Knick: Doktoři bez hranic

• USA The Knick
USA, (2014–2015), 18 h 5 min (Minutáž: 43–58 min)

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy (více)

Série(2) / Epizody(20)

Knick: Doktoři bez hranic je nový dramatický seriál z produkce Cinemaxu od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Odehrává se v centrálním New Yorku roku 1900 a soustředí se na legendární nemocnici Knickerbocker Hospital, kde na začátku dvacátého století pokrokoví lékaři, zdravotní sestry a všechen ostatní personál posouvali hranice medicíny v době, kdy úmrtnost lámala rekordy a antibiotika neexistovala. Clive Owen ztvárňuje hlavní roli doktora Johna Thackeryho, skvělého chirurga, jenž je průkopníkem nových metod v oboru, navzdory své vážné závislosti na kokainu. Thackery vede tým lékařů, který zahrnuje jeho chráněnce Dr. Everetta Gallingera, mladého Dr. Bertieho Chickeringa a Algernona Edwardse, nadějného chirurga, který byl Thackerymu nedávno vnucen. Dalšími zajímavými postavami v nemocnici jsou: Cornelia Robertsonová, dcera patrona nemocnice; mrzoutský řidič sanitky Tom Cleary; Lucy Elkinsová, sestra, jež nedávno přišla z venkova; nečestný ředitel Herman Barrow a Sestra Harriet - jeptiška, které nečiní potíž říci svůj názor.

Cinemax uvádí druhou řadu dramatického dobového seriálu, nominovaného na cenu Emmy®, od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Clive Owen se vrací v hlavní roli jako John Thackery, vynikající chirurg v newyorské nemocnici na počátku 20. století, který navzdory své závislosti na drogách posouvá hranice medicíny, morálky i rasové rovnoprávnosti. Nemocnice Knick, jak se The Knickerbocker Hospital zkráceně nazývá, je od začátku druhé řady zmítána dramatickými otřesy, jelikož nepřítomnost Thackeryho (je hospitalizován v Nové Anglii kvůli závislosti na kokainu), nedostatek bohatých pacientů a četné finanční přešlapy dovedly představenstvo k rozhodnutí přemístit legendární nemocnici z centra města na jeho okraj. Jak plány na stěhování postupují, Algernon Edwards (André Holland) - nadaný chirurg černé pleti, jehož milostný románek s patronkou nemocnice Cornelií Robertsonovou (Juliet Rylanceová) skončil potratem a Corneliiným sňatkem se zámožným bílým dědicem - se snaží zaujmout Thackeryho pozici hlavního chirurga. Ostatní lékaři, zdravotní sestry, jeptišky a správcové se mezitím potýkají s řadou problémů jak v profesním, tak v soukromém životě. (Cinemax)

Dazzy

Na úvod se nebudu tajit tím, že sledování seriálů zrovna dvakrát neholduji! Avšak na doporučení kamaráda, který Knick vychválil do nebes, jsem se rozhodla tomuto seriálu dát šanci. Už prví díl mi připadal poměrně zajímavý a neodradily mě ani velice názorné ukázky operací. (Krev mi nikdy nevadila.) Čím hlouběji jsem se nořila do příběhu, tím více se mi seriál začal zamlouvat. Práce lékaře je velmi náročná a my obyčejní smrtelníci si dovedeme jen těžko představit, jak velký nápor na psychiku přestavuje. V seriálu se s úspěchy a pády každý doktor vyrovnává jinak. Na začátku 20. století nebylo nic neobvyklého, že spoustu nemocných, se z nemocnice už nikdy nevrátilo, nebyla antibiotika a chyběly přístroje na přesnou diagnostiku onemocnění. Lékaři se potýkali i s neznalostí krevních skupin, která jim znemožňovala krevní transfúze. Tohle všechno i mnoho dalšího je v seriálu bravurně ukázáno. Rozhodně doporučuji všem, které baví historie, ať už vynálezů, bez kterých si dnešní zdravotnictví dovedeme jen těžko představit, či lékařský postupů a objevování nových metod ve zdravotnictví. Věřím tomu, že nejen lékaři a medici budou uchváceni! Už se těším na druhou sérii! ()

jiri.juricek

Právě sem dodíval podruhé první sérii a už se nemůžu dočkat druhé. Clive Owen nejlepší herec :) Tenhle seriál je tak černý jak jen může být, rozhodně úplně něco jiného než dnešní seriály v TV. A to se mi líbí a vyhovuje, snad seriál jenom tak neskončí. ()

Abet

Zaujímavý seriál z lekárskeho prostredia časov naštastie už minulých,kedy smrť na operačnej sále bola daleko bežnejšia ako teraz. The Knick podáva veľmi surový,ale aj realistický obraz,ako to mohlo v nemocnici v roku 1900 vyzerať a povedzme si narovinu,radšej slovenské zdravotníctvo (hoci si viem predstaviť, že mnohí by voľný prístup ku kokainu uvítali). Celkový obraz je ponurý, často depresívny a podčiarknutý potokmi krvi pacientov a krásne zvýraznený futuristickou hudbou. Mimoriadne kladne hodnotím to, ako sú napísané postavy, žiadna z nich nie je ideálna. Najlepšie to vidno na samotnom Thackerym, ktorý je síce skvelý lekár, ale je závislý na kokaine (a je preň schopný urobiť čokoľvek), je arogantný, neschopný prijať,že by bol niekto lepší a schopný ísť v rámci potvrdenia svojich teorií cez mrtvoly-pacientov. Pekným príkladom je aj Edwards, ktorý je síce vzdelaný a kvalifikovaný, ale černoch a svoju cestu k uznaniu si musí tvrdo preraziť- aj cez Thackeryho tvrdú hlavu. Dva protipoly, budete mať radi oboch. Ako celok to nikde neškrípe a síce by som ho neodporúčala slabším povahám,kedže krvi je tu naozaj hodne, ale ked vás tento "House" z 1900 chytí, už vás nepustí. Som zvedavá a veľmi, či dalšia séria latku udrží. PS: Fakty ako liečiť závisláka na kokaine heroinom a že mníška vykonáva interupcie považujem za čistú ironiu. A tej je The Knick plný. ()

Pecaldo

Syrovost, surovost, autenticita a..... Clive Owen !!!!! I kdyby se tam z ničeho nic Clive Owen vys*al v McDonaldu a odjel v posledním typu Lamborgini tak mu to budu věřit. Dokonalej hereckej výkon.... Jo a ještě jedno. Myslím, že 90% populace si ani neuvědomuje jakou maj kliku, že žijou v 21. století už jen kvůli tomu lékařství! ()

Socirel

Brilantní dílo, ukazující přelomové období v medicíně. Atmosfericky se Knick vyrovnává DR Housovi, kterého ještě překonává svou syrovostí. Knick se nebojí ukazovat drogy, sex, rasismus, korupci ani krvavé pokusy na operačním sále. ()

kecal

Opravdu dobře natočený seriál, který nám bohužel nabízí další z řady hlavních postav, která je na něčem závislá. Proboha jak originální! :( V první sérii sem marně čekal, kdy že se to dočkám toho co mě autoři na začátku slíbili a to sledováni pokroku medicíny na počátku 19 století. Místo toho sem sledoval feťáka a jeho problémy s užíváním drog, černouška bojujícího s diskriminací a zmrdíka co tuneloval nemocniční rozpočet. Času, kdy se seriál věnoval medicíně bylo opravdu pomalu a tak i když je to napsané a natočené opravdu dobře, jsem s první sérií končil na 60%. Druhá série začala prakticky stejně a tak sem po druhém díle skončil, což by jak jsem později zjistil byla velká chyba! Zhruba od čtvrtého dílu se to opravdu solidně rozjíždí a divák konečně dostane to, co je mu celou dobu slibováno a to je sledování pokroku v medicíně. Jsem u desátého dílu a jsem pohlcen. Prozatím 80% ()

Von Kempelen

Temná pochoutka pro pozdní večery, někdy možná až zbytečně naturalistická. I když děj samozřejmě časově mladší, přesto jsem v každým dílu pocítil lehkej závan Poeových povídek. Lidská posedlost, chtíč, násilí, pohlavní choroby a opiový doupata, prostě všechny kvalitní atributy provázející až mysteriózní vznik moderních USA. Jen André Holland mi ten pocit dost kazil, nějak mi k ostatním hercům vůbec nesednul (to, že je černej, s tím samozřejmě nemá co dělat, to jen pro pořádek). Edit 18.1.2016: Druhý řada výrazně slabší, přesto pořád vysokej nadprůměr. ()

Adam1989

První sérii jsem hodnotil na 5* druhou však již nemůžu považovat za tak kvalitní, určitě je to stále lepší jak většina dnešních seriálů ale pokles kvality je bezesporu znát, prostě už nemůžu říci, že bych to celý zhlédnul s chutí v jeden den za 10 hodin v kuse jako první. Měním tedy hodnocení na 4*. ()

jakubesd1

Super serial zatia prva seria na výbornú. Dobra atmosféra a parádne postavy . Niektoré by som sam odseba nedaval do serialu maju totiž malo zazivne osobne pribehy . Pripravte si zaludok and welcome to knick ()

PMU

Tak tohle je vážení velká bombička. Stylovka léta páně 1900 a medicína. To vše luxusně sehrané a zrežírované. Během první série se z vedlejších postav stanou hlavní. Hltal jsem každý díl. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz