně mi bylo úplně šumák, co se s kým děje. S tím si autoři mohli trochu více pohrát. Celkově lepší tři. ()

Guran

Nápad tohoto filmového příběhu není nic originálního. Mladík vyhraje svůj pobyt s vědcem na neznámém místě, kde budou zkoumat chování jednoho robota. Zápletka tedy průměrná. Co se týče herců, tak z nich se mi nejvíce líbil Oscar Isaac, jinak ostatní nějak nepřesvědčili. Chvíli jsem si říjkal, že by postava v podání Domhnalla Gleesona mohla vypadat rošku víc chlapsky, ale potom co film plynul dál jsem začal chápat, že to vlastně asi není ani třeba. Dějové zvraty se ale povedly a vedle toho i triky týkající se robota. Na filmu je ale hodně vidět, že je nízkorozpočtový. Dialogy mezi Avou a Calebem mě z celého filmu bavili nejmíň. Nebýt zajímavější druhé části filmu, kde se kleště pomalu ale jistě svírají, tak bych film neměl ani na průměr. Není to žádný průěvih, ale ani trhák. Jednoduchá oddychovka, která vás zabaví na nějakou tu hodinu a třičtvrtě. Terminátora v tom rozhodně nehledejte. ()

george82

Jak už tu bylo psáno, tak film nepřináší nic extra přelomového, ale konec je parádní. Jestli jednou přijde den, kdy člověk vytvoří umělou inteligenci, která bude mít vědomí...tak toho se nechci dožít. ()

tombarider

Trochu nevyrovnaný zážitek. Film je velmi pozvolna vyprávěn, sympatický klaďák a velmi protivný vynálezce vzhledu džihádisty, jehož samolibost je odstrašující. Jediné emoce ve mne vzbuzovala Alicia Vickander, jejíž mimika byla velmi přesvědčivá. Námět je velmi zajímavý, a závěr filmu má říz, to jo. Mnohem silnější dojem ve mě ale zanechal byť o trochu pohádkověji vyprávěný A.I. I tak kvalitní podívaná. Poselství je zde jasné. Nelze věřit lidem, a strojům ještě méně! ()

MickeyH.

SPOILER ALERT!!! Tento film, který na první pohled lehce připomíná Jurský park, mě zaujal hned po několika stránkách. O vizuálním zpracování se ani nemusíme bavit, ale to, co filmu dává správný šmrnc, je lehce mysteriózní děj a záhadná charakteristika postav, kdy ani divák nemá jasno, jak to tedy všechno je. Vizionářský génius a zbohatlík typu Tony Stark či Elon Musk, mi už od začátku přišel mírně psychopatický a moje původní domněnka byla ta, že Nathan Caleba uvězní, nebo zabije, protože chtěl dopomoct jeho robotu utéct. Překvapil mě tedy celý zvrat filmu, který jsem dodíval trochu rozčarovaně, ale s lehkým časovým odstupem si říkám, že to jinak ani skončit nemohlo a rámcová myšlenka celého filmu, která se objevuje už v samotném názvu, jasně dává najevo, jak to dopadne, když stroj „přeroste“ člověka. Nejvíce se mi však líbila scéna, kdy si hlavní hrdina myslel, že je také robot a začal projevovat svůj zmatek a nejistotu realitou, což zmate i diváka. Líbí se mi, že to nemá happy end. A jako většinou, i u tohoto filmu se mi vyplatilo nedívat se na trailery ani obsah filmu, takže jsem měl nulová očekávání a myslím, že o to víc jsem si to užil. ()

makakus

Další blábol na módní robotické téma. Tak to dopadá, když počítačům naprogramujete touhu ke svobodě, zabijou vás, svině :-)) Škoda, že tam nebyly aspoň nějaké ty erotické scény robotických souloží... Pročetl jsem tady řadu recenzí, ale jaký to mělo mít celé smysl jsem se nedozvěděl. Inu - hlavně, že je to cool, mládeži :-) ()

Vykuk

Celkem očekávaný kousek, který zklamal na plné čáře. Ze začátku se to rozvíjí zajímavě, já sice osobně bych asi moc nadšený nebyl z představy trávení času se svým šéfem.. ale taky zkušenost:) Mno.. pak se tam kecá, kecá, kecá.. Šéfík jen slope, kdyby ve filmu nebyl, ani by to nevadilo. Onen šťastný výherce je taky takový lulin, ale budiž. Celkem to furt šlo, než se to prapodivně vyvrbilo a tak nějak rozporuplně skončilo. No nebylo to vyloženě špatné, ale kdybych to neviděl, plakat nebudu:) ()

Kutkey

Od začátku do konce jsem se nenudil, hlavní postavy mi sedly, vizuálně skvělé, soundtrack opravdu výborně chladný a podmanivý a naivitou hlavního hrdiny jsem se i dobře pobavil a Oscar Isaac se do této role vyloženě hodil. I když příběh nebyl nijak náročný, užil jsem si tuhle oddychovku parádně. Tady je vidět, že výborné sci-fi jde udělat i bez zbytečně vysokého rozpočtu. ()

Lucius55

Nějaký čas jsem jsem vážně přemýšlel i o páté hvězdě - konec filmu mě však donutil zvažovat, jestli vůbec dám tu čtvrtou... Následuje pár spoilerů - odfláknutý konec podle mě začíná okamžikem, kdy si Eva začne lepit cizí "kůži" na své tělo (ani jsem nepochopil, jestli ji odtrhává, nebo odřezává, v každém případě to však dělá s chirurgickou přesností, když se jí vše pak tak krásně zacelí) a vše, co následuje pak, jen kazí můj celkový dojem z filmu (a tím nemyslím motivaci Evy k jejím závěrečným činům - ta je super - ale její filmové ztvárnění; to si podle mě zasloužilo víc... ()

MartinTerran

Komorní sci-fi odehrávající se v sídle majitelé gůglu ehm tedy Modré knihy, kde si hraje na boha a potřebuje testera. Caleb se testování ujme zkušeně, ale postupně zjistí, že vše asi není jak se zdá a tak kombinuje až překombinuje. A že jsem ten konec tak trochu čekal, je totiž jedno jestli má mozek z gelu nebo neuronů ženská se vždy chová jak ženská. Herecké výkony byly skvělé. Hodnocení: 82/100. ()

Kortexo

Obsah filmů, který najdete zde, je přesný.Nic jiného nenajdete.Klasická sci-fi o smyslu umělé inteligence bez nových myšlenek s jasně danným koncem.Pro diváka, který má vyšší znalost sci-fi žánrů, tenhle film myšlenkově, nic nového nepřinese.Čekal jsem víc... ()

Zolky

Spracovanie filmu je úchvatné. Nádherná príroda, obdivuhodný kus technológie a krásna Ava. Bohužiaľ ale, to je všetko, čo ma dokázalo zaujať. ()

MyrnaAlec

Až budou mít roboti intelekt, tak se to může klidně realitou. Výtvarně výborný, sexuální stránka robotů zajímavá. ()

Maica

Mám zamotanou hlavu. Páni. Skvělé herecké obsazení, tísnivá atmosféra, dokreslující soundtrack a hutně spletitá dějová pavučina. Myslím, že se výborně povedlo zabalit psychologické drama s varujícím podtextem do mrazivě šustivého balicího papíru sci-fi. ()

Murphy123

No,..asi jsem čekal víc. K žádné postav jsem si nenašel cestu. Dialogy mne neoslovili vůbec. Profil chování hlavního génia/záporáka (i když je hodně sporná otázka) my moc neseděl. Asi by se dalo říct, že hlavním důkazem toho že robocop-žena měla vědomí, žila ve smyslu uvědomění si sama sebe, byla skutečnost, že se snažila odejít, zachránit , bojovat o život (ale i to se dalo naprogramovat). Pak ale mne překvapila její chladnokrevnost, která mi tam neseděla a byla tam vložena jen proto aby film nepůsobil na konci moc sladce. Sice by se její konečný cynismus mohl omluvit vysokou inteligencí, kdy u velice inteligentních jedinců, je cynismus poměrně častý úkaz..Přesto, kdyby se držela čistě logiky, nemusela tam svého teen-obdivovatele ponechat na pospas. Vizuální stránka pěkný, ale jinak to na mě působilo, že duo režisér/scénárista (težko říct jak moc se Alex a Alex se sebou hádal), znalo začátek, pointu, a vědělo jak to chce skončit, a tak nějak potřeboval vyplnit 90 minut něčím, čím by se mohli diváci oblbnout alespoň na tak dlouho aby jim nedošlo, že film je nuda. ()

Mr.nachos

Co na tomhle všichni mají. Film o tom, jak si chytrej frajírek Honibrk se sebevědomím až na půdu sestavuje myslící panenky pro více než jen jedno použití a v nějakém svém, kocovinou podepřeném rozmaru, si k tomu vezme kamaráda z práce, u kterého jsem celou dobu přemýšlela, že víc bych mu věřila roly uhrovatýho puberťáka ve filmu pro těžce nenáročného diváka. Ironicky musím poznamenat, že konec je tedy nečekaný a velmi překvapeně originální. ()

whysoserious

Krásně natočené, pohltilo mě to a nebýt závěru, tak bych dal čtyři hvězdičky. Neznamená to ovšem, že by závěr za nic nestál- byl dobrý, jen byl bohužel přesně takový, jaký jsem si při sledování filmu říkal, že bude, takže mě nepřekvapil. Ale jinak mě film naprosto dostal a Ava asi ze všeho nejvíc :-) ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora