Knick: Doktoři bez hranic

• USA The Knick
USA, (2014–2015), 18 h 5 min (Minutáž: 43–58 min)

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy (více)

Série(2) / Epizody(20)

Knick: Doktoři bez hranic je nový dramatický seriál z produkce Cinemaxu od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Odehrává se v centrálním New Yorku roku 1900 a soustředí se na legendární nemocnici Knickerbocker Hospital, kde na začátku dvacátého století pokrokoví lékaři, zdravotní sestry a všechen ostatní personál posouvali hranice medicíny v době, kdy úmrtnost lámala rekordy a antibiotika neexistovala. Clive Owen ztvárňuje hlavní roli doktora Johna Thackeryho, skvělého chirurga, jenž je průkopníkem nových metod v oboru, navzdory své vážné závislosti na kokainu. Thackery vede tým lékařů, který zahrnuje jeho chráněnce Dr. Everetta Gallingera, mladého Dr. Bertieho Chickeringa a Algernona Edwardse, nadějného chirurga, který byl Thackerymu nedávno vnucen. Dalšími zajímavými postavami v nemocnici jsou: Cornelia Robertsonová, dcera patrona nemocnice; mrzoutský řidič sanitky Tom Cleary; Lucy Elkinsová, sestra, jež nedávno přišla z venkova; nečestný ředitel Herman Barrow a Sestra Harriet - jeptiška, které nečiní potíž říci svůj názor.

Cinemax uvádí druhou řadu dramatického dobového seriálu, nominovaného na cenu Emmy®, od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Clive Owen se vrací v hlavní roli jako John Thackery, vynikající chirurg v newyorské nemocnici na počátku 20. století, který navzdory své závislosti na drogách posouvá hranice medicíny, morálky i rasové rovnoprávnosti. Nemocnice Knick, jak se The Knickerbocker Hospital zkráceně nazývá, je od začátku druhé řady zmítána dramatickými otřesy, jelikož nepřítomnost Thackeryho (je hospitalizován v Nové Anglii kvůli závislosti na kokainu), nedostatek bohatých pacientů a četné finanční přešlapy dovedly představenstvo k rozhodnutí přemístit legendární nemocnici z centra města na jeho okraj. Jak plány na stěhování postupují, Algernon Edwards (André Holland) - nadaný chirurg černé pleti, jehož milostný románek s patronkou nemocnice Cornelií Robertsonovou (Juliet Rylanceová) skončil potratem a Corneliiným sňatkem se zámožným bílým dědicem - se snaží zaujmout Thackeryho pozici hlavního chirurga. Ostatní lékaři, zdravotní sestry, jeptišky a správcové se mezitím potýkají s řadou problémů jak v profesním, tak v soukromém životě. (Cinemax)

Milady

Naprosto geniálně podané zobrazení počátků moderní medicíny 20. století. Pošmourné Anglické podnebí nám odkrývá osudy personálu a běhu nemocnice. Syrové výjevy mnohdy připomínají spíše jatka než operační sál, ale právě to tomu dodává na autentičnosti. Seriál ve své první řadě obsáhl mnohé. Jednotlivé lékaře a jejich nešvary, naivní sestřičky, pacienty s chorobami horšími než jsou naše noční můry, všudypřítomné xenofobní chování dokonce i k těm nejvzdělanějším a problémy s podsvětím kvůli zabezpečení. Je tu vše a ještě více. Nestačila jsem se divit, kolik toho tvůrci vtěsnali do pouhých deseti dílů. A to finále.. Těším se na druhou sérii ! ()

ariari

vela druhov liečby , ktorá sa vtedy praktizovala a dnes prakticky neexistuje ani len nezmienili,akoby řezničina bola alfou a omegou posunu. poprípade sulfonamidy hojne sa používal alternatívny Sulfur , Belladona, Pulsatilla, digitalis ..et. a pomarančovou šťavou a ananásom hojne predpisovanom na TBC ,sa nešetrilo.´Boli mnohé praktiky, ktoré dnes nazveme alternatívou ,ale vtedy v niektorých klinikách dosahovali úspechy väčšie ako dnes s kilami antibiotík. Vládla nehygiena toť vše nadmiera snahy ukázať feeling surovej doby, skôr pripomína Hru o tróny v podobe 20,storočia. Ale tá doba mala svoje presné pravidlá, a vnímanie populácie bolo naprosto odlišné. je to skrátka natočené s nadhladom roku 2000. (podľa starých lekárskych záznamov britskej lekárky Doeothy Shepard ma podanie filmáričny utvrdzuje, ako sa dá skresliť obdobie. Je to prvotina, a lákavo podaná, ale ako biblia nesie v sebe kód len najnutnejšeho základu pravdy. ()

bonovox

I.seria: Veľlmi kvalitný a hlavne netradičný seriál z lekárskeho prostredia, ktorému dominuje skvelý herecký výkon C. Owena (ten sa pre úlohu Dr. Thackeryho narodil). Skvele sú do príbehu zakomponované jednotlivé postupné vývoje technológii v lekárstve (začiatky rontgenov, postupov operácii, odsávačiek...) a ktomu všetkému je celý seriál prešpikovaný čiernym humorom, rasovou problematikou a veľa veľa kokainom. Proste paráda. II.seria: potvrdenie kvality. Ešte väčšia depresia a veľké finále, ktoré je výborným zavŕšením tohto seriálu. Myslím si, že tretia séria nie je vôbec potrebná. ()

Kozlowski8

Syrová, naturalistická podívaná s atmosférou, která vás naprosto pohltí. Skvěle napsané postavy a vícero dějových linií, které - kromě hlavního tématu, což je vývoj medicíny na začátku dvacátého století - představují další témata, přibližující dané období, jako je rozvoj konceptu eugeniky, sílící rasizmus, třídní napětí, korupce, drogy. Zásadní roli při navozování působivé atmosféry má skvělá kamera a také zvláštní, jedinečná, trochu extravagantní hudba. Clive Owen a jeho doktor Thackery je tím, kolem něhož se to hlavně točí, ale ani ostatní herci a jejich postavy nezůatávají pozadu. Je zbytečné všechny jmenovat - všichni jsou vynikající. Krásný počin. 90 %. ()

pepca72

Hodnotím po 3. dílech. Pilot byl více než zajímavý. Nemocnice New York, rok 1900, primář narkoman, leč více než dobrý doktor, problémy s rozpočtem nemocnice, rasový podkres s diskriminací černochů, chudoba vs. bohatství, kšeftování s nemocnými a mrvolami. Opravdu zajímavé a pro diváka nové. Ale další díly jen stále omílají totéž, a výrazný posun zde není, jen malé střípky. Snad se to rozjede. No uvidíme, co od zvučných jmen Soderbergh a Owen uvidíme. Filmařina však zručná, profesionální. ()

luco323

Šokujúci! Majstrovský thriller z lekárskeho prostredia. Namiesto historickej napodobeniny Dr. Housa dostane divák možnosť v sprievode vtedajších priekopníkov v medicíne nazrieť do operačného sálu 20. Storočia. A že sa teda je na čo pozerať. Krvou, nechutnosťami ani kokaínom kolujúcim žilami doktora Thackeryho sa nešetrí. Divákom je predkladaný obraz geniality hŕstky, a šarlatánstva drvivej väčšiny vtedajších doktorov. Rozhodne ide o druh seriálu ktorý aspoň pre mňa prišiel z niečím novým, zatiaľ nevideným. 1. Séria – 100% ()

skrob

Historické kostýmy a rekvizity výborné. Ale jinak...nechápu ty nadšené komentáře. A srovnání s Temným případem to nesnese ani zdálky. ()

BeeKay

The Knick - to je real. Nalozeny. Surovy a pekny. Odporucany pre vsetkych ale hlavne pre tych co nemaju problem vydenzifikovat ranu rodinnemu prislusnikovi aka its a bloody movie. Inac poculi ste o tom novom lieku od Bayeru, kokain sa vola a je lepsi ako aspirin. Ak ste nepoculi, dalsi dovod kuknut si The Knick. ()

gatuso

Excelentni hudebni podkres. Kombinace historickych vyjevu New Yorku na prelomu 19. a 20. stoleti s moderni elektronickou lehce psychedelickou hudbou je vyborna. Skvely Clive Owen a vubec herci kolem nej. Ke konci 1.serie se me zdalo, ze reziser ubira plynu a zameruje se spis na osobni profil postav. Verim, ze ve 2. serii prida na obratkach... ()

Bodega_Bay

Mimořádně povedený seriál plný krve, diskriminace a korzetů, vše odměřeno na mg tak, jak to mám ráda. Navíc sedí reálie, takže funguje i jako vzdělávací program a můžu ho tedy doporučit na zkouškové období min. 2x denně po 12 hodinách. Tyfová Mary, trhání zubů jako účinná terapie deprese a léčba kokainové závislosti heroinem. Juch! ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz