Knick: Doktoři bez hranic

• USA The Knick
USA, (2014–2015), 18 h 5 min (Minutáž: 43–58 min)

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy (více)

Série(2) / Epizody(20)

Knick: Doktoři bez hranic je nový dramatický seriál z produkce Cinemaxu od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Odehrává se v centrálním New Yorku roku 1900 a soustředí se na legendární nemocnici Knickerbocker Hospital, kde na začátku dvacátého století pokrokoví lékaři, zdravotní sestry a všechen ostatní personál posouvali hranice medicíny v době, kdy úmrtnost lámala rekordy a antibiotika neexistovala. Clive Owen ztvárňuje hlavní roli doktora Johna Thackeryho, skvělého chirurga, jenž je průkopníkem nových metod v oboru, navzdory své vážné závislosti na kokainu. Thackery vede tým lékařů, který zahrnuje jeho chráněnce Dr. Everetta Gallingera, mladého Dr. Bertieho Chickeringa a Algernona Edwardse, nadějného chirurga, který byl Thackerymu nedávno vnucen. Dalšími zajímavými postavami v nemocnici jsou: Cornelia Robertsonová, dcera patrona nemocnice; mrzoutský řidič sanitky Tom Cleary; Lucy Elkinsová, sestra, jež nedávno přišla z venkova; nečestný ředitel Herman Barrow a Sestra Harriet - jeptiška, které nečiní potíž říci svůj názor.

Cinemax uvádí druhou řadu dramatického dobového seriálu, nominovaného na cenu Emmy®, od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Clive Owen se vrací v hlavní roli jako John Thackery, vynikající chirurg v newyorské nemocnici na počátku 20. století, který navzdory své závislosti na drogách posouvá hranice medicíny, morálky i rasové rovnoprávnosti. Nemocnice Knick, jak se The Knickerbocker Hospital zkráceně nazývá, je od začátku druhé řady zmítána dramatickými otřesy, jelikož nepřítomnost Thackeryho (je hospitalizován v Nové Anglii kvůli závislosti na kokainu), nedostatek bohatých pacientů a četné finanční přešlapy dovedly představenstvo k rozhodnutí přemístit legendární nemocnici z centra města na jeho okraj. Jak plány na stěhování postupují, Algernon Edwards (André Holland) - nadaný chirurg černé pleti, jehož milostný románek s patronkou nemocnice Cornelií Robertsonovou (Juliet Rylanceová) skončil potratem a Corneliiným sňatkem se zámožným bílým dědicem - se snaží zaujmout Thackeryho pozici hlavního chirurga. Ostatní lékaři, zdravotní sestry, jeptišky a správcové se mezitím potýkají s řadou problémů jak v profesním, tak v soukromém životě. (Cinemax)

Starejsi

Dr. House spred vyše 120 rokmi. Závislý na drogách, pohŕda každým naokolo presne ako House. Len tu je viac krvi. Výborné herecké výkony, teší má prítomnosť Michaela Angarana, dúfam že ho v druhej sérií odtiaľ nevystrnadia, príjemne ma jeho výkon prekvapil. Seriál hodnotím veľmi pozitívne, uvidíme ako to bude pokračovať. ()

Hadrian

Díky bohu nežijeme v době tohohle seriálu, jinak už bych byl mrtvý. Vztah k drogám je v tomhle seriálu...no jak to říct..léčit závislost na kokainu heroinem, to mluví samo za sebe. Rasistické je to jako prase..jste černoch? Tak jste méněcenná černá huba, co se nesmí bránit ani když dostane přes držku od svého kolegy...což mě přivádí ke Gallingerovi, jehož manželka mi připravila dva po sobě jdoucí psycho šoky. Naturalismus je tu vedený do extrému a při scéně s transfuzí jsem byl na hraně toho, aby se mi udělalo špatně..plus ty krysy, wtf...Zatím pět..uvidíme, co druhá řada. PS: Chudák Bertie...Elkinsová jsi děvka, chcípni. PS2: Já věděl, že v církvi je bordel..viz pedofilní knězi, ale jeptiška co provádí potraty ve sklepě...hm... Druhá řada byla další dávka hnusu a nechutností, ale Gallinger jako předzvěst nacismu, autooperace, králíček a adrenalin nebo ozáření rentgenem v kombinaci s naprosto psychopatickou Elkinsovou na těch 5 hvězd pořád stačí.. ()

frenkie

Tak a je dobojováno. Druhá a zcela určitě závěrečná sezóna skončila a já tedy mohu napsat svůj malý komentář. The Knick je(byl) seriál, který naprosto vybočuje z obvyklé, dost nudné a stereotypní tv produkce v USA(čest vyjímkám!) Tento kousek si mě získal hned od prvního dílu a jsem si jist, že si ho dám časem znovu. Nevím, co bych pochválil dřive, jestli výborně napsané příběhy postav, skvělé herecké výkony(nejen Owen), pevnou a jednotnou režii - na seriálu je moc vidět , že jej režíroval jeden člověk. Vše je takové sevřené, ucelené, nic nepřečnívá, nic není navíc. Operace, detailně provedené v skoro každém díle, jsou až neskutečně reálné, i já, starý otrloň, jsem s tím chvílemi měl co dělat. Také se mi libila ta historická část , tím mám na mysli množství odkazů na pozdější události ve světových dějinách(např. vliv eugenistiky na vznik nacismu). Dalším plusem je velmi kvalitně zvládnutá dobová výprava - na seriálu je vidět, že měl k dispozici opravdu slušný rozpočet. A posledním plusem je elektronická hudba, která k atmosféře seriálu sedla jak hrnec na pozadí. Jsem velmi rád, že jsem The Knick viděl. ()

Lukkyn

Další důkaz , že televizní tvorba je kvalitnější než filmová. Steven Soderbergh plně využívá možností seriálu a rozehrává syrovou depresivní , ale zároveň dechberoucí 20 dílnou sondu do lékařství po roce 1900. Není to pro slabé povahy a už vůbec ne pro psychicky slabé jedince. Většina postav zde září , ale Cliwe Owen je stejně strčí všechny do kapsy. On si svou postavu vyjíždí neskutečným způsobem. On snad byl v minulém životě lékař :-) Kvalitu seriálu oceňují nejen diváci , ale i kritici a seriál sbírá jednu nominaci za druhou. Druhou sérii by mohl být seriál s klidným srdcem ukončen a to kvalitně. Přesto ve mě hlodá touha ještě , alespoň po jedné sérii. ()

jizvoun

Nádhera, tak brutálně syrovou a mrazivou atmosféru jsem přesně hledal. Všechny postavy zahrány dokonale, nikdo zde není naprostej klaďas, každý tu má svojí 13. komnatu, bavili mě všichni od doktorů přes toho hromotluka v sanitce. Chvíli jsem se bál, že to mírně sklouzne poté, co tam pár lidí začalo rozjíždět romantickou linku, ale ve finále to dopadlo "dobře," To musela být ale zkurvená doba, když člověk zařval po pitomý transfúzi. Už se těším na druhou sérii. ******* Tak druhá série ještě o chlub lepší než ta první. Myslím, že by se o tomto díle mluvilo více, nebýt těch krvavých scén na operačním stole. Zaslouženě 5 hvězd. Owen si za tohle musí odnést nějakou cenu. ()

Lasa

Další seriál, který potvrzuje to, že seriály letěj a jsou poslední dobou na vyšší úrovni jak filmy.Ať už jde o Hru o trůny, Vikings, Narcos,Peaky Blinders a další tak Knick je jednoznačně na stejné úrovni - super. Možná pro slabší povahy nechutný, ale dobře zobrazující začátky lekářství doplněný dobrými hereckými výkony a zobrazující hezky danou dobu. Určitě doporučuj a jen chválím. ()

kotrlak

Tak tohle mě nevzalo, a hlavně mě iritovala příšerná hudba....asi jako kdyby v sci-fi clicku hrál celou dobu Radeckýho marš! ()

Renciasko

Čakal som doteraz.. Začal som sledovať tento seriál na odporúčanie jedného známeho, ktorého nadchla medicína začiatkov 20. storočia a tiež hlavná postava Thackery. 7. diel - Get the Rope Mám pocit, že teraz nastal ten čas, kedy sa vyjadriť k seriálu. Každý diel bol niečím výnimočným, každý v sebe nechával kúsok niečoho, pre čo sa oplatí divákovi naďalej pozerať ten seriál, minimálne kvôli príbehu, ktorý vás pohltí, chirurgické zákroky, tiež to zameranie na detaily, jak operačné, tak aj obyčajné maličkosti ako pitie čaju, fajčenie doutníku, či obyčajná jazda na bicykli. Každý záber tohto seriálu v sebe skrýva niečo úžasné, nepopísateľné. Po tomto dieli však môžem povedať, že tento seriál si skutočne zaslúži tohto hodnotenia. 91% si právom zaslúži. Diel, na ktorý človek čaká už od začiatku odkedy do role vstúpil Edwards. jeho podzemná ambulancia, jeho vynálezy, všetko to udržované v tajnosti nakoniec prasklo, bolo to len otázkou času. Napokon... v istých momentoch som mal chuť búšiť do tej obrazovky, chytal sa za hlavu, nad nepochopením, ako vôbec niečo ako "rasizmus" môže v ľudskej krvi kolovať.. A tá nenávisť, hnaná istými udalosťami, fanatizmom, istou mienkou, ktorá sa šírila v ľuďoch ako rakovina, ktorá kolovala v krvi američanov dlho aj po zrovnoprávnení.. rovnako tak možno badať, ako sú ľudia ovplyvniteľní a fanatizovateľní aj o niekoľko desiatok rokov neskôr - židia, rómovia, psychicky chorí, imobilní, slovania.. Kto vytvára hodnoty? kto určuje čo je viac a čo menej cenné? Kto má na to právo? Tento diel je úplným skvostom seriálu a som len zvedavý čo ma čaká.. diel, ktorý predčil všetko doterajšie.. - a tiež to vykreslenie doby, skryté obchody, špinavosti, ktoré boli a asi aj vždy budú súčasťou bežného života, ten sarkazmus, ktorý tu priam syčí z toho, ta ľahkovážnosť nad ľudským životom, to nadšenie ľudí, ktorí položili základy dnešnej medicíny, ktorí tak jasajú nad ich vynálezmy, ktoré nám už dnes prijdú zastaralé. operovať apendix? čo je to dnes? cisársky rez? ha.. dnes mávneme rukou, no tento seriál nie je z dneška ale z včerajška a tak na to treba prizerať. Mňa teda tento seriál veľmi zaujal.... hodnotím percentuálne: 90% trochu mi miestami prijde hudba nevkusná, spočiatku sa mi zdal divný štýl pohybu kamery hneď zo začiatku 1.dielu, čo mi trochu prekážalo.. ale človek si zvykne a pochopí, že ten seriál je jednoducho natočený takýmto štýlom a je jednoducho atraktivnejší... ()

slamic5

Období přelomu století mám velmi rád. Když se to zasadí do New Yorku a do počátků chirurgie, tak je to třešnička. Škoda, že to skončilo druhou řadou. Kolik slabých seriálů se točí stále, a kvalitní končí :( ()

Neel

Ženský, nekoukejte na ten seriál, pokud jste těhotný a necpěte se u toho křupkama. Já takovou chybu udělala a úvodní scéna mě uvedla do tak trochu deprese. Nicméně jako milovnice čehokoliv ze začátku minulého století jsem koukala dál a spoustu jsem se toho dozvěděla. Vážně fascinující zachycení doby, kdy se kokain používal pro léčebné účely, plastika nosu se modelovala z ruky a nemoci se léčily jinými nemocemi. Jo a nesmím zapomenout pokusy na prasatech... Dr. Thackery je fakt hrdina tehdejšího lékařství a Clive Owen ho ztvárňuje naprosto dokonale. ()

brkerez

Skvělej seriál s famóznim Clive Owen , kterej zraje jako víno. Člověk si neuvědomuje jak těžkej život musel život pro naše předky ve vší tý špíně a chudobě bejt a jaký museli bejt kdysi v jakymkoliv oboru jeho průkopníci střelci, aby poznání někam posunuli. Tady sem fascinovaně sledoval produkci mrtvol prasat i lidí, který zmírali při opakovanejch nezdarech během hledání správnýho operačního postupu na danou neplechu. Žádný kompy, ruční odsávání na kliku, kokain a spousta krve. Bohužel seriál se s přibývajícím časem víc a víc patlá v závislosti a psychice hlavní postavy a na ten lékařskej pokrok už místo moc nezbývá, což je hrozná škoda. Plus spousta věcí mi přišla zbytečně temnejch a beznadějnejch, i když možná taková ta doba prostě byla. Seriál má špičkový vedlejší postavy. Skvělej je "štěk" David Fierra v roli inspektora veřejnýho zdraví, famózní je sestra Lucy Elkins (Eve Hewson), na pohled anděl, kterej ochotně shání fet a opakovaně se dožaduje, aby si nebohej doktor lil kokain na bambéro a podnikavej saniťák Tom Cleary v podání Chrise Sullivana je jedna z nejzemitějších a nejlepších seriálových postav všech dob. ()

babuška

teda to je mazec, zas jednou séroš kterej má hlavu a patu a s ničím se nesere, byl mi doporučen a čeká mně za to koupit soudek, ale za tu první sérii to stálo, 5/99% ()

pupopony

Seriálů z lékařského prostředí je spousty. Ale tenhle ční vysoko nad nimi. Režisér vůbec nebere diváky na milost a předkládá jim syrové prostředí nemocnice ze začátku 20.století. Jestliže budete odvracet zrak od obrazovky, nestyďte se za to, bude to dělat velké množství diváků. Clive Owen je skvělý, hudba úžasná, o kameře není ani nutné mluvit. Tenhle rok jasná jednička v seriálech. 90% ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz