Susan Cooper (Melissa McCarthy) je zaměstnankyní největší špionážní organizace na světě, tedy CIA, což zní zajímavě. Ve skutečnosti má ale klidnou, nenáročnou a chvílemi až nudnou práci. Je totiž analytičkou, která jen málokdy opustí svůj psací stůl s počítačem, u něhož slouží jako oči a uši špičkového agenta Bradleyho Finea (Jude Law). Ti dva dohromady tvoří perfektní tým. Bradley špionážní mise v terénu zvládá, aniž by se mu v pečlivě upraveném účesu zkřivil jediný vlásek. A Susan ve své suterénní kanceláři zase touží po jeho srdci. Jednoho dne se vše změní. Raina Boyanov (Rose Byrne), dcera nedávno zesnulého obchodníka se zbraněmi, totiž dostala neobvyklé dědictví v podobě malé jaderné bomby. Dostačující na zničení jednoho většího města. A chce ji prodat, klidně i teroristům. Aby toho nebylo málo, Bradley CIA, a tedy i Susan, nedobrovolně opustí. Další špičkový agent Rick Ford (Jason Statham), je nepoužitelný, protože byla prozrazena jeho totožnost. A tak padne návrh, že jedině ta nejméně nápadná osoba – tedy Susan – může proniknout do smrtícího světa obchodníků se zbraněmi a zabránit tak globální katastrofě. Rozhodnutí vyslat Susan do terénu rozpálí Ricka Forda do běla, a tak se vydá po stopě jaderné nálože na vlastní triko. Jelikož je typem agenta, který v sobě spojuje Ramba a komisaře Clouseaua, je na maléry zaděláno. Odpovědnost za záchranu mnoha životů tak leží na Susaniných mohutných bedrech. Musí se nejen nenápadně vetřít do světa obchodníků se smrtí, přežít v něm, splnit svůj úkol a přitom obrazně i doslova nakopat nejeden zadek. (CinemArt)

Matty

Stejně jako nedávno Matthew Vaugh, také Paul Feig si konečně splnil sen natočit film ve stylu Jamese Bonda. Vyjma stylových úvodních titulků (již v nich není ženská silueta jen okrasným objektem, ale aktivně jednající figurou) se namísto narážek pro zasvěcené omezil na převzetí základního příběhového mustru a struktury vyprávění (akční prolog, brífink v agentské centrále, vyfasování speciální výbavy, cestování po světě, plán na zničení světa, zajetí a útěk... ). Ozvláštnění nespočívá v dovedení žánrových znaků do parodických extrémů (ty zosobňuje pouze postava supermačistického trotla Jasona Stathama), ale – ještě podvratněji – v nahrazení neohroženého, vždy elegantního sexistického dinosaura (copyright: M) ženou ve středních letech, která je občas trapná nebo neohrabaná a musí si oblékat šaty, které z ní dělají „homofobní tetu.“ Díky pozvolnosti a nedokonalosti její proměny v akční hrdinku (před akcí má trému, při pohledu na krev omdlévá nebo zvrací) je v každé situaci velmi autenticky lidská a ženská. Ani jako špičková agentka v terénu se nezačne chovat jako alfa-samec. Naopak musí neustále střídat různé „ženské“ role (z nichž jen jedna má blízko k neotesané militantní feministce, jaké McCarthyová hrála v dřívějších filmech) a zároveň využívá toho, že ji soupeři coby ženu podceňují a shazují. Částečně ze strachu, že by jim mohla přebrat jejich místo (stvrzení její pozice neambiciózní holky z kanclu formou „diblíkovského“ dárku ve finále vtipně poslouží k likvidaci jednoho z padouchů). Za úspěch nevděčí fyzické síle a erotické přitažlivosti, ale svým vyjednávacím schopnostem, citu pro detail (pamatuje si, co bylo na letmo zahlédnutých fotkách) a hraní na city. Zločineckou organizaci dokáže infiltrovat právě díky tomu, že je členka pomyslného celosvětového „sesterstva“ (aneb ženy sobě). Na různorodosti rolí, mezi kterými přepíná, je nejlépe patrná herecká flexibilita Melissy McCarthy. Každá změna identity je přesvědčivá a zároveň nikdy zcela nezazdí skutečnou lidskou bytost, která se pod strašlivou parukou a strašidelným tričkem s obří kočičí hlavou skrývá. Namísto jednorozměrných karikatur k pobavení vidíme ženu zápasící s požadavky zvnějšku, kterým se v určitém bodě vyprávění vzepře (přesáhne vnucené role) a v zájmu splnění mise se vydá po vlastní cestě. Akčně-špionážní rovinu osobně vnímám jako osvěžující bonus ke komediálně nadlehčenému, ale poměrně nesmlouvavému komentáři k trvající nerovnosti napříč pracovním trhem (včetně „naučenosti“ žen na podřízenou roli – viz Susanin nekritický obdiv k Bradleymu), nikoli jenom ve vedoucích pozicích (dvě karikatury mocných žen, upjatých a bez smyslu pro humor, jsou z feministické perspektivy nejnapadnutelnější složkou filmu). Divákovi, který se do kina přijde hlavně pobavit, přitom film nebrání v tom, aby jej četl z opačného konce – tedy jako zábavu funkčně mixující extrémní násilí a obhroublý humor (obojí paradoxně funguje díky vážnosti, s jakou jsou scény natočené), která až ve druhém plánu oslavuje ženské přátelství a odvahu jít proti předepsaným rolím. Jestli alespoň zámořské tržby potvrdí schopnost filmu oslovit divačky hledající neurážlivě „ženský“ film i diváky lačné něčeho akčního se široce srozumitelným humorem, mohlo by podle Feiga jít o začátek vícedílné franšízy. Ve světle úspěchu feministického blockbusteru (Šílený Max) mi představa špionážní komedie vytěsňující šovinismus silným ženským prvkem nepřipadá úplně nesmyslná. A rozhodně je mi, jakkoli se považuji za fanouška bondovek (včetně těch, které virilitu a maskulinitu adorují nejokázaleji), velmi sympatická. Pro příště, bude-li nějaké, bych prosil víc Jasona Stathama a nesmlouvavého střihače, který zčásti improvizované výměny ostrých hlášek utne dřív, než začnou svou délkou unavovat. 80% () (méně) (více)

korbitch22

Bez mučení se příznám, že k smrti nenávidím Melissu McCarthy a to co se chystá s novými Krotiteli duchů mi rve srdce.Tenhle film bych si nikdy v životě nepustil už jen z tohoto principu nebejt bratra, kterej příshal že se u toho tlemil jako kokot.Nakonec sem podlehl a světe div se, Melissa McCarthy je na filmu opravdu tím nejhorším, co můžete jako divák dostat.Nevtipná, hnusná a nechutně obézní bába v přechodu, kterou bych nejraději viděl sedět někde v koutě přežranou kitkatem, jak pomalu v zapomění uhnívá u TV show dokud jí neohlodá jejích 18 koček.Jediná humorná scéna je s ní když nasedne na ten zastřešenej scooter a svalí se jako pytel sraček.To sem se od srdce zasmál.Jinak kreč, trapnost nebo lehké pousmání.Drtivou většinu stopáže proto obstarává humor neskutečný bourák Jason Statham, ten si to neskutečně užil a já si jeho idiotského agenta užil s ním.Jeho první čistě komediální role mu neskutečně sedla a potvrdil, že charismem na něj momentálně asi nikdo nemá.U jeho kokotin sem prskal smíchem a jen díky němu se to celé dá dejme tomu...přežít.Děj a Jude Law čitelný a průhledný po pěti minutách.Nejlepší scéna je v titulkách, kdy se spolu proberou v posteli, to sem se málem posral.Uznám, že např. ve scéně kdy se McCarthy pobleje na mrtvolu sem se taky hodně nahlas zasmál, ale i když je akce opět eRková, nekorektní a brutální, s humorem je to trochu na štíru a hlavní postava je bohužel nesympatická a s tím už nikdy nikdo nic neudělá.Zdejší srovnávání s nepřekonatelným Kingsmanem snad ani nemůžete myslet vážně, vyndáme si hlavy z prdele ju.50%. ()

Slarque

Od Paula Feiga ani Melissy McCarthy bych to nečekal, ale tahle komedie až na občasné úlety opravdu JE vtipná. Navíc je tu pár opravdu povedených vedlejších postav, na čelním místě je představují Jason Statham a Peter Serafinowicz. A jak se v této parodii na bondovky (brosnanovky) vyřádili v mnoha vtipných detailech a narážkách, jsou zábavné i celé závěrečné titulky (bohužel viděno s dabingem, takže jen 70%). ()

HoneyBunny

Překvapivě dobré! Máte tu bondovskou akci, espionáž, evropské lokace, sexy agenty s britským přízvukem... a čtyřicetiletou, užvaněnou a obtloustlou špiónku. A funguje to výborně. Čekala jsem, že scénář sklouzne ke sprostým vtipům, ke kterým vizáž Mellisy McCarthy vybízí, ale tenhle film naopak to, jak vypadá, využívá ve svůj prospěch ("Vypadám jako něčí homofobní teta!"). Susan Cooper je vlastně ve filmu velmi ojedinělá postava - nehezká, ale inteligentní, schopná a s velmi ostrým jazykem. A přitom se stále chová velmi žensky, respektive často využívá typicky ženské zbraně (třeba to, že ji soupeři podceňují). Také dokazuje, že ženská hrdinka nemusí být za každou cenu proklatě atraktivní a špulit pusu a prsa, aby z ní byla zajímavá a cool postava. McCarthyová je skvělá, ale má kolem sebe famózní ansámbl herců: sexy potvoru Rose Byrne, bondovského lamače ženských srdcí Juda Law, italského milovníka Petera Serafinowicze a... megachlapáckého troubu Jasona Stathama, který si pro sebe krade každou scénu (kéž by ve filmu byl víc, Statham má úžasný komediální talent). Všichni mezi sebou mají skvělou chemii a natáčení si očividně užívali. Velký palec nahoru. ()

Kothy

Tak tohle se opravdu povedlo, vážně paráda. Takhle dobré jsem to ani nečekal. Ani by mě nenapadlo, že Jason Statham může tak vyniknout v komediální roli. Přestože Melissu McCarthy moc nemusím, tady opravdu zazářila. Skutečně jí ta role skvěle sedla. Ani Rose Byrne se am jako sexy záporačka neztratila, i když je to pro ni trochu nestandardní role. Párkrát se tam mihla i pohledná Morena Baccarin. :) Jude Law, tam bohužel taky moc prostoru nedostal... Hodně mě dostával úchylný Ital Aldo. I 50 Cent tam měl dobrý štěk. Každopádně k ději se asi nemá moc cenu vyjadřovat. Řeknu jen to, že během filmu procestujeme kus Evropy a že to ani po dvou hodinách nepřestalo bát vtipné. I když to místy bylo trochu přehnané. I ty Melissiny nové identity byly povedené. Nakonec to Statham zabil, když chtěl po Balatonu odjet až do Itálie. "Uděláme to tak. Vlezu do toho ksichtostroje a udělají mi nový ksicht." :D ()

• Po záverečných titulkoch nasleduje ešte jedna nepodarená scéna. (Makky)
  • Ve filmu účinkuje i Andrij Mychajlovyč Danylko alias Věrka Serďučka s písní „Dancing Lasha Tumbai“, se kterou v roce 2007 skončil na 2. místě na Eurovision Song Contest. (Fary)

David Ayer natočí akčňák se Stathamem

David Ayer natočí akčňák se Stathamem

07.05.2022

O čem budou Krotitelky duchů?

O čem budou Krotitelky duchů?

01.01.2016

Statham a Law jako zábavní špióni